Strzelanko z Sharps

Broń długa taka jak karabiny i strzelby.
Irek M
Stary bywalec
Posty: 1071
Rejestracja: pt 07.wrz.2018 - 02:17
Moja broń: za dużo sztuk

Re: Strzelanko z Sharps

Post autor: Irek M »

A tak odnośnie chrono to wszystko jedno czy model Radeck R2 czy R2H ? Jeden z nich ma trochę wyższą "bramkę" Czy to trochę czyni wielką różnicę czy nie jest tak istotne?
marekp
Bywalec
Posty: 140
Rejestracja: wt 27.lis.2007 - 20:52
Lokalizacja: Warszawa
Moja broń: brak

Re: Strzelanko z Sharps

Post autor: marekp »

Chrono takie ze sie przez nie strzela czyli optyczne ma dwie wady. Po pierwsze daje pomiar na jednym dystansie - tam gdzie stoi chroni. Druga wada - zapewne wczesniej lub pozniej zostanie rozstrzelane. Cena jest dosc przystepna - fakt. Dobre jest Caldwell - mozna sie polaczyc z telefonem i miec cala historie zapisana. Lepsze ale masakrycznie drogie jest chrono wykorzystujace efekt Dopplera. Czyli radar. Takie sie nazywa Labradar ale kosztuje ponad 4 tys zl. Trudne do rozstrzelania bo stoi obok strzelca. I podaje szybkosc na 5 odleglosciach czyli w sumie krzywa opadu. Np. od zera do 100m. Albo jak sie ustawi. Zeby nie ta cena..... Mam takie pożyczone - jest super. Nie wiem co zrobie jak właściciel zechce odzyskać. Zeby nie ta cena.... ale to takie kosztowne hobby wiec moze tak musi byc ze tyle kosztuje? Majac te dane mozna sobie sławny wspolczynnik BC policzyć. Wiekszosc kalkulatorow oczekuje takiego czegos. Same zalety. Zeby nie ta cena......

MarekP
Staszek L
Bywalec
Posty: 323
Rejestracja: czw 23.lut.2017 - 18:08
Lokalizacja: Środek Polski
Moja broń: Niezawodna

Re: Strzelanko z Sharps

Post autor: Staszek L »

Dziś trochę policzyłem bo kolega przysłał mi długość linii celowania w tym karabinie. Marek sugerował że prędkość może być około 200 m na sekundę Ja założyłem że prędkość była 250 m na sekundę I przy tej prędkości pociski Leciały na 200 m około 80 cm niżej czyli brakło jakieś 0,20 cala
Irek M
Stary bywalec
Posty: 1071
Rejestracja: pt 07.wrz.2018 - 02:17
Moja broń: za dużo sztuk

Re: Strzelanko z Sharps

Post autor: Irek M »

Staszek, a ta wzruszona ziemia po wyżej tarczy? Cały czas uważam, że tam trafiałem. Ale jak napisałem wcześniej dopiero przy następnym strzelaniu będę wiedział czy miałem rację :-) Będę lepiej przygotowany :-)
Staszek L
Bywalec
Posty: 323
Rejestracja: czw 23.lut.2017 - 18:08
Lokalizacja: Środek Polski
Moja broń: Niezawodna

Re: Strzelanko z Sharps

Post autor: Staszek L »

Irek bardzo prawdopodobne bo nastawy na 0.30 cala które podniosłeś od zera pasują na prędkość około 300 m na sekundę ale czy taka była prędkość tego nie wiem bo nie znam tego prochu.
Staszek L
Bywalec
Posty: 323
Rejestracja: czw 23.lut.2017 - 18:08
Lokalizacja: Środek Polski
Moja broń: Niezawodna

Re: Strzelanko z Sharps

Post autor: Staszek L »

Masz tu kolego małą ściągę do porównania, na 50 m masz zero ( 0 ).
Załączniki
Screenshot_2021-04-13-16-04-18.png
Screenshot_2021-04-13-16-02-15.png
marekp
Bywalec
Posty: 140
Rejestracja: wt 27.lis.2007 - 20:52
Lokalizacja: Warszawa
Moja broń: brak

Re: Strzelanko z Sharps

Post autor: marekp »

Przy nawazce 45 grn to marzenia 300m/sek Mierzone to jest 190 max. Tam nawet widze 350. To jak dasz 85 grn i to CH4. Czyli trudno z 45/70. Ludzie - to nie jest wrozenie z fusow. Zalozmy ze pocisk leci 400m/sek..... to sa bajki. Leci mniej niz 200m/sek przy takiej nawazce takiego prochu. Wiec to co jest na gorze to sa "koziołki" . Wali w ziemie przed tarcza i odbija sie - jest wysoko.

MarekP
Staszek L
Bywalec
Posty: 323
Rejestracja: czw 23.lut.2017 - 18:08
Lokalizacja: Środek Polski
Moja broń: Niezawodna

Re: Strzelanko z Sharps

Post autor: Staszek L »

Marku ja wstawiłem te tabele dla porównani, jak kolega zechce strzelać kiedyś szybkim prochem na przykład szwajcarskim. Jakie są różnice w nastawach na przykład przy prędkości 300 m albo 350 m na sekundę? Ty Marku zrobiłeś GAFĘ bo podając prędkość 200 m na sekundę to powinieneś podać Irkowi nastawy od zera około 0.70 cala a nie 0.30 cala. Mam nadzieję, że nie było to złośliwie. Przy 0.30 cala jak sugerowałeś to prędkość powinieneś podać 300 m na sekundę. Bardzo mała nieścisłość 100 m na sekundę.
marekp
Bywalec
Posty: 140
Rejestracja: wt 27.lis.2007 - 20:52
Lokalizacja: Warszawa
Moja broń: brak

Re: Strzelanko z Sharps

Post autor: marekp »

Nie wiedzialem wtedy ze da 45 gr prochu. Sadzilem ze normalna dawne dla 45/70 czyli 60-65. Stad ta roznica. Mam pomierzone dla takiej malej dawki. Kolega strzelal a ja akurat mialem chrono. To jest bliżej 200m/sek. Lądował jakis gruby Vesuvit (nie widzialem go nigdy) i wlasnie ok. 45gr. Ale to juz bylo po strzelaniu.

MarekP
Staszek L
Bywalec
Posty: 323
Rejestracja: czw 23.lut.2017 - 18:08
Lokalizacja: Środek Polski
Moja broń: Niezawodna

Re: Strzelanko z Sharps

Post autor: Staszek L »

Kiedyś napotkałem na ciekawy artykuł odnośnie twardości pocisków ołowianych z płaskim dnem.
Jakie powinno panować ciśnienie szczytowe w lufie aby pocisk już w początkowej fazie zdążył uszczelnić prawidłowo lufę i nie dochodziło do przedmuchów gazów do przodu które głównie prowadzą do szybkiego zaołowienia lufy. A jednocześnie ważne by pocisk nie generował zbyt dużych oporów w lufie.

Twardość. MPa.

5 - BHN. 50 - MPa
10 - BHN. 100 - MPa
15 - BHN. 150 - MPa

Wnioski niech każdy wyciągnie sobie sam jakie powinien stosować naważki poszczególnych prochów.
Awatar użytkownika
nerokpl
Bywalec
Posty: 263
Rejestracja: pt 10.mar.2017 - 06:53
Lokalizacja: Piaseczno
Moja broń: nie mieści się już w opisie

Re: Strzelanko z Sharps

Post autor: nerokpl »

Podłączę się z szybkim pytaniem. Jakie polecacie kokile pocisku choinka do Sharps Sporting .45 Pedersoli do gilz grubościennych?
marekp
Bywalec
Posty: 140
Rejestracja: wt 27.lis.2007 - 20:52
Lokalizacja: Warszawa
Moja broń: brak

Re: Strzelanko z Sharps

Post autor: marekp »

Mozesz wziąć kokile Pedersoli Sharps Oryginal .54 319-458. Kiedys testowalem - zupelnie dobra. Mozna tez zamówić taka u Hensla - tam podac wymiary pierścieni kolejnych i "dupki".

MarekP
Awatar użytkownika
nerokpl
Bywalec
Posty: 263
Rejestracja: pt 10.mar.2017 - 06:53
Lokalizacja: Piaseczno
Moja broń: nie mieści się już w opisie

Re: Strzelanko z Sharps

Post autor: nerokpl »

marekp pisze: sob 17.kwie.2021 - 12:33 Mozesz wziąć kokile Pedersoli Sharps Oryginal .54 319-458 ...

MarekP
Jak rozumiem miałeś na myśli w kalibrze .45 tak jak 319-458, a nie .54.
Irek M
Stary bywalec
Posty: 1071
Rejestracja: pt 07.wrz.2018 - 02:17
Moja broń: za dużo sztuk

Re: Strzelanko z Sharps

Post autor: Irek M »

Strzelałem z tych .45 choinek ale dużo lepsze okazały się 457-340-F. Tyle, że albo nowe gilzy z większą średnicą szyjki albo do papierowego patronu.
marekp
Bywalec
Posty: 140
Rejestracja: wt 27.lis.2007 - 20:52
Lokalizacja: Warszawa
Moja broń: brak

Re: Strzelanko z Sharps

Post autor: marekp »

Oczywiscie ze .45. Blad 45-54 czasem sie robi. Wejdzie ok. 40gr prochu do gilzy.

MarekP
ODPOWIEDZ