Strzelba łamana 16/70 z rusznikarnia Pisz

Broń długa taka jak karabiny i strzelby.
Magua
Stary bywalec
Posty: 549
Rejestracja: wt 24.paź.2006 - 12:35
Lokalizacja: środek puszczy
Moja broń:

Re: Strzelba łamana 16/70 z rusznikarnia Pisz

Post autor: Magua »

Jak mawiała pewna matematyczka - bzdurzysz, kolego.

Nie daje ani wiele, ani niewiele, przesuwanie daty do przodu po prostu jest bez znaczenia.
1900, 1920, 1945, nie daje nam nic.

Lepszy już byłby rok 1870 bez zapisu o rozdzielności.
Bronco2
Posty: 3
Rejestracja: wt 25.lut.2020 - 15:38
Moja broń: 1858 REMINGTON NEW MODEL ARMY 44

Re: Strzelba łamana 16/70 z rusznikarnia Pisz

Post autor: Bronco2 »

Panowie a jak się ma do teorii rozdzielnego ładowania Karabin Sharpsa.
w tych łamanych dubeltówkach przecież jest ta sama zasada działania...
Jestem zielony w temacie więc sorry jeśli pytanie wyda się głupie, ale prawda jest taka że nie znamy połowy broni która była wytwarzana w tamtych czasach przez rusznikarzy .
escobar
Bywalec
Posty: 282
Rejestracja: pt 01.lut.2019 - 12:51
Moja broń: GA12 . GA12 SLUG GA16 .44 .44 .44 .44 .58 .45

Re: Strzelba łamana 16/70 z rusznikarnia Pisz

Post autor: escobar »

Przeczytałem definicję rozdzielnego ładowania w Wikipedii i nic nie ma tam w jaki sposób ma takie ładowanie się odbywać czy odprzodowo (tylko podane przykłady ,ale nie konkrety ) czy od tylcowo :-D
czy też z boku , nie ma też nic o ilości składników , wystarczy że "jeden z" czyli może być z dwóch , przygotowany wcześniej np. " patron" i nic nie ma tam o tym z czego ma być wykonany . To teoretycznie wszelkie metalowe gilzy , plastikowe , papierowe , itp. z przygotowanym ładunkiem i " załadowane " nawet od tylcowo a odpalane za pomocą osobnego składnika - kapiszona są zgodne z ustawą .
Awatar użytkownika
Zurek
Bywalec
Posty: 151
Rejestracja: śr 28.mar.2018 - 23:21
Moja broń: Remington 1858 .44, Zouave 1863 .58

Re: Strzelba łamana 16/70 z rusznikarnia Pisz

Post autor: Zurek »

To przeczytaj tą definicję w Ustawie o broni i amunicji, bo w Wikipedii można wszystko napisać, niekoniecznie prawdę. Co do sharpsa to oryginał był kapiszonowy i takie też są repliki, później został zmodyfikowany do nabojów scalonych, a te dubeltowki w oryginale były iglicowe i konwersja wsteczna nic nie zmienia. W każdej chwili możesz wkręcić do niej zamiast kominków iglice i pakować współczesne naboje. W sharpsie kapiszonowym to już się nie uda. Wiec śmiało możesz taką dubeltówkę kupić, tylko później w sądzie nie obronisz się tekstem "ale przecież są wkręcone kominki"
escobar
Bywalec
Posty: 282
Rejestracja: pt 01.lut.2019 - 12:51
Moja broń: GA12 . GA12 SLUG GA16 .44 .44 .44 .44 .58 .45

Re: Strzelba łamana 16/70 z rusznikarnia Pisz

Post autor: escobar »

Tak wiem . Wikipedia to nie ustawa , z drugiej strony tyle ile będzie różnych definicji tyle będzie niejasności , a można by to było jakoś znormalizować określić konkretnie i po problemie .
Awatar użytkownika
Zurek
Bywalec
Posty: 151
Rejestracja: śr 28.mar.2018 - 23:21
Moja broń: Remington 1858 .44, Zouave 1863 .58

Re: Strzelba łamana 16/70 z rusznikarnia Pisz

Post autor: Zurek »

Ale definicję obowiązującą masz jedną w Ustawie.
wyrzucony
Stary bywalec
Posty: 930
Rejestracja: pt 13.maja.2016 - 22:03
Moja broń: brak

Re: Strzelba łamana 16/70 z rusznikarnia Pisz

Post autor: wyrzucony »

Problem polega na tym, że w ustawie nie chodzi o "broń rozdzielnego ładowania" tylko o "replikę broni rozdzielnego ładowania" z ograniczeniem, że wzór tej repliki musiał być produkowany przed 1885 r.
I to mam nadzieję tłumaczy niektórym interpretatorom dlaczego taka dubeltówka nie może być zgodna z ubojką.
Irek M
Stary bywalec
Posty: 1062
Rejestracja: pt 07.wrz.2018 - 02:17
Moja broń: za dużo sztuk

Re: Strzelba łamana 16/70 z rusznikarnia Pisz

Post autor: Irek M »

A ja wczoraj na strzelnicy wysłuchałem strzelających z nitro iż, Sharps powinien być na pozwolenie jeśli strzelamy z gilz mosiężnych. Dlatego, że już nie jest spełniony właśnie warunek rozdzielnego ładowania.
gureb
Posty: 25
Rejestracja: śr 25.wrz.2019 - 15:54
Lokalizacja: Pszczyna
Moja broń: Remington 44

Re: Strzelba łamana 16/70 z rusznikarnia Pisz

Post autor: gureb »

Spełniony jest, ponieważ kapiszon jako ładunek inicjujący zapłon (spłonka) jest osobno. Nabój scalony to taki w którym wszystkie te elementy (ładunek inicjujący, ładunek miotający i pocisk) są połączone w jeden element.

Zresztą, to już czy spłonka jest w naboju czy nie to cienka granica historycznej broni. To i to jest tak samo niebezpieczne a jedyna różnica to dłuższy czas ładowania. Faktycznie już mogliby zrezygnować z tego zapisu o rozdzielności ładowania i zwyczajnie dać twardą datę z zapisem, że broń musi być na proch czarny.
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Strzelba łamana 16/70 z rusznikarnia Pisz

Post autor: Wycior »

gureb pisze: sob 29.lut.2020 - 10:22 mogliby zrezygnować z tego zapisu o rozdzielności ładowania i zwyczajnie dać twardą datę z zapisem, że broń musi być na proch czarny.
Wtedy można by mieć bez pozwolenia nie tylko Winchestery i kartaczownice Gatlinga czy Gardnera albo mitraliezę Reffye ale i wczesną wersję karabinu maszynowego Maxima.
Irek M pisze: sob 29.lut.2020 - 09:56 A ja wczoraj na strzelnicy wysłuchałem strzelających z nitro iż, Sharps powinien być na pozwolenie jeśli strzelamy z gilz mosiężnych. Dlatego, że już nie jest spełniony właśnie warunek rozdzielnego ładowania.
Mam nadzieję że piszesz to z przymrużeniem oka. Bo jeżeli nie, to zamiast bezkrytycznie powtarzać bzdurne wydumki dyletantów warto by najpierw samemu zgłębić i zrozumieć problem.
Irek M
Stary bywalec
Posty: 1062
Rejestracja: pt 07.wrz.2018 - 02:17
Moja broń: za dużo sztuk

Re: Strzelba łamana 16/70 z rusznikarnia Pisz

Post autor: Irek M »

Kolego Wycior - to co napisałem to jest tok myślenia ludzi nie związanych z bronią CP. Więc nie jest to sprawa pisania z przymrużeniem -bądź nie oka. Czy ja napisałem, że to jest moje stanowisko?
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Strzelba łamana 16/70 z rusznikarnia Pisz

Post autor: Wycior »

Przecież zaznaczyłem że nie podejrzewam że piszesz poważnie. Jeżeli odebrałeś to osobiście to przepraszam - nie było w tym mojego zamiaru. Co do świadomości części strzelców nitro - także tzw. "kolekcjonerów" (Glock+AK47+Moosberg), to Twoją opinię podzielam. Często nie mają bladego pojęcia o broni historycznej. Nie wiedzą od kiedy mamy proch bezdymny, mylą zapłon skałkowy z lontowym albo sądzą że pierwszym rewolwerem był Colt a broń gwintowaną wynaleziono dopiero w XIX wieku.
Irek M
Stary bywalec
Posty: 1062
Rejestracja: pt 07.wrz.2018 - 02:17
Moja broń: za dużo sztuk

Re: Strzelba łamana 16/70 z rusznikarnia Pisz

Post autor: Irek M »

To gdyby im powiedzieć, że były oddziały - chyba Austriaków lub Francuzów w XVII czy XVIII w uzbrojone w wiatrówki kal. 11mm przebijające deski o grubości 5cm to pomyśleliby, że mają do czynienia z głupkami :-) ;-)
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Strzelba łamana 16/70 z rusznikarnia Pisz

Post autor: Wycior »

Z niebezpiecznymi głupkami. W razie czego pokaż im któryś z poniższych linków:
http://www.beemans.net/images/Austrian%20airguns.htm
https://www.pyramydair.com/blog/2019/09 ... e-of-1780/
albo poleć tę oto książkę:
G.Baker,C.Currie - The Construction and Operation of the Air Gun. Vol. 1 The Austrian Army Repeating Air Rifle (2006)
escobar
Bywalec
Posty: 282
Rejestracja: pt 01.lut.2019 - 12:51
Moja broń: GA12 . GA12 SLUG GA16 .44 .44 .44 .44 .58 .45

Re: Strzelba łamana 16/70 z rusznikarnia Pisz

Post autor: escobar »

https://www.olx.pl/oferta/dubeltowka-ka ... 31ef9b3f36

bardzo mocno przypomina mi sztukę z Pisza którą to kiedyś byłem zainteresowany . Widać ze to już produkcja seryjna :-D
ODPOWIEDZ