Strzelanko z Sharps

Broń długa taka jak karabiny i strzelby.
Awatar użytkownika
BEAR
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: pn 27.lut.2017 - 21:11
Moja broń:

Re: Strzelanko z Sharps

Post autor: BEAR »

@Markp pośmiać się można ja akurat z tych co wiem co to noniusz i jak działa ale są tu tacy i nie mówie o Irku i sobie co mają tylko suwmiarki elektroniczne i o noniuszu nie czytali mowa tu o pokoleniu mojego Syna. Przeczytają że należy podnieć o 25kresek na 200m i bedą strzelać jak z moździeża to moze być niebezpieczne dla innych! Chciałem to wyjaśnić.
Staszek L
Bywalec
Posty: 323
Rejestracja: czw 23.lut.2017 - 18:08
Lokalizacja: Środek Polski
Moja broń: Niezawodna

Re: Strzelanko z Sharps

Post autor: Staszek L »

1 cal to 100 małych kresek
25 małych kresek na diopterze to jest 0.25 cala.
I tyle w temacie
Ja korzystałem zawsze jednostek cal, a do szybkiej regulacji śrubą góra dół lub prawo lewo miałem przeliczone w jednostkach metrycznych, przydatne na zawodach do szybkiej korekty by nie patrzeć na diopter.
Kolega nerwus bardzo ładnie to opisał jak to zrobić.
marekp
Bywalec
Posty: 140
Rejestracja: wt 27.lis.2007 - 20:52
Lokalizacja: Warszawa
Moja broń: brak

Re: Strzelanko z Sharps

Post autor: marekp »

Bear - masz racje. Nie pomyslalem ze nie wszyscy wiedza co to jest suwmiarka........A ten diopter to jest właśnie taka suwmiarka tyle ze calowa.

MarekP
Awatar użytkownika
BEAR
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: pn 27.lut.2017 - 21:11
Moja broń:

Re: Strzelanko z Sharps

Post autor: BEAR »

:Więc własnie ;) nie jest to wiedza tajemna i nie ma co ukrywać. Mało kto potrafi mierzyć suwmiarką calową zresztą są z 2 skalami i każdą się inaczej odczytuje mowa o milach. Sądze ze po tych wyjaśnieniach świat stanie się prostszy :-)
Staszek L
Bywalec
Posty: 323
Rejestracja: czw 23.lut.2017 - 18:08
Lokalizacja: Środek Polski
Moja broń: Niezawodna

Re: Strzelanko z Sharps

Post autor: Staszek L »

Gdyby ktoś chciał skorzystać z tego kalkulatora który wstawiłem niech się nie przestraszy że są tam jednostki MOA. Można korzystać z MOA , CAL i milimetrów zasada jest ta sama. Co komu najbardziej pasuje. Jest to dla tych którzy nie mają BC pocisku prędkości początkowej A chcą strzelać trochę dalej niż 100 m i wstępnie załapać nastawy.
Irek M
Stary bywalec
Posty: 1073
Rejestracja: pt 07.wrz.2018 - 02:17
Moja broń: za dużo sztuk

Re: Strzelanko z Sharps

Post autor: Irek M »

Jeszcze raz wielkie dzięki za tyle odpowiedzi. Nie przeczytałem ich jeszcze, a tym bardziej nie "przestudiowałem" ale zrobię to skoro koledzy poświęcili na to tyle czasu. Niestety dodatkowe zajęcia dziś nie pozwolą mi wybrać się na strzelnicę.
Teraz tylko odpowiem na najprostsze pytanie kolegi mar_kow ; nie zauważyłem znaczących czy w ogóle różnic między by A1, a VLC.
Mój Sharps to {Siluette} :-) więc chyba 32''.
torti
Posty: 25
Rejestracja: śr 14.lis.2018 - 15:46
Moja broń: brak

Re: Strzelanko z Sharps

Post autor: torti »

Irek co znaczy nie zauważyłeś różnic? jaki był dystans i jaki Twój cel (w sensie do czego dążysz) i jakie efekty na obu prochach (np. 10 strzałów)
Irek M
Stary bywalec
Posty: 1073
Rejestracja: pt 07.wrz.2018 - 02:17
Moja broń: za dużo sztuk

Re: Strzelanko z Sharps

Post autor: Irek M »

Jestem zbyt niedoświadczony by odpowiedzieć w jakiś sensowny sposób. Bo np. strzelając jeden ładunek z A1 i jeden z VLC z tego samego pocisku powinienem tyle samo nasypać jednego i drugiego czy więcej objętościowo drugiego...No i co powinienem zauważyć na tarczy. Nie wiem.
Na jutrzejsze strzelanie mam właśnie A1. Jadę jutro na tę z osią 200m może się uda.
torti
Posty: 25
Rejestracja: śr 14.lis.2018 - 15:46
Moja broń: brak

Re: Strzelanko z Sharps

Post autor: torti »

To określ się do czego dążysz... Ja w środę byłem pierwszy raz na 300 z 38. 15 strzałów, pierwsze 5 to łapanie nastaw, kolejne 10 to 25x25 cm. Bardzo silny porywisty wiatr... Tak silny że rzucało jak siedziałem na skrzynce i celowałem. Z tej samej amunicji na 100 skupienie 5 cm 20 strzałami...
Irek M
Stary bywalec
Posty: 1073
Rejestracja: pt 07.wrz.2018 - 02:17
Moja broń: za dużo sztuk

Re: Strzelanko z Sharps

Post autor: Irek M »

No to jednak dziś strzelam. Pierwszy raz 200m :-)
Irek M
Stary bywalec
Posty: 1073
Rejestracja: pt 07.wrz.2018 - 02:17
Moja broń: za dużo sztuk

Re: Strzelanko z Sharps

Post autor: Irek M »

po wszystkim. Jak na 200m to skupienie chyba dobre :-)
20210410_170427.jpg
Staszek L
Bywalec
Posty: 323
Rejestracja: czw 23.lut.2017 - 18:08
Lokalizacja: Środek Polski
Moja broń: Niezawodna

Re: Strzelanko z Sharps

Post autor: Staszek L »

Przeczuwałem że tak się skończy ale nie chciałem się wymądrzać. Nie znałem twardości pocisku.
Irek M
Stary bywalec
Posty: 1073
Rejestracja: pt 07.wrz.2018 - 02:17
Moja broń: za dużo sztuk

Re: Strzelanko z Sharps

Post autor: Irek M »

Oczywiście nikt nie dał się nabrać na 20 trafień, to tylko jedno lub dwa. Z całą pewnością jeden trafił bokiem był to z kokili 457 677 niby ten najlepszy jak twierdzi Saquaro.
Nie zgodzę się Staszek z Tobą, to wcale nie było do przewidzenia. Mój błąd; nie wziąłem pakietu do kamery i nie mogłem nagrać gdzie trafiam, a zawsze do tej pory to robiłem. W ten sposób korygowałem diopter. Diopter ustawiłem jak pisaliście jakieś 6 małych kreseczek czyli powiedzmy 30 MOA. Gdy ustawiłem szczerbinę na zakres 200m to niby nastawy zgadzały się. Ale po pierwszych 6 wystrzałach ziemia po wyżej tarczy i jej prawy róg była wzruszona. Wydaje mi się , że to moje trafienia. Obniżyłem więc diopter o jedną kreskę ale nadal nic. Nie było też nikogo kto mógłby patrzeć przez lunetę gdy strzelam, to też byłoby bardzo przydatne. Bez sensu było zasuwać 200 m po każdym czy po 3 strzałach.
Ale zaproponowano mi również oś ...450m tylko nie mam co się pchać w tej chwili na taki odcinek. Już na tych 200 słabo utrzymywało się czarne pole w pierścieniu muszki. Na 400m to chyba w ogóle nie widziałbym jej.
marekp
Bywalec
Posty: 140
Rejestracja: wt 27.lis.2007 - 20:52
Lokalizacja: Warszawa
Moja broń: brak

Re: Strzelanko z Sharps

Post autor: marekp »

Ja sadze ze to nie tyle bokiem ile rykoszet. Dlatego wszedl bokiem. Strzelanie na takim dystansie pierwszy raz bez obserwatora to szkoda prochu olowiu i kapiszonow. Jak juz znasz jakie sa nastawy to 200m to nie jest dystans z kosmosu. Ale na pierwsze strzelanie dobrze zeby ktos popatrzył przez lunete gdzie to leci.

MarekP

Jesli ziemia byla ruszona powyżej to warto bylo sprawdzic czy przed tarcza nie jest ruszona. To czesty blad. Pocisk nie dolatuje i uderza przed tarcza. Potem na kulochwycie widać wysoko. Zakladam ze wiesz co mówisz i obnizyles diopter i nadal nic. Stad moj wniosek ze to jedyne trafienie to byl rykoszet.
Irek M
Stary bywalec
Posty: 1073
Rejestracja: pt 07.wrz.2018 - 02:17
Moja broń: za dużo sztuk

Re: Strzelanko z Sharps

Post autor: Irek M »

Marek, możesz mieś absolutną rację , że to był rykoszet ale trochę dziwny. Dlaczego poddaję taką myśl; dwie tarcze obok siebie jak widać. Ta niżej na grubej płycie paździerzowej. Za drugim i trzecim i kolejnymi razami wyraźnie słyszałem jak pocisk powiedzmy po sekundzie od wystrzału trafia coś twardego więc radość niesamowita. Potem patrzę, że płyta cała, ziemia wzruszona, a pocisk trafił w drugą do której raczej nie strzelałem.
Masz rację, że to strata czasu i reszty bez obserwatora ale dopiero gdy rozstawiłem się na stanowisku zorientowałem się, że niczego nie nagram. Na innej strzelnicy zawsze nagrywałem by na bieżąco dokonywać poprawek. Nawet zrobiłem sobie taki prosty pastorał do strzelania z pozycji stojącej, sprawdzał się ale baterii zapomniałem zabrać.
Zaraz wkleję widok tej ziemi wzruszonej.
Obrazek
Nie wiem czy to widać ale ja widzę bo wiem gdzie patrzyć :-)
ODPOWIEDZ