Muszkiet wojskowy, prośbo o pomoc w identyfikacji.

Broń długa taka jak karabiny i strzelby.
ODPOWIEDZ
Grouse
Posty: 1
Rejestracja: ndz 17.gru.2017 - 14:38
Moja broń:

Muszkiet wojskowy, prośbo o pomoc w identyfikacji.

Post autor: Grouse »

Cześć
Bronią dopiero zacząłem sie interesować.. Wszedłem w posiadanie takiego karabinu..
Niestety nie posiada na lufach czy innych cześciach oznaczeń czy punc. Czy można określić jaki to model? lub jakim kraju został wykonany?


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Wena2k432
Bywalec
Posty: 323
Rejestracja: wt 26.kwie.2016 - 07:55
Moja broń:

Re: Muszkiet wojskowy, prośbo o pomoc w identyfikacji.

Post autor: Wena2k432 »

Zamieść więcej zdjęć (z drugiej strony oraz poszukaj jeszcze jakichkolwiek oznaczeń) i napisz jaka jest długość całkowita i lufy.

Generalnie wygląda to jak francuz - obstawiam AN IX, ale pewności nie mam. Ponieważ piszesz, że brak jakichkolwiek punc i oznaczeń, a drewno nie wygląda wcale źle, w przeciwieństwie do metalu, więc to raczej replika. Ale tak jak pisałem pewności nie mam. Może ktoś inny powie coś więcej.
wyrzucony
Stary bywalec
Posty: 930
Rejestracja: pt 13.maja.2016 - 22:03
Moja broń: brak

Re: Muszkiet wojskowy, prośbo o pomoc w identyfikacji.

Post autor: wyrzucony »

Zdejmij lufę i zobacz od spodu. Sprawdź bicia na bączkach i na kolbie. Brak stalowej stopki. Zmierz kaliber. Nie chcę nic twierdzić ale to cos jest trochę podejrzane jak jakiś składak bo nie ma mozliwości by broń wojskowa nie miała cech odbioru lub magazynowych.
Z zewnątrz podobny do francuskich karabinów ale w epoce większość armii europejskich wzorowała się na wzorze AN IX.
Tu masz fajny art o tym karabinie http://ioh.pl/artykuly/pokaz/le-system-an-ix,1105/
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Muszkiet wojskowy, prośbo o pomoc w identyfikacji.

Post autor: Wycior »

Obstawiałbym że jest to austriacki muszkiet - formalnie karabin piechoty (Infanteriegewehr) Muster 1798, sądząc po stalowym garniturze - tutaj w wariancie M/1798/1807 (1808) lub 1818. Zmierz całkowitą długość karabinu i długość lufy. Poza tym to co proponują Derek i Wena2k432: zdejmij bączki, wykręć srubę warkocza, wyjmij lufę, wyjmij zamek, poszukaj wszelkich punc i porób im zdjęcia. Przyjrzyj się zwlaszcza spodowi komory. Przydałoby się też zdjęcie z drugiej strony i zdjęcia od góry warkocza lufy i górnego bączka. Czy muszka jest przytwierdzona na górnym bączku czy może jest przylutowana wprost do lufy a górny bączek ma na nią wyciecie? Na zdjęciu tego nie widać. I jeszcze pytanie pomocnicze: czy pokazany bagnet jest na pewno od tego karabinu?
ODPOWIEDZ