Pola i bruzdy

Broń długa taka jak karabiny i strzelby.
ODPOWIEDZ
Arab
Bywalec
Posty: 422
Rejestracja: pn 26.wrz.2016 - 16:03
Lokalizacja: Bytom
Moja broń: Długa

Pola i bruzdy

Post autor: Arab »

Mając "problemy z ammo" , planuję samodzielne odlewanie kul i pocisków do swych samopałów .Wiąże się to z zakupem wymaganych kokil do odlewania tych że ,i ewentualnego kalibratora
Wiadomo wszem i wobec że kaliber ,kalibrowi nierówny i każda lufa lubi inną amunicję .
W jaki sposób powinienem zmierzyć faktyczny kaliber lufy ,tak by móc dobrać odpowiednią kokilę ,oraz kalibrator do pocisków .? Czy po "polach" ,czy po bruzdach ? czy wystarczy do tego suwmiarka ? Co to są owe "pola" i "bruzdy"
Prosiłbym o wyjaśnienie .
Kol. Rusznik kiedyś pisał iż pocisk powinien wejść z oporem do lufy ,nacinając wstępnie gwint ,oglądałem też wykonany w celach badawczych kalibrator kol.Ramroda , uprzedzam iż nie zamierzam owych wykonywać ,a raczej zdam się na umiejętności bardziej doświadczonych ,bo to "precyzyjna robota"
Mniemam iż koledzy przychylą się do mej prośby i udzielą wyjaśnień .
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Pola i bruzdy

Post autor: Wycior »

1. Przy parzystej liczbie pól kaliber mierzymy między polami. Przy nieparzystej trzeba mierzyć między polem a przeciwległą bruzdą a potem odjąć głębokość bruzdy.
2. Do wstępnych pomiarów IMHO suwmiarka wystarczy ale trzeba mieć spokojną rękę oraz:
2.1. Suwmiarkę przerabiamy, odpowiednio oszlifowując, tak by mierzyła między punktami. Macki warto zaokrąglić, żeby nie rysowały lufy. Kiedyś sam to zrobiłem:
viewtopic.php?f=4&t=2927&p=27100&hilit=Suwmiarki#p27100
2.2. Należy dążyć aby oś suwmiarki miała kierunek zgodny z osią lufy a pomiar był po linii średnicy lufy.
2.3. Trzeba zrobić minium 10 pomiarów (lepiej więcej) i wybrać najwyższy wynik. Jeżeli w serii będzie kilka zbliżonych odczytów to OK. Jeśli ten najwyższy wynik jest sierotką to serię powtarzamy, bardziej się starając.
3. Metoda dokładniejsza: wbić do lufy lekko nadkalibrowy kawałek ołowiu, możliwie delikatnie (i osiowo) go wyjąć a potem pomierzyć. Temat był na forum opisywany, np. tutaj:
viewtopic.php?f=4&t=2927&p=27100&hilit=Suwmiarka#p27099
4. Słowa Rusznika to świnto prowda. Wyjątkiem są REALe, ktorych nie kalibrujemy ale które powinny być mocniej nadkalibrowe.
5. Kalibrator:
Arab pisze: pn 12.lis.2018 - 15:42 kalibrator ... nie zamierzam owych wykonywać
Samodzielne zrobienie dobrego kalibratora dla gościa z jakimś pojęciem o ślusarstwie nie jest problemem. Wystarczy zamówić u tokarza zgrubnie wytoczoną tulejkę, potem wystarczy rozwiertak nastawny (~40 zł) i papier ścierny (oraz trochę cierpliwości). Co do kalibratora wykonanego "w celach badawczych": faza badań dawno zakończona, teraz zwyczajnie robię sobie kalibratory jakie chcę.
wyrzucony
Stary bywalec
Posty: 930
Rejestracja: pt 13.maja.2016 - 22:03
Moja broń: brak

Re: Pola i bruzdy

Post autor: wyrzucony »

Można się tylko podpisać pod słowami Wyciora a zrobienie kalibratora (tą metodą co podał Wycior sam także robię) nie jest żadną wiedzą tajemną.
ODPOWIEDZ