Lorenz - wszystko co warto wiedzieć

Broń długa taka jak karabiny i strzelby.
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Lorenz - wszystko co warto wiedzieć

Post autor: Wycior »

Heimdallr pisze: śr 11.paź.2017 - 21:51 Pewnie nie było pocisków zapalających, burzących, dum-dum ani wartowniczych.
Pociski wartownicze jednak były. Parę postów wyżej rusznik pokazał to na rycinie. Uzbrojeniem oficera dyżurnego, dowódcy warty albo patrolu mógł być pistolet. Po slużbie trzeba go było rozładować, i to raczej bez strzelania w ziemię.
Awatar użytkownika
Heimdallr
Bywalec
Posty: 123
Rejestracja: pt 18.mar.2016 - 21:58
Lokalizacja: Zagłębie
Moja broń:

Re: Lorenz - wszystko co warto wiedzieć

Post autor: Heimdallr »

Chciałbym podziękować udzielającym się tu kolegom. Słowa uznania należą się koledze Rusznikowi.
Chylę czoła przed wiedzą wyłożoną w tym wątku. Jest to już chyba komplet wiedzy o broni Lorenza.
Jeśli nie - chętnie dowiem się więcej! :D

Starałem się w ostatnim czasie znaleźć informacji o pistolecie. Przeszukałem fora na świecie i jedynie znalazłem niewielkie wzmianki oraz kilka filmików. Bardzo niewiele jest o Lorenzach w Polsce i za wielką wodą.

Prawdopodobnie jest to jedyne forum na świecie, które zawiera tyle informacji.
Pozdrawiam i do zobaczenia w kolejnych wątkach. :)
Awatar użytkownika
Heimdallr
Bywalec
Posty: 123
Rejestracja: pt 18.mar.2016 - 21:58
Lokalizacja: Zagłębie
Moja broń:

Re: Lorenz - wszystko co warto wiedzieć

Post autor: Heimdallr »

No, kolego Rusznik... kolejna sztuka przywrócona do życia. Wygląda naprawdę świetnie. Mam nadzieję, że to kolejny egzemplarz, który będzie można zobaczyć na zawodach. Czekałem na te zdjęcia.
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Lorenz - wszystko co warto wiedzieć

Post autor: Wycior »

rusznik pisze: sob 21.paź.2017 - 18:34 wojna Dunska , gdzie wojska Pruskie wspierane przed korpus Austryjacki rozgromili Dunczykow...
Skoro już mowa o tej wojnie, to Lorenz nie miał okazji się w niej specjalnie wykazać. W wyniku opacznej interpretacji wydarzeń wojny sardyńskiej Austriacy zreformowali taktykę piechoty w kierunku natarcia za wszelką cenę i ataków na bagnety w zwartych szykach, walkę ogniową zostawiając co najwyżej jegrom. W ten sposób zaprzepaścili przewagę, jaką dawał im Lorenz w boju na większym dystancie. Zaniedbali też wyszkolenia strzeleckiego w piechocie. W konfrontacji z przestarzałym uzbrojeniem Duńczyków jakoś to działało, aczkolwiek kosztem nieproporcjonalnych strat (np. bitwa pod Oeversee). Z wygranej wojny Austriacy niczego się nie nauczyli. Dwa lata później próbowali tego samego z Prusakami, ku uciesze tych ostatnich. Gdyby Austriacy dobrali taktykę pod kątem optymalnego wykorzystania Lorenza, to wojny z Prusami przegrać nie musieli. Walcząc defensywnie z umocnionych pozycji z dalekim polem ostrzału neutralizowali zalety odtylcówki Dreyse i stawiali Prusaków w trudnym położeniu. Benedek próbował to zastosować pod Sadową i miał szansę sukcesu, co ilustruje np. niepowodzenie pruskiej 1 armii na centralnym odcinku. Bez niesubordynacji dowódców prawoskrzydłowych korpusów ta bitwa mogła mieć inny przebieg a Lorenz zapewne zebrałby pochwały.
Awatar użytkownika
Heimdallr
Bywalec
Posty: 123
Rejestracja: pt 18.mar.2016 - 21:58
Lokalizacja: Zagłębie
Moja broń:

Re: Lorenz - wszystko co warto wiedzieć

Post autor: Heimdallr »

Spotkałem się niedawno z wersją Extra Corps 1854. Stan zachowania bardzo dobry. Jedynie co mnie zastanowiło to gładka lufa. Właściciel nie udzielił odpowiedzi czy jest ona w kalibrze .58 natomiast powiedział, że był to karabin eksportowy na tereny wojny secesyjnej. Czy były takie egzemplarze rozwiercane bądź fabrycznie produkowane o gładkiej lufie?
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Lorenz - wszystko co warto wiedzieć

Post autor: Wycior »

Kiedyś wyczytałem na jakimś amerykańskim forum że pewna liczba karabinków Lorenz ExtraCorps trafiła za ocean jako wyposażenie kompletnych, austriackich baterii dział, zakupionych przez konfederatów. Karabinki te stanowiły etatową broń ręczną obsługi baterii i w związku z tym były one przewożone w przodku (i chyba w jaszczu, ale za jaszcz głowy nie dam).
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Lorenz - wszystko co warto wiedzieć

Post autor: Wycior »

rusznik pisze: pt 13.paź.2017 - 12:01 lufa gwintowana standart typ Lorenz w 4 gwinty o szybkim skrecie okolo 1-900mm
W tym niesamowitym kompendium wiedzy o Lorenzu brakuje mi tylko wyjaśnienia sprawy skoku gwintu w karabinach, sztucerach jegerskich i ExtraCorps. Podręcznik podaje że w karabinie piechoty skok gwintu wynosił 1:83 (1:80 w calach austriackich). W literaturze są wzmianki, że sztucery jegerskie, a podobno i ExtraCorps, miały jednak skok gwintu krótszy niż w karabinach (jaki?). Co było naprawdę z tym gwintem?
variag
Posty: 88
Rejestracja: sob 08.gru.2007 - 16:23
Moja broń:

Re: Lorenz - wszystko co warto wiedzieć

Post autor: variag »

nalezy wspomniec wygrana przez austryjakow bitwe podczas wojny w 1866 roku pod Trutnovem oraz kilka pomniejszych gdzie wykorzystana zalety strzeleckie=balistyczne Lorenzow i tym sposobem albo zatrzymywano wojska Pruskie albo je wrecz niszczono na danym odcinku walki.
Pyrrusowe zwycięstwo.
Austriacy pod Trutnowem ponieśli 3 razy większe straty niż Prusacy. Taka jest wymowa cyfr.
wyrzucony
Stary bywalec
Posty: 930
Rejestracja: pt 13.maja.2016 - 22:03
Moja broń: brak

Re: Lorenz - wszystko co warto wiedzieć

Post autor: wyrzucony »

Piękny karabin no i z lufą współczesną będzie niezła replika do strzelania Lamarmory. Właścicielowi gratuluję decyzji :)
beskid
Posty: 40
Rejestracja: ndz 25.lut.2018 - 09:27
Moja broń: ....

Re: Lorenz - wszystko co warto wiedzieć

Post autor: beskid »

Z racji, że to mój pierwszy post to chciałem się serdecznie przywitać. Forum, a tym bardziej stronę blackpowder śledzę od kiedy interesuje się czarnym prochem.
Chce dowiedzieć się czy opłaca się kupić lorenza z ozorkowa w celu sensownego spędzania czasu na strzelnicy? Czy to da radę na 50, 100 m? Może ktoś ma ten egzemplarz i chciałby sie podzielić wrażeniami? W długiej jestem kompletnie zielony, a chciałbym sobie urozmaicić kolekcję o coś z dłuższą lufą.
Awatar użytkownika
Wena2k432
Bywalec
Posty: 323
Rejestracja: wt 26.kwie.2016 - 07:55
Moja broń:

Re: Lorenz - wszystko co warto wiedzieć

Post autor: Wena2k432 »

Jeśli mówisz o tym co myślę: https://saguaro-arms.iai-shop.com/produ ... 854-I.html
To niestety jest to hinduska kopia, o gładkim przewodzie lufy i z prawdziwym Lorenz'em nie ma nic wspólnego. Nigdy takiego na oczy nie widziałem, ale po doświadczeniach z innymi hinduskimi wyrobami, to ja bym sobie raczej odpuścił.

Za tą cenę możesz zacząć rozglądać się za jakimś nowym Hawken'em lub dołóż i kup jakąś inną replikę karabinu wojskowego. Jeżeli jesteś mocno przy kasie to możesz się pokusić o replikę Lorenza Pedersoli:
https://www.davide-pedersoli.com/scheda ... pe-ii.html
lub zacząć poszukiwać oryginału. Ewentualnie możesz kupić jakąś używkę innego karabinu wojskowego. Jak dobrze trafisz, to i tak będzie lepsza od tego hindusa.
Ostatnio zmieniony ndz 25.lut.2018 - 10:35 przez Wena2k432, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Wena2k432
Bywalec
Posty: 323
Rejestracja: wt 26.kwie.2016 - 07:55
Moja broń:

Re: Lorenz - wszystko co warto wiedzieć

Post autor: Wena2k432 »

:ok:
beskid
Posty: 40
Rejestracja: ndz 25.lut.2018 - 09:27
Moja broń: ....

Re: Lorenz - wszystko co warto wiedzieć

Post autor: beskid »

Dzięki za konkretną odpowiedź, niestety tego się spodziewałem bo to by było zbyt piękne :lol:
wyrzucony
Stary bywalec
Posty: 930
Rejestracja: pt 13.maja.2016 - 22:03
Moja broń: brak

Re: Lorenz - wszystko co warto wiedzieć

Post autor: wyrzucony »

Zapewne większość z Was już widziała film kol. Balazsa o replice Lorenza z Pedersoli a jak nie to tu jest link:
https://www.youtube.com/watch?v=mPVrXiUwzC4
Chciałbym Wam w tym filmiku zwrócić uwagę na szafę tego Węgra co prawda opowiada on o replice ale zauważcie w jego prywatnej gablocie są same oryginały :)
Kolejna ciekawostka jest ukryta w tekście. Nie za bardzo znam angielski ale coś tam usłyszałem, że ta replika nie ma gwintu progresywnego, który niby miał zmniejszać ilość nagaru ale de facto w oryginale miał inne zadanie a jakie to może kiedyś Rusznik nam to wyklaruje dogłębnie :P
Acha i przyjżyjcie się dokładnie jak Balazs ładuje Lorenza a szczególności pociskom jakie są luźne (14:30) od razu daje to dość marne wyniki na tarczy. Rozrzut ponad 6 cm a pamiętajmy to było strzelanie na 50 m z podpórki!
Dla porównania dam Wam znany już wcześniej filmik tego samego autora https://www.youtube.com/watch?v=mPVrXiUwzC4 i wynik strzelania pociskami minie (11:36) gdzie grupa ma średnicę ok 4 cm.
Też trzeba jednak zaznaczyć, że dla Balazsa też to może być zbyt nwy jeszcze karabin nie dość ostrzelany (vide luźne pociski).
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Lorenz - wszystko co warto wiedzieć

Post autor: Wycior »

Derek pisze: ndz 25.lut.2018 - 17:42 ta replika nie ma gwintu progresywnego, który niby miał zmniejszać ilość nagaru ale de facto w oryginale miał inne zadanie
W oryginale było nieznaczne powiększenie średnicy przewodu lufy w okolicach komory, na dlugości jakichś 5.2 do 6.2 cala (po niemiecku: Fall). Głównym zadaniem tego poszerzenia było ułatwienie ładowania przy rosnącej ilości nagaru.
ODPOWIEDZ