Strzelanko z Sharps

Broń długa taka jak karabiny i strzelby.
Awatar użytkownika
BEAR
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: pn 27.lut.2017 - 21:11
Moja broń:

Re: Strzelanko z Sharps

Post autor: BEAR »

Zgadza sie na oko widać że środek ciężkości jest blisko końca i może ale nie musi mieć tendencje do latania bokiem.
Irek M
Stary bywalec
Posty: 1071
Rejestracja: pt 07.wrz.2018 - 02:17
Moja broń: za dużo sztuk

Re: Strzelanko z Sharps

Post autor: Irek M »

Jakoś nic się nie dzieje na forum to może ja jakąś wojnę wywołam :-) Na jutrzejsze strzelanie - mało prawdopodobne ale przygotowałem się - elaborowałem ładunki z nowymi pociskami z kokili Lyman 457 677. Według Saquaro pociski z tej kokili są najlepsze dzięki różnym kalibrów pierścieni. To jednak powodowało obawy jak wcisnąć do gilzy by się nie chybotały. Okazało się, że siedzą pewnie na dwóch -trzech ostatnich pierścieniach. Znaczy, że bardzo dużo wystaje z gilzy. Pierwszy plus dla mnie :-)Endoskopem sprawdziłem jak głęboko pocisk wchodzi w komorze - początek gwintu nie odciska się na ołowiu czyli chyba drugi plus dla mnie :-)
Jak nie uda mi się jutro wyjść to może w sobotę dopiero.
457-677.jpg
Awatar użytkownika
BEAR
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: pn 27.lut.2017 - 21:11
Moja broń:

Re: Strzelanko z Sharps

Post autor: BEAR »

Irek tylko przed strzelaniem przesmaruj 8)
Irek M
Stary bywalec
Posty: 1071
Rejestracja: pt 07.wrz.2018 - 02:17
Moja broń: za dużo sztuk

Re: Strzelanko z Sharps

Post autor: Irek M »

Już są nasmarowane. Tylko do fotki czyściutkie by były widoczne pierścienie i rowki. Teraz chciałbym ogarnąć jak łatwo ustalić o ile podnieść diopter z 50m na 200 by nie wystrzelać się na wstrzeliwaniu się :-)
marekp
Bywalec
Posty: 140
Rejestracja: wt 27.lis.2007 - 20:52
Lokalizacja: Warszawa
Moja broń: brak

Re: Strzelanko z Sharps

Post autor: marekp »

Ile nasypales prochu i jakiego? To Ci pwiem jak ustawic diopter. Lepiej zmierzyć szybkosc wylotowa i policzyć porzadnie jakie powinno byc ustawienie dioptre. Wazne jest: ciezar pocisku, jaki gwint szybkosc wylotowa. Przydalby sie tez BC. To jest do ogarniecia.

MarekP
marekp
Bywalec
Posty: 140
Rejestracja: wt 27.lis.2007 - 20:52
Lokalizacja: Warszawa
Moja broń: brak

Re: Strzelanko z Sharps

Post autor: marekp »

Sadzac po zdjeciu to jest ok. 65 grn prochu. Czyli jak zaczeniesz od 29 MOA od zera to powinno trafiac.

MarekP
Irek M
Stary bywalec
Posty: 1071
Rejestracja: pt 07.wrz.2018 - 02:17
Moja broń: za dużo sztuk

Re: Strzelanko z Sharps

Post autor: Irek M »

No to już wiem, że strzelnicę z osią 200m mam jutro i pojutrze zamkniętą. Więc jutro 50m.
Pociski katalogowo mają ważyć 490gr ale mnie wyszły 499,..do 500,...gr. Gwint to 1/18 w Sharps Saquaro. Ostatnie strzelanie z 459-500-3R było z naważki 45gr i tyle nasypałem Czecha A1. Pocisk 3R ważący niby 500gr u mnie waży 514 dlatego dałem tyle samo do tych.
A jak przeliczyć te 29 MOA? Zaraz dodam fotkę ale teraz 0 na ruchomej części dioptera pokrywa się z pierwszą kreską nad 1/4 części nieruchomej.
20210407_224233[1].jpg
marekp
Bywalec
Posty: 140
Rejestracja: wt 27.lis.2007 - 20:52
Lokalizacja: Warszawa
Moja broń: brak

Re: Strzelanko z Sharps

Post autor: marekp »

MOA to jest minuta kątowa. Okrag mozna podzielic na 360 stopni i kazdy stopien na 60 minut. Diopter stoi na srodku takiego kręgu. O promieniu równym odległości dioptera do muszki. Czyli 2 razy pi (3.14....) razy ta odlegosc. To daje obwod tego okręgu. Nastepnie podziel go na 360 i na 60 - to jest ta Twoja minuta kątowa - MOA. Zanim zapytasz przeczytaj jeszcze raz uwaznie co napisalem. :-)

MarekP

Dipter jest w calach. Ten akurat. Jedna duza kreska to jest 5 małych kresek. W pewnym przybliżeniu jedna mala kreska to jest 1MOA ale to nie jest do konca prawda. To jest tak dla ulatwienia. Podnies o 30 małych kresek to powinno byc dobrze jesli szybkosc wylotowa bedzie ok. 200 m/sek. To mozna zmierzyc chrono. Sa i inne sposoby np. wahadlo balistyczne Pascala ale to jest znacznie trudniejsze. Albo przyjac te 200 i zobaczyć co wyjdzie. Strzelanie na dużym dystansie to jest liczenie glownie. Im dalej tym wiecej liczenia. Bo oprócz tego podniesienie dojdzie derywacja czyli to ze pocisk zbacza w kierunku obrotu. A jak naprawde duzy dystans to np. sila Coriolisa czyli fakt ze ziemia nie jest ukladem inercjalnym i jak pocisk leci to ziemia spod niego "ucieka". Bo kreci sie dosc szybko. Bardziej istotne to jest przy artylerii ale na dystansach ok. 800m juz bedzie widocznie w granicach 1 MOA jesli sie strzela polnoc lub na poludnie. Oczywiscie zalezy to tez od szerokości geograficznej. No i czynnik pogody. Cisnienie temperatura i wilgonosc potrafia zmienic punkt trafiania i o 5 MOA. Czyli jednego dnia ustawilem idealnie a drugiego dnia nie trafiam. Bardzo wazna jest pogoda.
Irek M
Stary bywalec
Posty: 1071
Rejestracja: pt 07.wrz.2018 - 02:17
Moja broń: za dużo sztuk

Re: Strzelanko z Sharps

Post autor: Irek M »

Bardzo dziękuję za wyjaśnienia. Nie zadam żadnego pytania zanim nie uzmysłowię sobie tego co napisałeś. Sprawdzę też jaki kierunek ma oś na której strzelam. Spróbuję też określić położenie geograficzne :-) A na poważnie; chrono nie posiadam, nie było potrzebne do tej pory. Wstępnie diopter ustawiałem zgrywając widok na pierścień muszki przez otwartą szczerbinkę ustawioną na odp. wysokość.
Skoro wiem, że jutro może być tylko 50m to na razie niczego nie będę przestawiał. dam znać gdyby wyszło.
Awatar użytkownika
BEAR
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: pn 27.lut.2017 - 21:11
Moja broń:

Re: Strzelanko z Sharps

Post autor: BEAR »

"... 30 małych kresek?" na oko za dużo na 200m. chyba że chodziło o noniusz 1 podziałka 5 małych kresek na lewej skali.Ja na dystansie 50 do 100 podnosiłem o 1,2 kreski na krótkiej lufie Sharpsa. Wg mnie 29 MOA wyliczone podzielić przez współczynnik na dystansie (ok 5) i wyjdzie ile kresek wg mnie około 5,8 do 6 kresek ale moge się mylić. Z góry piszę że mówię o teorii bo praktyki dalej niż sto nie mam ale też sie chce nauczyć brać poprawki na dalszy dystans.

Kiedyś czytałem że jedna podziałka to 5 MOA ( 0,05'') dla średniej długości lufy 32''
Ostatnio zmieniony czw 08.kwie.2021 - 08:58 przez BEAR, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: Strzelanko z Sharps

Post autor: mar_kow »

Irek M pisze: śr 07.kwie.2021 - 22:59 [...] Ostatnie strzelanie z 459-500-3R było z naważki 45gr i tyle nasypałem Czecha A1. [...]
A jak Ci się strzela z A1? Strzelałeś już ??
Staszek L
Bywalec
Posty: 323
Rejestracja: czw 23.lut.2017 - 18:08
Lokalizacja: Środek Polski
Moja broń: Niezawodna

Re: Strzelanko z Sharps

Post autor: Staszek L »

Jak masz na 50 m 0 a na 100 metrów podniosłeś na przykład o 7 kresek to na 200 m od zera podnieść o 22-24 kredki
Jeśli na 100 m musiałeś podnieść o 8 kresek to na 200 m od zera podnieść diopter o 25-27kresek
Załączniki
Screenshot_2021-04-08-07-54-07.png
Nerwus2
Posty: 67
Rejestracja: czw 07.sty.2021 - 10:56
Lokalizacja: łódzkie
Moja broń: Jest moja.

Re: Strzelanko z Sharps

Post autor: Nerwus2 »

Co prawda nie jest to do końca odpowiedź na zadane przez IrkaM pytanie ile podnieść by trafić jednak może trochę rozjaśni zawiłości przy MoA i innych wężach imperialistycznych.
Ja zawsze starałem się przejść na metryczne jednostki w anglosaskich celownikach. Zwłaszcza w takich których zgodność ze skalą warunkowana jest zachowaniem odległości przyrządów celowniczych. Korzystając ze wzoru na proporcje ustalałem sobie zmianę punktu trafienia na danym dystansie dokonując korekty o jednostke skali. Łatwiej to rozpisać na kartce ale i tak się uda. Trzeba tylko się trzymać takich samych jednostek długości. Ja wybrałem milmetry.

Zmiana nastawów celownika/ odległość m. przyrządami cel.= Zmiana punktu trafienia(nasz X)/odległość do celu

W moim Creedmorze jednostką był pełen obrót celownika na śrubie, który powodał zmianę nastawy o 0,35mm.
Odległość przyrządów celowniczych wynosiła 830mm
a odległość do celu 100m x 100cm x 10mm=100 000 mm

0,35mm/830mm=X/100 000mm
830X=0,35 x 100 000
830X=35000
X=35000/830
X=42,1 mm na odległości 100 metrów.
Przy odległości 2 razy mniejszej korekta wynosi połowę a na 200 metrach robi się nam już 8,4 cm. Wasze dioptery z płynną regulacją są pod tym względem dużo lepsze.

Moim zdaniem jest to metoda którą liczy się raz i jest łatwiejsza do zapamiętania i posługiwania się niż te wszystkie Moa które są wyliczone i tak na 100 jardów. Koniec końców obserwator na tarczy i tak liczy pierścienie którcyh szerokość wyrażona jest w 25mm a nie MoA.
Awatar użytkownika
BEAR
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: pn 27.lut.2017 - 21:11
Moja broń:

Re: Strzelanko z Sharps

Post autor: BEAR »

Odległosć - MOA- centymetry

100m - 1MOA- 2,9 cm
200m - 1MOA - 5,8 cm
300m - 1MOA - 8,7 cm
400m - 1MOA - 11,6 cm
500m - 1MOA - 14,5 cm
600m - 1MOA- 17,4cm
.....

ja wyobrażam sobie to tak opad Irkowego pocisku na dystansie 200m około 150 cm dziele przez 5,8 daje około 25MOA i to dziele przez 5 i daje mi ile kresek muszę podniec diopter na 200m.Wychodzi ze 5.
Ostatnio zmieniony czw 08.kwie.2021 - 09:32 przez BEAR, łącznie zmieniany 1 raz.
marekp
Bywalec
Posty: 140
Rejestracja: wt 27.lis.2007 - 20:52
Lokalizacja: Warszawa
Moja broń: brak

Re: Strzelanko z Sharps

Post autor: marekp »

Jedna duza kreska to 5 malych. To jest jak suwmiarka - to po lewej to jest noniusz. Wiec 29 MOA to jest okolo 5-6 duzych kresek. Jak widać wiedza na temat budowy dioptera jest przeogromna :-). Dobra juz nie ironizuje. MOA to jest jakis wymysł. To jest minuta katowa po prostu. Latwiej jest policzyc minuty niz przeliczac to na mm. Przy strzelaniu lepiej sie jednak przygotowac na grany cale i inne takie imperialne jednostki. W sumie ciagle przeliczanie jednych na drugie jest uciążliwe do tego mozna sie gdzies pomylic. Takie sa te jednostki i moim zdaniem nie warto przeliczac. Kalkulatory balistyczne najchętniej podaja wyniki w MOA. Ale co kto lubi.

MarekP
ODPOWIEDZ