Mississippi .54 euroarms-dobór amunicji

Broń długa taka jak karabiny i strzelby.
ODPOWIEDZ
Ciutek
Posty: 54
Rejestracja: sob 11.lis.2017 - 01:18
Moja broń:

Mississippi .54 euroarms-dobór amunicji

Post autor: Ciutek »

Cześć, stałem się w końcu posiadaczem Mississippi od Euroarmsa w kalibrze .54 do karabinu dostałem kulolejki Lee do kuli i reali. W przyszłości chciałbym do niego zamontować szczerbinkę Bentona i spróbować się na 300m. Jakie historyczne pociski polecacie do niej na te odległość? Poprzedni właściciel dorzucił mi do karabinu parędziesiąt minie twierdząc, że nie udało mu się z nimi dogadać. Według tego co wyczytałem na amerykańskich forach najlepsze były by pociski Wilkinsona do których najbliższą kulolejke znalazłem w Stanach.
Także moje pytania:
1. Czy istnieje dobrą kulolejka do tego karabinu która dostanę w Europie?
2. Jeśli nie to czy ta powinna dobrze współpracować z tym karabinem? (538-430) https://moosemoulds.wixsite.com/mm2013/wilkinson
3. Jaka jest maksymalna bezpieczna naważka do tego karabinu? (Może po prostu minie, które do niego dostałem potrzebują większego kopa?)
Marek
Stary bywalec
Posty: 808
Rejestracja: śr 11.paź.2006 - 10:45
Lokalizacja: Gliwice
Moja broń:

Re: Mississippi .54 euroarms-dobór amunicji

Post autor: Marek »

Minia Lyman old style kal 54
Ciutek
Posty: 54
Rejestracja: sob 11.lis.2017 - 01:18
Moja broń:

Re: Mississippi .54 euroarms-dobór amunicji

Post autor: Ciutek »

Z ciekawości pomierzyłem suwmiarką to i owo i wyszły dziwne rzeczy (suwmiarka analogowa chińska dokładność wg producenta 0.02mm)
Kaliber lufy przy wylocie mierzony za pomocą pocisku włożonego w lufę 1,352-1.353cm wychodzi kaliber .532-.536 zamiast .54
Kula 1.350 cm (kokila .535 Lee) wpada w pierwsze 10cm lufy a później zatrzymuje się. Czy przy takich wartościach skalibrowane minie Lymana nie stracą wszystkich rowków? Minie które do niego dostałem wyglądają jak właśnie te Lymana od jakiej naważki prochu próbować ich użyć?
Marek
Stary bywalec
Posty: 808
Rejestracja: śr 11.paź.2006 - 10:45
Lokalizacja: Gliwice
Moja broń:

Re: Mississippi .54 euroarms-dobór amunicji

Post autor: Marek »

Na 40 już powinna latać
Ciutek
Posty: 54
Rejestracja: sob 11.lis.2017 - 01:18
Moja broń:

Re: Mississippi .54 euroarms-dobór amunicji

Post autor: Ciutek »

A co z tą nierówną średnica lufy po długości? Zaołowiona lufą czy niedokładne wykonanie?
Awatar użytkownika
Roland
Posty: 54
Rejestracja: wt 20.mar.2018 - 22:44
Moja broń: brak

Re: Mississippi .54 euroarms-dobór amunicji

Post autor: Roland »

Skoro masz lufe .535 to nic dziwnego ze kula nie przechodzi. Watpie by ta kula miala idealne .535 wiec kawalek wpada i w koncu sie blokuje. Na forach amerykanskich sugeruja kule .530 albo minie .533 pod missispi euroarmsa. Wiem co kupiles, przyznam ze przez chwile tez myslalem nad tym karabinem - jednak odjechana od rzeczywistosci cena mnie skutecznie odstraszyla. Dobrze chyba wyszlo...
Ciutek
Posty: 54
Rejestracja: sob 11.lis.2017 - 01:18
Moja broń:

Re: Mississippi .54 euroarms-dobór amunicji

Post autor: Ciutek »

Ostatecznie sam karabin wyszedł 3100 więc chyba nie najgorzej. Jest sens wykonania u tokarza wałka do sprawdzenia średnicy lufy po całej długości? Te minie .533 to te z kokili Lee czy tak mocno przekalibrowane Lymana?
Marek
Stary bywalec
Posty: 808
Rejestracja: śr 11.paź.2006 - 10:45
Lokalizacja: Gliwice
Moja broń:

Re: Mississippi .54 euroarms-dobór amunicji

Post autor: Marek »

Kule 535 na łatce minimum 0.25
Kokile Lee 533 możesz wyrzucić, nigdy nie będzie latać.
variag
Posty: 88
Rejestracja: sob 08.gru.2007 - 16:23
Moja broń:

Re: Mississippi .54 euroarms-dobór amunicji

Post autor: variag »

Ciutek pisze: śr 19.sie.2020 - 14:40 W przyszłości chciałbym do niego zamontować szczerbinkę Bentona i spróbować się na 300m. Jakie historyczne pociski polecacie do niej na te odległość? Poprzedni właściciel dorzucił mi do karabinu parędziesiąt minie twierdząc, że nie udało mu się z nimi dogadać.
Abstahując od celności pocisków systemu Minie w tym karabinie zamierzam zamiast celownika Bentona zamontować coś takiego:
Obrazek
I mam pytanie, w jakiej odległosci od muszki musi być osadzona szczerbnika tego celownika na lufie by pokrywały się nastawy przy standardowych naważkach: "200" - "300" - "400" jardów.
Awatar użytkownika
zbiho
Stary bywalec
Posty: 1141
Rejestracja: pt 04.sie.2017 - 08:23
Lokalizacja: Bochnia
Moja broń: .31"

Re: Mississippi .54 euroarms-dobór amunicji

Post autor: zbiho »

Tę tarczę dałeś dla porównania wielkości? To nie jest forum wiatrówkowe więc myślałem że ta szczerbinka ma 20cm długości.
A wracając do pytania, jakiej wielkości są te ząbki, wydają się większe niż w Voluntierze, po ile mm podnosi się szczerbinka na ząbek? Czym będziesz strzelał? bo o Minie to zapomnij. Jakie naważki są standardem?
Najlepiej przystrzelaj ten karabin na tych dystansach i pomierz opad, a potem się okaże że nijak ten celownik nie pasuje.
Ciutek
Posty: 54
Rejestracja: sob 11.lis.2017 - 01:18
Moja broń:

Re: Mississippi .54 euroarms-dobór amunicji

Post autor: Ciutek »

A to nie jest przypadkiem ta kopia szczerbinki właśnie do mississippi? https://www.ssfirearms.com/proddetail.asp?prod=41S132
Jeśli nie minie to co? Wilkinson?
variag
Posty: 88
Rejestracja: sob 08.gru.2007 - 16:23
Moja broń:

Re: Mississippi .54 euroarms-dobór amunicji

Post autor: variag »

Bardzo podoby, ale kopią trudno go nazwać. Powiedzmy jest to "duże naśladownictwo" :D
variag
Posty: 88
Rejestracja: sob 08.gru.2007 - 16:23
Moja broń:

Re: Mississippi .54 euroarms-dobór amunicji

Post autor: variag »

Nie mogę już edytować postu a chciałbym go uzupełnić.
Podstawa mojego celownika ma długość 57,1 mm
Nastawa spoczynkowa "0" ma wysokość od podstawy 16,3 mm
"2" - 19,6 mm
"2 1/2" - 20,4 mm
"3" - 22,1 mm
"4" - 26,2 mm
"4 1/2" - 28,6 mm
I ponawiam pytanie, w jakiej odległosci od muszki musi być osadzona szczerbnika tego celownika na lufie by pokrywały się nastawy przy standardowych naważkach: "200" - "300" - "400" jardów dla pocisku powiedzmy 400 - 450 gr?
Awatar użytkownika
zbiho
Stary bywalec
Posty: 1141
Rejestracja: pt 04.sie.2017 - 08:23
Lokalizacja: Bochnia
Moja broń: .31"

Re: Mississippi .54 euroarms-dobór amunicji

Post autor: zbiho »

Wysokość od podstawy nic nie wnosi. Musisz podać odległość od osi lufy i najważniejsza jest jeszcze wysokość muchy, od osi lufy. Jeżeli tunelowa to oś do osi.
Lufa nie jest walcem ( po zewnątrz) więc inna grubość jest na końcu a inna na początku.
Na razie tyle brakuje, jak to zmierzysz to wymyślę dalsze.
ODPOWIEDZ