Tryon 45 - naważki prochu.

Broń długa taka jak karabiny i strzelby.
wyrzucony
Stary bywalec
Posty: 930
Rejestracja: pt 13.maja.2016 - 22:03
Moja broń: brak

Re: Tryon 45 - naważki prochu.

Post autor: wyrzucony »

-wykasowano-
Awatar użytkownika
nerokpl
Bywalec
Posty: 263
Rejestracja: pt 10.mar.2017 - 06:53
Lokalizacja: Piaseczno
Moja broń: nie mieści się już w opisie

Re: Tryon 45 - naważki prochu.

Post autor: nerokpl »

Właściwie to nad tym panowanie to jaszcze mocno pracuję i dużo tej pracy mam przed sobą. Zadaję sobie teraz pytanie jaka jest realna różnica ( w kontekście tego sprzętu, .45 1/48) pomiędzy pociskami maxiball (który jest lepszy Pedersoli czy Lyman?) a pociskami minie. na coś muszę się zdecydować do odlewania. Jako realną granicę odległości przyjmuję 100 m, ze względu na możliwości obiektowe, moje i na końcu sprzętu.
Co do tarczy z dychami - skupiam się nad skupieniem, postawą etc. - na dziesiątki przyjdzie czas.
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: Tryon 45 - naważki prochu.

Post autor: mar_kow »

nerokpl pisze: wt 04.wrz.2018 - 19:53 [...] Zadaję sobie teraz pytanie jaka jest realna różnica ( w kontekście tego sprzętu, .45 1/48) pomiędzy pociskami maxiball (który jest lepszy Pedersoli czy Lyman?) a pociskami minie. na coś muszę się zdecydować do odlewania. [...]
A strzelałeś minie ?? Strzelałem kulą, krótkim REAL'em i maxibal'em. Moje tarcze na 50m to raczej loteria (oś mam 25, 50 i 75m), nie mam za bardzo czasu na doświadczenia z naważkami jak Wy (czego zazdroszczę). Niezbyt często odwiedzam strzelnicę, muszę jeszcze potrenować. Zastanawiałem się nad minie ale chyba raczej nie są dedykowane do tej lufy...
Staszek L
Bywalec
Posty: 322
Rejestracja: czw 23.lut.2017 - 18:08
Lokalizacja: Środek Polski
Moja broń: Niezawodna

Re: Tryon 45 - naważki prochu.

Post autor: Staszek L »

Koledzy, mam kokile do pocisków maxi ball Lymana i jest super. Pocisk ma wagę 245 grs i kaliber 454. Do mojego Hawkena 200 wchodzi ze średnim oporem, natomiast pocisk Pedersoli jest cięższy, jak dobrze pamiętam ma wagę 275 grs, ale do lufy wszystkie, które zakupiłem w znanym sklepie wchodziły luźno, mimo oznaczenia 454, więc musisz najpierw wypróbować co ci pasuje. Poleciłbym ci jeszcze sprawdzić pociski z jednym rowkiem Sharps 458 - 250 grs są u Michała na stronie. Do lufy mojej broni wchodziły dosyć ciasno, ale pobojczykiem da się załadować. Są bardzo celne, odlane z twardego stopu i dlatego trzeba stosować większe naważki prochu. W mojej broni z wcześniejszej produkcji ZS-2 45-50 grs, Vesuvit ok 40 grs.
Miłej zabawy :)
kamilgrzy
Bywalec
Posty: 243
Rejestracja: ndz 13.mar.2016 - 16:54
Lokalizacja: Lubelskie
Moja broń:

Re: Tryon 45 - naważki prochu.

Post autor: kamilgrzy »

Opowieści ciąg dalszy:
Kolega .44 wykonał dla mnie kalibrator o tulejach .456, .454, .452
Jak się okazało moje pociski nie są aż tak duże jak pokazała suwmiarka, przez .456 pociski prawie się prześlizgują, przez .454 już kalibrator lekko zbiera nierówności za to .452 zaczyna pracę na pocisku.

Wykonałem standardowe testy na 50m z kalibrowanymi pociskami do .452 z czyszczeniem między strzałami naważkami czecha 27gr oraz 36gr, jak widać na fotkach przy 27gr zabrakło szczęścia do 4 listnej koniczyny, przy 36 siewnik.
Powtórzę jeszcze raz testy i zobaczymy czy tendencja skupienia poniżej 50mm się utrzyma czy miałem dziś porostu szczęście i wszystko znowu się zes...
Przekalibrowane pociski w dalszym ciągu popiskują podczas ładowania ale już mniej od niekalibrowanych, zastanawiam się jeszcze nad kalibratorem .451.
Załączniki
Maxiball 452, 36gr czecha
Maxiball 452, 36gr czecha
Maxiball 452, 27gr czecha
Maxiball 452, 27gr czecha
Awatar użytkownika
nerokpl
Bywalec
Posty: 263
Rejestracja: pt 10.mar.2017 - 06:53
Lokalizacja: Piaseczno
Moja broń: nie mieści się już w opisie

Re: Tryon 45 - naważki prochu.

Post autor: nerokpl »

Fajne przedpołudnie na strzelnicy. Testowałem nowy smar, z dodatkiem lanoliny uwodnionej. Poprzedni to mix którego składu nie jestem w stanie odtworzyć. Testowałem również naważki na poziomach 22.5 grs, 23.0 grs i 23.5 grs prochu ZS3 (FFg). Pociski użyte to produkcja kolegi kamilgrzy, maxiball około 247 grs. Bardzo ładne, z miękkiego ołowiu. Dziękuję koledze kamilgrzy za wsparcie. Strzelanie z podpórki na 50 m. 4 pociski na rozruch bez przecierania lufy. Przed rozpoczęciem pierwszej serii przetarcie lufy, a następnie po każdym strzale. Zawsze tak samo przecierane, dół-góra-dół,góra, na ślinę. Ogólnie naważka 23.0 - 23.5 grs sprawdza się najlepiej. Sprawdzałem również minie 3 rowkowe z ZS3 (FFFg), ale z dużo gorszymi wynikami. Wstawiam najlepszą tarczę w konfiguracji - smar z lanoliną, ZS2 (FFg) 23.5 grs, 50 m.
Załączniki
Smar Lano - ZS3 23,5 grains.jpg
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: Tryon 45 - naważki prochu.

Post autor: mar_kow »

Fajne te dziurki... ;) Gratulacje :)
Awatar użytkownika
nerokpl
Bywalec
Posty: 263
Rejestracja: pt 10.mar.2017 - 06:53
Lokalizacja: Piaseczno
Moja broń: nie mieści się już w opisie

Re: Tryon 45 - naważki prochu.

Post autor: nerokpl »

Dzięki. Właściwie to cały wypad miał jeszcze jeden cel nadrzędny - odpowiedź na pytanie czy odlewać maxiball. I odpowiedź raczej jest pozytywna. Czas kompletować sprzęt, nauczyć się odlewać i przejść do postawy stojącej.
kamilgrzy
Bywalec
Posty: 243
Rejestracja: ndz 13.mar.2016 - 16:54
Lokalizacja: Lubelskie
Moja broń:

Re: Tryon 45 - naważki prochu.

Post autor: kamilgrzy »

No to teraz Twój dylemat na temat jaka kokilkę kupić się rozwiał.
Świetna tarcza, jak widać post wyżej też powoli dochodzę do ładu, powtórzę testy z naważką 27gr i jeśli będzie ok, z ciekawości zejdę w z naważka dół a nie jak zawsze w górę.
Awatar użytkownika
nerokpl
Bywalec
Posty: 263
Rejestracja: pt 10.mar.2017 - 06:53
Lokalizacja: Piaseczno
Moja broń: nie mieści się już w opisie

Re: Tryon 45 - naważki prochu.

Post autor: nerokpl »

Twoja na 27 grs to już prawie to. Jednej rzeczy nie napisałem, oprócz prochu sypię jeszcze około 11 grs kaszy mannej. Z prochownicy. Nie mam pojęcia czy kasza wpływa pozytywnie, czy negatywnie. Wyniki dobre więc nie zmieniam. Kokila Pedresoli, taka jak Twoja.
kamilgrzy
Bywalec
Posty: 243
Rejestracja: ndz 13.mar.2016 - 16:54
Lokalizacja: Lubelskie
Moja broń:

Re: Tryon 45 - naważki prochu.

Post autor: kamilgrzy »

Też kiedyś sypałem kaszę ostatnio tego nie robiłem ale raczej pomaga niż szkodzi, jak ogarnę ostatecznie pociski spróbuję z powrotem kaszy, czytałem iż działa przeciw zaołowieniu się lufy.
Co do odlewania mam taki zestaw:
https://saguaro-arms.com/product-pol-59 ... 8-454.html
https://parabellum.pl/lee-raczka-do-for ... iskow.html
https://parabellum.pl/lyman-big-dipper-kociolek.html
https://parabellum.pl/lyman-casting-dip ... lowiu.html
+ kilka innych pierdół jak termometr, widelec, rękawiczki, wosk pszczeli.

Tu jest temat dot. odlewania viewtopic.php?f=25&t=3311
Awatar użytkownika
nerokpl
Bywalec
Posty: 263
Rejestracja: pt 10.mar.2017 - 06:53
Lokalizacja: Piaseczno
Moja broń: nie mieści się już w opisie

Re: Tryon 45 - naważki prochu.

Post autor: nerokpl »

Pójdę drogą minimalistyczną tj. kokila, rączka. Pozostałe elementy to garnek, gaz, palnik, jakaś łycha kuchenna. I oczywiście termometr, najlepiej zegarowy, bimetaliczny + pirometr do kokili. Pewnie z miesiąc lub dwa.
kamilgrzy
Bywalec
Posty: 243
Rejestracja: ndz 13.mar.2016 - 16:54
Lokalizacja: Lubelskie
Moja broń:

Re: Tryon 45 - naważki prochu.

Post autor: kamilgrzy »

W temacie o odlewaniu masz fajny patent jak wykonać łyżkę z naboju CO do wiatrówki, swoją drogą wszyscy którzy opiniowali łyżkę Lymana jako świetny produkt mieli rację.
Awatar użytkownika
nerokpl
Bywalec
Posty: 263
Rejestracja: pt 10.mar.2017 - 06:53
Lokalizacja: Piaseczno
Moja broń: nie mieści się już w opisie

Re: Tryon 45 - naważki prochu.

Post autor: nerokpl »

Wiesz kupić zawsze mogę. Widziałem pomysł z nabojem CO2.
Jakiego typu ołowiu używałeś do wylania swoich pocisków?
pape
Posty: 27
Rejestracja: sob 14.paź.2017 - 16:34
Lokalizacja: DC
Moja broń: colt navy 8", Tryon

Re: Tryon 45 - naważki prochu.

Post autor: pape »

nerokpl pisze: ndz 23.wrz.2018 - 16:42 Fajne przedpołudnie na strzelnicy. Testowałem nowy smar, z dodatkiem lanoliny uwodnionej. Poprzedni to mix którego składu nie jestem w stanie odtworzyć.
Super tarcza. Czy możesz podać skład smaru? Mam sporo wosku, łoju i lanoliny i bawię się, ale na razie tylko do rewolweru. Będę smarował reale i dobrze będzie zacząć od sprawdzonego przepisu.
ODPOWIEDZ