Karabin do 2500 zł

Broń długa taka jak karabiny i strzelby.
guzior97
Posty: 12
Rejestracja: czw 14.wrz.2017 - 18:49
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Moja broń:

Re: Karabin do 2500 zł

Post autor: guzior97 »

Wybór padł, zakup został zrealizowany i kupiłem Hawken Tradicional Hunter .50 z gwintem 1-24 Ogarnąłem do niego pociski kalibrowane na testy jak je przetestuje i mi się spodobają to zakupie kokile. Na razie muszę go testować z naważkami i pociskami bo jeszcze nie miałem czasu aby przysiąść na strzelicy i poeksperymentować :D Możliwe, że w najbliższy piątek będę go próbował jeszcze tylko muszę skoczyć po proch niestety muszę zainwestować w szwajcara bo po wybuchu w fabryce w Pionkach nigdzie nie ma złotego stoku...
Jakie naważki stosować do tego kalibru przy wadze pocisku 250-350 grain ?
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Karabin do 2500 zł

Post autor: Wycior »

Fajny karabin - gratulacje! Czy pociski 250-350 gr nie będą jednak za lekkie (tzn. za krótkie) do takiego szybkiego skrętu? Lepszą celność powinny ci teoretycznie dać pociski dużo dłuższe. O ile pamiętam Pedersoli zaleca pociski wydłużone o ciężarze jakieś 450 gr. Miałoby to potwierdzenie we wzorze Greenhilla. Pociskami 320 gr w kalibrze 0.50 strzelam ze skrętu 1:48 i tam są optymalne. Co do Szwajcara, to bezdyskusyjnie jest najlepszy, ale Vesuvitem, zwłaszcza przesianym i podsuszonym, do 100 m też się powinno dać nieźle postrzelać.
guzior97
Posty: 12
Rejestracja: czw 14.wrz.2017 - 18:49
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Moja broń:

Re: Karabin do 2500 zł

Post autor: guzior97 »

Wycior pisze: wt 10.paź.2017 - 13:44 Fajny karabin - gratulacje! Czy pociski 250-350 gr nie będą jednak za lekkie (tzn. za krótkie) do takiego szybkiego skrętu? Lepszą celność powinny ci teoretycznie dać pociski dużo dłuższe. O ile pamiętam Pedersoli zaleca pociski wydłużone o ciężarze jakieś 450 gr. Miałoby to potwierdzenie we wzorze Greenhilla. Pociskami 320 gr w kalibrze 0.50 strzelam ze skrętu 1:48 i tam są optymalne. Co do Szwajcara, to bezdyskusyjnie jest najlepszy, ale Vesuvitem, zwłaszcza przesianym i podsuszonym, do 100 m też się powinno dać nieźle postrzelać.
Oj przepraszam pomysliły mi się pociski bo wlasnie czekam za dedykowanymi pociskami o wadzę 450 grain i jak zdadzą egzamin to kupie kokile do nich na razie strzelam z maxiballi i reali long bo tylko takie dostałem na allegro. Ale pierwsze co to muszę ogarnąć naważki bo jak strzelalem maxibalem z 4 gramami prochu produkcji pionki to przy celowaniu w cel, przestrzelina była pod tarczą dopiero jak waliłem nad cel to przestrzelina była w granicy 9-8
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Karabin do 2500 zł

Post autor: Wycior »

Z REALami long (rozumiem że to oznacza trzyrowkowe) sprawdziła mi się naważka 36 gr, ale właśnie Vesuvitu, ponieważ wymagają prochu dość szybkiego (inaczej się właściwie nie skompresują i nie uszczelnią). Moje doświadczenia z kupnymi REALami były fatalne. Zaczęły dobrze latać dopiero jak sam zacząłem je odlewać. Co do ŚPT: czy punkt trafienia nie lepiej przesuwać ustawieniem celownika, zaś naważką optymalizować skupienie?
guzior97
Posty: 12
Rejestracja: czw 14.wrz.2017 - 18:49
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Moja broń:

Re: Karabin do 2500 zł

Post autor: guzior97 »

Będę kombinował na strzelnicy najlepiej regulować celownikiem żeby nie dawać nie wiadomo ile prochu :D
Awatar użytkownika
Początkujący CP
Posty: 32
Rejestracja: czw 19.paź.2017 - 23:24
Lokalizacja: Polska
Moja broń:

Re: Karabin do 2500 zł

Post autor: Początkujący CP »

Hej ludzie, małe pytanko jeśli można pod tym tematem : jaką naważkę prochu stosujecie do karabinu cal 45 przy kuli a jaką przy pocisku conical ??
:navy:
Awatar użytkownika
Szaddam
Bywalec
Posty: 465
Rejestracja: ndz 24.kwie.2016 - 17:06
Lokalizacja: Będzin
Moja broń: .44, .45, .55

Re: Karabin do 2500 zł

Post autor: Szaddam »

Różnica między wagi kula a conicalem to parę grain. To i wielkiej różnicy w naważce nie ma. Przetestuj 1,5 grama na 50 m.
Z moich doświadczeń wynika, że conical nie jest żadną rewelacją, ani w karabinie, ani w rewolwerze. Szkodka na niego psuć ołowiu i prochu.
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Karabin do 2500 zł

Post autor: Wycior »

Conicale są w zasadzie przeznaczone do odtylcówek (typowo: do rewolwerów). Jak chcesz strzelać pociskami z karabinu odprzodowego to lepiej rozejrzyj się za amunicją bardziej do tego odpowiednią, jak REALe, MaxiBalle czy Minie. Zasadnicze pytanie: jaki skręt gwintu ma ten karabin i jak głębokie są bruzdy? Żeby ładowany od przodu pocisk przy strzale dobrze się wpasował w gwint lufy to musi się trochę odkształcić (ekspansja i/lub kompresja). Inaczej zapewne poleci bokiem i raczej nie w stronę dziesiątki. Dlatego w przypadku strzelania pociskiem naważkę trzeba dobrać indywidualnie i trudno dać uniwersalną receptę.
slaw29
Stary bywalec
Posty: 1107
Rejestracja: wt 29.lis.2016 - 21:45
Moja broń: brak

Re: Karabin do 2500 zł

Post autor: slaw29 »

Przerabiałem Starą Ardessę sygnowaną N z gwintem 1/60 . Na 80 m skupienie bardzo ładne było . W okolicy 100 m skupienie znacznie spadało . Gdybym miał budżetowo wybierać to stara Hawken Ardessy z lat 80 dziesiatych z dioprerem i z gwintem w okolicy 1/60 .

Gwinty 1/48 są bez sensu .

Natomiast zabawa na 100 zaczyna się z gwintem 1/20 - Ale to już apteka i 5000 trza mieć w kieszeni co najmniej na sprzęt albo do tego dołożyć jeszcze 2 tysie na luzie .
Wtedy trzeba odlewać a to też kosztuje i czasu i kasy - ale rezultat moze być zajebisty jak starczy cierpliwości .

Kolega Bubba miał fajny i tani karabin z gwintem 1/20 i dobra brandką . Wołał za niego w okolicy 2,5 koła . Gdybym miał teraz zaczynać zabawę na 100 m to ten karabin bym kupił ;-)
Natomiast kupno karabinu 1/20 - ma sens tylko w tedy jak wiemy jak odlewać , jak smarować i jak kalibrować . Inaczej sobie w tarczę możemy nie trafić nawet na 25 m :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D

Co kiedyś mi się zdarzało :oops:
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Karabin do 2500 zł

Post autor: Wycior »

slaw29 pisze: pn 06.lis.2017 - 16:17 Gwinty 1/48 są bez sensu .
To może zależeć od tego czym sie strzela. Do kul faktycznie lepszy jest chyba gwint wolniejszy. Ale strzelając trójrowkowymi REALami moja Ardesa Woodsman 0.50 1/48 (w zasadzie tzw. padlina) na 50 m nie wychodzi z dziesiątki, a na 100 m - praktycznie nie wychodzi z dziewiątki (w obu przypadkach oczywiście z podpórki). Zauważ też proszę, że np. w najcelniejszej wersji Enfielda (P1858) skręt gwintu jest właśnie 1:48.
kamilgrzy
Bywalec
Posty: 243
Rejestracja: ndz 13.mar.2016 - 16:54
Lokalizacja: Lubelskie
Moja broń:

Re: Karabin do 2500 zł

Post autor: kamilgrzy »

Koledzy ale skok gwintu np. 48 jest różny dla poszczególnych kalibrow. I tak dla kalibru 45 jest to skok pośredni stosunkowo wolny, za to przy kal. 58 jest gwintem szybkim, dobrym do dł.
pociskow.
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Karabin do 2500 zł

Post autor: Wycior »

kamilgrzy pisze: pn 06.lis.2017 - 19:38 skok gwintu np. 48 jest różny dla poszczególnych kalibrow
To się oczywiście zgadza, ale między kalibrem .45 a .577 stosunek wynosi raptem 1.28. To jeszcze nie skok jakościowy jak między 1:60 względnie 1:48 a 1:20. Z Enfielda nie strzela się przecież pociskami wydłużonymi, ale stosunkowo krótkimi pociskami Minie albo Wilkinson-Lorenz. Z Enfielda można jeszcze od biedy popukać kulką na łatce (tak, wiem, to profanacja), czego z lufą .45 1:20 bym już nie próbował (chyba że naważką 10 gr).
slaw29
Stary bywalec
Posty: 1107
Rejestracja: wt 29.lis.2016 - 21:45
Moja broń: brak

Re: Karabin do 2500 zł

Post autor: slaw29 »

Ale strzelając trójrowkowymi REALami moja Ardesa Woodsman 0.50 1/48 (w zasadzie tzw. padlina) na 50 m nie wychodzi z dziesiątki, a na 100 m - praktycznie nie wychodzi z dziewiątki (w obu przypadkach oczywiście z podpórki).
No to Kolego Wycior pogratulować . Chętnie zobaczył bym taką tarczę te Reale i ten karabin oraz dowiedział się jakie naważki stosujesz :-D Który to rok produkcji tej Ardesy ?

Natomiast dla początkujących nie wiem czy kaliber 50 to dobra sprawa ;) jebnięcie w bark może spowodować strach przed naciśnięciem spustu i nici wtedy z wyniku . No chyba że ktoś jest ambitny . 50 - jednak kopie .
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Karabin do 2500 zł

Post autor: Wycior »

slaw29 pisze: pn 06.lis.2017 - 22:56 Chętnie zobaczył bym taką tarczę te Reale i ten karabin oraz dowiedział się jakie naważki stosujesz :-D Który to rok produkcji tej Ardesy ?
Ardesa Hawken Woodsman 0.50 1:48, rocznik 1997, lufa w dzisiejszych Ardesach niespotykana - ośmiopolowa i o stosunkowo płytkich bruzdach (0.2 mm). Naważka 36 gr Vesuwitu LC (suszonego, nieprzesianego). Trójrowkowe REALe lane własnoręcznie z czystego ołowiu w kokili Lee, w temperaturze ok. 410C. Kluczem jest precyzyjne odlanie REALi i spowodowanie aby w miarę ciasno wchodziły do lufy. U mnie już drugi pierścień wcina się dość mocno w gwint. Pobojczyk z płaską końcówką. Oprócz tego trzeba się postarać o staranne zasmarowanie rowków miękkim smarem (stosuję to samo smarowidło co do Minie). REAL to w końcu pocisk kompresyjny i nierównomierne rozłożenie smaru w rowkach może prowadzić do mniej lub bardziej niesymetrycznej deformacji. Reszta pocisku - ani dupka ani głowica - smarem zapaćkane być nie powinny.
Przykładowa tarcza na 50 m:
Obrazek
Przykładowa tarcza na 100 m (poznajesz tarczownicę 100 m na Alfie na Nowym Rogaczu?):
Obrazek
Zbliżenie tej samej tarczy:
Obrazek
Obydwie tarcze strzelane w Siemianowicach Śl. 21.09.2017 ok. 9.00-9.30 rano. Serie kontrolne po zamontowaniu muszki tunelowej i dobraniu nastaw dioptera.W obydwu seriach po 5 strzałów, z solidnej podpórki (znane ci niewątpliwie stanowisko do przestrzeliwania na Nowym Rogaczu). V0 ok. 295 m/s.

Co do kalibru .50 dla początkujących to za główne przeciwwskazanie uważam znacznie gorszą dostępość (i jakość) kupnej amunicji. Kopnięcie - racja - jest trochę większe, ale przy kuli i umiarkowanej naważce powiedziałbym że nadal pomijalne. Przy pociskach już gorzej, ale nie dramatyczne. Natomiast niedoświadczonym strzelcom faktycznie nie polecałbym zaczynać strzelania np. pociskami Minie 0.58, zwlaszcza z lekkiej broni.
hniv
Bywalec
Posty: 114
Rejestracja: pn 28.gru.2015 - 20:54
Moja broń:

Re: Karabin do 2500 zł

Post autor: hniv »

Tarcza fajna z tym ze te otwory bardziej wygladaja na kulę niz REALe. Mi reale zawsze wycinają idealne otwory. Strzelam tez z .50 hawkena tyle ze pedersoliego. Gwint w lufie mam tez bardzo płytki. U mnie reale lataja jak chca przy nawazkach jakie podałeś. Dobre skupienie uzyskuje przy naważce 55 grain vesuvitu.Strzelasz z reali trójkrokowych czy z trzema pierscieniami? Te z dwoma rowkami maja 250 grain a z trzema 320.
WP_20171107_16_32_35_Pro.jpg
WP_20171107_16_32_16_Pro.jpg
ODPOWIEDZ