Burnside Carbine - Zagadka Rusznika

Broń długa taka jak karabiny i strzelby.
Magua
Bywalec
Moja broń:

Re: Zagadka Rusznika

Post autor: Magua »

Ostatnią rzeczą jakiej chciałem była nawalanka na Wojciecha. Głupio wyszło, przepraszam.

Dlaczego Rusznik odszedł był z piaskowego forum , rozumiem, choć nie popieram.
Dlaczego odszedł stąd - pojecia nie mam.

Z Burnsidem łatwo nie jest. Sęk w tym,że część modelu nr 4, została wyposażoma w śrubę i stała się teoretycznie modelem nr 5. Można to rozpoznać po biciach.

Jurku, ja też mam tę książkę, ale to nie taka prosta sprawa.

Derek
VIP
Moja broń: brak

Re: Burnside Carbine - Zagadka Rusznika

Post autor: Derek »

Tym razem odpowiedź od Rusznika serwuję bez jakichkolwiek zmian w treści no może poza gramatycznymi :P
Zatem oddaję głos naszemu Guru Bronioznawstwa:
Po pierwsze i najważniejsze kolega Magua odgadnął tyko cześć zagadki trafnie pisząc, że jest to 4ty model i wyprodukowano go 7000 sztuk.
Jako jedyny podjął tą trudna walkę w której niestety poległ acz z honorem więc cieszyńskie piwo mu się należy.
W dalszej części rozwiązywania zagadki kolega Magua niestety uparcie i DLYLETANCKO trzymał się BLĘDNEGO datowania produkcji 4tego modelu Burnsida datując go mylnie na lata 1863 do 1864 , o ZGROZO kolega ten podobno ma rzeczoną w temacie książkę [świetna pozycja bronioznawcza], którą jeszcze też pochwalił się Jorg.
Niestety ze smutkiem muszę zauważyć że kolega Magua chyba nie bardzo umie czytać ze zrozumieniem powyższej książki lub nie zna dostatecznie dobrze języka w jakim jest napisana owa świetna książka...co do kolegi Jorga nie będę się tu szerzej wypowiadał gdyż mógłby się poczuć w punkt urażony ogłoszoną prawda.
Panowie-forumowicze oraz inne dyletanckie stwory internetowe w owej rzeczonej książce o Burnside jest CHRONOLOGICZNIE UJĘTE, w każdym dziale z osobna każdy model/typ Burnsida.
W dziale o 4tym modelu jest wyraźnie i dość czytelnie opisane że ów model powstał około polowy 1862 roku oraz wszczęto jego seryjną produkcje około jesieni 1862 roku , armia US otrzymała pierwsze 1000 sztuk karabinków około grudnia 1862 roku . Produkcja 4tego modelu trwała do około polowy 1863 , ostatnie tysiąc lub nieco więcej sztuk dostało nowy MASYWNIEJSZY kurek w kształcie litery S jaki widzimy w późniejszym 5tym modelu Burnside Carbine. Numeracja 4tego modelu rozpoczyna się nieco powyżej 4000 a kończy około 11000.
W drugiej połowie 1863 roku powstał PIĄTY model Burnside Carbine z owa śrubką z boku bloku zamkowego z którą współpracował rowek wyfrezowany z boku bloku zamkowego co ułatwiało manipulacje zamkiem na koniu . Pierwsza seria 5tego modelu Burnside miała te same napisy i punce jak 4ty model karabinka i wyprodukowano go około 25000 sztuk w latach 1863-64.
Następnie ''powstał'' nowy 5ty model tańszy uproszczony technologicznie i materiałowo często MYLNIE zwany modelem ''1864'' z powodu nowej numeracji i napisów oraz punc i DAT wybitych na zamku , powstało w tej serii około 20000 sztuk w latach 1864 no w porywach do przedwiośnia 1865 roku. Większość z tej 2giej serii 5tego modelu karabinka Burnside została przejęta na wojskowe magazyny i NIGDY nie widziała wojny secesyjnej stąd też właśnie w dzisiejszych czasach te karabinki są często widziane/sprzedawane w doskonałym stanie zachowania.

Powróćmy jednak do kwestii powyższej zagadki z forum i tych ''nieszczęsnych'' pięciu różnic pomiędzy 4tym a 5tym modelem Burnsida.
Zarzucać mi można wiele w tym, że jestem często wrednym a nawet złośliwym typem spod gór Beskidu Śląskiego ale to, że ''kręcę'' lub zwyczajnie jestem nieuczciwym i tym podobne przywary uważam za swego rodzaju potwarz więc drodzy forumowi dyletanci z przykrością stwierdzam nie dość, że nie umiecie książek czytać to jeszcze kiepsko u Was z spostrzegawczością gdyż wszystkie pięć różnic jest wyraźnie widoczne na poniżej zamieszczonych fotkach karabinka w zagadce.
Tak więc patrząc na pierwsza fotkę od góry widzimy cały karabinek w tym inny lżejszy kurek niż był stosowany w późniejszym 5tym modelu , brak śrubki w ramie zamka no można też się tu dopatrzeć innego kabłąka dźwigni zamka, który w 4tym modelu ma inny kąt pochylenia i jest nieco lżejszy od późniejszego 5tego modelu.
Druga fotka ukazuje zbliżenie na zamek tu mamy pewność odnośnie braku rzeczonej śrubki z boku bloku zamkowego.
Trzecia fotka widok z góry na zamek i tu mamy wyraźnie ujęte napisy i punce w tym NAPIS NA LUFIE - cast-steel 1862 - oraz wyraźnie zeszlifowanie górnej krawędzi bloku zamkowego nad lufą, które nie występowało już z następnych 5tych modelach Burnside !!! Następna mniej istotna kwestia jest nieco inna płytka [inne wycięcia celownicze] celownika, która już niebyła wstawiana w większości 5tego modelu.
widok ogólny 5tego modelu Burnside
Obrazek

widok 5tego modelu i braku u niego owego wyfrezowania w gorze bloku zamkowego jaki jest w 4tym modelu
Obrazek

widok bloku zamkowego 5tego modelu z śrubą i rowkiem w bloku
Obrazek

5ty model z śrubą i wyfrezowanym z boku bloku zamkowego rowkiem dla prowadzenia.
przy fotke z końcowym nr.90 widnieje opis książkowy z chronologii produkcji Burnside Carbine, niech się Magua uczy !!!!!!!!!!!!! jest to z książki Civil War Carbines autorstwa P. Schiffers'a....4ty model początek produkcji jesień 1862 roku i koniec produkcji to około połowy 1863 roku...
Obrazek

oryginalny rysunek - przekrój naboju do Burnside który byl z TLOCZONEGO mosiądzu pomiędzy ładunkiem prochowym a pociskiem była kartonowa przybitka następnie znajdowało się nieco miękkiego smaru pomiędzy ta przybitka a dnem pocisku.
Obrazek

fotka okazująca różnicę w kształcie korków i kabłąków pomiędzy ''starymi modelami 1 do 4'' a 5tym modelem karabinka.
Obrazek

ujęcie-fotka z różnicami kurka i kabłąków pomiędzy 4tym a 5tym modelem karabinka.
Obrazek

Derek
VIP

A oto filmiki wybrane osobiście przez Mistrza:

https://www.youtube.com/watch?v=jjt6P7bPV1I

Pan Eric strzela z Burnside 5ty model...niepotrzebnie ''strasznie trzaska zamkiem i rzuca gilzami''...ale za to celnie strzela od 50 do około 300 metrów w gongi.
https://www.youtube.com/watch?v=1zfO1jQUd9o

Anglik strzela z 5tego modelu i ładnie pokazuje jak pracuje wyrzutnik gilz w zamku oraz czystość i niezawodność tej broni pomimo jej 160 lat...
https://www.youtube.com/watch?v=HHZxyEzdafc

Anglik elaboruje amunicje do swego Burnsida...
https://www.youtube.com/watch?v=BoPLTeoYfoo

...niezły amerykański filmik
https://www.youtube.com/watch?v=HZnjLTEu9gc

A na koniec Guru rzecze:
Tak a propos reszta istniejących filmików o Burnside na Youtube uważam w większości za dyletanckie a niektóre wręcz za debilne.

Marek
VIP
Moja broń:

Post autor: Marek »

Ha ha dobre, nieźle się uśmiałem, nic sie nie zmieniło :P :-D
są jednak na świecie sprawy które nigdy się nie zmieniają, a Darek pewnie to złagodził
.
Jako jedyny podjął tą trudna walkę w której niestety poległ acz z honorem więc cieszyńskie piwo mu się należy.
W dalszej części rozwiązywania zagadki kolega Magua niestety uparcie i DLYLETANCKO trzymał się BLĘDNEGO datowania produkcji 4tego modelu Burnsida datując go mylnie na lata 1863 do 1864 , o ZGROZO kolega ten podobno ma rzeczoną w temacie książkę [świetna pozycja bronioznawcza], którą jeszcze też pochwalił się Jorg.
Niestety ze smutkiem muszę zauważyć że kolega Magua chyba nie bardzo umie czytać ze zrozumieniem powyższej książki lub nie zna dostatecznie dobrze języka w jakim jest napisana owa świetna książka...co do kolegi Jorga nie będę się tu szerzej wypowiadał gdyż mógłby się poczuć w punkt urażony ogłoszoną prawda.
Panowie-forumowicze oraz inne dyletanckie stwory internetowe ...
Tęskniliście za zjobką :lol: dyletanci haha
Bo to właśnie ta obiecana nagroda :lol:
Wojtek, jesteś Kaczyńskim wśród CP :lol:
Ha ha

Marek
VIP
Moja broń:

Nie miałem na myśli polityki jako takiej, a że racja jest tylko jego i nie ważne kto co napisał bo i tak nie ma racji i to bez znieczulenia :lol: :lol: :lol:

Derek
VIP

@stangret obiecałem Twe posty wylatują a Ty na urlop.

Derek
VIP

Długo nie trzeba było czekać i Rusznik pisze:
Marku fajnie, że zabrałeś głos ale nic merytorycznie o karabinie Burnside nie napisałeś. Może byś wspomógł swą wiedzą ... i napisał co wiesz o Burnside Carbine. To temat o broni a nie o mniemaniach o drugich.
Ze swej strony dodam, że będę wywalał wszystko co jest nie na temat by z fajnego wątku o Burnside Corbine nie zrobić śmietnika.

alterjorge
Bywalec
Moja broń:

Post autor: alterjorge »

Ja tu czegoś nie rozumiem, tego mianowicie, że może na forum pisać ktoś, kto nie ma na nim konta. Skoro jednak jest to możliwe, to proszę moderatora o usunięcie mojego konta i wszystkich postów, a jak będę chciał się wypowiedzieć, to ktoś tam zawsze wstawi, co mam do zakomunikowania.

Marek
VIP
Moja broń:

Odpowiem duchowi tak :lol:
Nic z tego, podpuszczaj kogoś innego :lol:
Polemizować z Tobą to ja wole na wyciągnięcie ręki :P jesteś wtedy dużo grzeczniejszy niż dla kolegów którzy już zapomnieli jak to się zakończy w internecie.
Śmieszne to przypomnienie było, ale jednak niepotrzebne, bo tym samym zakończyłeś dyskusję przechodząc w monolog.

Swoje posty sam jutro wyrzucę, napisałem to bo może nie za późno żeby Wojtek czegoś innego się nauczył, nie samą bronią człowiek żyje :?:

slowak

Post autor: slowak »

Czwarty rodzaj Burnsde był robiony w starych dobrych czasach. W czasach kiedy niedoróbkę zastępowało się produktem pozbawionych złych cech wieku niemowlęcego. Co by tu nie mówić to była dylatancka partanina . I tą dyletancką partaninę modelu 4 zastąpiono o wiele lepszym modelem 5 . Brak
śrubki w bloku dawał w kość i powodował częste blokady .

PS. ( Czy czyta to jakiś Administrator ? )

ODPOWIEDZ