Smar tylko z wosku i oliwy z oliwek?

Broń długa taka jak karabiny i strzelby.
ODPOWIEDZ
wojciech.pvb
Posty: 22
Rejestracja: sob 22.paź.2016 - 08:31
Moja broń:

Smar tylko z wosku i oliwy z oliwek?

Post autor: wojciech.pvb »

Cześć ? Czy ktoś ma jakiś przepis na sprawdzony smar z oliwy z oliwek i woskow? Bez łoju , smalcu itd ?
Travald
Posty: 16
Rejestracja: śr 19.wrz.2018 - 08:27
Moja broń: Remington 1851 New Model Army .44

Re: Smar tylko z wosku i oliwy z oliwek?

Post autor: Travald »

Cóż, to prawda co napisał kolega rusznik. Smar na bazie oliwy i wosku staje się nieco ,,problematyczny" w okresie zimowym ale wiosną, latem i jesienią jest całkiem w porządku. Warto zadbać o odpowiednie proporcje wosku w stosunku do oliwy. Osobiście dodaję też plantę - efekt dobry a procedura nieskomplikowana.
Awatar użytkownika
Roland
Posty: 54
Rejestracja: wt 20.mar.2018 - 22:44
Moja broń: brak

Re: Smar tylko z wosku i oliwy z oliwek?

Post autor: Roland »

"smarowidel z epoki rodem" -> "oleju do cylindrow"

Smar na bazie oleju do cylindorw to jest smar z epoki? Troche smiechlem jak to przeczytalem.
Ktos moze eksperymentowal z lojem baranim/jagniecim? Gdzies na jakims amerykanskim forum wyczytalem jakoby slynny smar SPG byl po prostu mieszanka wosku i wlasnie takiego loju ( lamb tallow + bees wax ).
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Smar tylko z wosku i oliwy z oliwek?

Post autor: Wycior »

Nie śmiej się. Chodzi o olej do cylindrów maszyn parowych. W epokowej literaturze znajdziesz trochę takich receptur. Do połowy XIX wieku maszyny parowe smarowano głównie tłuszczami roślinnymi oraz zwierzęcymi. Łój barani był w epoce stosowany do smarowideł, także w broni wojskowej (np. system Lorenza). Uważano go nawet za lepszy surowiec od łoju wołowego. Znany wielu kolegom smar Rusznika również bazuje na łoju z owieczek (przynajmniej według jego zeznań).
Willie357
Bywalec
Posty: 180
Rejestracja: wt 26.gru.2006 - 21:54
Lokalizacja: Siemianowice Slaskie
Moja broń: liczna

Re: Smar tylko z wosku i oliwy z oliwek?

Post autor: Willie357 »

Widzę Wyciorze,że w ciemne pazdziernikowe wieczory zaczynasz nosić kaganek oświaty wsród ignorantów wąskoszczelinowców.Chwalebne.
slaw29
Stary bywalec
Posty: 1107
Rejestracja: wt 29.lis.2016 - 21:45
Moja broń: brak

Re: Smar tylko z wosku i oliwy z oliwek?

Post autor: slaw29 »

Kolega Wycior jak zwykle wykazuje dużą wiedzę w zakresie obco języcznej literatury . Ciekawie się czyta Jego posty .
wyrzucony
Stary bywalec
Posty: 930
Rejestracja: pt 13.maja.2016 - 22:03
Moja broń: brak

Re: Smar tylko z wosku i oliwy z oliwek?

Post autor: wyrzucony »

W zależności od krainy i dostępu taniego łoju taki stosowano powszechnie. Raz to był łój barani tak polecany w Hameryce a krajach górzysty tani i dostępny a raz to był łój wołowy tam gdzie bydło się wypasuje tysiącami jak np. w Bawari czy Angli.
Ważne, że jak formuła danego smaru sprawdzała się w epoce to i teraz smar taki działa prawidłowo. Sam używam do broni wojskowej smaru opracowanego w XIX w. w Bawarii przez gen. Podewilsa z tym, że nie mając dostępu do olbrotu używam analogicznego zamiennika.
Ale np. do broni o szybkim gwincie a małym kalibrze stosuję smary o formułach rodem z Ameryki Północnej :)
alterjorge

Re: Smar tylko z wosku i oliwy z oliwek?

Post autor: alterjorge »

Kiedyś- jak mi się chciało - robiłem sam smar. Wosk, olej rycyowy i mink oil czyli tłuszcz z norki amerykańskiej. Smar był niezły, zwłaszcza na zimę, testowałem pociski w tem. - 18 stopni, smar mimo że gęsty, nie twardniał. Miał jedną wadę- śmierdział ( przynajmniej dla mnie) gorzej niż sławny smar od rusznika. Teraz tylko wonderlube, no do odtylcówek to smar od rusznika ( rozważam aromatyzowanie go czymś, może lawenda :-)))) )
wyrzucony
Stary bywalec
Posty: 930
Rejestracja: pt 13.maja.2016 - 22:03
Moja broń: brak

Re: Smar tylko z wosku i oliwy z oliwek?

Post autor: wyrzucony »

Polecam kamforę jak w Wonderlube - ten zapach zabije wszystko :P
alterjorge

Re: Smar tylko z wosku i oliwy z oliwek?

Post autor: alterjorge »

Rozważę Darku :ok:
Staszek L
Bywalec
Posty: 322
Rejestracja: czw 23.lut.2017 - 18:08
Lokalizacja: Środek Polski
Moja broń: Niezawodna

Re: Smar tylko z wosku i oliwy z oliwek?

Post autor: Staszek L »

Temat rzeka:
Najważniejszymi czynnikami które powodują jełczenie tłuszczy to działanie:
a) tlenu z powietrza (przechowywać w pełnych małych opakowaniach, aby ograniczyć jego zawartość w opakowaniu),
b) światła (przechowywać w ciemnym pomieszczeniu),
c) temperatury (przechowywać w lodówce),
d) wody (woda jest pożywką dla rozwoju grzybów i bakterii),
e) Nie pobieramy smaru PALCAMI z większego opakowania. Możemy go skazić. Jeśli już to z małego opakowania, które szybko wykorzystamy.
Dobrym przeciwutleniaczem, który zabezpieczy smar przed jełczeniem jest dodanie do 1% Wit. E
Najlepiej jak Koledzy mieszaliby smary po ciemku, w chłodni i bez dostępu tlenu wówczas było by IDEALNIE. :)
wyrzucony
Stary bywalec
Posty: 930
Rejestracja: pt 13.maja.2016 - 22:03
Moja broń: brak

Re: Smar tylko z wosku i oliwy z oliwek?

Post autor: wyrzucony »

Staszku zapomniałeś dodać, że w rękawiczkach lateksowych to robimy i nie oddychamy :P
A na serio to zapomniałeś,że w smarze jest wosk który ze swej natury jest antybakteryjny i w naszych smarach (z woskiem) te zabezpieczenia są zbyteczne jak witamina E czy atmosfera beztlenowa.
Wystarczy tylko przechowywać w ciemnym miejscu. Mam niektóre smary już ponad 3 lata i żaden nie zjełczał :)
Staszek L
Bywalec
Posty: 322
Rejestracja: czw 23.lut.2017 - 18:08
Lokalizacja: Środek Polski
Moja broń: Niezawodna

Re: Smar tylko z wosku i oliwy z oliwek?

Post autor: Staszek L »

Derek pisze: pt 26.paź.2018 - 16:17 Wystarczy tylko przechowywać w ciemnym miejscu. Mam niektóre smary już ponad 3 lata i żaden nie zjełczał :)
Darku, u mnie niektóre smary mają też ok. 3 lat i nic się z nimi nie dzieje, dlatego się dziwię, że niektórzy mają z tym problem. Z tego powodu napisałem to trochę pól żartem, pół serio. Pozdrawiam.
Staszek L
Bywalec
Posty: 322
Rejestracja: czw 23.lut.2017 - 18:08
Lokalizacja: Środek Polski
Moja broń: Niezawodna

Re: Smar tylko z wosku i oliwy z oliwek?

Post autor: Staszek L »

Tabelka jak ktoś umie czytać co stosować, a czego unikać. Nie ma tu wszystkiego.
Załączniki
IMAG3491_1.jpg
Staszek L
Bywalec
Posty: 322
Rejestracja: czw 23.lut.2017 - 18:08
Lokalizacja: Środek Polski
Moja broń: Niezawodna

Re: Smar tylko z wosku i oliwy z oliwek?

Post autor: Staszek L »

Czy ktoś z kolegów testował w dłuższym okresie czasu w smarach CP, MILITEC-1. Najbardziej zależy mi na opinii odnośnie ołowienia, czystości lufy i trzymaniu skupienia. Przymierzałem się do testów już pare razy, ale zawsze czasu brak.
ODPOWIEDZ