Zapytanie

Broń długa taka jak karabiny i strzelby.
Irek M
Stary bywalec
Posty: 1062
Rejestracja: pt 07.wrz.2018 - 02:17
Moja broń: za dużo sztuk

Re: Zapytanie

Post autor: Irek M »

Ktoś tu pisał, że aluminium stanowczo nie nadaje się do broni CP. W takim razie przykład startera z linku Pedersoli powinien być traktowany jako ostrzeżenie przed kupnem takiego syfa/syfu. Czy w Pedersoli nikt nie wie o tym??? Kup pręt mosiężny fi 10mm odetnij z 2cm i będziesz miał startej i pobojczyk.
Ale najłatwiej, najszybciej, na sam początek - starter zrobisz sobie z okrągłej bukowej listewki 100cm. Do kalibrów 58 i 69 używam takich.
wyrzucony
Stary bywalec
Posty: 930
Rejestracja: pt 13.maja.2016 - 22:03
Moja broń: brak

Re: Zapytanie

Post autor: wyrzucony »

Włosi produkują rzeczy ładne i jak najtaniej stąd starter ma kulę dla dziecka i aluminiowe rurki.
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Zapytanie

Post autor: Wycior »

Irek M pisze: sob 20.kwie.2019 - 09:13 [...] przykład startera z linku Pedersoli powinien być traktowany jako ostrzeżenie przed kupnem takiego syfa/syfu.[..]
takiego syfa - zgoda na 100%. Ale starter DP IMHO akurat lufie specjalnie nie zagraża. Z tezą o katastrofalnym wpływie aluminium na lufę jest jak np. z legendą o iglicówce Dreyse, która była rzekomą przyczyną c.k. klęski pod Sadową. Prosto objaśnia kontrowersyjne problemy i zwalnia od szukania istoty sprawy. Prawda - krystaliczna forma tlenku glinu (Al2O3) - korund - ma własności ścierne. Prawda - aluminium na powietrzu natychmiast pokrywa się warstwą tlenku. To jednak nie korund ale miękki, amorficzny tlenek glinu, który sam z siebie krystalizacji nie ulega. Potrzebne jest prażenie w temperaturze ~1000 C.

Zwykły, "goły" pręt aluminiowy - taki jak u DP - właściwości ściernych mieć nie będzie. Co innego aluminium anodowane, także dostępne w formie prętów. Jego powierzchnia jest w sztuczny sposób pokrytą grubą, ochronną warstwą tlenków. Plazmowe utlenianie elektrolityczne może wytworzyć bardzo twardą powłokę o dużej zawartości kryształów Al2O3. Tak wykończony pręt faktycznie mógłby działać jak szmergiel. Sądzę więc że starter DP jest niegroźny, właśnie z powodu kiepskiego materiału. Nie można tego samego powiedzieć o słynnym pobojczyku DP, skręcanym z trzech stalowych, miejscami moletowanych segmentów.

Sam też wolę mosiądz i stosuję go gdzie się da. Z aluminium JAGa nigdy bym nie zrobił. Pobojczyka z gołego aluminiowego pręta jednak bym się nie bał. Jako pilnik nie zadziała. Jakie jest prawdopodobieństwo nacięcia do lufy opiłków niech każdy sam oceni. Nawet gdyby to nastąpiło to szansa że przed wydmuchaniem z lufy pokryją się korundem - wydaje się raczej spekulatywna.
Irek M
Stary bywalec
Posty: 1062
Rejestracja: pt 07.wrz.2018 - 02:17
Moja broń: za dużo sztuk

Re: Zapytanie

Post autor: Irek M »

Wycior - nie wiem czy trochę nie przekręciłeś mojej myśli. Napisałem, że zgodnie z tym co tu twierdzono pobojczyk aluminiwy DP to syf. Sam używam aluminiowego "pobojczyka" by wkręcić szczotki do czyszczenia luf.
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Zapytanie

Post autor: Wycior »

Przeciwko aluminiowym pobojczykom/starterom w ogólności nic nie mam. Wszystko zależy od jakości wykonania. Właśnie dlatego starter DP (konkretnie ten starter) uważam za niechlujnie wykonany i przepłacony bubel. Jak się weźmie gałkę meblową i wpasuje w nią dwa kawałki aluminiowego lub mosiężnego pręta ze sferycznie wyprofilowanymi, wklęsłymi końcami to za parę złotych dostanie się coś lepszego.
Irek M
Stary bywalec
Posty: 1062
Rejestracja: pt 07.wrz.2018 - 02:17
Moja broń: za dużo sztuk

Re: Zapytanie

Post autor: Irek M »

Wycior pisze: sob 20.kwie.2019 - 16:52 Jak się weźmie gałkę meblową i wpasuje w nią dwa kawałki aluminiowego lub mosiężnego pręta ze sferycznie wyprofilowanymi, wklęsłymi końcami to za parę złotych dostanie się coś lepszego.
Właśnie o tym pisałem autorowi - jeśli nie chce przepłacać to sam zrobi. Nie wszystko się da lub ma sens ale sporo jak najbardziej. Do większych kalibrów - 58 - 69 używam bukowych listewek okrągłych fi 14 i 16mm.
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Zapytanie

Post autor: Wycior »

Drewniane pobojczyki to dobry pomysł ale historia pokazała że metalowe jednak lepsze. Zastosowane przez Prusaków w muszkietach stalowe pobojczyki dały im od razu przewagę w sile ognia. Nie tylko pozwalały szybciej ładować ale i nie łamały się w gorączce walki, jak np. drewniane u Austriaków itd. (np. bitwa pod Mollwitz (Małujowicami) w 1841 r.). W naszych czasach złamanie na strzelnicy drewnianego pobojczyka też się zdarza.
.44
Bywalec
Posty: 483
Rejestracja: ndz 06.maja.2012 - 13:01
Lokalizacja: Piła
Moja broń:

Re: Zapytanie

Post autor: .44 »

Fakt jest taki że mosiądz ze stalą lepiej współpracuje niż stopy aluminium. Mniejszy współczynnik tarcia i co tutaj najważniejsze nie rysuje stali. Z mojego prawie 20 letniego doświadczenia mechanika to wynika. Widziałem niejednokrotnie zatarte elementy silników lub skrzyń biegów na skutek braku środka smarnego. Nawet nie wyobrażacie sobie jak stosunkowo miękki stop aluminium potrafił zorać twarda, utwardzaną powierzchniowo stal.Stopy miedzi nie czyniły takich spustoszeń, zacierało się "na gładko" Gdyby było odwrotnie to wszelkie tulejki ślizgowe wykonywane były z aluminium a nie ze stopów miedzi z cynkiem lub z cyną. Mosiądz jest po prostu dobry na wycior lub pobojczyk. Kupujecie karabiny za tysiące złotych a próbujecie oszczędzić jakieś kilka złotych. 1 metr pręta mosiężnego fi6 kosztuje 7 złotych, fi8 12 złotych. Absurd i wyjadanie spod siebie...
Irek M
Stary bywalec
Posty: 1062
Rejestracja: pt 07.wrz.2018 - 02:17
Moja broń: za dużo sztuk

Re: Zapytanie

Post autor: Irek M »

Jeśli chodzi o moje drewniane fi 14 i fi 16 to nie wyobrażam sobie bym robił to prętem mosiężnym cirka 1,6kg. Ale pod lufą jest oczywiście taki jaki dała fabryka. nie wyobrażam sobie bym mógł na strzelnicy złamać fi 14 bukowy. Ponieważ są dużej średnicy więc lepiej trzyma się takie coś rękoma nie zawsze suchymi niż 7mm pręt zakończony końcówką do powiedzmy kalibru 58. Na zawody nie jeżdżę - tam pewnie taki pobojczyk byłby nie do przyjęcia(?) ale jak trzeba będzie to poradzę sobie :-)
wyrzucony
Stary bywalec
Posty: 930
Rejestracja: pt 13.maja.2016 - 22:03
Moja broń: brak

Re: Zapytanie

Post autor: wyrzucony »

Pobojczyki drewniane bukowe z prętów fi 12 mm jak najbardziej mi się sprawdzają w kalibrze 0.54". Nie jesteśmy na wojnie i możemy spokojnie ładować bez spinki a na zawodach 30 minut to bardzo dużo czasu.
.44
Bywalec
Posty: 483
Rejestracja: ndz 06.maja.2012 - 13:01
Lokalizacja: Piła
Moja broń:

Re: Zapytanie

Post autor: .44 »

Pręt mosiężny wedle mnie ma tę zaletę że do nagwintowanej końcówki można przykręcić cokolwiek, jaga, szczotkę, oszko do szmatki. A drewniany pobojczyk niech sobie jest na swym miejscu. Obawiał bym sie też w razie pęknięcia czy złamania drewnianego pobojczyka urazu ręki
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: Zapytanie

Post autor: mar_kow »

Ja mam dorobiony z włókna węglowego, muszę tylko dokupić mosiężną końcówkę. Taki pobojczyk jest nie do złamania a lekko zmatowiony ładnie wygląda.
Irek M
Stary bywalec
Posty: 1062
Rejestracja: pt 07.wrz.2018 - 02:17
Moja broń: za dużo sztuk

Re: Zapytanie

Post autor: Irek M »

Niektóre modele broni krótkiej i długiej nie mają "kielichowatej" końcówki pobojczyka ułatwiającej wciśniecie kuli tylko zwykły walec. Zacząłem toczyć sobie nowe "kielichowate". Tym bardziej to samo dużo łatwiej wykonać do listwy bukowej z marketu fi 12, 14, czy 16.
Jeśli jednak używacie tych z zestawu broni to pamiętajcie o dodatkowym zabezpieczeniu końcówki mosiężnej bo one są zwykle dziadowsko zabezpieczone.
Jupnik
Posty: 45
Rejestracja: ndz 07.kwie.2019 - 14:38
Moja broń: brak

Re: Zapytanie

Post autor: Jupnik »

Jestem w goracej wodzie kąpany. Nie powstrzymałem się.
Powie mi ktoś, jakie kule do tego wynalazku? :D
Pozdrawiam
https://allegro.pl/oferta/pistolet-czar ... ZlOQ%3D%3D
Jupnik
Posty: 45
Rejestracja: ndz 07.kwie.2019 - 14:38
Moja broń: brak

Re: Zapytanie

Post autor: Jupnik »

Albo ile prochu sypać Vesuvit L1?
ODPOWIEDZ