Tryon 45 - naważki prochu.

Broń długa taka jak karabiny i strzelby.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
nerokpl
Bywalec
Posty: 263
Rejestracja: pt 10.mar.2017 - 06:53
Lokalizacja: Piaseczno
Moja broń: nie mieści się już w opisie

Re: Tryon 45 - naważki prochu.

Post autor: nerokpl »

Zgodnie z pomysłem kolegi Wycior objętość komory prochowej w moim Tryon to 0,71 cm3. (706,86 mm3)
Wyniki pomiarów średnicy i wysokości były bardzo blisko całych wartości tj. d=6 mm (0.236")i h=25 mm. Zaokrągliłem więc do takich to wartości zakładając, że przy projektowaniu inżynier lubi całe liczby. Sprawdzę teraz na innej znanej objętości np. łusce czy naważki dla ZS2 i ZS3 przekraczają pojemność komory w wystarczający sposób.

Dodane: na szybko kalkulując z wiedzą orientacyjną, że moja naważka 23,5 grs to 1 i 2/3 łuski 9Para, uwzględniając zmianę średnicy w przewodzie lufy grubość warstwy prochu ZS3 od krawędzi komory prochowej może wynosić od 5-8 mm. Wystarczająca do prawidłowego posadowienia pocisku. Mogę też teraz w miarę precyzyjnie ustawić końcówkę lejka. Czasami zabrudzała się od osadów prochowych z dna komory. I w ten sposób kasza pójdzie zapewne w odstawkę przy pociskach.
Staszek L
Bywalec
Posty: 322
Rejestracja: czw 23.lut.2017 - 18:08
Lokalizacja: Środek Polski
Moja broń: Niezawodna

Re: Tryon 45 - naważki prochu.

Post autor: Staszek L »

Ja mam Tryona Match, wymiary komory prochowej w moim Tryonie jak dobrze pamiętam są podobne.
Koledzy którzy strzelali z Tryonów z szybkim gwintem mówili mi że mają problem z tworzeniem się nagaru powyżej korka, co skutkowało że pocisk osadzał się coraz wyżej nawet o 2-3 cm po oddaniu kilkudziesięciu strzałów. Co skutkowało gorszym skupieniem. Wtedy nie wiedziałem jeszcze że w Tryonie komora spalania jest tak wąska 6,2mm. Dlatego po zakupie swojego Tryona postanowiłem zrobić małą fazę stożkową na korku na głębokości około 3-4 mm. Przynajmniej w moim karabinie nagar powyżej korka się nie tworzy, przecieram po każdym strzale.
Ale główne moje założenie było takie by po zrobieniu fazy na korku poprawić równość spalania się prochu. Wyniki na tarczy z podpórki na 100 m super. Wyniki z pierwszej czy czwartej serii praktycznie się nie różnią.
Najpierw była próba na kawałku blachy.
Załączniki
IMG_20230312_093700.jpg
ODPOWIEDZ