Smarne właściwości smarów , a twardość .

Broń długa taka jak karabiny i strzelby.
ODPOWIEDZ
Arab
Bywalec
Posty: 422
Rejestracja: pn 26.wrz.2016 - 16:03
Lokalizacja: Bytom
Moja broń: Długa

Smarne właściwości smarów , a twardość .

Post autor: Arab »

Pominę w temacie skład smaru do pocisków ,gdyż każdy ma własny przepis . Bardziej interesuje mnie jego twardość. Mamy tzw. "letnie" i "zimowe"
"Letnie " czyli na wyższe temperatury in.plus ,czyli de facto twardsze ?
"Zimowe " in minus ,czyli miękkie ?
Smarując pociski stosujemy kilka metod , "paluchem " ,z zastosowaniem smarowniczek ręcznych , "moczenie" w roztopionym smarze , oraz mechaniczne z zastosowaniem prasek .
Rodzi się więc pytanie: czy "twardość smaru" ma znaczenie w jego właściwości smarnej ?
wyrzucony
Stary bywalec
Posty: 930
Rejestracja: pt 13.maja.2016 - 22:03
Moja broń: brak

Re: Smarne właściwości smarów , a twardość .

Post autor: wyrzucony »

"Letnie " czyli na wyższe temperatury in.plus ,czyli de facto twardsze ?
To nie zawsze jest prawda. Wolę smary miękkie ale mniej "lejące się" czyli o większej lepkości co nie oznacza, że są twardsze. Takie lepkie smary dobrze zachowują się latem a i zimą nie ma z nimi problemów.
Arab
Bywalec
Posty: 422
Rejestracja: pn 26.wrz.2016 - 16:03
Lokalizacja: Bytom
Moja broń: Długa

Re: Smarne właściwości smarów , a twardość .

Post autor: Arab »

Wydaje mi się iż zależy to od metody smarowania . Wiadomo iż smary pod " łatkę-kulę " powinny by miękki ,łatwo się rozprowadzające bez względu na temperaturę otoczenia może być to woda, roztwór wody z ...? itp. Pocisk i jego smarowanie to już inna bajka . Z informacji które uzyskałem wstępnie,oraz obserwacji na strzelnicy wynika iż ów smar powinien być w miarę twardy ... taki który daje konsystencję "wosku" ,powinien się trzymać rowków pocisku.Smarując ad hoc pocisk na strzelnicy , wymagamy konsystencji "kremu " ,ale smarując pocisk długo przed strzelaniem ?
wyrzucony
Stary bywalec
Posty: 930
Rejestracja: pt 13.maja.2016 - 22:03
Moja broń: brak

Re: Smarne właściwości smarów , a twardość .

Post autor: wyrzucony »

Pociski nie powinno się smarować "długo przed strzelaniem" z prostej przyczyny każdy smar wysycha nawet ten twardy no i dochodzi do reakcji chemicznej między smarem a ołowiem, z reguły do szybszego jego utleniania.
A jaki smar do jakich pocisków to już zależy i od karabinu i od pocisku a zwłaszcza głębokości rowków no i czy czasem nie ma owijki papierowej.
Arab
Bywalec
Posty: 422
Rejestracja: pn 26.wrz.2016 - 16:03
Lokalizacja: Bytom
Moja broń: Długa

Re: Smarne właściwości smarów , a twardość .

Post autor: Arab »

Pisząc długo przed strzelaniem ,miałem raczej na myśli dzień wcześniej . Dochodzi do tego też kwestia techniki smarowania .
Paluchem ? ...raczej mało efektywne no i brudzące wtedy smar powinien być lepki .
Smarowniczka ręczna też raczej miękki smar
Smarowniczka mechaniczna ,praska smarująca , no tu smar powinien być twardy by łatwo dał się odcinać , to chyba najbardziej efektywna metoda .
W Polsce raczej trudno o taki smar ,gdyż każdy strzelec ma własną recepturę ,ale wiem iż są one produkowane w formie tuby za oceanem .
Pozostaje więc pytanie .Czy owa "letność" lub "zimowość " smaru ma takie duże znaczenie ? ,zwłaszcza gdy proces smarowania następuje w temperaturze pokojowej ,dzień przed .
wyrzucony
Stary bywalec
Posty: 930
Rejestracja: pt 13.maja.2016 - 22:03
Moja broń: brak

Re: Smarne właściwości smarów , a twardość .

Post autor: wyrzucony »

No to inaczej, może z drugiej strony. Smarujesz pociski po co ? Po to by m.in. nadać im prędkość - właściwości smarne, rozpuścić nagar a może i by doszczelnić układ pocisk lufa.
No to teraz sam sobie odpowiedz czy jest różnica między "letnością" i "zimowością".
Dla zmyłki a raczej zapętlenia dodam, że smar bardzo potrzebny jest przy pęcznieniu pocisku.
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: Smarne właściwości smarów , a twardość .

Post autor: mar_kow »

Właściwości smarne zapobiegają też w znacznym stopniu zaołowieniu lufy...
wyrzucony
Stary bywalec
Posty: 930
Rejestracja: pt 13.maja.2016 - 22:03
Moja broń: brak

Re: Smarne właściwości smarów , a twardość .

Post autor: wyrzucony »

Dokładnie :) Smar ma tworzyć film smarny między pociskiem i lufą by ołów nie tarł o jej ściany bo to jest wtedy hamulec. Ot niby takie proste ale to cała sztuka smarna na tym polega :P
Arab
Bywalec
Posty: 422
Rejestracja: pn 26.wrz.2016 - 16:03
Lokalizacja: Bytom
Moja broń: Długa

Re: Smarne właściwości smarów , a twardość .

Post autor: Arab »

Tu nie chodzi o smarne właściwości , ale o aplikację ,korelację pomiędzy twardością a "smarownością " .
ODPOWIEDZ