Strzelba łamana 16/70 z rusznikarnia Pisz

Broń długa taka jak karabiny i strzelby.
gureb
Posty: 25
Rejestracja: śr 25.wrz.2019 - 15:54
Lokalizacja: Pszczyna
Moja broń: Remington 44

Re: Strzelba łamana 16/70 z rusznikarnia Pisz

Post autor: gureb »

Jeszcze ta amunicja scalona z przewierconą spłonką... Tu najwidoczniej trzeba usiąść na spokojnie i pomyśleć :lol:
escobar
Bywalec
Posty: 283
Rejestracja: pt 01.lut.2019 - 12:51
Moja broń: GA12 . GA12 SLUG GA16 .44 .44 .44 .44 .58 .45

Re: Strzelba łamana 16/70 z rusznikarnia Pisz

Post autor: escobar »

Widać że model popularny ciekawe czyt to " Made In Pisz "
https://www.olx.pl/oferta/dubeltowka-cz ... 4432660b1d

bo do złudzenia przypomina strzelbę z fotki na drugiej stronie tematu
Awatar użytkownika
Zurek
Bywalec
Posty: 163
Rejestracja: śr 28.mar.2018 - 23:21
Moja broń:

Re: Strzelba łamana 16/70 z rusznikarnia Pisz

Post autor: Zurek »

Haha, w idealnym stanie a szyna się oddziela od luf.
RavPL
Posty: 1
Rejestracja: czw 09.lip.2020 - 18:22
Moja broń: szukam

Re: Strzelba łamana 16/70 z rusznikarnia Pisz

Post autor: RavPL »

Witam. Żeby nie zakładać nowego tematu. kol escobar dawał linka do tego "producenta" wcześniej. https://www.olx.pl/oferta/dubeltowka-cz ... FvW50.html byłem nią zainteresowany- jednak przeczytałem ten wątek i wiem że to proszenie się u kłopoty.
na moje pytanie czy jest to konwersja z normalnej broni czy jest ona legalna dostałem takie info: "nie jest to konwersja poniewaz producent uzywa wspolczesnych czesci broni np.lufy moga byc od suhl, baskila wlasnej produkcji a kolba tez moze byc z innego modelu-producent ma na to zezwolenie i odpowiednia koncesje na wykonywanie takiej broni" czerwona lampka mi się zapaliła jak wspomniał że lepiej nie występować z nią o EKB.
Powiedzcie mi czy szukając dubeltówki skazany jestem na ładowane odprzodowo czy występuje jakiś legalny model dubeltówki odtylcowej?
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: Strzelba łamana 16/70 z rusznikarnia Pisz

Post autor: mar_kow »

RavPL pisze: czw 09.lip.2020 - 18:41 [...]
Powiedzcie mi czy szukając dubeltówki skazany jestem na ładowane odprzodowo czy występuje jakiś legalny model dubeltówki odtylcowej?
Jeżeli chcesz kupić legalną replikę dubeltówki czarnoprochowej - to tak, skazany jesteś na ładowanie odprzodowo...
Waruna
Posty: 2
Rejestracja: pt 02.kwie.2021 - 10:59
Moja broń: brak

Re: Strzelba łamana 16/70 z rusznikarnia Pisz

Post autor: Waruna »

Witam wszystkich :piwo: odgrzewam wątek.

Co do egzemplarzy historycznych, to zdarzały się dubeltówki odtylcowe rozdzielnego ładowania. Np. takie - dwie piękne sztuki produkcji niemieckiej. Warto zwrócić uwagę na informacje o patentach zawarte w opisie aukcji, być może dzięki nim uda się znaleźć więcej podobnych egzemplarzy:
https://www.rockislandauction.com/detai ... g-shotguns

Przykład z Australii (jak wskazano w opisie katalogowym - "cap firing", czyli kapiszon. Co ciekawe podają też, że od podobnej broni zginął Ben Hall - znany rabuś, zastrzelony w 1865 r. przez kolonialną policję - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29082452/ )
https://collection.maas.museum/object/250107

Oczywiście nie oznacza to, że dałoby się "wybronić" wszystkie czarnoprochowe "łamańce" produkowane współcześnie.
Apropo... ktoś może wie, jak zakończyła się (o ile się zakończyła) sprawa rusznikarni z okolic Pisza? Kol. @korbowody wspominał o tym na str. 4 tego wątku. Dziś rano sprawdzałem na stronie MSWiA, koncesję nadal mają.
Irek M
Stary bywalec
Posty: 1071
Rejestracja: pt 07.wrz.2018 - 02:17
Moja broń: za dużo sztuk

Re: Strzelba łamana 16/70 z rusznikarnia Pisz

Post autor: Irek M »

Według mnie zasada jest prosta - jeśli kominki raczej wzdłuż osi lufy to idziemy sobie dalej.
Bass 77
Posty: 33
Rejestracja: pn 15.paź.2007 - 10:17
Lokalizacja: Śląsk
Moja broń: brak

Re: Strzelba łamana 16/70 z rusznikarnia Pisz

Post autor: Bass 77 »

Waruna pisze: pt 02.kwie.2021 - 12:22 Witam wszystkich :piwo: odgrzewam wątek.

Co do egzemplarzy historycznych, to zdarzały się dubeltówki odtylcowe rozdzielnego ładowania
https://www.rockislandauction.com/detai ... g-shotguns

Oczywiście że były. Jeśli od 1 połowy 19 wieku pojawiają się dubeltówki na amunicję scaloną i obok nich przez kilkadziesiąt lat, nawet do lat 1880 produkuje się dubeltówki odprzodowe, to logiczne że musiało powstać coś pomiędzy tymi dwoma systemami.
Te dubeltówki z rockisland to system dosyć późny który rozpowszechnił się w krajach niemieckich po 1865 roku i był produkowany przez wielu rusznikarzy w Niemczech i Austrii. Jest na aukcjach dużo dubeltówek tego typu, kilka z nich (poza powyższą parą) było w posiadaniu króla Prus i cesarza Niemiec Wilhelma I. Są to dubeltówki na patrony papierowe z uszczelniającymi tulejkami na baskili.
1075304_1602161771-1280x828_width_50.jpg
Temat mi trochę spaliłeś swoim postem, planowałem coś skrobnąć na temat tych dubeltówek, może w święta się uda. Zacząłem w tym temacie od francuskich łamanych kapiszonówek viewtopic.php?f=4&t=6204
Waruna pisze: pt 02.kwie.2021 - 12:22Przykład z Australii (jak wskazano w opisie katalogowym - "cap firing", czyli kapiszon. Co ciekawe podają też, że od podobnej broni zginął Ben Hall - znany rabuś, zastrzelony w 1865 r. przez kolonialną policję - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29082452/ )
https://collection.maas.museum/object/250107
Szkoda że nie podano więcej szczegółów i zbliżeń na zamek. "Świętym Graalem" było by znalezienie odtylcowej kapiszonowej dubeltówki na gilzy. Ktoś wspominał że coś takiego się trafiło na zagranicznej aukcji, ale ja tego nie widziałem
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: Strzelba łamana 16/70 z rusznikarnia Pisz

Post autor: mar_kow »

Jeśli ktoś ma czas i pieniądze później udowadniać swoje racje w sądzie to wolna wola... Przy okazji rewizji mogą wyjść i inne "kwiatki"... Kiedyś znajomy miał być świadkiem w sprawie przestępstwa komputerowego, przyszli sprawdzić laptopa - "przy okazji" zabrali komputer syna. Wyszło że przestępcę ma w domu bo znaleźli muzykę, gry i coś jeszcze...
Kupujcie co chcecie ale nie szukajcie przyzwolenia na Forum. Za niecałe 3900zł można kupić legalną replikę (choć może nie do końca bo ma wkręcane współczesne czoki)... https://www.militaria.pl/davide_pederso ... 120127.xml

Ale nie ma co ukrywać znaczna część chce mieć odtylcową bo to prawie współczesna namiastka "broni"...
Waruna
Posty: 2
Rejestracja: pt 02.kwie.2021 - 10:59
Moja broń: brak

Re: Strzelba łamana 16/70 z rusznikarnia Pisz

Post autor: Waruna »

Bass 77 pisze: pt 02.kwie.2021 - 13:18
Temat mi trochę spaliłeś swoim postem, planowałem coś skrobnąć na temat tych dubeltówek, może w święta się uda. Zacząłem w tym temacie od francuskich łamanych kapiszonówek viewtopic.php?f=4&t=6204
O kurcze, nie miałem zamiaru nikomu "spalić" tematu xD Ogólnie to jako dawny muzealnik bardzo szanuję ludzi, którzy nie boją się przeprowadzać własnych kwerend, nie idąc ślepo za opiniami ogółu. No i fajnie się dowiedzieć o nowych tematach, dzięki bardzo, popatrzę.
Bass 77 pisze: pt 02.kwie.2021 - 13:18 Szkoda że nie podano więcej szczegółów i zbliżeń na zamek. "Świętym Graalem" było by znalezienie odtylcowej kapiszonowej dubeltówki na gilzy. Ktoś wspominał że coś takiego się trafiło na zagranicznej aukcji, ale ja tego nie widziałem
W kwestii tamtej australijskiej to wysłałem im zapytanie do muzeum - prosząc m. in. zdjęcia ze zbliżeniem na zamek, oraz jak to wygląda "with open breech". Nawet mieli specjalny formularz do wysyłania zapytań nt. poszczególnych obiektów :) więc pewnie odpowiedzą (raczej tak - znając standardy zachodniego muzealnictwa). Dostanę foty, to podzielę się na forum

BTW jak zredagujesz coś w czasie świąt, to daj znać na PW. Żebym nie przegapił wątku, bo ostatnio wiele spraw mam na głowie

Natomiast odtylcowa kapiszonowa dubeltówka na gilzy (alias "na wymienne tuleje") - to brzmi znajomo. Może taka?
Francuz.jpg
Zdobiona, wykonał Francis Marquis. Więcej zdjęć w linku aukcji, co była w 2014 roku.
https://www.auction.fr/_en/lot/an-outst ... is-5603775

Pytałem o nią jednego rusznikarza z Krakowa, który ma koncesję MSWiA (sprawdziłem) i działa też jako biegły sądowy. Twierdzi, że taka spokojnie na legalu. Tzn. o ile korzysta się wyłącznie z tych tulei, wszelkie kombinacje typu scalone "pinfire cartriges" czy modyfikacje tej konstrukcji to już byłby nielegal. Inny rusznikarz (wytwórca) doświadczony i solidny twierdzi podobnie
chris
Posty: 6
Rejestracja: pn 23.paź.2017 - 22:37
Moja broń:

Re: Strzelba łamana 16/70 z rusznikarnia Pisz

Post autor: chris »

.44 pisze: pn 23.gru.2019 - 01:38 NIE BYŁO łamanych odtylcowych strzelb rozdzielnego ładowania. To NIE JEST replika. Weź, chłopie gumowy młotek i wbij sobie to do łba...
Nie nie było tylko nie znasz.
viewtopic.php?f=4&t=6204

Do powyższego wątku dodałbym jeszcze Bekker & Rauscher przynajmniej jeden zachowany egzemplarz, oraz strzelby Picherau, które wprawdzie nie są łamane, ale to dość ciekawa odtylcowa kapiszonowa konstrukcja więc też warto wspomnieć.
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: Strzelba łamana 16/70 z rusznikarnia Pisz

Post autor: mar_kow »

chris pisze: czw 29.kwie.2021 - 08:54 [...]
Do powyższego wątku dodałbym jeszcze Bekker & Rauscher przynajmniej jeden zachowany egzemplarz, oraz strzelby Picherau, które wprawdzie nie są łamane, ale to dość ciekawa odtylcowa kapiszonowa konstrukcja więc też warto wspomnieć.
Jeżeli kupisz sobie te oryginały to nikt nie będzie zabraniał strzelać. Tylko przy okazji lepiej mieć opinię eksperta na piśmie przy sobie bo policja najpierw odbierze i prokurator postawi zarzut a Ty będziesz udowadniał że masz rację...
chris
Posty: 6
Rejestracja: pn 23.paź.2017 - 22:37
Moja broń:

Re: Strzelba łamana 16/70 z rusznikarnia Pisz

Post autor: chris »

mar_kow pisze: czw 29.kwie.2021 - 10:11 Jeżeli kupisz sobie te oryginały to nikt nie będzie zabraniał strzelać. Tylko przy okazji lepiej mieć opinię eksperta na piśmie przy sobie bo policja najpierw odbierze i prokurator postawi zarzut a Ty będziesz udowadniał że masz rację...
No cóż, taka nasza smutna rzeczywistość, nie tylko w przypadku CP. Co nie zmienia faktu że są legalne.
W praktyce to Picherau widziałem ofertę tylko w domu aukcyjnym, tam są raczej już z opiniami rzeczoznawcy i dokumentacją. "Bekker & Rauscher" jeszcze nigdy nie widziałem żadnej oferty sprzedaży. To jest taki ewenement że raczej nie zobaczę, więc też nie ma problemu :)
ODPOWIEDZ