Karabin odtylcowy, kapiszonowy

Broń długa taka jak karabiny i strzelby.
Crk64
Posty: 7
Rejestracja: wt 30.sty.2018 - 18:30
Moja broń: brak

Karabin odtylcowy, kapiszonowy

Post autor: Crk64 »

Czesc
Do patentu dluga droga, wiec zastanawiam sie nad zakupem karabinu CP. Po przeczytaniu kosztu elaboracji i konserwacji broni z glownej strony blackpowder widze, ze cenowo za strzal taka bron wyjdzie mnie podobnie, jak skorzystanie z zasobow strzelnicy. Jest to kwota akceptowalna biorac pod uwage, ze swoj egzemplarz broni moge dobrac i wyregulowac pod siebie, by moc szlifowac lepsze wyniki na strzelnicy.

Czesci spolecznosci CP sie to nie spodoba, ale na swoj pierwszy karabin szukam czegos wygodnego, odtylcowego karabinu kapiszonowego, ktory jesli stosunkowo prostym i niezawodnym karabinem i ktory, jesli sie da, moge elaborowac w mosieznych gilzach - by moc wyjsc na strzelnice w trudniejszych warunkach bez obawy o zawilgocenie, lub w papierowe patrony, ktore bylbym w stanie przygotowywac masowo na strzelanie ze znajomymi, czy na miejscu na strzelnicy. Kule raczej odpadaja z uwagi na precyzje, o czym mowa ponizej. Jesli istnieja takowe sprawdzone konstrukcje o zastosowaniu podobnym do Kodiak Express, to fajnie bylo by tez pomieszac strzelanie do tarczy ze strzelaniem do rzutkow, o ile obsluga dopusci taki wariant na strzelnicy. Aby nie w swietle reguly "co jest do wszystkiego...".

Strzelac bede glownie do tarczy, glownie na 100m, ale trzyma mnie za gardlo nieoparta chec strzelania bardziej wyczynowego i zglebienia tajnikow strzelania wyborowego opisane chocby w tresciach p. Ejsmonta - do 300m np. z dioptera to chyba az nadto na poczatek.

Jako, ze budzet mam dosc ograniczony, chcialbym w calym, podstawowym zestawie zmiescic sie tak do 7k i choc niebawem odwiedze jutro spolecznosc CP u mnie na strzelnicy na Bielanach i dowiem sie pewnie sporo, to chcialbym tez prosic o opinie tych bardziej oblatanych, ktorych na miejscu nie szansa spotkac.
kamilgrzy
Bywalec
Posty: 243
Rejestracja: ndz 13.mar.2016 - 16:54
Lokalizacja: Lubelskie
Moja broń:

Re: Karabin odtylcowy, kapiszonowy

Post autor: kamilgrzy »

Kolego przy twoich wymaganiach dużego wyboru raczej nie ma, karabin Sharps to jedyne co przychodzi mi do głowy, jest ogólnie dostępny i mieści się w twoim budżecie ale o rzutkach zapomnij.
Crk64
Posty: 7
Rejestracja: wt 30.sty.2018 - 18:30
Moja broń: brak

Re: Karabin odtylcowy, kapiszonowy

Post autor: Crk64 »

Widze, ze pierwszy wybor najlepszy. choc po zaglebieniu sie troche w temacie, przyznam ze troche sie w tym pogubilem - ktore Sharpsy uchodza za klasyczne konstrukcje rodem pierwowzorow (Sharps M1859/M1863?), a ktore to doszczelnione konstrukcje, w ktorych ponoc zostaly wyeliminowane bledy konstrukcyjne ich pierwowzorow (Shiloh. Pedersoli?). Dodatkowo cena zestawu z tym karabinem znacznie wykracza poza moj budzet (piszecie, ze cena karabinu to ok. polowa wydatkow), a raczej moge pomarzyc o zakupie jakosciowej uzywki, na ktorej powinienem skupic uwage?
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Karabin odtylcowy, kapiszonowy

Post autor: Wycior »

Też uważam że Sharps jako taki może być dla Ciebie dobrym wyborem, ale od tego momentu zaczynają się schody. Tematu prostoty, wygody i niezawodności wolałbym nie poruszać - musisz wiedzieć czego chcesz. Sharps jest bronią upierdliwą. Jak się go opanuje daje mnóstwo satysfakcji ale wcześniej może być płacz i zgrzytanie zębów.
Zakładam że myślisz o kalibrze 0.54. Z "wyelinowaniem wad pierwowzoru" w Sharpsach DP to zwykła ściema. Kupując nowego Sharpsa Pedersoli będziesz miał dobrą lufę i na wstępie unikniesz problemów z amunicją (są gilzy i dopasowana kokila - kupowanie pocisków odradzam) i częściami zamiennymi. Dostaniesz jednak karabin dostosowany do strzelania gilzami - płytkę do papierowych patronów będziesz musiał dorabiać. Niezłym wyjściem może być zakup używki DP - często poprzedni właściciel zrobił już tuning, dołożył diopter i dorobił płytkę do papieru. Może ma nawet przydatną przy gilzach osadzarkę do pocisków. Zakup w pakiecie wychodzi taniej. Ostatecznie z patronów można zrezygnować bo w DP z gilz też da się dobrze strzelać, tyle że to niehistoryczne.
Kupując używkę innej marki możesz mieć problem odwrotny: przystosowanie tylko do papieru i/lub brak pasujących gilz oraz problemy z częściami. Poza tym powinieneś od razu pomyśleć o kokili, ponieważ Sharpsy różnych marek minimalnie różnią się kalibrem i pociski marki DP na ogół do nich nie pasują. Najlepiej byłoby kupić kokilę i gilzy (jeżeli są) w komplecie z karabinem.
Przy kupnie każdego Sharpsa-używki główny problem leży w ocenie jego stanu. O lufie nawet nie wspomnę. Czy zamek jest szczelny, czy tuleja jest ruchoma, na ile jej czoło (lub czoło lufy, jak nie ma tulei) jest wypalone, w jakim stanie jest płytka zamka i kominek wewnętrzny. Może się bowiem okazać że zaraz po zakupie czeka cię wizyta u eksperta w celu przeprowadzenia tuningu i/lub renowacji karabinu (na forum takich znajdziesz). O Sharpsach jest sporo postów na tym forum i na beżowym - radzę koniecznie przeczytać przed zakupem. Przy zakupie nawet bardzo dobrej używki wraz z osprzętem w budżecie bez problemu się zmieścisz i jeszcze ci zostanie na waciki.
.44
Bywalec
Posty: 483
Rejestracja: ndz 06.maja.2012 - 13:01
Lokalizacja: Piła
Moja broń:

Re: Karabin odtylcowy, kapiszonowy

Post autor: .44 »

Crk64 pisze: sob 03.lut.2018 - 09:57 Czesc
Do patentu dluga droga

Od wstąpienia to stowarzyszenia do dopuszczenia do patentu 3 miesiące, licencja, badania, wniosek, decyzja następne 3-4 miesiące. Przez ten czas nie opanujesz Sharpsa w stopniu podstawowym. A pozwolenie do odebrania. I Sharps na Allegro. Szkoda fatygi i pieniędzy. Postrzelaj z jakiejś broni obiektowej, mają na strzelnicach różne AR-y i Dragunowy.W pierwszym zdaniu sugerujesz że broń bez pozwolenia ma być substytutem, czymś tymczasowym. Daj se na luz...
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Karabin odtylcowy, kapiszonowy

Post autor: Wycior »

Nad tym co ci .44 napisał dobrze się zastanów. Dobitniej: z popularnych typów broni CP Sharps jest prawdopodobnie najbardziej upierdliwą i najbardziej uciążliwą w czyszczeniu. W odróżnieniu od odprzodówek opanowanie Sharpsa polega nie tylko na tym aby strzelał celnie i powtarzalnie ale żeby w strzelał ogóle i to w miarę niezawodnie. Faza "płaczu i zgrzytania" może spokojnie potrwać pół roku. Jeżeli sądzisz że za pierwszym razem na strzelnicy będzie kiepsko bo trafisz tylko dziewiątki ale po kilku treningach zaczniesz strzelać dychy to możesz się mylić. Całkiem możliwe że przy kilku pierwszych pobytach na strzelnicy nie postrzelasz w ogóle, bo będziesz miał taśmowe niewypały i odpalenia za 3-4 razem. Przygotowanie amunicji jest wiedzą samą w sobie, i to nie tylko papierowych patronów ale i gilz. Do szacowanych kosztów rutynowej "elaboracji" możesz spokojnie doliczyć kupę kasy (i czasu) jaką poświecisz na liczne i przeważnie frustrujące eksperymenty. Jeżeli Sharps ma naprawdę być tylko sposobem na "przeżycie" do uzyskania pozwolenia to .44 ma świętą rację.
Marek
Stary bywalec
Posty: 808
Rejestracja: śr 11.paź.2006 - 10:45
Lokalizacja: Gliwice
Moja broń:

Re: Karabin odtylcowy, kapiszonowy

Post autor: Marek »

Czesci spolecznosci CP sie to nie spodoba, ale na swoj pierwszy karabin szukam czegos wygodnego, odtylcowego karabinu kapiszonowego, ktory jesli stosunkowo prostym i niezawodnym karabinem i ktory, jesli sie da, moge elaborowac w mosieznych gilzach - by moc wyjsc na strzelnice w trudniejszych warunkach bez obawy o zawilgocenie
Zapomnieli Ci napisać że jest jeszcze Saguaro Sharps.
Odpadają problemy z doszczelnianiem nawet nowego zamka. Strzelasz nawet do 1500 y, co prawda nie za czesto bo 2 x roku jest okazja, ale na 1000y ju częściej, najbliższa będzie 24 lutego. Na 100m mieście się w centralnej dysze.
Tu masz trochę wiadomości, część zdjęć się już zgubiła, w wolnej chwili to uzupełnię.
http://forum-bron.pl/viewtopic.php?f=20&t=162297
Crk64
Posty: 7
Rejestracja: wt 30.sty.2018 - 18:30
Moja broń: brak

Re: Karabin odtylcowy, kapiszonowy

Post autor: Crk64 »

@Marek, dzięki, czytałem ten wątek, jak i podobne tego typu dot. Sharpsa. Po wczorajszej pogadance z kilkoma panami społeczności CP opinia pokryła się z tym, co udało mi się o Sharpsie wyczytać i tym, o czym pisał @.44. Opisowo karabin wydaje się praktycznie bezobsługowy, a po zebraniu informacji (głównie komplikacji dot. szczelności, czy elaboracji amunicji, która w przypadku gilz jest mega kosztowna) myślę, że polecana jednak na pierwszy karabin odprzodówka kapiszonowa (padło stwierdzenie Tryon-a DP .54) będzie dużo lepszym wyborem.

@.44, rozumiem Twoje obawy, bo takich wynurzeń jak moje było już kilka na forum. Jeśli cenowo zestaw mnie nie zabije jeszcze przed zakupem, to na pewno nie będę zakupu żałował. Broń CP imponuje mi swoją postacią od samego początku - nie tylko z racji jej bytu wśród paradoksów prawnych (gdzie na pewnego segmentu wiatrówki trzeba mieć papier, a przy spełnieniu określonych wytycznych można by było pewnie nabyć coś "na dowód" z segmentu Kartaczownicy Gatlinga i trzymać "pod kołdrą" legalnie i bez większych ograniczeń), ale i celnością, zgraniem narządów celowniczych (wąska szczerbinka), możliwością montażu dioptera - w tym przede wszystkim możliwości regulacji pierwszej, swojej broni pod siebie, czy stricte zaistym pier...ciem ;-).

Jako, że broń odprzodowa otwiera dla mnie niejako nowy rozdział, wczytam się w temat zanim wrócę z ew. pytaniami. W przyszłą sobotę będę miał też możliwość spotkać się na strzelnicy z całą ferajną CP, gdzie pewnie będę mógł przymierzyć wiele modeli karabinów CP.

Dzięki za wsparcie.

PS. Prośba do moderatora o zmianę tematu wątka na "Karabin kapiszonowy odprzodowy, czy odtylcowy", bo nie mam jeszcze takich uprawnień.
Marek
Stary bywalec
Posty: 808
Rejestracja: śr 11.paź.2006 - 10:45
Lokalizacja: Gliwice
Moja broń:

Re: Karabin odtylcowy, kapiszonowy

Post autor: Marek »

głównie komplikacji dot. szczelności, czy elaboracji amunicji, która w przypadku gilz jest mega kosztowna)
Ten sharps jest prawie szczelny w 100%, to nie sharps na papierowe tutki.
Gilzy kosztują około 11 zł sztuka, prasa z 250 -300zł matryce z lee podobnie tyle różnic w porównaniu z innymi karabina
Tryon jak juz to w kal 45 z szybkim gwintem, jeśli chcesz strzelać na 100m.
W kal 54 to marny pomysł jeśli i tak masz kupić nowy karabin ze sklepu, kup w kal 45 do tego kalibrator, najlepiej taki z prasą która się i tak później przyda do scalonej.
.44
Bywalec
Posty: 483
Rejestracja: ndz 06.maja.2012 - 13:01
Lokalizacja: Piła
Moja broń:

Re: Karabin odtylcowy, kapiszonowy

Post autor: .44 »

Marek pisze: pn 05.lut.2018 - 13:28
głównie komplikacji dot. szczelności, czy elaboracji amunicji, która w przypadku gilz jest mega kosztowna)
Ten sharps jest prawie szczelny w 100%, to nie sharps na papierowe tutki.
Gilzy kosztują około 11 zł sztuka, prasa z 250 -300zł matryce z lee podobnie tyle różnic w porównaniu z innymi karabina
Tryon jak juz to w kal 45 z szybkim gwintem, jeśli chcesz strzelać na 100m.
W kal 54 to marny pomysł jeśli i tak masz kupić nowy karabin ze sklepu, kup w kal 45 do tego kalibrator, najlepiej taki z prasą która się i tak później przyda do scalonej.
Nie widziałeś jeszcze po prostu szczelnego Sharpsa na papier. Sharps na tutkę może być szczelny. Jeden taki mam, drugi będę miał jutro. Wiem że jest szczelny bo sam go robiłem. Sprzedający pisze jak jest.
wyrzucony
Stary bywalec
Posty: 930
Rejestracja: pt 13.maja.2016 - 22:03
Moja broń: brak

Re: Karabin odtylcowy, kapiszonowy

Post autor: wyrzucony »

Koszty sharpsa saguaro na łuski z zaworkiem, podaję ze strony producento-dystrybutora:
- karabin Sharps Saguaro Silhouette .45 - 5900,-
Zestaw niesbędnych akcesorii (bez prochu, pocisków i smaru):
- Prasa do elaboracji Challenger SA815 -545,-
- Zestaw matryc 45-70 Lee SA1636 - 450,- Lee brak
- Shell holder do prasy R8 SA1810 - 30,-
- Łuski kalibru 45 Saguaro 2,1" SA1848 20 sztuk - 240,-

Razem ten minimalny zestaw kosztuje 7160 zł, to prawie Twój budżet.
Marek
Stary bywalec
Posty: 808
Rejestracja: śr 11.paź.2006 - 10:45
Lokalizacja: Gliwice
Moja broń:

Re: Karabin odtylcowy, kapiszonowy

Post autor: Marek »

Prasę ja mam za 250 zł i daje rade, za matryce niecałe 300 zł płaciłem a w nich juz jest shell holder.
wyrzucony
Stary bywalec
Posty: 930
Rejestracja: pt 13.maja.2016 - 22:03
Moja broń: brak

Re: Karabin odtylcowy, kapiszonowy

Post autor: wyrzucony »

Podałem co poleca dystrybutor :) Wiadomo, że można kupić akcesoria używane tańsze lub lepsze droższe co kto lubi. Mimo wszystko i tak największy koszt to będą te dedykowane łuski bo 20 sztuk to takie minimum a 100 to tak docelowo i robi się w koształ łusek 240 zeta x5.
Marek
Stary bywalec
Posty: 808
Rejestracja: śr 11.paź.2006 - 10:45
Lokalizacja: Gliwice
Moja broń:

Re: Karabin odtylcowy, kapiszonowy

Post autor: Marek »

Zależy co chcesz strzelać, na Qugleyu trochę potrzeba bo 50 na zawody, ale kiedy indziej nie potrzebowałem więcej niż 30.
Crk64
Posty: 7
Rejestracja: wt 30.sty.2018 - 18:30
Moja broń: brak

Re: Karabin odtylcowy, kapiszonowy

Post autor: Crk64 »

Marek pisze: pn 05.lut.2018 - 13:28
głównie komplikacji dot. szczelności, czy elaboracji amunicji, która w przypadku gilz jest mega kosztowna)
Ten sharps jest prawie szczelny w 100%, to nie sharps na papierowe tutki.
Gilzy kosztują około 11 zł sztuka, prasa z 250 -300zł matryce z lee podobnie tyle różnic w porównaniu z innymi karabina
Tryon jak juz to w kal 45 z szybkim gwintem, jeśli chcesz strzelać na 100m.
W kal 54 to marny pomysł jeśli i tak masz kupić nowy karabin ze sklepu, kup w kal 45 do tego kalibrator, najlepiej taki z prasą która się i tak później przyda do scalonej.
@Marek, poza dużo wyższa cena Matcha nad Target-em, próbuje wstepnie wyliczyć koszt elaboracji dla proby 100 strzałów, zakładając, że na poczatku ew. przygody mialbym kupowac gotowe elementy ammo - koszt elaboracji 1 sztrzału Matcha wyszedł mi ponad 2x drożej ok. 3,5 pln/strzal. Pytanie, czy skopalem obliczenia, czy tak to niestety wygląda w przypadku CP?

Target
33zł 35gr/strzal ok. 200g/100strz.(1/5*165zl/kg) prch fffg
2zł kaszka
29zł flejtuchy (nie widze w opisie ile tego daja)
25zł Smar
37zł/100szt np. http://doctorgun.eu/pociski-do-broni-od ... 90,pl.html
30pln/100strz - kapiszony RWS 4-mm 75pln/250szt
Razem 155/100 = 1,55 pln za strzal z kuli, nie liczylem jak to wyglada dla Minie/Maxiball

Match
49pln 300g/100strz. (0,3*165)
2zł kaszka
29zł flejtuchy
25zł smar
213pln 30szt za 64zł? Jesli 1kg to prawdziwa waga https://archiwum.allegro.pl/oferta/poci ... 91794.html
30pln/100strz - kapiszony RWS 4-mm 75pln/250szt
Razem 350= 3,5 za strzal typu long
ODPOWIEDZ