Enfield P56 Sergeant Fusil

Broń długa taka jak karabiny i strzelby.
ODPOWIEDZ
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Enfield P56 Sergeant Fusil

Post autor: Wycior »

Derek pisze: pt 30.sie.2019 - 09:35 Cienkościenna lufa ujawniła swój mankament. Nie chłodzi się równomiernie, jej część podparta drewnem kolby jest dłużej nagrzana niż ta górna i stąd wygięcie jej powodujące górowanie pocisków.
Po pierwsze i najważniejsze - gratuluję świetnego karabinu i ciekawych doświadczeń strzeleckich.
Po drugie i mniej ważne - jakoś nie przekonuje mnie teoria o wyginaniu nierównomiernie nagrzanej lufy. Stal to wprawdzie nie miedź, ale i nie szamot. Przewodnictwo cieplne stali nie jest rewelacyjne ale IMHO wystarczy do praktycznego wyrównania temperatury w danym poprzecznym przekroju lufy w ciągu ok. minuty, zakładam bowiem że odstęp między kolejnymi strzałami nie był krótszy.
Zjawisko "wędrowania" przestrzelin w pionie może mieć inne wytłumaczenie, np. przez zmienność cyklu strzału, wynikającą z nagrzania samej komory, tym bardziej ze akurat komora nagrzewa się dużo intensywniej niż reszta lufy.
wyrzucony
Stary bywalec
Posty: 930
Rejestracja: pt 13.maja.2016 - 22:03
Moja broń: brak

Re: Enfield P56 Sergeant Fusil

Post autor: wyrzucony »

No wreszcie wróciłem do zywych i mogę odpowiedzieć :)
Sprawdzę to przy niższej temperaturze otoczenia, jak strzelałem było 32 st. C. Zobaczymy może masz rację.
variag
Posty: 88
Rejestracja: sob 08.gru.2007 - 16:23
Moja broń:

Re: Enfield P56 Sergeant Fusil

Post autor: variag »

Fajne wyniki z tego dwubączkowego sierżanckiego Enfielda. Ja ze swoją repliką jakoś nie mogę się dogadać, znalazłem nowy papier na owijki do pocisków ale okazało się ze ma większą gramaturę niż ten do pieczenia. A szkoda bo dobrze wchłania smar. Co do kaszki, też z nią strzelałem pociskami, ale mi mimo wszytko nie latały nic a nic lepiej. W każdym razie, masz dobrą rękę Darku :D
wyrzucony
Stary bywalec
Posty: 930
Rejestracja: pt 13.maja.2016 - 22:03
Moja broń: brak

Re: Enfield P56 Sergeant Fusil

Post autor: wyrzucony »

Tak do końca to jednak nie :P
Strzelałem w środę no i co najważniejsze to temperatura 12-15 st. C. I o dziwo pocisk co tak świetnie latał czyli Mine Old Style nie poradził sobie na małych naważkach a zupełnie nie na wolnym prochu. A dlaczego ? Bo okazał się, że ma zbyt małą śrenicę w tych temperaturach. Praktycznie za każdym razem wpadał do lufy sam czy był nagar w niej czy nie. Bez kaszki latał bokiem a rozrzut okropny ponad 10 cm. Co prawda strzelałem na stojąco po sportowemu ale bez przesady tak nie powinien latać fatalnie. Żadnego skupienia :(
Za tydzień może znowu potestuję ale nie na Złotym Stoku tylko szwajcarze mam nieodparte wrażenie, że ten pocisk potrzebuje "kopa".
Jednak liczę się z tym, że i te testy wypadną blado i trzeba będzie zrobić kokilę pod wymiar lufy Sierżanta :P
wyrzucony
Stary bywalec
Posty: 930
Rejestracja: pt 13.maja.2016 - 22:03
Moja broń: brak

Re: Enfield P56 Sergeant Fusil

Post autor: wyrzucony »

A tu Norweg dawno, dawno temu napisał:
https://svartkrutt.net/articles/vis.php?id=2
ODPOWIEDZ