Lorenz - wszystko co warto wiedzieć

Broń długa taka jak karabiny i strzelby.
wyrzucony
Stary bywalec
Posty: 930
Rejestracja: pt 13.maja.2016 - 22:03
Moja broń: brak

Re: Lorenz - wszystko co warto wiedzieć

Post autor: wyrzucony »

A i jest jeszcze jeden filmik https://www.youtube.com/watch?v=MxRK5ujg7A8 tym razem widać różnice między repliką, oryginalnym infantry a jaeger lorenzem :) Ten ostatni na 100 m ma lepsze skupienie niż replika na 50 m :P
Awatar użytkownika
Heimdallr
Bywalec
Posty: 123
Rejestracja: pt 18.mar.2016 - 21:58
Lokalizacja: Zagłębie
Moja broń:

Re: Lorenz - wszystko co warto wiedzieć

Post autor: Heimdallr »

Przeglądając filmiki Węgra, widać, że również miał problem z doborem pocisku. Ostatnio męczy replikę DP. Ale udało mu się dobrać w końcu ;)

https://www.youtube.com/watch?v=O6lTE29STmg
wyrzucony
Stary bywalec
Posty: 930
Rejestracja: pt 13.maja.2016 - 22:03
Moja broń: brak

Re: Lorenz - wszystko co warto wiedzieć

Post autor: wyrzucony »

No i Balazs przeszedł na pociski Minie typowe dla luf replik z DP. Ta replika Lorenza będzie tak celna jak replika Mausera czyli wyniki będzie można osiagnąć bardzo wysokie.
A podsumowując życie dopisało piękne podsumowanie do niezliczonych dyskusji o "szajsowatości" kb. Lorenza głoszone przez hmm pewne grono z centralnej i wschodniej Polski. Niby nigdy nie miały być produkowane repliki tego karabinu a tu masz Włosi robią i to tak, że w Europie prawie ich nie można dostać i wszystko idzie do Stanów.
Marek
Stary bywalec
Posty: 808
Rejestracja: śr 11.paź.2006 - 10:45
Lokalizacja: Gliwice
Moja broń:

Re: Lorenz - wszystko co warto wiedzieć

Post autor: Marek »

A podsumowując życie dopisało piękne podsumowanie do niezliczonych dyskusji o "szajsowatości" kb. Lorenza głoszone przez hmm pewne grono z centralnej i wschodniej Polski. Niby nigdy nie miały być produkowane repliki tego karabinu a tu masz Włosi robią i to tak, że w Europie prawie ich nie można dostać i wszystko idzie do Stanów.
Gdzie takie coś wyczytałeś ?

Czeskie repliki zawsze były poszukiwane, a DP ma swoja jakość i nie przypuszczam żeby w jakimkolwiek przypadku coś zminili
Marek
Stary bywalec
Posty: 808
Rejestracja: śr 11.paź.2006 - 10:45
Lokalizacja: Gliwice
Moja broń:

Re: Lorenz - wszystko co warto wiedzieć

Post autor: Marek »

Widziałeś kiedyś repliki lorenzow ArsMorawi ?
Uważam że są lepsze niż od Kuny, a lufy to mają o kilka klas lepsze.
wyrzucony
Stary bywalec
Posty: 930
Rejestracja: pt 13.maja.2016 - 22:03
Moja broń: brak

Re: Lorenz - wszystko co warto wiedzieć

Post autor: wyrzucony »

Czeskich nowych replik Arms Moravi zdaje się od dekady nie ma. Kuna chyba także już nie produkuje ale o tym wiesz lepiej ode mnie.
Co do opinii, że nie będą Włosi produkować replik Lorenza to jest wiele wpisów na beżowym z lat ubiegłych zwłaszcza niejakiego Sebastiana ze wschodu.
Marek
Stary bywalec
Posty: 808
Rejestracja: śr 11.paź.2006 - 10:45
Lokalizacja: Gliwice
Moja broń:

Re: Lorenz - wszystko co warto wiedzieć

Post autor: Marek »

A to już sobie przypominam, to raczej chodziło o opinię Amerykanów z czasów CW, cała ta dyskusja z obu stron była niewiele warta. Zwykle ględzenie o mojej mojszej i najmojszej.
Co do pociskow minie to niestety ale minie są i były balistycznie zawsze lepsze od pocisków Lorenza, można o tym w wielu miejscach przeczytać, jednak łatwiej jest dobrać pocisk komoresyjny może stąd powstały legendy.
variag
Posty: 88
Rejestracja: sob 08.gru.2007 - 16:23
Moja broń:

Re: Lorenz - wszystko co warto wiedzieć

Post autor: variag »

Amerykanie po Wojnie Secesyjnej uznali Lorenze jak broń "nieprzydatną". Poszły widocznie w USA na złom. Podrużujący po US Henryk Sienkiewicz przeszło 10 lat po wojnie widział w dalszym ciągu wśród myśliwych klasyczne Kentacky Rifle bez broni z demobilu...
wyrzucony
Stary bywalec
Posty: 930
Rejestracja: pt 13.maja.2016 - 22:03
Moja broń: brak

Re: Lorenz - wszystko co warto wiedzieć

Post autor: wyrzucony »

Zdaje się, że po wojnie secesyjnej wszystkie odprzodówki wojskowe poszły do krajów Kunta Kinte lub na złom bo wojsko przezbroiło się gwałtownie w karabiny odtylcowe. Broń myśliwska to jednak inna klasa broni o innym przeznaczeniu.
Awatar użytkownika
DRIZZLERE17
Bywalec
Posty: 111
Rejestracja: czw 06.paź.2016 - 15:09
Lokalizacja: Woj. Śląskie
Moja broń:

Re: Lorenz - wszystko co warto wiedzieć

Post autor: DRIZZLERE17 »

Derek pisze: ndz 04.mar.2018 - 21:21 Zdaje się, że po wojnie secesyjnej wszystkie odprzodówki wojskowe poszły do krajów Kunta Kinte lub na złom bo wojsko przezbroiło się gwałtownie w karabiny odtylcowe. Broń myśliwska to jednak inna klasa broni o innym przeznaczeniu.
Witam :piwo: . Nie wszystkie tak skończyły, tak się złożyło, że np. Springfield Model 1861/1863 został konwertowany na nabój scalony i rozpoczął nowe życie pod nazwą Model 1866 Trapdoor. Link: https://en.wikipedia.org/wiki/Springfield_Model_1866
wyrzucony
Stary bywalec
Posty: 930
Rejestracja: pt 13.maja.2016 - 22:03
Moja broń: brak

Re: Lorenz - wszystko co warto wiedzieć

Post autor: wyrzucony »

Marek pisze: ndz 04.mar.2018 - 17:04 Co do pociskow minie to niestety ale minie są i były balistycznie zawsze lepsze od pocisków Lorenza, można o tym w wielu miejscach przeczytać, jednak łatwiej jest dobrać pocisk komoresyjny może stąd powstały legendy.
Nie wiem dlaczego Lorenze miałyby być gorsze balistycznie. Wręcz coś innego pokazuje filmik Balazsa "Lorenz bullet vs .58 Minié test in ballistic gelatine". W 14:50 minucie filmiku widać zestawienie, że nie tylko pocisk z Lorenza jest szybszy i bardziej energetyczny to i żelatynę balistyczną penetruje dalej od pocisku Minie o ok. 6 cm.
https://www.youtube.com/watch?v=PifleEwbeko&t=5s
Może gdzieś co innego piszą to chętnie się zapoznam bo niestety nie znalazłem.
Marek
Stary bywalec
Posty: 808
Rejestracja: śr 11.paź.2006 - 10:45
Lokalizacja: Gliwice
Moja broń:

Re: Lorenz - wszystko co warto wiedzieć

Post autor: Marek »

Nie chce mi się taraz szukać, bo net mi coś strasznie rwie, ale chyba nawet w tym wątku masz napisane ze zrezygnowali z lorenzow. Przy naszym strzelaniu na 50m czy 100m to jednak nie ma większego znaczenia.

Wojtek takie dane świetnie pamięta:
W 1863 wprowadzono nowy ulepszony pocisk systemu Minie zwany Podewils-Lorenz ,
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Lorenz - wszystko co warto wiedzieć

Post autor: Wycior »

Świnto prowda. Skoro kolega rusznik milczy to przypomnę że w armii Austro-Węgier był problem ze zróżnicowaniem kalibru karabinów Lorenza produkowanych nie zawsze precyzyjnie przez różnych fabrykantów. Typowo kompresyjny pocisk Lorenza zachowywał celność tylko przy dość dokładnym kalibrze lufy. Problem rozwiązało wprowadzenie w roku 1863 pocisku tzw. systemu Podweilsa-Lorenza, opartego na bawarskim pocisku barona von Podewils:
Obrazek
Nie był to klasyczny pocisk systemu Minie, ponieważ nie miał wkładki dennej (jak np. w Prusach), był jednak typowym pociskiem ekspansywnym, w którym dzięki celowemu ukształtowaniu wnęki osiągnięto znacznie większą tolerancję kalibru. Poocisk wpasowywał się w gwint nawet przy znacznym luzie. Kaliber 13.5 mm, ciężar ok. 424 gr.
wyrzucony
Stary bywalec
Posty: 930
Rejestracja: pt 13.maja.2016 - 22:03
Moja broń: brak

Re: Lorenz - wszystko co warto wiedzieć

Post autor: wyrzucony »

Czyli nie zaważyła balistyka tylko pragmatyka wojskowa. Szybciej się ładowało podkalibrowe Minie niż spasowane Lorenze. Niestety nic to nie mówi o lepszej balistyce pocisków Minie tylko o łatwiejszym ich stosowaniu przez gemajnów.
A w książce "Amunicja wojskowa 1840-1870" autor W. Czarniawski wprost pisze:
"Pociski kompresyjne wykazywały na torze lotu bardzo dobre własności balistyczne, wynikające przede wszystkim z korzystniejszego niż w pociskach ekspansywnych położenia środka ciężkości, charakteryzującą się lepszą stabilnością i zwiększoną siłą przebijania".
Zresztą cytował Matuszewskiego - Muszkiety s. 53.
Ten opis potwierdza zresztą film Balazsa.
Ostatnio zmieniony śr 07.mar.2018 - 21:50 przez wyrzucony, łącznie zmieniany 1 raz.
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Lorenz - wszystko co warto wiedzieć

Post autor: Wycior »

Filmik Balazsa dotyczy głównie balistyki terminalnej. Obydwa typy pocisków, tzn. Lorenza i Podewilsa-Lorenza, ładowalo się w podobny sposób i w podobnym tempie. Z wojskowego punktu widzenia pocisk Podewilsa-Lorenza zapewniał zauważalnie lepszą ŚREDNIĄ celność karabinów o większych odchyłkach kalibru i większym stopniu zabrudzenia lufy nagarem.
ODPOWIEDZ