Saguaro Rolling Block Premium Odprzodowy i karabiny na zamówienie

Broń długa taka jak karabiny i strzelby.
MisterTwister
Posty: 63
Rejestracja: ndz 28.mar.2021 - 19:29
Lokalizacja: Zabrze
Moja broń: Smith .50

Re: Saguaro Rolling Block Premium Odprzodowy i karabiny na zamówienie

Post autor: MisterTwister »

@Wycior - raczej to jest twoje pobożne życzenie :-) Idąc Twoim tokiem rozumowania, 50% wszystkich CP na rynku przestanie być repliką - Sharps raczej też nie będzie wtedy uznany jako replika broni CP :-) Odsyłam do lektury definicji słowa "replika".
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Saguaro Rolling Block Premium Odprzodowy i karabiny na zamówienie

Post autor: Wycior »

To nie moje życzenie, ale mam mentalność Kasandry i widząc potencjalny problem nie próbuję poprawiać nastroju wsadzając głowę w piasek tylko go sygnalizuję. Przyszłość pokaże. Sądzę że co do tych 50% bardzo przesadziłeś. Uważam że grono posiadaczy dziwolągów jest dużo mniejsze. Natomiast jeżeli zarzucasz mi błędne rozumowanie, to zamiast oceniać jego wynik według własnego pobożnego życzenia zajrzyj do ustawy i powiedz mi w którym miejscu błądzę. Ja odsyłam Cię do definicji słowa: "funkcjonalność".

Niby dlaczego Sharps? Sharps na patrony bez wątpienia jest repliką.
MisterTwister
Posty: 63
Rejestracja: ndz 28.mar.2021 - 19:29
Lokalizacja: Zabrze
Moja broń: Smith .50

Re: Saguaro Rolling Block Premium Odprzodowy i karabiny na zamówienie

Post autor: MisterTwister »

Wycior pisze: pt 25.cze.2021 - 21:58 Ja odsyłam Cię do definicji słowa: "funkcjonalność".

Niby dlaczego Sharps? Sharps na patrony bez wątpienia jest repliką.
Słowo "funkcjonalność" i "replika" nadal są pojęciami zbyt ogólnymi, które można w szerokim zakresie stosować. Znamy wiele często sprzecznych ze sobą opinii biegłych.
O ile w przeszłości funkcjonowały CP Sharpsy na papierowe patrony, to już użycie w nich mosiężnych gilz staje się mocno kontrowersyjne w świetle twojej interpretacji przepisów - popraw mnie proszę o ile się mylę.
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Saguaro Rolling Block Premium Odprzodowy i karabiny na zamówienie

Post autor: Wycior »

Nie pisałem o Sharpsie na gilzy. Co rozciągliwości pojęć "replika" i "funkcjonalność" to oczywiście się zgadzam. Niestety, właśnie w tym tkwi problem, ponieważ to nie my będziemy te pojęcia interpretować. Obawiam się jednak że funkcjonalność nabojowej odtylcówki będzie bardzo trudno tak zinterpretować, aby stała się kompatybilna z odprzodówką rozdzielnego ładowania. W przypadku Sharpsa na papierowe gilzy versus Sharps na gilzy ten rozziew byłby zdecydowanie mniejszy. Dalej mamy odtylcówkę rozdzielnego ładowania a zmienia się tylko materiał "patronu". W epoce mógł to być np. zarówno papier jak i płotno. Repliki Shaprsa pierwotnie są zwykle na patrony a gilzy to opcja. W przypadku ostatnich wyrobów DP wydaje się być odwrotnie tym niemniej w razie draki ich adaptacja do papierowych gilz nie stanowi problemu. Osobiście bardzo liczę że to wszystko pozostanie tylko gdybaniem.
MisterTwister
Posty: 63
Rejestracja: ndz 28.mar.2021 - 19:29
Lokalizacja: Zabrze
Moja broń: Smith .50

Re: Saguaro Rolling Block Premium Odprzodowy i karabiny na zamówienie

Post autor: MisterTwister »

Na szczęście UE dąży do liberalizacji przepisów. W Polsce po ostatniej zmianie władzy dostrzegam pewną prawidłowość. Podległe rządowi służby nadinterpretują zapisy prawa. Represyjne państwo zamiast służyć suwerenowi stara się go kontrolować i ograniczać. Od kilkunastu lat jestem aktywnym detektorystom. Dostrzegam tutaj pewną analogię. Od siedmiu lat, służby skutecznie zaszczuwają społeczeństwo na nasze środowisko. Przekaz medialny w reżimowej TV jest jeden - niedzielny poszukiwacz przyłapany na chodzeniu z detektorem po polu zaprzyjaźnionego rolnika traktowany jest na równi z najbardziej niebezpiecznym przestępcą. Często zatrzymywany jest na 48h na dołku, wcześniej bladym świtem odwiedzają jego dom smutni panowie i dokonują przeszukania. To jest nasza smutna rzeczywistość. Dla jasności - nie ma takiego prawa, które zabraniałoby posiadania detektora, które zabraniałoby chodzenia z nim po polu, które zabraniałoby poszukiwania rzeczy współczesnych. Prawo wbrew pozorom jest jasne. Setki zatrzymań, setki przeszukań, setki spraw w sądzie - ZERO skazanych prawomocnym wyrokiem, 99,9% spraw w sądzie I instancji umarzanych. O czym to świadczy? Podobnie zapewne będzie w kwestii CP.
MisterTwister
Posty: 63
Rejestracja: ndz 28.mar.2021 - 19:29
Lokalizacja: Zabrze
Moja broń: Smith .50

Re: Saguaro Rolling Block Premium Odprzodowy i karabiny na zamówienie

Post autor: MisterTwister »

Właśnie wróciłem ze strzelnicy. 2h poświęcone na strzelanie z RB. Zakup dioptera i muszki tunelowej okazał się strzałem w dziesiątkę - dosłownie :-) Mnogość różnorodnych różnej grubości insertów pozwala na bardzo precyzyjne i powtarzalne strzelanie. Dobrałem taki insert w kształcie cienkiego koła, że czarne koło tarczy na 50m widać w muszce z cienką białą obwódką. To powoduje, że za każdym razem można bardzo precyzyjnie i powtarzalnie ustawić czarne pole tarczy centralnie w otworze muszki. Uzyskane skupienie dla mnie rewelacyjne. Strzelałem małą podkalibrową .440 kulą na flejtuchu z użyciem 1,5 gramowej naważki z prochem ZS4. Muszę zamówić mniejsze gongi, bo te które obecnie mam (25x15cm) są zbyt łatwym celem na 50m :-) Jeśli ktoś ma wątpliwości, czy do RB od Saguaro warto dokupić diopter i muszkę tunelową, to nie ma się nad czym zastanawiać. Zyskujemy powtarzalność i jeszcze lepszą celność.
MisterTwister
Posty: 63
Rejestracja: ndz 28.mar.2021 - 19:29
Lokalizacja: Zabrze
Moja broń: Smith .50

Re: Saguaro Rolling Block Premium Odprzodowy i karabiny na zamówienie

Post autor: MisterTwister »

W ostatnich tygodniach intensywnie strzelam z Sharpsa .45 - kilka setek patronów już za mną. Niestety Sharps nie jest tak uniwersalnym karabinem jak RB - jest bardzo wybredny. RB ma tę przewagę, że cokolwiek bym do jego lufy nie wsadził zaskakuje mnie skupieniem. Sharps urzekł mnie szybostrzelnością i łatwością przygotowywania patronów. Oba karabinki idealnie się wzajemnie uzupełniają, są w tym samym kalibrze, stosuję w obu ekonomiczne małe kapiszony 4mm.
MisterTwister
Posty: 63
Rejestracja: ndz 28.mar.2021 - 19:29
Lokalizacja: Zabrze
Moja broń: Smith .50

Re: Saguaro Rolling Block Premium Odprzodowy i karabiny na zamówienie

Post autor: MisterTwister »

Wycior pisze: pt 25.cze.2021 - 21:21 Może powinieneś na wszelki wypadek wyrobić czerwoną książeczkę. Jeżeli do nowej UOBiA wejdzie definicja repliki z aktualnej ustawy o wykonywaniu działalności gospodarczej [...]:
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 1214Lj.pdf
to Twój odprzodowy Rolling Block przestanie być repliką.
W kwestii historyczności konstrukcji odprzodowej RB - poniżej link do takiej właśnie wersji z epoki:
https://www.bidsquare.com/online-auctio ... yJLaxP87ss
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Saguaro Rolling Block Premium Odprzodowy i karabiny na zamówienie

Post autor: Wycior »

Pozostaje jeszcze data dokonania konwersji wstecznej tej pokraki i jej bardzo umiarkowanego podobieństwa do odprzodowego "RB" z Saguaro. Pytanie o datę konwersji jest uzasadnione, gdyż celownik wygląda na dużo późniejszy. Przypomnę że w amerykańskiej terminologii określenie "Antique" obejmuje także współczesne repliki broni historycznej. Nie da się oczywiście wykluczyć że taką przeróbkę zamówił w epoce u lokalnego rusznikarza jakiś amerykański backwoodsman, mający zapas tanich kapiszonów z armijnej wyprzedaży (ale co z celownikiem?). Dużo bardziej prawdopodobne że to inicjatywa jakiegoś całkiem współczesnego amerykańskiego myśliwego, chcącego wykorzystać opcję polowania z broni odprzodowej.
MisterTwister
Posty: 63
Rejestracja: ndz 28.mar.2021 - 19:29
Lokalizacja: Zabrze
Moja broń: Smith .50

Re: Saguaro Rolling Block Premium Odprzodowy i karabiny na zamówienie

Post autor: MisterTwister »

Cytuję
"Aby broń okazała się repliką broni rozdzielnego ładowania sprzed 1885 roku, musi posiadać następujące cechy:

- odwzorowywać wygląd zewnętrzny broni historycznej;
- nie powinna posiadać rozwiązań konstrukcyjnych niespotykanych przed datą 1885 r.;
- nie powinna posiadać elementów stylistycznie niezgodnych z realiami epoki;
- zewnętrzny wygląd broni nie powinien być wykonany z materiałów nie znanych i nie używanych przed 1885 r.;
- spełniać (odtwarzać) funkcje oryginału, tj. być bronią palną w rozumieniu ustawy o broni i amunicji;
W konsekwencji o sklasyfikowaniu danego egzemplarza broni jako repliki nie powinno decydować zewnętrzne podobieństwo do konkretnego egzemplarza historycznego, a powyższe cechy przy braku stwierdzenia rozwiązań konstrukcyjny nie spotykanych przed 1885 r."

Wedle tej wykładni, replika broni nie musi mieć historycznego odpowiednika, nie musi być kopią konkretnego egzemplarza historycznego. RB od Saguaro w mojej ocenie jest współczesną repliką broni czarnoprochowej spełniającą wymogi ustawy.
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Saguaro Rolling Block Premium Odprzodowy i karabiny na zamówienie

Post autor: Wycior »

1. Czy celownik tego szkaradztwa z linku jest stylistycznie zgodny z realiami epoki? O to wolałbym się nie zakładać.
2. Istnieje egzemplarz Mosina-Naganta wz. 1891, przerobiony na odprzodową kapiszonówkę. Z grubsza przypomina Berdana II z roku 1870. Też mamy go uznać za replikę epokowej broni CP rozdzielnego ładowania?
Obrazek
MisterTwister
Posty: 63
Rejestracja: ndz 28.mar.2021 - 19:29
Lokalizacja: Zabrze
Moja broń: Smith .50

Re: Saguaro Rolling Block Premium Odprzodowy i karabiny na zamówienie

Post autor: MisterTwister »

Zbędne i niepotrzebne dywagacje. Znany jest chociaż jeden przypadek, gdy któryś posiadacz RB odprzodowego albo Cattlemana został skazany prawomocnym wyrokiem za posiadanie broni bez pozwolenia? Setki, żeby nie powiezieć tysiące tych egzemplarzy jest w rękach pasjonatów CP - któryś z nich został skazany? Tutaj dostrzegam analogię do kwestii posiadania detektorów metali. Samo środowisko nakręca się twierdząc, że chodzenie bez pozwolenia WKZ z detektorem jest nielegalne. Nikt jednak nigdy w Posce za posiadanie i chodzenie z nim nie został skazany :-) Każdy jednak po swojemu interpretuje jasne skąd inąd zapisy prawa.
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Saguaro Rolling Block Premium Odprzodowy i karabiny na zamówienie

Post autor: Wycior »

"Zbędne" i "niepotrzebne" to synonimy, wybieram więc "zbędne". Za "zbędne" uznają dywagacje najczęściej te osoby, którym dotychczasowe wyniki dyskusji nie przypadły do smaku. Był kiedyś forumowicz stosujący nagminnie tę metodę, tyle że wymyślał też przeciwnikom od debili i dyletantów, za co w końcu go wywalono. To na wesoło. Poważnie: rozważamy też sytuacje możliwe po ewentualnej zmianie UOBiA. Ogólnie widzę dużą przydatność takich dyskusji, nie tylko dlatego że wyciągają na światło dzienne różne bronioznawcze dziwolągi. Korzyścią jest także zastanawienie się nad tym czym jest strzelectwo czarnoprochowe. Załóżmy że czarnoprochowa wersja AK-47 byłaby legalna. Czy jej posiadacza też nazywalibyśmy "pasjonatem CP"? Coraz bardziej oddalamy się od historycznych ideałów MLAIC i idziemy w kierunku "strzelectwa dowolnego z broni bezpozwoleniowej", uprawianego często przez ludzi bez elementarnej wiedzy o dziejach broni. Stajemy się MLAIC'owym zaściankiem.
Magua
Stary bywalec
Posty: 548
Rejestracja: wt 24.paź.2006 - 12:35
Lokalizacja: środek puszczy
Moja broń:

Re: Saguaro Rolling Block Premium Odprzodowy i karabiny na zamówienie

Post autor: Magua »

MisterTwister pisze: pn 13.wrz.2021 - 16:35 Cytuję (...)

Wedle tej wykładni, (...)
Przepraszam uprzejmie, ale co cytujesz i według jakiej wykładni? Artykuły Trybuna w necie to jeszcze nie ustawy.
Każdy sam ponosi ryzyko kupując broń. Uważasz, że to legalne, to sobie kupiłeś i masz. Nie wiem dlaczego usiłujesz wszystkich wkoło przekonywać do legalności tego potworka.
Był kiedyś forumowicz stosujący nagminnie tę metodę, tyle że wymyślał też przeciwnikom od debili i dyletantów, za co w końcu go wywalono
Masz jakąś obsesję na punkcie Rusznika? Trudno doprawdy znaleźć ostatnio jakiś twój post, żebyś go nie wspominał.
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Saguaro Rolling Block Premium Odprzodowy i karabiny na zamówienie

Post autor: Wycior »

Ostatni raz wspomniałem go tutaj z nicka 7 grudnia 2020 r. Piszę o zjawiskach, nie o ludziach. Dobrze wiesz, do czego doprowadziła mniej lub bardziej milcząca tolerancja tych zjawisk. Bardzo cenię sobie jednak Twój głos w dyskusji, wielki Wodzu.
ODPOWIEDZ