Pomoc w doborze karabinu i rozjaśnienie kwestii zawodów

Broń długa taka jak karabiny i strzelby.
ODPOWIEDZ
Snajperitto
Posty: 14
Rejestracja: czw 05.sty.2017 - 14:24
Moja broń:

Pomoc w doborze karabinu i rozjaśnienie kwestii zawodów

Post autor: Snajperitto »

Witajcie Szanowni koledzy,

Rozpoczynam powoli wchodzić w temat CP, na razie przeszedłem szkolenie na jednej strzelnicy z posługiwania się CP oraz zasad bezpieczeństwa.

Mam trochę dylemat pomiędzy kupnem rewolweru a karabinu - więc kupię pewnie i to i to. (pistolet remington w inoxie), niestety problem się pojawia z wyborem odpowiedniego karabinu.
Kiedyś byłem strzelcem jednego z Warszawskich klubów - karabinowym, i tak mi chyba zostało że na ewentualne zawody pragnę jeździć bardziej z karabinem.

Generalnie w jednym w sklepów podczas "macania" CP dowiedziałem się że lepiej podpytać odnośnie karabinów gdyż niektóre karabiny mogą być niedopuszczone do startów w zawodach.
Uwielbiam gdy moja broń jest w bardzo dobrym i czystym stanie - jednak niektóre karabiny nie mają niestety takiej "zatyczki"? z tyłu lufy by móc np kulę po niewypale swobodniej wypchnąć a proch usunąć, bądź po prostu łatwiej wyczyścić lufę z zalegającego nagaru po strzelaniu.

Przypadł mi do gustu karabin Hawken target w kalibrze .54 niestety nie ma tej "zawleczki" (proszę mnie poprawić jak dokładnie nazywa się ta część) - dlatego karabin niestety odpadł.

W skrócie:
1. środki na kupno karabinu (to pierwszy karabin więc nie chcę szaleć) - myślę że chciałbym zamknąć się w 2500zł za karabin.
2. musi mieć odkręcaną "zatyczkę" lufy by swobodnie móc czyścić lufę całościowo włączając w to szmatkę.
3. Nie wiem jak tu jest z wpływem kalibru na dystans (za pewne im większy kaliber tym większy zasięg - niestety nie mam bladego pojęcia na jakich dystansach rozgrywane są zawody karabinowe)

Bardzo proszę szanownych kolegów o pomoc w doborze odpowiedniego karabinu - najłatwiej było by wybrać karabin Sharpsa - ale na to chyba jeszcze mnie nie stać - chcę kupić też remingtona.

Z góry serdecznie dziękuję.
Awatar użytkownika
Bready
Stary bywalec
Posty: 1430
Rejestracja: czw 23.lut.2012 - 02:03
Lokalizacja: Dupont, PA, USA
Moja broń: Duzo ,dawno nie liczylem ;)

Re: Pomoc w doborze karabinu i rozjaśnienie kwestii zawodów

Post autor: Bready »

Tak z ta "zatyczka" to tylko w Erze :-D
Nie ma historycznych odprzodowek z przed 1885 roku z wykrecanym korkiem lufy.
Popularne w USA In-iline z wykrecanym korkiem sa konstrukcja wspolczesna ,wiec w Polsce na pozwolenie.
Sa karabiny odtylcowe ,ale strzelanie z nich laczy sie z skrecaniem papierowych patronow ,lub uzywaniu mosieznych gilz ,i nie za bardzo nadaja sie na pierwszy karabin.
Sprawe odkrecanego korka wiec mamy za soba ,nie ma takiej mozliwosci.
Teraz zadaj sobie pytanie czy chcesz czyscic lufe po kazdym strzale i samodzielnie odlewac i kalibrowac pociski ,ale za to strzelac o wiele dalej i bardziej precyzyjnie ,czy wystarczy Ci dystans 100m i czyszczenie co kilkanascie strzalow.
W pierwszym wypadku Hawken .45 z gwintem okolo 1:20 ,w drugim 1:66.
Kaliber .54 sobie odpusc ,nie idziesz polowac na niedzwiedzia ,a w kazdym innym przypadku .45 bedzie lepszy ,i latwiej znajdziesz do niego akcesoria.
O Sharpsie pomysl jak juz wystrzelasz wiecej olowiu niz on wazy ;)
Proponuje wiec sie rozgladac za odprzodowka ,byc moze Hawkenem ,bo latwiej zdemontowac lufe do czyszczenia niz w Kentucky ,z gwintem 1:66 ,w kalibrze .45.
Strzela sie z tego kula na flejtuchu.
Na wyczynowe karabiny przyjdzie jeszcze czas.
Snajperitto
Posty: 14
Rejestracja: czw 05.sty.2017 - 14:24
Moja broń:

Re: Pomoc w doborze karabinu i rozjaśnienie kwestii zawodów

Post autor: Snajperitto »

Jasne, czyli generalnie mogę śmiało pozostać przy karabinach w kalibrze .45.
Do samodzielnego odlewania pocisków raczej nie mam przestrzeni (mieszkam w bloku, i tu chyba średnio z tym) -dlatego ołów będę raczej kupował w sklepie gotowy.
Problem by rozwiązał rewolwer z bardzo długą lufą i kolbą coś jak było w Mauser C96? - Ale z tym to chyba raczej poleciałem w obłoki - i niezbyt epokowe mi się wydaje ;)
Generalnie wystarczy mi 100m (bo i tak nie ma w Warszawie strzelnic które miały by więcej zaś zawody z tego co widzę odbywają się na dystansie 50m) - chyba żeby dogadać się jakoś z zarządem strzelnicy na WAT tej wojskowej - ona ma chyba z 200-300m ale raczej wątpliwe.

Skoro nie ma karabinów CP na odkręcany korek, pozostaje wobec tego nabyć coś wygodnego w kalibrze około .45 ;)
Co za tym idzie? Czego szukać i jakiej firmy?
Może ktoś by coś polecił do strzelania nazwijmy to bardziej precyzyjnego do 100m?
Stefanek
Bywalec
Posty: 368
Rejestracja: śr 20.sty.2016 - 16:16
Lokalizacja: niedaleko Warszawy
Moja broń:

Re: Pomoc w doborze karabinu i rozjaśnienie kwestii zawodów

Post autor: Stefanek »

Rewolwer z bardzo długą lufą i kolbą to jest karabinek rewolwerowy. Broń jak najbardziej historyczna i w epoce nawet całkiem popularna. Oczywiście są dostępne repliki. Na forum też chyba parę egzemplarzy znajdziesz.
https://www.youtube.com/watch?v=bYVaX4p_XlY
To po pierwsze...
A po drugie: dlaczego chcesz odkręcać lufę do czyszczenia broni? Obejrzyj sobie ten filmik:
https://www.youtube.com/watch?v=8D7aPISrwmE
Można? Można!
Aaa... ten gostek na filmie, to nie jest jakiś tam pierwszy z brzegu jutuber (bo z nimi to trzeba ostrożnie :-D ). To Balazs Nemeth. Członek Zarządu MLAIC, wieloletni zawodnik węgierskiej reprezentacji narodowej w strzelectwie CP, historyk bronioznawca, myśliwy, rekonstruktor, kolekcjoner, współpracownik firmy Davide Pedersoli (testuje ich produkty, redaktor naczelny ich magazynu "Pedersoli's BlackPowder No. 1 Magazine"). Według kryteriów "forumowych" wystrzelał więcej ołowiu, niż wynosi roczne wydobycie kopalni "Bolesław" :lol: Naprawdę wie, co mówi i robi.
Polecam jego kanał na youtube - tak dla nauki, jak i dla zabawy.
Snajperitto
Posty: 14
Rejestracja: czw 05.sty.2017 - 14:24
Moja broń:

Re: Pomoc w doborze karabinu i rozjaśnienie kwestii zawodów

Post autor: Snajperitto »

Odnośnie filmu do czyszczenia - jak najbardziej, już widziałem i chyba faktycznie trzeba zasubowować :ok:
Właśnie znalazłem jeden karabin rewolwerowy - i to nawet w przyzwoitej cenie. Pytanie jak z celnością takiego ustrojstwa np na 100m?
http://www.kaliber.pl/rewolwery/116299- ... er-44.html
Awatar użytkownika
Bready
Stary bywalec
Posty: 1430
Rejestracja: czw 23.lut.2012 - 02:03
Lokalizacja: Dupont, PA, USA
Moja broń: Duzo ,dawno nie liczylem ;)

Re: Pomoc w doborze karabinu i rozjaśnienie kwestii zawodów

Post autor: Bready »

Snajperitto pisze: czw 19.sty.2017 - 00:25 Właśnie znalazłem jeden karabin rewolwerowy - i to nawet w przyzwoitej cenie. Pytanie jak z celnością takiego ustrojstwa np na 100m?
Mysle ze zdajesz sobie sprawe w jaki sposob trzyma sie karabin rewilwerowy przy strzelaniu.
Palec ani reka nie moze wystawac dalej niz czolo bebna ,podtrzymuje sie go druga reka za kablak spustowy wiec nie jest to taka postawa jak przy klasycznej broni dlugiej.
Jak z celnoscia - a czego bys wymagal od 18 calowej lufy ,skoro standartem w tym kalibrze w CP sa lufy od 24 do 33 cali ;)
.44
Bywalec
Posty: 483
Rejestracja: ndz 06.maja.2012 - 13:01
Lokalizacja: Piła
Moja broń:

Re: Pomoc w doborze karabinu i rozjaśnienie kwestii zawodów

Post autor: .44 »

Stary(1972 rok) Remington 1866 Revolving Carbine ( bo tak to się nazywa a nie jakiś idiotyczny Target) z lufą 20 cali podparty robi na 100 metrów skupienie rzędu 25-30 cm z podparcia
Awatar użytkownika
Bready
Stary bywalec
Posty: 1430
Rejestracja: czw 23.lut.2012 - 02:03
Lokalizacja: Dupont, PA, USA
Moja broń: Duzo ,dawno nie liczylem ;)

Re: Pomoc w doborze karabinu i rozjaśnienie kwestii zawodów

Post autor: Bready »

.44 pisze: czw 19.sty.2017 - 08:18 Stary(1972 rok) Remington 1866 Revolving Carbine ( bo tak to się nazywa a nie jakiś idiotyczny Target) z lufą 20 cali podparty robi na 100 metrów skupienie rzędu 25-30 cm z podparcia
No to ja z karabinu skalkowego .54 z gwintem 1:32 i lufa 28 cali ,pociskiem 460gr na 100 yd tj. 91.4m mieszcze sie w 6 calach ,tj okolo 15 cm.
Z takiego samego kapiszonowego mieszcze sie w 4 calach,
Oczywiscie z podparcia.
Snajperitto
Posty: 14
Rejestracja: czw 05.sty.2017 - 14:24
Moja broń:

Re: Pomoc w doborze karabinu i rozjaśnienie kwestii zawodów

Post autor: Snajperitto »

Całkiem ładny wynik! Cóż, bardzo dziękuję za odpowiedzi - były bardzo pomocne.
Pozostaje się zastanowić czy faktycznie kupować rewolwerowy czy też normalny muszkiet kapiszonowy.
Jak wyżej ktoś wspomniał - bez sensu kupować w tak dużym kalibrze bo nie idę polować na słonie, jednak co w przypadku jedno-strzałowego muszkietu? Czy ktoś może polecić karabin w kalibrze .45 - rzecz jasna kapiszonowy?
Awatar użytkownika
Bready
Stary bywalec
Posty: 1430
Rejestracja: czw 23.lut.2012 - 02:03
Lokalizacja: Dupont, PA, USA
Moja broń: Duzo ,dawno nie liczylem ;)

Re: Pomoc w doborze karabinu i rozjaśnienie kwestii zawodów

Post autor: Bready »

Muszkiet to bron najczesciej gladkolufowa ,dosc sporego kalibru zawsze powyzej .50 ,dosc czesto .69 a nawet wiekszy ,przeznaczona do strzelania kula na dosc krotkie dystanse.
Jestem jednak przekonany ze piszac muszkiet miales na mysli karabin ;)
Snajperitto
Posty: 14
Rejestracja: czw 05.sty.2017 - 14:24
Moja broń:

Re: Pomoc w doborze karabinu i rozjaśnienie kwestii zawodów

Post autor: Snajperitto »

Heh - dokładnie tak.
ODPOWIEDZ