• XIX-wieczna Dubeltówka •

Broń długa taka jak karabiny i strzelby.
ODPOWIEDZ
Zekalanga
Posty: 42
Rejestracja: sob 16.gru.2017 - 19:02
Moja broń:

• XIX-wieczna Dubeltówka •

Post autor: Zekalanga »

Prześladuje mnie chęć kupienia Dubeltówki... Z tym, że nie interesuje mnie współczesna replika.
Tu pojawia się moje pierwsze do Was pytanie:
Ile musze mniej więcej wydać na zakup w pełni sprawnej XIX-wiecznej Dubeltówki. Nie chodzi mi jednak o sprzęt z najwyższej pułki. Jakie to są sumy?
Czy ktoś z Was używa tego typu broni na strzelnicy? Jakie macie odczucia?
Dodam na koniec, że jak dotąd mam tylko minimalne doświadczenie z używaniem broni CP.

Z góry dziękuję za jakiekolwiek sugestie
Kamil
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: • XIX-wieczna Dubeltówka •

Post autor: Wycior »

Dubeltówek z epoki jest sporo i to często w przyzwoitej cenie i niezłym stanie. IMHO przy odrobinie cierpliwości dobrą epokową, kapiszonową dubeltówkę można kupić nie drożej nie tylko od nowej repliki, a nawet od dobrej repliki-używki. Poza tym w gładkiej lufie dubeltowki ewentualną powierzchowną korozję o wiele łatwiej usunąć. Jeżeli nie masz doświadczenia, to radzę ci jednak być bardzo ostrożnym, wszystko dokładnie sprawdzić i unikać broni z lufami damastowymi, gdyż te z racji technologii wykonania są o wiele bardziej podatne na ukrytą korozję. Najlepiej gdybyś odbierał osobiście, może w towarzystwie doświadzonego kolegi. Z niezbędnego wyposażenia polecam paluszkową latarkę, taką ktorą da się wpuścić na dno lufy. Zamki muszą chodzić dwutaktowo i pewnie, kominki - dać się wykręcić, klin - trzymać mocno i pewnie, ale dać sie wybić gładko i bez używania pyrlika.
Ostatnio zmieniony śr 17.sty.2018 - 16:02 przez Wycior, łącznie zmieniany 1 raz.
Zekalanga
Posty: 42
Rejestracja: sob 16.gru.2017 - 19:02
Moja broń:

Re: • XIX-wieczna Dubeltówka •

Post autor: Zekalanga »

Oczywiście, nigdy bym nie próbował jej użyć przed wizytą i przeglądem u rusznikarza.
Dobrze, że zapytałem, bo z jakiegoś powodu do tej pory myślałem, że lufa z damastu będzie najlepszym rozwiązaniem :O
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: • XIX-wieczna Dubeltówka •

Post autor: Wycior »

Lufa z damastu to świetna sprawa gdyż pięknie wygląda i jest leciutka, ale ogląd rusznikarza i dla pewności - ostrzał kontrolny uznał bym tu za niezbędny. W odróżnieniu od monolitycznej lufy żelaznej/stalowej lufę damastową ząb czasu może bowiem skutecznie nadgryźć w niewidoczny sposób. Nie jest powiedziane że to musiało nastąpić - po prostu ryzyko jest dużo większe niż w lufach monolitycznych.

Tu masz dwa przykłady epokowych dubeltówek ktore warto byłoby kupić (nie twierdzę że akurat w twoim przypadku). Porównaj to sobie z tzw. "markowymi" replikami. Te są dość wypasione ale mają też odpowiednią wartość kolekcjonerską:
http://allegro.pl/xix-w-dubeltowka-kapi ... 91727.html
http://allegro.pl/xix-w-dubeltowka-kapi ... 81343.html
Lufy akurat damastowe, natomiast samego sprzedającego mogę polecić, ponieważ jest ekspertem i IMHO zasługuje na miano rzetelnego.
Zekalanga
Posty: 42
Rejestracja: sob 16.gru.2017 - 19:02
Moja broń:

Re: • XIX-wieczna Dubeltówka •

Post autor: Zekalanga »

Też o nich myślałem. Mój budżet na ten zakup to byłoby maxymalnie 3000 zł. Zastanawiałem się czy będę w stanie za takie pieniądze kupić coś solidnego z epoki.
ODPOWIEDZ