Protoplasta Sharpsa z alledrogo...

Broń długa taka jak karabiny i strzelby.
Irek M
Stary bywalec
Posty: 1071
Rejestracja: pt 07.wrz.2018 - 02:17
Moja broń: za dużo sztuk

Protoplasta Sharpsa z alledrogo...

Post autor: Irek M »

Czy widzieliście tę aukcję?
https://allegro.pl/oferta/protoplasta-s ... 8374389101
Co to za karabin ? Bardzo chciałem go kupić ale wahałem bo kaliber niby 17.5 do tego gładka lufa. No i czy w ogóle da się strzelać z niego. Ubiegł mnie kolega sąsiad więc jeśli da się strzelać to postrzelam :piwo:
Flash
Bywalec
Posty: 202
Rejestracja: śr 08.lis.2017 - 11:32
Moja broń:

Re: Protoplasta Sharpsa z alledrogo...

Post autor: Flash »

Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Protoplasta Sharpsa z alledrogo...

Post autor: Wycior »

Tak, to może być właściwy kierunek identyfikacji: gładka lufa, brak przyrządów celowniczych i lichy zamek, słabo uszczelniony i nie przewidziany do wysokich ciśnień. Chcesz się wkupić w łaski sąsiada, aby dał postrzelać? Sprezentuj mu historyczny kostium, pasujący do broni. Nie wyjdzie drogo: przepaska na biodra, trochę koralików na szyję i ramiona plus parę piórek, wyrwanych z czterech liter jakiemuś domowemu ptactwu... :-D
Arab
Bywalec
Posty: 422
Rejestracja: pn 26.wrz.2016 - 16:03
Lokalizacja: Bytom
Moja broń: Długa

Re: Protoplasta Sharpsa z alledrogo...

Post autor: Arab »

Ostatni Mohikanin ? :oczy:
Irek M
Stary bywalec
Posty: 1071
Rejestracja: pt 07.wrz.2018 - 02:17
Moja broń: za dużo sztuk

Re: Protoplasta Sharpsa z alledrogo...

Post autor: Irek M »

Kury hodują rodzice więc pióra są :-) Wkupywać się nie muszę bo i tak dostałbym do postrzelania, którąkolwiek bym chciał.
Dziękuję za link - karabin Zulus to jest to teraz tylko odpowiednia wersja. Znaczy nie mam absolutnie czego żałować znaczy owych 1.6 tys ? :-)
Magua
Stary bywalec
Posty: 559
Rejestracja: wt 24.paź.2006 - 12:35
Lokalizacja: środek puszczy
Moja broń:

Re: Protoplasta Sharpsa z alledrogo...

Post autor: Magua »

lichy zamek, słabo uszczelniony i nie przewidziany do wysokich ciśnień
I nie musiał być, bo to przecież nabojówka.
Jakaś wariacja systemu tabatire.

Jakiś cwaniak zamiast zbijaka wkręcił kominek, tak jak to robią w różnych łamanych, kurkowych dubeltówkach.
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Protoplasta Sharpsa z alledrogo...

Post autor: Wycior »

Była nabojówka, bo mamy tu wsteczną konwersję na kapiszony. Ok. roku 1880 francuska armia pozbywała się przestarzałej broni odtylcowej systemu Tabatiere, przerobionej z odprzodówek. Sporą partię kupili Belgowie i skonwertowali na gładkolufowe strzelby na użytek tubylców w afrykańskich koloniach, głównie w Kongo, ale nie tylko. Stąd ksywa: Zulu Shotgun. Na poparcie teorii Wielkiego Wodza przykład innej, podobnej belgijskiej strzelby, w której zachowano ładowanie nabojowe:
Obrazek

W wersji nabojowej uszczelnienie zamka zapewniała łuska, ale w wariancie kapiszonowym przedmuchy muszą być okrutne.

Francuskie karabiny wojskowe były dobrym materiałem na przeróbkę, bo miały kaliber ~18 mm, w sam raz na strzelbę 12 GA. Posiadały też lekkie lufy, cienkie przy wylocie. Pierwotnie zamek Tabatiere był stalowy, ale te wyprodukowane podczas wojny 1870/71, z powodu trudności materiałowych, miewały zamki brązowe - jak ten z aukcji. Za materiał mogły służyć przetopione dzwony kościelne (cóż za profanacja ...).

@Irek M - chyba nie masz czego żałować, Zulu Shotgun - nawet na scalaki - nie osiągają wysokich cen. 1600 PLN może być przepłacone. Przeważnie chodzą poniżej 300 USD. Poza tym przy zapłonie kapiszonowym pozostaje problem wątpliwego, historycznego pierwowzoru.
Irek M
Stary bywalec
Posty: 1071
Rejestracja: pt 07.wrz.2018 - 02:17
Moja broń: za dużo sztuk

Re: Protoplasta Sharpsa z alledrogo...

Post autor: Irek M »

Dzięki za odpowiedzi. Właśnie tego obawiałem się czy nie będę musiał mieć na to pozwolenia. Ale z drugiej strony to w sieci są modele kapiszonowe tylko wszystkie z krótkim łożem pod lufą.
No nic, jakby kogoś dalsze losy tego Zulusa interesowały to dam znać jak się sprawuje :piwo:
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Protoplasta Sharpsa z alledrogo...

Post autor: Wycior »

Przerobione przez Belgów strzelby pierwotnie były nabojówkami, chociażby dlatego że ich zamek niezbyt się nadawał do "bezłuskowego" strzelania. Zulu Shotgun na kapiszony jest więc prawie na pewno rezultatem kolejnej, wstecznej konwersji, wykonanej nie wiadomo kiedy. Skracanie osady pod lufą do konfiguracji "myśliwskiej" było typową operacją, wyciora pod spodem nie montowano. Karabin z Alergo jest trochę nietypowy bo ma pełną osadę i wycior, wzięty na dodatek z broni dużo późniejszej. Wygląda na częściowego składaka.
Flash
Bywalec
Posty: 202
Rejestracja: śr 08.lis.2017 - 11:32
Moja broń:

Re: Protoplasta Sharpsa z alledrogo...

Post autor: Flash »

Panie Irku, nie wiem czy chciałbyś Pan w wuwuzeli z pół kilo pasty kiwi paradować żeby dopasować się do epoki z tym szczeladłem.
Irek M
Stary bywalec
Posty: 1071
Rejestracja: pt 07.wrz.2018 - 02:17
Moja broń: za dużo sztuk

Re: Protoplasta Sharpsa z alledrogo...

Post autor: Irek M »

Kolego Flash - wystarczy Irku lub kolego. Panem to ja znowu będę po wakacjach gdy rozpocznie się rok szkolny.
Ale bardzo zgadłeś z pastą. Przygotowuję się do zdjęcia jako Meksykanin w wielkim kapeluszu i w sombrero :P Tylko nie wiem jak zrobić spodnie takie postrzępione nogawki i białe muszą być. Byłem kowbojem , byłem porucznikiem kawalerii US to i mogę być Zulusem :lol:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Dobra, starczy tego lansu :ops:
Flash
Bywalec
Posty: 202
Rejestracja: śr 08.lis.2017 - 11:32
Moja broń:

Re: Protoplasta Sharpsa z alledrogo...

Post autor: Flash »

Czekamy zatem na przebranie zuluskie :)
(Pan mi pasowało do tej konstrukcji, na zającu jesteśmy na Ty z tego co pamiętam).
Czarnowidz
Stary bywalec
Posty: 815
Rejestracja: pt 18.lis.2011 - 21:37
Lokalizacja: 3Miasto
Moja broń: Remington NMA1858 uberti TI, Kentucky flintlock

Re: Protoplasta Sharpsa z alledrogo...

Post autor: Czarnowidz »

No i na każdym zdjęciu palec na spuście... Ech...
Flash
Bywalec
Posty: 202
Rejestracja: śr 08.lis.2017 - 11:32
Moja broń:

Re: Protoplasta Sharpsa z alledrogo...

Post autor: Flash »

szczególnie razi na pierwszym i drugim
dobra ksywa Czarnowidz - pasuje Ci :?:
Irek M
Stary bywalec
Posty: 1071
Rejestracja: pt 07.wrz.2018 - 02:17
Moja broń: za dużo sztuk

Re: Protoplasta Sharpsa z alledrogo...

Post autor: Irek M »

Ta, palec na spuście razi na fotce 1 i 2...Jak Ty Flash dostrzegasz palec na spuście na 1 focie tego Świat nie wie. Jak na drugiej focie mam nie trzymać palca na spuście skoro strzelam? Ąndy88 to może kolega Twój?
ODPOWIEDZ