Strzelanko z Sharps

Broń długa taka jak karabiny i strzelby.
marekp
Bywalec
Posty: 140
Rejestracja: wt 27.lis.2007 - 20:52
Lokalizacja: Warszawa
Moja broń: brak

Re: Strzelanko z Sharps

Post autor: marekp »

Ja widze gdzie. Moim zdaniem to byl rykoszet. Uderzenie w gesta ziemie tez slychac. A to wyglada na cienka ziemie.

MarekP

Popros kogos jako obserwatora. Tak to szkoda wszystkiego :-)

Ale wiesz ze "dolata" i ze da sie trafic.
slaw29
Stary bywalec
Posty: 1107
Rejestracja: wt 29.lis.2016 - 21:45
Moja broń: brak

Re: Strzelanko z Sharps

Post autor: slaw29 »

Irek M pisze: sob 10.kwie.2021 - 17:22 po wszystkim. Jak na 200m to skupienie chyba dobre :-)
Nie warto się przejmować tylko wyciągnąć wnioski ;)
Tak wyglądała moja pierwsze tarcza jak sam odlałem pociski do Mortimera na 50 m z podpórki :lol:
Najlepiej powiesić dwie tarcze, jedna nad drugą i strzelać .
torti
Posty: 25
Rejestracja: śr 14.lis.2018 - 15:46
Moja broń: brak

Re: Strzelanko z Sharps

Post autor: torti »

Łapanie nastaw na kolejnych dystansach (200-300m) powinno wyglądać tak że tarcze dajemy na kartonie maksymalnie wysokim i poniżej też karton lub przynajmniej papier. Na 200m 1 Moa to 5,82 cm. Czyli każde przesunięcie dioptera w górę/dół daje ruch na tarczy ok. 6cm.
Jak masz nastawy na 100, to 200 powinno być 11-14 MOA wyżej na kartonie wysokim np. 1,5m (środek tarczy 50cm od góry ok. 1/3) nie ma możliwości żeby nie zauważyć na 200m przestrzelin. 15 MOA na 200m to będzie mniej niż 90 cm... Tego nie da się nie zauważyć. Przesunięcie boczne między 100 a 200 to poziom 1 MOA, może mniej
Lyman 677 nie koziołkuje, strzelałem z tych pocisków ponad 2 lata, koledzy też strzelają...
Z jakiego stopu strzelałeś? Znasz prędkość początkową?
Irek M
Stary bywalec
Posty: 1071
Rejestracja: pt 07.wrz.2018 - 02:17
Moja broń: za dużo sztuk

Re: Strzelanko z Sharps

Post autor: Irek M »

Nas było na początku więcej. Ale koledzy odwiedzający tę strzelnicę częściej strzelali z czego mieli na dystansie z 15m; wszystko jedno czy Deer hunter czy Kentucky czy rewolwer - sypiemy 3g najróżniejszego prochu. Dla mnie to było bezcelowe ale kto bogatemu zabroni :-)
A ziemia to raczej mokra gliniasta.
Następną razą będzie już z korektą trafień :-)
Torti - a skąd mogę znać prędkość... 45gr A1, trafienie w dechę jakąś bo nie w ziemię usłyszałem po dobrej sekundzie jak nie ciut więcej.
Ja wcale nie upieram się, że koziołkowało ale tak jest odwzorowany w tarczy. Ale gdyby koziołkowały to i w ziemi wyłyby większe dołki po trafieniu.
Ja zawsze tyle targam ze sobą, że nie wyobrażam sobie by jeszcze kartony targać :-). Jak wspomniałem przez ruską lunetę 60x spokojnie było widać czy trafiłem w czarne czy nie. Aparat mam z zoom 200x więc będę widział gdy trafię obok w ziemię.
marekp
Bywalec
Posty: 140
Rejestracja: wt 27.lis.2007 - 20:52
Lokalizacja: Warszawa
Moja broń: brak

Re: Strzelanko z Sharps

Post autor: marekp »

Przy takiej nawazce to szybkosc mogla byc nizsza niz 200m/sek. Stad moja hipoteza ze nie dolatywał do tarczy a to co widac to moga byc rykoszety. Teraz juz tego nie da sie zweryfikować ale na przyszlosc watro ogladac ew. slady przed tarcza.

MarekP
torti
Posty: 25
Rejestracja: śr 14.lis.2018 - 15:46
Moja broń: brak

Re: Strzelanko z Sharps

Post autor: torti »

45 grein prochu i to czeskiego to jakaś dramatycznie mała ilość jak na 45. Pisałem ci ile ja sypałem do 677. 40 grein ale Swiss3 to ja sypię do 38 gdzie pocisk ma 360 gn. To będzie odpowiednik ok. 50 czeskiego prochu, ale to 38. Idea pocisku 677 jest taka że przez zmienne pierścienie wchodzi głęboko w gwint i pozwala na płytkie osadzenie w łusce = zostawia dużo miejsca na proch. Do pomiaru prędkości wynaleziono chrono...
Nastawy łapie się dość prosto, zwłaszcza na 200 m jak znasz na 100. to kwestia kilku strzałów. A duży karton czy papier pomagają w tym że widać gdzie nie trafiasz w tarczę...
Irek M
Stary bywalec
Posty: 1071
Rejestracja: pt 07.wrz.2018 - 02:17
Moja broń: za dużo sztuk

Re: Strzelanko z Sharps

Post autor: Irek M »

Kolego torti - ja dobrze wiem co to i do czego służy chrono więc po co te wycieczki. No chyba, że chcesz mnie zmusić do jego zakupu. Nie zmusi mnie kolega. Z resztą komentarzy proponuję wstrzymać się do kolejnego strzelania.
Staszek L
Bywalec
Posty: 323
Rejestracja: czw 23.lut.2017 - 18:08
Lokalizacja: Środek Polski
Moja broń: Niezawodna

Re: Strzelanko z Sharps

Post autor: Staszek L »

Gdyby obroty pocisku były 700 - 800 razy na sekundę wtedy mogłoby być okej nawet na 800 m ale nie 400. A jeszcze jak dojdzie twardość z 15 to mamy pozamiatane.
Ostatnio zmieniony sob 10.kwie.2021 - 22:17 przez Staszek L, łącznie zmieniany 2 razy.
torti
Posty: 25
Rejestracja: śr 14.lis.2018 - 15:46
Moja broń: brak

Re: Strzelanko z Sharps

Post autor: torti »

Irek M pisze: sob 10.kwie.2021 - 20:39 Kolego torti - ja dobrze wiem co to i do czego służy chrono więc po co te wycieczki.
Pytasz "a skąd mogę znać prędkość..." to ci odpisuję co służy do jej pomiaru. Przecież nikt nie jest magikiem żeby znać prędkość przy 45 gn naważki prochu którego już nie produkują z pociskiem o nieznanej wadze. Myślisz że są do tego tabele? Szwajcar potrafi mieć rozrzut prędkości 15% w zależności od partii, więc jak zadasz pytanie "jaką mam prędkość przy pocisku o wadze 470-500 gn swiss 4" to jest szansa że ci odpowiem z dokładnością do 5 m/s bo mam przestrzelane z 4 partie. Zaczynasz wchodzić w dystanse gdzie wiedza na temat prędkość jest kluczowa. Za chwilę mieliśmy dojść do wniosku że rozrzut na tarczy jest proporcjonalny do spreadu prędkości. Jak sobie wyobrażasz wiedzę na ten temat bez chrono? To podstawowe wyposażenie dla mnie nawet na 100.
Irek M pisze: sob 10.kwie.2021 - 20:39 No chyba, że chcesz mnie zmusić do jego zakupu. Nie zmusi mnie kolega.
Zrobisz co chcesz. Do niczego nie mam zamiaru cię zmuszać. Dlatego wczoraj zapytałem jaki masz cel. Co chcesz osiągnąć. Można powiedzieć że na 200m karabin ma super skupienie bo trafia w cel 100x100cm. a można i 10x10, kwestia tego co chcesz osiągnąć. Do dzisiaj nie pobity rekord skupienia 10 strzałami na 200 Yardów czarnym prochem jest z 1901 roku. Skupienie 0,778 cala jakieś 2 cm. 10 pocisków w jednej dziurze na 200y. Bez odskoku.
Wiedza o tym jaką ma prędkość pocisk o określonej wadze na określonej naważce nie bierze się z kosmosu. To dziesiątki godzin na strzelnicy i kilogramy prochu.

Strzelam dość regularnie dystanse do 736 i je trafiam. Okazjonalnie 1408m. Guzik się na tym znam, po 3 latach i strzelaniu średni 2 razy w tygodniu zaczynam podpierać się doświadczeniem...

Chciałem pomóc ci złapać te nastawy na 200, ale ok jak uważasz że to jakieś wycieczki...
Irek M
Stary bywalec
Posty: 1071
Rejestracja: pt 07.wrz.2018 - 02:17
Moja broń: za dużo sztuk

Re: Strzelanko z Sharps

Post autor: Irek M »

Pytasz o mój cel. Dla mnie strzelanie CP jest tylko i wyłącznie formą spędzania wolnego czasu. Nie popadam w kompleksy gdy nie zbliżę się do 10 ale wiadomo, że fajnie byłoby trafiać tylko w nie. Ale wiadomo też, że aby to się stało to trzeba ćwiczyć, strzelać , analizować i co tam jeszcze...
Prawdę mówiąc myślałem wcześniej o zakupie chrono - do wiatrówki mam :-) - ale prawdę mówiąc w tej chwili nie wiedziałbym jakie wnioski wysunąć z zapisu np. 300m/s pocisk 500gr naważka 50gr VLC. Pewnie to przyjdzie z czasem ale w tej chwili znałbym tylko prędkość i energię.
A przy okazji jeśli kolega byłby tak uprzejmy; dystans 100m, pocisk minie 578 naważka 2g VLC karabin Zouav .58 Pocisk trafi dużo niżej niż decha tarczy, w tarcze czy może jakimś cudem ponad tarczą ?
slaw29
Stary bywalec
Posty: 1107
Rejestracja: wt 29.lis.2016 - 21:45
Moja broń: brak

Re: Strzelanko z Sharps

Post autor: slaw29 »

Irek ta cała zabawa CP ma wiele etapów. Etap zakupu chrono tez jest . Ale nie jest to droga zabawa ;-)
Polskie Chrono do CP też jest.
Morał jaki ostatnio wyciągneliśmy strzelając na 50 m . Jak karabin ładnie łapie skupienie to należy koniecznie zmierzyć prędkość, bo przy nowej dostawie czecha może się to dramatycznie zmienić :( i poszukiwania problemu mogą być długie.
Mam ustalone prędkości optymalne dla kilku karabinów i tego się trzymam. A każda dostawa prochu staje się inna od określonego Levelu zabawy .

Torti . Chętnie byśmy postrzelali kiedyś Twoim Sharpsem 38 na twojej amunicji na 50 m stojąc. Co ty na to - była by kiedyś taka możliwość ?
Ciekawe czy wynik osiągnięty na tarczy z Twojego karabinu , byłby znacznie różny od tego który osiągamy naszym karabinem . Ciekawy eksperyment moim zdaniem .
Staszek L
Bywalec
Posty: 323
Rejestracja: czw 23.lut.2017 - 18:08
Lokalizacja: Środek Polski
Moja broń: Niezawodna

Re: Strzelanko z Sharps

Post autor: Staszek L »

Jeśli kolega chce strzelać daleko i celnie to kup Szwajcara numer 4. Naważka około 60-70grs pocisk 677 jest dobry. Podobno najlepsza prędkość w tym zestawieniu to 365 m/s.
Willie357
Bywalec
Posty: 180
Rejestracja: wt 26.gru.2006 - 21:54
Lokalizacja: Siemianowice Slaskie
Moja broń: liczna

Re: Strzelanko z Sharps

Post autor: Willie357 »

Torti,ile mam Ci przypominać ?Ewangelia Św Mateusza 7.6
Staszek L
Bywalec
Posty: 323
Rejestracja: czw 23.lut.2017 - 18:08
Lokalizacja: Środek Polski
Moja broń: Niezawodna

Re: Strzelanko z Sharps

Post autor: Staszek L »

Możesz też spróbować Szwajcara numer 2 naważka 58 Grain pocisk około 500grs
Miałem tego nie pisać ale co tam stop 1% ceny
Irek M
Stary bywalec
Posty: 1071
Rejestracja: pt 07.wrz.2018 - 02:17
Moja broń: za dużo sztuk

Re: Strzelanko z Sharps

Post autor: Irek M »

Słuchajcie, może poprzestańmy na wpisach w tym miejscu do następnego strzelania. Następne będą z naważkami jakie proponujecie. I to wszystko co mogę w tej chwili powiedzieć. Oczywiście bardzo dziękuję za każdą wskazówkę i radę.
ODPOWIEDZ