Sharps replika

Broń długa taka jak karabiny i strzelby.
ODPOWIEDZ
Magua
Stary bywalec
Posty: 548
Rejestracja: wt 24.paź.2006 - 12:35
Lokalizacja: środek puszczy
Moja broń:

Re: Sharps replika

Post autor: Magua »

No, fakt, to czterdziestka piątka była.
Awatar użytkownika
Andejos
Posty: 17
Rejestracja: czw 15.wrz.2016 - 21:32
Moja broń:

Re: Sharps replika

Post autor: Andejos »

Witam, z góry przepraszam za odgrzanie kotleta... Ale mam problem ze swoim Armi sportem :/
Od jakiegoś czasu regularnie jest niewypał. Nie mam pojęcia o co chodzi. Kapiszony 6 skrzydełkowe (wcześniej nie było problemu), patron wzorowany na Darkowym. W przypływie desperacji na dupkę patrona dałem nawet papier "błyskowy" (nitrowany, jak kto woli) i efekt jest podobny. Czasem wypali 5-6 razy pod rząd bez zadyszki, innym razem potrzebuje 3-4 kapiszonów zanim strzeli...
Testowałem też patrony z odcinaną dupką, podobny efekt.
Otwór w kominku 1,5 mm
Kanał zawałowy był czyszczony czym się da, myjka dźwiękowa, wykałaczka, igła, patyczek do uszu, myjka ciśnieniowa, emulgol. Wszystko.. Efekt ciągle ten sam.
Rozważałem kupienie ukraińskich kapiszonów na piorunianie, ale na razie wolę się wstrzymać przed tak radykalnymi środkami.
Z góry dziękuję za wszelkie rady.
wyrzucony
Stary bywalec
Posty: 930
Rejestracja: pt 13.maja.2016 - 22:03
Moja broń: brak

Re: Sharps replika

Post autor: wyrzucony »

Jakim prochem strzelasz ? Granulacja i ilość ?
Czyścisz lufę po strzale ?
Zmierz głębokość wkręcanej częsci kominka do bloku zamka i samą "dziurę" jaka jest głęboka.
Chyba musisz oddać sharpsa do tuningu :(
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Sharps replika

Post autor: Wycior »

Andejos pisze: pn 06.maja.2019 - 22:36 Rozważałem kupienie ukraińskich kapiszonów na piorunianie, ale na razie wolę się wstrzymać przed tak radykalnymi środkami.
Chyba słusznie. Słyszałem opinię że te kapiszony mają działanie korozyjnie (historyczne kapiszony na piorunianie/chloranie potasu też były bardzo korozyjne). To byłoby zresztą leczenie objawowe.

Miałem podobny problem w Sharpsie DP. Wydumałem sobie że przyczyną mogło być nadmierne rozpraszanie energii strumienia w kiepskiej geometrii kanału zapałowego. U DP pod kominkiem wewnętrznym, przy śrubie rewizyjnej, występuje niekorzystna aerodynamicznie wnęka. mogąca wywoływać zawirowania. Rozwiązaniem okazało się wklejenie pod kominkiem, na przedłużeniu kanału śruby rewizyjnej, ukośnego deflektora strumienia. Sharps nagle zaczął odpalać nawet na kapiszonach czteroskrzydełkowych. Strzelałem wysuszonym, ale nieprzesianym Vesuvitem LC.

Pozostaje pytanie, dlaczego twój Sharps na początku użytkowania odpalał dobrze a z czasem pojawiły się niewypały. Czy w kanale zapałowym nie pojawiły się przypadkiem ślady erozji? Możliwe miejsca to przedłużenia wszelkich osi, tzn. pod kominkiem wewnętrznym, na końcu śruby rewizyjnej i przeciwległe zakończenie poziomej części kanału zapałowego. Zdaję sobie sprawę że moja teoria zawirowań jest kontrowersyjna i poparta doświadczeniami z jednym tylko karabinem, dlatego jestem ciekaw innych wytłumaczeń tego zjawiska.

Przed strzelaniem kanał zapłonowy Sharpsa - łącznie z kominkami - warto przepłukać benzyną lub podobnym rozpuszczalnikiem aby całkowicie usunąć z niego smar. Odniosłem wrażenie że nawet minimalne resztki smaru, odparowując, w jakiś sposób osłabiają strumień zapałowy.

Osobnym tematem pozostaje wpływ geometrii kanału górnego kominka. Na początku miałem kominek stalowy. Potem wkręciłem kominek z brązu berylowego i skuteczność zapłonu zauważalnie wzrosła. Sądzę że nie chodzi o magiczne właściwości berylu tylko o lepszy kształt kanału w staranniej wykonanym, brązowym kominku.
Irek M
Stary bywalec
Posty: 1062
Rejestracja: pt 07.wrz.2018 - 02:17
Moja broń: za dużo sztuk

Re: Sharps replika

Post autor: Irek M »

Miałem chyba identyczny przypadek opisany w temacie o czyszczeniu Sharpsa. Mój tyle, że IAB Marcheno , też z jakiegoś powodu zaczął odpalać co drugi, a potem raz na kilka prób. Zrobiłem tak jak radził jeden z kolegów czyli końcówka śruby rewizyjnej "deflektor", powiększyłem otwór wlotowy kominka zewnętrznego. Odpalam kapiszonami 4 skrzydełkowymi zarówno patrony papierowe jak i z mosiężnej gilzy mimo, że jej otwór zapałowy to 1,5mm.
wyrzucony
Stary bywalec
Posty: 930
Rejestracja: pt 13.maja.2016 - 22:03
Moja broń: brak

Re: Sharps replika

Post autor: wyrzucony »

I to jest dobra rada :)
Irek M
Stary bywalec
Posty: 1062
Rejestracja: pt 07.wrz.2018 - 02:17
Moja broń: za dużo sztuk

Re: Sharps replika

Post autor: Irek M »

Oj, nakłamałem trochę ... Oczywiście chodziło o powiększenie otworu wlotowego kanału zapałowego. chociaż przelot samego kominka również lekko powiększyłem.
stangret
Bywalec
Posty: 223
Rejestracja: sob 13.lut.2010 - 17:52
Lokalizacja: Londyn
Moja broń: Zdrowy rozsądek niepoprawny politycznie :)

Re: Sharps replika

Post autor: stangret »

Andejos pisze: pn 06.maja.2019 - 22:36 patron wzorowany na Darkowym.
Chyba Markowym a nie Darkowym dla ścisłości. To Darek pobierał nauki ale jak na razie nic nowego nie wymyślił, więc nie dorabiajcie demagogii i nowych historii wynalazków proszę.
wyrzucony
Stary bywalec
Posty: 930
Rejestracja: pt 13.maja.2016 - 22:03
Moja broń: brak

Re: Sharps replika

Post autor: wyrzucony »

Ani moim ani Markowym :P
Ten sposób budowy patrona został już opisany w 2003 r. w książce "Das Schiessen mit Perkussions-Hinterladern" autor Wlofgang Stephan na str. 38 i dalej. Zapewne był znany i wczesniej.
Marek
Stary bywalec
Posty: 808
Rejestracja: śr 11.paź.2006 - 10:45
Lokalizacja: Gliwice
Moja broń:

Re: Sharps replika

Post autor: Marek »

.Ani moim ani Markowym :P
Acha, czyli to nie ja Cię uczyłem jak to zrobić tylko kupiłeś sobie książkę .


No popatrz jak ta skleroza szybko człowieka dogania :P
wyrzucony
Stary bywalec
Posty: 930
Rejestracja: pt 13.maja.2016 - 22:03
Moja broń: brak

Re: Sharps replika

Post autor: wyrzucony »

Ależ tak Marku od Ciebie znam ten sposób zresztą to napisałem w tym artykule a książkę nabyłem dużo później i stąd wiem, że to pomysł nie nowy.

a to cytat z artu
Poniżej podaję sposób przygotowania patrona papierowego opracowany przez Marka-, stosowany z bardzo dobrym skutkiem przez Lebedę i polecanym także przez Rusznika.
Chyba i Ciebie dopadła skleroza skoro nie pamiętasz tego fragmentu :P
Marek
Stary bywalec
Posty: 808
Rejestracja: śr 11.paź.2006 - 10:45
Lokalizacja: Gliwice
Moja broń:

Re: Sharps replika

Post autor: Marek »

Z postu wyżej to jednak nie wynikało, wiec stad ta skleroza.
A pomysł żeby to tak skręcić wpadł mi w KK któregoś majowego dnia jak skleroza mnie nie myli.
To było wbrew panującym w Polsce opiniom jeśli chodzi o choinki i Sharpsa, wtedy każdy uważał że najlepsze są pociski z kokili Alojza, które Rusznik chwalił. A Rusznik i inni twierdzili ze choinka nie lata w Sharpsie. Po czasie zmienili zdanie gdy udowodniłem na zwodach ze jednak lata :lol: Strzelałem wtedy na 100m i nie byłem zadowolony z wyników a w skrzynce zrobiło się pusto, patronów brak, jedynie luźne choinki które dostałem. Ta dupka z tylu pocisku którą należało wsadzić do gilzy mosiężnej a których nie posiadałem dała mimo myślenia żeby zrobić taką tutkę, o tej średnicy, tylko grubszą z większej ilości zwojów niż do reszty pocisków, wyciąłem pasek z tarczy i go zawijałem na niej. Nie zaklejałem nawet tylu, tyko nasyłałam prochu do pełna gdy gilzy była już w karabinie weszło z 50 gr.
Tarcza była świetna, skupienie lepsze od każdych testowanych wcześniej pocisków, z czasem pokazałem jak i co innym, jednak przedtem niż mi taki pomysł wpadł w Polsce nikt takich patronów nie robił.

Tyle w skrócie jeżeli chodzi o tą historie.
wyrzucony
Stary bywalec
Posty: 930
Rejestracja: pt 13.maja.2016 - 22:03
Moja broń: brak

Re: Sharps replika

Post autor: wyrzucony »

Reasumując sposób budowy patronu dla choinki, który opracowałeś a ja opisałem w arcie jest dobry i się sprawdza czyli jest wart polecenia adeptom sharpsa na patrony papierowe.
A to, że w wielu miejscach i czasach jest wymyślany niezależnie świadczy, że to dobry wzór patronu :)
Marek
Stary bywalec
Posty: 808
Rejestracja: śr 11.paź.2006 - 10:45
Lokalizacja: Gliwice
Moja broń:

Re: Sharps replika

Post autor: Marek »

Nie jest to najlepszy sposób, ale skuteczny, ma duże straty energii, ale jeśli takie same za każdym razem to wynik na tarczy jest dobry.
Od tamtej pory parę spraw poprawiłem, a nawet wymyśliłem w 100 % doszczelnienie Sharpsa 52 czy 54. Wtedy dopiero widać celności Sharpsa. I co najważniejsze nic się nie wypala bo szczelne.
wyrzucony
Stary bywalec
Posty: 930
Rejestracja: pt 13.maja.2016 - 22:03
Moja broń: brak

Re: Sharps replika

Post autor: wyrzucony »

Zatem czas na kolejny temat czyli o historycznych patronach do sharpsa.
ODPOWIEDZ