Pytania początkującego - o bezpieczeństwo

podstawowe informacje
Awatar użytkownika
roundball
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: czw 13.paź.2016 - 19:10
Lokalizacja: Żywiec
Moja broń:

Re: Pytania początkującego - o bezpieczeństwo

Post autor: roundball »

Dla tych co się im nie chce szukać:
http://www.wykop.pl/ramka/1490697/polic ... j-legalne/
Stefanek
Bywalec
Posty: 368
Rejestracja: śr 20.sty.2016 - 16:16
Lokalizacja: niedaleko Warszawy
Moja broń:

Re: Pytania początkującego - o bezpieczeństwo

Post autor: Stefanek »

Panowie, warto jest czasem przeczytać ustawę o broni i amunicji i akty wykonawcze do niej. Nie potrzeba do tego jakichś wielkich umiejętności prawniczych. Myślę, że każdy posiadacz broni palnej powinien to robić co jakiś czas (przepisy się zmieniają), nawet jeśli nie zdawał i nie ma zamiaru zdawać egzaminu na pozwolenie. Warto wiedzieć, jak prawo ma się do tego, co robimy - żeby przypadkiem nie popełnić błędu, który może trochę kosztować ;)

1. Noszenie (w rozumieniu ustawy noszeniem jest wyłącznie przemieszczanie broni ZAŁADOWANEJ): art. 32 ustawy o BiA nakazuje nosić broń i amunicję w sposób uniemożliwiający dostęp do nich osób nieuprawnionych.
Tyle i nic więcej. Kropka! Obowiązuje to wszystkich posiadaczy każdego rodzaju broni palnej.
W obrocie prawnym istnieje co prawda rozporządzenie w sprawie w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji, określające szczegółowe zasady noszenia i przechowywania broni (m. in. słynne sejfy klasy S1), ale nie obowiązuje ono posiadaczy broni CP, na posiadanie której nie jest wymagane pozwolenie.
Art. 10 ust. 8 ustawy zabrania noszenia bez zgody Policji tylko i wyłącznie broni posiadanej na pozwolenie kolekcjonerskie i pamiątkowe. Każdą inną broń palną (a więc także CP, na posiadanie której nie jest wymagane pozwolenie) można legalnie nosić, tj. przemieszczać w stanie załadowanym. Posiadaczy broni CP, na którą nie jest wymagane pozwolenie, obowiązuje jedynie art. 32 ustawy, czyli noszenie w sposób uniemożliwiający dostęp do broni osób nieuprawnionych. W przypadku broni CP, na posiadanie której nie jest wymagane pozwolenie, osobą nieuprawnioną może być tylko osoba niepełnoletnia. Dotyczy to także przechowywania. Broń CP należy przechowywać tak, aby nie miały do niej dostępu dzieci. Jeśli ktoś ma niepełnoletnie dzieci w domu, to niestety nie może trzymać broni CP na ścianie, na komodzie lub na kominku, a prochu w niezamykanej szafce :-(

2. Strzelnice: Art. 45. ustawy o BiA mówi tylko tyle - broń palna oraz inna broń zdolna do rażenia celów na odległość (np. kusza) może być używana w celach szkoleniowych i sportowych tylko na strzelnicach. Dotyczy to każdego rodzaju broni palnej, w tym oczywiście broni CP, na posiadanie której nie jest wymagane pozwolenie. No i tu jest właśnie problem... Czy to znaczy, że broń palna może być używana tylko na strzelnicach i tylko w celach szkoleniowych i sportowych? No nie. Z przepisu wynika, że jeśli broń nie jest używana w celach szkoleniowych i sportowych, to może być użyta poza strzelnicą. Sprawa jest oczywista przy broni myśliwskiej (do celów łowieckich), przy broni do ochrony osobistej lub ochrony osób i mienia, przy broni do rekonstrukcji historycznych, sygnałowej i alarmowej. A co, jeśli nie używam broni do żadnego z tych celów? Nie strzelam sportowo - bo nie zależy mi na wyniku, nie trzymam się określonych zasad i nie ma elementu rywalizacji. Nie strzelam też w celach szkoleniowych, bo już wszystko umiem. Strzelam wyłącznie w celach rekreacyjnych (definicję rekreacji fizycznej zawiera art. 3 pkt 8 ustawy o kulturze fizycznej - jest to forma aktywności fizycznej, podejmowana dla wypoczynku i odnowy sił psychofizycznych). Na to pytanie niestety ustawa o BiA nie odpowiada :-? Oczywiste jest, że nie mogę używać broni do rekreacji w miejscu publicznym (na polu, w lesie itp.) Mogę w ten sposób narazić innych ludzi na utratę życia i zdrowia - a na to są odpowiednie paragrafy w kodeksie karnym. A co, jeśli będę strzelał w swojej prywatnej, domowej, zamkniętej piwnicy? To przecież organy ścigania muszą mi udowodnić, że szkoliłem się, albo strzelałem sportowo...
Awatar użytkownika
MicromaX
Bywalec
Posty: 129
Rejestracja: pt 23.gru.2016 - 14:29
Lokalizacja: Jaworzno
Moja broń: palna
Kontakt:

Re: Pytania początkującego - o bezpieczeństwo

Post autor: MicromaX »

zadalem pytanie na ten sam adres email co uzyskano odpowiedz w kwesti noszenia zaladowanej broni. zobaczymy co odpowiedza. bylo by to jasno sprecyzowane i jasne dla wszystkich ponad wszelka watpliwosc.
moje pytanie wzielo sie wlasnie z tego powodu ze codziennie minimum godzine spedzam z ta ustawa bo przygotowuje sie do egzaminu na patent i nie jest to oczywiste jak wiekszosci sie wydaje.
Stefanek
Bywalec
Posty: 368
Rejestracja: śr 20.sty.2016 - 16:16
Lokalizacja: niedaleko Warszawy
Moja broń:

Re: Pytania początkującego - o bezpieczeństwo

Post autor: Stefanek »

Żeby do końca wyczerpać temat noszenia broni , należy jeszcze wspomnieć o przewożeniu broni środkami transportu publicznego. No... wiem już, że mogę legalnie wyjść z domu z załadowanym rewolwerem CP, ale czy mogę (choćby jadąc na strzelnicę) wejść z nim do autobusu lub tramwaju? Nie, nie mogę! Kolejne rozporządzenie wydane na podstawie ustawy o BiA - tym razem w sprawie przewożenia broni i amunicji środkami transportu publicznego - dotyczy każdego rodzaju broni palnej (także broni CP, na posiadanie której nie jest wymagane pozwolenie). Generalnie, co do zasady w środkach transportu publicznego, służących do przewozu pasażerów, broń przewozi się w stanie rozładowanym. Krótko i zwięźle! (są wyjątki, ale broń CP, na którą nie wymaga się pozwolenia, do nich nie należy)
Na tym można by zakończyć, ale... Czy jeśli z rewolweru wyjmę załadowany bęben, to czy mogę go w takim stanie przewieźć tramwajem? I tu znów mamy trochę problemów z interpretacją :-( Czy broń jest wtedy rozładowana? Oczywiście tak! Czy załadowany bęben do rewolweru CP można traktować jako załadowaną broń? Nie! W myśl ustawy o BiA tylko bęben nabojowy stanowi istotną część broni, a więc załadowany może być traktowany, jako załadowana broń. Bęben rewolweru CP nie jest bębnem nabojowym - nie wkłada się do niego nabojów. Załadowany nie może być w takim razie uznany za załadowaną broń. Ale z drugiej strony inny przepis wspomnianego rozporządzenia mówi, iż amunicję przewozi się w opakowaniach fabrycznych przeznaczonych do sprzedaży detalicznej lub w pudełkach i pojemnikach, w sposób uniemożliwiający uderzenie w spłonkę naboju. To "uderzenie w spłonkę naboju" broni CP rozdzielnego ładowania oczywiście nie dotyczy. Nawet zaelaborowane pseudonaboje do "szarpsa zaworasa" nie mają spłonki! A reszta przepisu? Już tak! Materiał miotający w postaci prochu strzelniczego (czarny czy nitro - bez różnicy) stanowi wg ustawy o BiA istotną część amunicji, a więc (też zgodnie z ustawą) uważa się go za amunicję. Powinien być więc przewożony w opakowaniu fabrycznym, lub w pudełkach i pojemnikach. Czy bęben rewolweru CP może być uznany za "pojemnik" na proch? Twierdzę, że nie. Oczywiście jest to tylko moja interpretacja. Według słownika języka polskiego PWN pojemnik to naczynie lub zbiornik do gromadzenia i przechowywania różnych rzeczy. Generalnie nie takie jest przeznaczenie bębna rewolweru i myślę, że większość sądów podzieliłaby moje zdanie ;) A więc w pociągu, tramwaju, autobusie broń rozładowana, a proch w opakowaniu fabrycznym... albo w fiolkach.
Awatar użytkownika
MicromaX
Bywalec
Posty: 129
Rejestracja: pt 23.gru.2016 - 14:29
Lokalizacja: Jaworzno
Moja broń: palna
Kontakt:

Re: Pytania początkującego - o bezpieczeństwo

Post autor: MicromaX »

otrzymalem dzis pismo z Policji z odpowiedzia na moje pytanie, wynika z niego jasno ze strzelanie z broni czarnoprochowej poza strzelnicami jest wykroczeniem i grozi odpowiedzialnosc karna zgodnie z art 51 ust 2 pkt 11.

co do noszenia zaladowanej broni CP potwierdzili poprzednie pismo, ze ustawodawca nie przewidzial zadnych ograniczen w zakrsie noszenia tej broni.
Awatar użytkownika
Heron
Site Admin
Posty: 526
Rejestracja: wt 11.sie.2015 - 21:10
Moja broń:

Re: Pytania początkującego - o bezpieczeństwo

Post autor: Heron »

Super łączny opis.
Pytania i odpowiedzi.
Wręcz się prosi ... o artykuł :)
@Stefanek - masz coś przeciw? Oczywiście ... z linkiem do autora :D
Stefanek
Bywalec
Posty: 368
Rejestracja: śr 20.sty.2016 - 16:16
Lokalizacja: niedaleko Warszawy
Moja broń:

Re: Pytania początkującego - o bezpieczeństwo

Post autor: Stefanek »

A róbta co chceta ;-)

A tak wracając do odpowiedzi policji o strzelanie poza strzelnicami... no, można podyskutować ;) Używanie broni poza strzelnicami to jest faktycznie wykroczenie z art. 51 ust. 2 pkt 11 ustawy o BiA. Ale... przepis mówi wyraźnie: "Kto używa w celach szkoleniowych lub sportowych broni zdolnej do rażenia celów na odległość poza strzelnicami, podlega karze aresztu albo grzywny." Ustawa jest opublikowana i łatwo dostępna. Każdy może sobie sprawdzić. No i tu wracam do pytania z moich poprzednich postów. A co, jeśli NIE używam broni w celach szkoleniowych lub sportowych?
Problem jest w tym, że ustawa o BiA nie zna pojęcia "używanie broni w celach rekreacyjnych". Jak pisałem wcześniej, ustawa o kulturze fizycznej wyraźnie oddziela sport od rekreacji (w ustawie nazywanej "rekreacją ruchową"). Definicję rekreacji ruchowej już wcześniej cytowałem. To nie jest to samo, co sport! Są to dwa różne pojęcia. Nie można ich mylić, ani używać zamiennie. Jeśli strzelam tak sobie na luzie, nie zwracając uwagi na wynik, nie stosuję się do żadnych reguł (nie strzelam Mariette, ani Kuchenreutera, czy tam cokolwiek), nie ma elementu rywalizacji - to NIE jest używanie broni do celów sportowych! Szkolenie to też jest konkretny zespół czynności - nabywanie nowych umiejętności, ich doskonalenie... A ja po prostu chcę wywalić parędziesiąt gramów ołowiu - a to już umiem doskonale. Nie uczę się niczego - wykorzystuję nabyte już umiejętności. To NIE jest używanie broni do celów szkoleniowych!
Żyjemy w demokratycznym państwie prawa (piszę do userów mieszkających w Polsce, odnoszę się tylko do polskiej ustawy). Jakikolwiek zakaz (a już taki, obwarowany groźbą kary tym bardziej) musi być w sposób nie pozostawiający wątpliwości zapisany w ustawie. A skoro w ustawie o BiA nie ma żadnego zapisu dotyczącego używania broni w celu rekreacyjnym to znaczy, że nie ma także zakazu używania broni w tym celu. A skoro nie ma zakazu, to znaczy, że mogę broni w takim celu używać. A skoro tak, to nie dotyczy mnie zapis o obowiązku korzystania ze strzelnicy, bo ten obowiązek obejmuje tylko tych, którzy strzelają sportowo i w celach szkoleniowych!
Jest to oczywiście moja interpretacja, wynikająca z oczywistej luki prawnej w ustawie. Ale na pewno nie przyjąłbym mandatu za strzelanie "ot, tak sobie - rekreacyjnie". Walczyłbym o swoje prawa przed sądem.
Oczywiście muszę się zastrzec, że zdaję sobie sprawę ze skutków nieodpowiedzialnego użycia broni i wiem, że nie mogę strzelać w miejscach publicznych, a nawet na swoim prywatnym, ogrodzonym kawałku działki. Kula z łatwością wyleci za ogrodzenie z siatki i może uczynić wiele szkód. Nawet jeśli mam lity, wysoki na dwa i pół metra mur ogrodzeniowy, to są przecież rykoszety... Ale jeśli strzelam w prywatnej, zamkniętej od wewnątrz (żeby ktoś przypadkiem nie wlazł pod ogień) piwnicy? Czy komuś może spaść włos z głowy? A jeżeli na prywatnej, zamkniętej działce zbuduję sobie coś w rodzaju strzelnicy. Porządny kulochwyt, jakieś osłony z boku... I tam sobie będę strzelał rekreacyjnie? Czy na pewno będzie się do mnie stosował art. 51 ust. 2 pkt 11 ustawy o BiA? Twierdzę, że nie.
Awatar użytkownika
MicromaX
Bywalec
Posty: 129
Rejestracja: pt 23.gru.2016 - 14:29
Lokalizacja: Jaworzno
Moja broń: palna
Kontakt:

Re: Pytania początkującego - o bezpieczeństwo

Post autor: MicromaX »

mnie tylko dziwi czemu w sprawie noszenia broni CP nie obowiazuja jej te same przepisy - przeciez bron cp to nadal bron (traktowana jest jako bron inna zdolna do razenia celow na odleglosc),
a jesli chodzi o strzelanie poza strzelnicami bron cp juz jest traktowana jako bron. takie male zamieszanie i brak konsekwencji. pewnie zaraz sie okaze ze przepisy sie zmienia i nie bedzie wolno nosic CP.
Ostatnio zmieniony pn 20.lut.2017 - 16:18 przez MicromaX, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
MicromaX
Bywalec
Posty: 129
Rejestracja: pt 23.gru.2016 - 14:29
Lokalizacja: Jaworzno
Moja broń: palna
Kontakt:

Re: Pytania początkującego - o bezpieczeństwo

Post autor: MicromaX »

dla potomnych wrzucam zdjecie pisma z zamazanymi moimi danymi, moderatora prosze o umieszczenie w widocznym miejscu dla wszystkich, FAQ tez by sie przydal. po co kady ma odkrywac ameryke od nowa.
Załączniki
7447162_DSC_1635.JPG
Awatar użytkownika
nerokpl
Bywalec
Posty: 263
Rejestracja: pt 10.mar.2017 - 06:53
Lokalizacja: Piaseczno
Moja broń: nie mieści się już w opisie

Re: Pytania początkującego - o bezpieczeństwo

Post autor: nerokpl »

Przy okazji jest tam błąd: w pierwszej części mówią o broni wytworzonej przed 1885, następnie w środkowej o 1850 (poprzednia wersja ustawy) i na końcu ponownie poprawnie o 1885.
Ruchomy
Posty: 11
Rejestracja: wt 12.gru.2017 - 17:50
Lokalizacja: Rzeszów
Moja broń: remington 1858 sheriff kal.44 pietta 8"

Re: Pytania początkującego - o bezpieczeństwo

Post autor: Ruchomy »

A ja znalazłem coś takiego:
3. Kto posiada broń, nie mając przy sobie:
1) legitymacji posiadacza broni lub Europejskiej karty broni palnej albo innego dokumentu upoważniającego do posiadania broni,
2) legitymacji osoby dopuszczonej do posiadania broni i świadectwa broni,
podlega karze grzywny.
Czyżby EKB nie jest po nic? Prócz zakupu prochu i możliwości wejścia na strzelnice jeżeli regulamin tej że tego wymaga od posiadacza CP.
https://www.arslege.pl/odpowiedzialnosc ... 90/a15644/
Awatar użytkownika
RedGuy
Stary bywalec
Posty: 655
Rejestracja: pn 14.sie.2017 - 21:40
Lokalizacja: Kamieńsk
Moja broń:

Re: Pytania początkującego - o bezpieczeństwo

Post autor: RedGuy »

MicromaX pisze: sob 11.lut.2017 - 21:40 czegos tu nie rozumiem, bardzo prosze o wytlumaczenie jak oslowi.
z jednej strony piszecie ze wolno nosic zaladowana, co niestety w uobia jasno pisze ze nie wolno nosic broni palnej a taka jest cp, ale ok, niech tak bedzie. skoro wolno nosic bo nie podchodzi pod te przepisy to co ze strzelaniem poza strzelnica? co mowia te przepisy ktore pozwalaja nosic zaladowana cp?

wszyscy na okolo mowia ze bron cp to nadal bron palna wiec uobia obowiazuje rowniez i w tym przypadku.
Podejrzewam lukę w prawie, ale puki co czarnoprochowca z tego co wiem można nosić przy sobie i to załadowanego. Strzelać można tylko na strzelnicy jak z współczesnej broni palnej. Nie żebym od razu narzekał :-D .
Awatar użytkownika
Karew
Posty: 6
Rejestracja: wt 30.lis.2021 - 02:48
Moja broń: Uberti Remington

Re: Pytania początkującego - o bezpieczeństwo

Post autor: Karew »

Stefanek pisze: pn 20.lut.2017 - 14:10 A tak wracając do odpowiedzi policji o strzelanie poza strzelnicami... no, można podyskutować ;) Używanie broni poza strzelnicami to jest faktycznie wykroczenie z art. 51 ust. 2 pkt 11 ustawy o BiA. Ale... przepis mówi wyraźnie: "Kto używa w celach szkoleniowych lub sportowych broni zdolnej do rażenia celów na odległość poza strzelnicami, podlega karze aresztu albo grzywny." Ustawa jest opublikowana i łatwo dostępna. Każdy może sobie sprawdzić. No i tu wracam do pytania z moich poprzednich postów. A co, jeśli NIE używam broni w celach szkoleniowych lub sportowych?
Problem jest w tym, że ustawa o BiA nie zna pojęcia "używanie broni w celach rekreacyjnych". Jak pisałem wcześniej, ustawa o kulturze fizycznej wyraźnie oddziela sport od rekreacji (w ustawie nazywanej "rekreacją ruchową").
[...] A skoro w ustawie o BiA nie ma żadnego zapisu dotyczącego używania broni w celu rekreacyjnym to znaczy, że nie ma także zakazu używania broni w tym celu. A skoro nie ma zakazu, to znaczy, że mogę broni w takim celu używać. A skoro tak, to nie dotyczy mnie zapis o obowiązku korzystania ze strzelnicy, bo ten obowiązek obejmuje tylko tych, którzy strzelają sportowo i w celach szkoleniowych!
Jest to oczywiście moja interpretacja, wynikająca z oczywistej luki prawnej w ustawie. Ale na pewno nie przyjąłbym mandatu za strzelanie "ot, tak sobie - rekreacyjnie". Walczyłbym o swoje prawa przed sądem.
[...] Porządny kulochwyt, jakieś osłony z boku... I tam sobie będę strzelał rekreacyjnie? Czy na pewno będzie się do mnie stosował art. 51 ust. 2 pkt 11 ustawy o BiA? Twierdzę, że nie.
Wracam z tematem z "lekkim" poślizgiem, bo wtedy "tu mnie jeszcze nie było".
Z określeniem "cele rekreacyjne" byłbym ostrożny.
To niezaprzeczalne, że: "Kto używa w celach szkoleniowych lub sportowych broni zdolnej do rażenia celów na odległość poza strzelnicami, podlega karze aresztu albo grzywny."
W UOBiA mamy jednak afiliację do rekreacji. Co prawda w kontekście pozwolenia na broń, ale to jeden z głównych wątków ustawy. Kwestie CP traktowane są raczej jako odstępstwo od powyższego.
"Art. 11. Pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku:
[...]
2) używania broni w celach sportowych, szkoleniowych lub rekreacyjnych na strzelnicy działającej na podstawie zezwolenia właściwego organu;"
Literalnie więc:
1. istnieje określona kara za używanie broni w celach szkoleniowych lub sportowych poza strzelnicami;
2. nie istnieje jakakolwiek zdefiniowana kara za używanie broni w celach rekreacyjnych poza strzelnicami;
3. i dodatkowo: na używanie broni w celach rekreacyjnych na strzelnicy nie jest wymagane pozwolenie na broń.
Czy zatem dla używania broni w celach rekreacyjnych poza strzelnicą (np. w prywatnym garażu - "bunkrze i kulochwycie" należy posiadać pozwolenie na broń? ;-) (nie bieżcie tego ostatniego jako arbitralny, lub tym bardziej logiczny wniosek)
Może więc celem używania "garażowego" (zamiast rzeczonej rekreacji) mógłby być np. "przegląd i okresowe sprawdzenie broni w ramach prywatnej, niepisanej procedury właściciela broni CP?
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Pytania początkującego - o bezpieczeństwo

Post autor: Wycior »

Słowo: rekreacyjnych dodano w ustawie później, przypuszczalnie dla łatwiejszej interpretacji. Tu jest pierwotne brzmienie ustawy:

http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/downlo ... 990549.pdf

Wcześniej rekreacja mieściła się w celach sportowych. Jeżeli będzie trzeba, przypuszczam że sąd bez problemu ją tam zakwalifikuje. Zakładam że uprawiasz tu zabawę intelektualną, co mi się nawet podoba. Boję się jednak że przeczytają to także średnio rozgarnięci ale zadufani w sobie słabosilni i inni szeryfowie, których jest na pęczki. Wyciągną wtedy wniosek że skoro w prawie jest "luka" to można, a nawet należy ją wykorzystać. Potem tą "luką" będzie się można bronić przed sądem, żonglując suchą literą prawa. Kontakt z sądem (a wcześniej z prorokiem) ich z tych złudzeń wyleczy, ale wtedy będzie za późno.
Awatar użytkownika
Jaroslaw78
Bywalec
Posty: 394
Rejestracja: ndz 10.paź.2021 - 14:13
Lokalizacja: Opole
Moja broń: Remington Pietta 1858 .44 , Jakieś Colty .44

Re: Pytania początkującego - o bezpieczeństwo

Post autor: Jaroslaw78 »

A ja się nie zgodzę z tym ,że ładownie bębnów (bez kapiszonów rzecz jasna) np dzień przed strzelnicą nie ma sensu. Mam 3 rewolwery (jutro dojdą kolejne dwa),oraz karabinek rewolwerowy Uberti z dwoma bębnami. Wolę mieć je załadowane wcześniej, żeby nie tracić czasu na ich ładowanie na strzelnicy. 5 bębnów,to niby niewiele,ale zawsze po wejściu mogę zacząć strzelać. A po wystrzeleniu, zacząć ładować od początku. Może się zdarzyć taka sytuacja,że np coś się wydarzy i nie pojadę na strzelnicę. Nic im się nie stało,jak poleżały sobie przez tydzień załadowane. Kolega miał taką sytuację,że załadował rewolwer w piątek,a w sobotę miał jechać ze mną na strzelnicę. Ale w piątek wieczorem miał wypadek i wylądował połamany w szpitalu. Rewolwer leżał załadowany przez 3 miesiące, a na strzelnicy wszystkie komory odpaliły bez problemu. Nic też nie skorodowało.
ODPOWIEDZ