kontrowersyjne karabinowe pociski powlekane

Broń długa taka jak karabiny i strzelby.
ODPOWIEDZ
tomtap

kontrowersyjne karabinowe pociski powlekane

Post autor: tomtap »

cała wrzawa wokół maxiballi powlekanych polimerem sprawiła, że postanowiłem sam sprawdzić czemu takie alergiczne reakcje. tym bardziej, że nie doczekałem się żadnych konkretnych argumentów ze strony kogoś kto spróbował, było za to stadko gdybań, drwin i epitetów.
odpuśćmy argument, że nie są historyczne.
kupiłem maxiballe .45 (454), 245 gr, czarne, firmy Ares.
użytkowe cechy - bardzo głębokie i szerokie rowki smarne, od cholery da się w nie napchać.
maxiball_EPRX_01.jpg
względnie łatwo wchodzą, nie zdziera się nic, nie zeskrobuje, nie zostawia resztek przy wbijaniu w lufę, po wstępnym przekalibrowaniu dalej idą z oporem ale bez tłuczenia młotkiem, niespecjalnie mocne pchanie pobojczykiem wystarcza.
wystrzeliłem 25 pocisków, nie odczułem żadnego przytykania lufy, cały czas tak samo przy ładowaniu.
przeczyściłem wstępnie na strzelnicy, niewiele czarnego, drobnego nagaru/pyłu, nawet niespecjalnie zabrudzona szmatka użyta jako wycior.

karabin - Dikar Mountain .45, gwint 1:48, diopter i mucha tunelowa.
ładunek - Vesuvit, 36 gr przesianej grubszej frakcji, bez przybitek.

oczywiście nie wiem czy w dłuższym użytkowaniu będą jakoś bardziej zużywać przewód lufy, ale wątpię.
karabin nie rozleciał się, strzelanie było wyjątkowo łatwe i przyjemne, kopnięcie jakby mniejsze niż przywykłem ze standardowymi maxiball.
pierwsze oczywiście bardzo wstępne próby, po sprawdzeniu powtarzalności regulacja dioptera i następnie seria testowa.
wyniki... zdjęcie mówi samo za siebie. strzelane 50 m z podparciem, 5 pocisków.
maxiball_EPRX_02.jpg
to były jak do tej pory najcelniejsze pociski jakimi strzelałem. a przecież nie dobierałem do nich naważki, nie kombinowałem nic. oczywiście nie jestem strzelcem sportowym, strzelam rekreacyjnie, więc i widoczny wynik można z całą pewnością poprawić.
no i tym bardziej nie rozumiem o co było tyle krzyku.
kamilgrzy
Bywalec
Posty: 243
Rejestracja: ndz 13.mar.2016 - 16:54
Lokalizacja: Lubelskie
Moja broń:

Re: kontrowersyjne karabinowe pociski powlekane

Post autor: kamilgrzy »

Świetne skupienie, cieszę się że wykonałeś testy, ja niestety nie miałem na to czasu.
Za to wykonam testy tych pocisków bez polimeru gdyż je jeszcze posiadam.
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: kontrowersyjne karabinowe pociski powlekane

Post autor: mar_kow »

Jeżeli to miękki polimer to nie powinien powodować zużycia lufy, raczej działa jak smar. Wyniki w tarczy fajne...:) Mam maxiball'e i w zasadzie wszystko oprócz czasu. Ostatnio w cholerę nie udaje się wybrać postrzelać...:/
ODPOWIEDZ