Czeski Vesuvit czyli czarne chmury nad Zlotym Stokiem

rusznik
VIP
Moja broń:

Czeski Vesuvit czyli czarne chmury nad Zlotym Stokiem

Post autor: rusznik » śr 15.lis.2017 - 13:06

Ostatnio kupilem sobie najnowsza partie produkcyjna [10.2017] czeskiego prochu Vesuvitu...uczynilem to ze wzgledu gdyz konczy mi sie opakowanie z czeskim prochem [Delaborat] jakiego uzywalem dotychczas do elaboracji amunicji gilzowej dla karabinka Maynard. Nawet sie zdziwilem gdy odkrecilem puszke i nie poczulem ongisiejszego kwaskowatego zapaszku moje zdziwienie bylo wieksze gdy sprawdzilem granulacje ktora okazala sie dosc rowna w kategori granulatu 3F lecz moje zdziwienie bylo postepujace gdy sprawdzilem zapylenie i tu tez pozytywna zmiana gdyz bardzo malo pylu sie unosi z przesypywanego prochu malo tego WYRAZNIE MNIEJ niz z ZS2!!!. No dobra wziolem sie za przesiewanie nad dosc drobnym sitku o oczkach okolo 0,5mm wyszly mniejwiecej dwie rowne partie prochu o wyrownej granulacji ziaren w typie 3F ziarna , grubszy od 0,5 do okolo 0,8mm oraz frakcja nieco drobniejsza z ziarnami od okolo 0,3 do okolo 0,5mm. Przy przesiewaniu stwierdzilem ze proch jest bardziej dosuszony niz to bywalo w dawniejszych latach praktycznie niema tam nieczyszczenia grubą granulacja czy wiekszej ilosci pylu ...wiec postanowilem jeszcze przed jego dosuszeniem zrobic test spalania na bialej kartce. Mniejwiecej podobne na okolo porcje rozsypalem grubego VL drobniejszego VL oraz Zlotego stoku ZS2 oraz szwajcarskiego CH2...zbadalem=poronalem optycznie uziarnienia i strukturę w powyzszych prochach wszystkie te gatunki mialy by byc w typie granulacji 3F no coz najgorszym=najmniej rownym okazal sie polski proch z Zlotego Stoku...mial wyraznie mocno nierowna granulacje ziaren z domieszka wyraznie zagrubych ziaren jak na granulat w typie 3F, grubszy Vesuvit byl prawie identyczny jak Szwajcarski CH2 tak pod wzgledem granulacji jak i wykonczenia ziaren i ich koloru...no coz wszystko odpowiednio ustawilem i zapalilem :-D no i dupa blada najwiecej niespalonych resztek oraz wiekszych nadpaleń kartki papieru pozostawil Zloty Stok ZS2 :? Co do okopcenia czarna smuga [niby z sadzy] wszedzie bylo podobne...Czeski proch w obu uziarnieniach pozostawil praktycznie takie same resztki nagaru i smugi jak Szwajcarski CH2 :D
No nic jak dosusze mego Vesuvita to postrzelamy moze razem z innymi kolegami zrobimy test oraz badanie na Chrono...
Tak luzno sobie myslac to widocznie czescy bracia za miedzy mocno sie wzieli do roboty nad fabrykacja swego prochu gdy poczuli konkurencje z niedalekiego Zlotego Stoku...jesli dalsze testy strzeleckie wypadna przynajmniej tak pozytywnie jak powyzsze badania ''organoleptyczne'' to ekonomia jest nieublagana...gdyz kilowa puszka Vesuvitu to koszt jak dla mnie okolo 90zl proch z Zlotego Stoku to koszt prawie DWUKROTNY!!!
Zaleta Vesuvitu jest jego stosunkowo niska cena oraz dostepnosc , natomiast lekką wada do niwelacji w warunkach domowych jest wyrownanie jego granulacji i dosuszenie...jednak po tych drobnych i latwych zabiegach otrzymujemy dwie kategorie prochu grubsza do karabinow i drobniejsza do broni krotkiej , ot takie dwa w jednym przy dobrym stosunku ceny do jakosci.
Co do prochow z Zlotego Stoku to tu cena jest moim i nie tylko moim zdaniem nieco wygorowana w stosunku do jakosci tego prochu tak rownosci granulacji oraz jego ENERGETYCZNOSCI tu trzeba wyraznie przypomniec ze dotychczasowe testy niezbicie wykazaly ze ZS2 jest SLABSZY od Vesuvitu [w tej samej granulacji] okolo 10% ! oraz od szwajcarskiego CH2 az o okolo 15-20% a roznica ta rosnie wraz z wzrostem granulatu prochowego na niekorzyść prochu z Zlotego Stoku.
Zaleta prochow z Zlotego stoku jest to ze sa produkowane w calej palecie granulacji, jednak tylko jedyna wyrazna zaleta tego ZS prochu jest to ze nagar jest stosunkowo miekki w porownaniu z innymi prochami moze byc do tego tez to ze jest rowno palnym prochem czyli daje bardziej wyrownane predkosci Vo z stosunku do Vesuvitu czy nawet Szwajcara w podobnej granulacji...jednak te roznice w Vo niesa az tak ''powalajace'' aby mowic tu o jakies doskonalosci w tym wzgledzie prochow z ZS gdyz zwyczajowe roznice cp okolo 5m/s sa standartowo do przyjecia i niewiele zauwazalne na tarczy strzelajac nawet z profesjonalnego statywu.

Awatar użytkownika
Wena2k432
Bywalec
Moja broń:

Re: Czeski Vesuvit czyli czarne chmury nad Zlotym Stokiem

Post autor: Wena2k432 » pt 17.lis.2017 - 08:55

Rusznik chwali Vesuvit :oczy: A ja myślałem, że już widziałem wszystko :lol:

A tak na poważnie to ZS niestety ma bardzo różną jakość, w zależności od partii. Proch, który kupowałem 1,5 roku temu, był bardzo fajny, o regularnych ziarnach i małym zapyleniu. Ten, który dostałem na początku tego roku, niestety był już dużo gorszy. Powiedziałbym, że nawet gorszy od czeskiego. I nie jest to tylko moja opinia, bo proch kupowałem wspólnie z kolegami. Dlatego jeśli ZS się nie poprawi, to przy tej cenie warto albo kupować Vesuvit, albo dopłacić do Szwajcara.

rusznik
VIP
Moja broń:

Post autor: rusznik » pt 17.lis.2017 - 11:59

Oj tam oj tam kolego Wena...racz zauwazyc lub poprostu sobie przypomniec ze w PIERSZYCH okolo 8miu latach [2004-2013] naszego strzelectwa cp uzywalo sie praktycznie tylko czeskiego Vesuvitu ale jakie=bardzo dobre wyniki sie z tego prochu wystrzeliwalo mozna zobaczyc w starych rankingach i naprawde NIEMA WSTYDU nawet na arenie miedzynarowodej czyli Euro Liga udawalo mi sie z karabinu Wesson kal.50 i Vesuvitu przesianego wystrzeliwac 96-98 punktow w konkurencji Vetterli...inni koledzy mieli podobnie tak w Polsce jak i Czechach.
Niestety podczas tych wielu lat czeski producent Vesuvitu miał rozne perturbacje fabryczne/produkcyjne ktore powodowaly czasowe skoki jakosci tego prochu a to bylo wielce irytujące dla strzelcow sportowych i spowodowalo przejscie na Szwajcarski proch i nastepnie na ''wyklucie'' sie Zlotego Stoku...niestety te najmlodsze ''piskle produkcyjne zaczyna mocno kulec'' i do tego kosztuje niemale pieniadze a jakosc tego ZS prochu wyraznie sie ostatnio OBNIZYLA w porownaniu z pierwszym rokiem jego produkcji!!!
Zauwazalne wady i pogorszenie jakosci prochow z Zlotego Stoku to :
-pogorszenie rownosci granulacji ziaren prochowych
-bardzo duze zapylenie prochu
-pogorszenie energetycznosci=sily spalania
-duze zabrudzenie nagarem
-nieuzasadnione wygorowanie ceny rynkowej
Mam ten komfort ze niejestem zwiazany z zadnym lobby fabrycznym ani prochu ani broni cp wiec moje opinie sa obiektywne i podlegaja tylko moim własnym konkluzja.
Oraz zasadniczo musze sie z Toba kolego Wena zgodzic co do oceny dzisiejszejszej jakosci prochu z Zlotego Stoku...proch ten niezaluguje na swoja WYGUROWANA cene !!! Tak wiec pozostale Szwajcar CH do broni ''specjalnej'' oraz Vesuvit po ''tuningu'' dla ogolnego strzelectwa :-)
Nic nie pozostaje tylko zrobic kilka testow na nowym Vesuvicie i podzielic sie uzyskanymi wynikami i uwagami z kolegami.Powodzenia

Staszek L
Moja broń: Niezawodna

Post autor: Staszek L » pt 17.lis.2017 - 13:11

Czy Złoty Stok jest do bani?
Tarcza na 300m średnica żółtego pola 15cm.
1510920241192-2143174971.jpg

slaw29
Stary bywalec
Moja broń:

Post autor: slaw29 » pt 17.lis.2017 - 16:15

Slaw niebede tolerowac trolowania oraz bredni na moj temat...rusznik.

Marek
VIP
Moja broń:

Post autor: Marek » pt 17.lis.2017 - 17:30

Gdybym nie miał kasy na proch to tez bym strzelał Vesuvitem.
Jak to mówią tanie wina są dobre bo są tanie.
Tyle lat nic nie poprawili że juz najwyzszy czas i za to prawie użytkownicy Vesuvitu powinni podziękować ZS. 
Może teraz po przesianiu, wysuszeniu, oddzielenie grafitu na coś się nada :ok:

Moje "zwiazanie" z ZS jest bardzo proste,
pomagam gdy jestem potrzebny, robię testy, za to gdy sam potrzebuje pomocy przy organizacji Mistrzostw Polski otrzymuje ją.
Ostatecznie ta pomoc trafia między innymi do takich osób jak np. Wojtek  w postaci prochu nagrodowego (stąd pewnie jedynie go zna bo dostał za darmo) lub w postaci medali jak w tym roku.
To tyle jeśli chodzi o powiązania.

Podobnie postępuje z kolegami potrzebującym pomocy, pomagam jeśli mogę, podpowiadam czy to na żywo czy telefonicznie tez za darmo   :-P nie prowadzę działalność.
Mam nadzieje że kiedyś i oni mi pomogą.
To moje hobby i ciasnym rozumkom się to nie mieści ze tu się wydaje pieniądze a nie zarabia.

Również niebede tolerował powielania trollingu i wypisywanych bredni na mój temat choćby były to cytaty kolego Marku...rusznik.

Marek
VIP
Moja broń:

Post autor: Marek » pt 17.lis.2017 - 18:43

Jeszcze jedno, już kiedyś było jeczenie że nagar itd. wiec w czasie zawodów w Jasieniu zrobiłem zdjęcie
Obrazek
To po przetarcia sanftla cal 35 strzelam z 15 gr ZS2 , ta na jagu po jednym przetarciu lufy, te na stole wykorzystałem 2 razy.
Druga fotka to z Whitwortha i tu juz 105 gr ZS 4 (w pudełku widać przybitki)
Obrazek

Jak widać odpowiednio dobrana naważka prochu pozwala na jego ładne dopalenie i małą ilość nagaru. Chciał bym 10 lat wstecz żeby z Vesuvitu tak było :) wtedy nie było nic innego i walka z nagarem była odwiecznym problemem, wpychało się jakieś kartonowe przekładki i inne cuda które miały zepchnąć nagar w dół pod pocisk, suszyło się i odsiewało grafit a i tak twardy nagar potrafił zablokować pocisk w lufie, potem na szczescie pojawił się szwajcar i większość zapomniała o Vesuvicie, a wyniki nasze skoczyły o kilka punktów w górę .

Żeby nie było tak różowo dodam że nie ma prochów uniwersalnych i nie do każdej broni każdy się nadaje .
Co do szmocy tu sa wyniki a w sumie jedna z tabel z wielu badań wykonanych przez Niemców
http://zlotystok.com/prochemist/proch-c ... rzelniczy/
To nie moje testy, ale je potwierdziły i można powodzieć że to wynik musi być obiektywny bo pochodzi od konkurencyji dla ZS bo Niemców.
Kolejna sprawa najlepsi strzelcy na Mistrzostwach Świata bo reprezentacja Niemiec bardzo sobie chwali proch ze Złotego Stoku i strzela nim, szczególnie w karabinach wojskowych, to chyba o czymś świadczy.

slaw29
Stary bywalec
Moja broń:

Post autor: slaw29 » pt 17.lis.2017 - 20:49

usunięto przez rusznik ze względu na trolling...

Marek
VIP
Moja broń:

Post autor: Marek » pt 17.lis.2017 - 21:31

Już kiedyś mówiłem wystarczy Marek.

Staszek świetna tarcza :brawo:

slaw29
Stary bywalec
Moja broń:

Post autor: slaw29 » sob 18.lis.2017 - 16:37

usunięto przez rusznik ze względu na trolling...
Napiszę prosto -Twoja opinia o prochu z Białego Stoku moim zdaniem wynika z braku obiektywizmu , spowodowanego tym że nie dostajesz tego prochu na testy i tyle . Co jak powszechnie w gronie strzelców wiadomo bardzo Cię boli .

Po drugie pisanie o cenie ni jak ma się do twojej nikłej wiedzy ekonomicznej . Nigdy nie zrozumiesz dlaczego ten proch nie jest dla producenta
" Interesem " A w prawdziwym interesie strzelców CP w POLSCE leży aby produkcja tej fabryki była utrzymana . Co pewno nie jest proste po wypadku który tam miał miejsce .
Więc prawdziwy nie wysrany na groszową kasę POLSKI STRZELEC CP powinien swoimi zakupami wspierać istnienie tej fabryki aby utrzymać jej produkcję. Choćby ze względu na swoje interesy dostępności w przyszłości prochu . Bo strzelaniem raczej nie powinien się zajmować ktoś kto zwraca uwagę na to że proch do rewolweru kosztuje na strzał 12 groszy więcej a do karabinu jakieś 20 - 40 groszy .
Te groszowe kwestie nie maja znaczenia .

Łatwo zlikwidować fabrykę a trudniej ją uruchomić . Mam gruby proch z Złotego Stoku i moim zdaniem jest bardzo ładny . W podrównaniu do czecha to prawdziwa profeska wykonania .

Ponadto nie jestem pewnien czy frakcja pylista przy odsiewaniu nie stwarza większej możliwości zapalenia się jak frakcja granulowana .
Więc nie wiem czy dobrym pomysłem dla swierzaka jest odsiewanie prochu i dzielenie frakcji występujących w czechu .
Dobrze by było aby ktoś obeznany w temacie wypowiedział się na temat możliwości zrobienia sobie kuku przy odsiewaniu frakcji .

rusznik
VIP
Moja broń:

Post autor: rusznik » sob 18.lis.2017 - 17:46

Slaw naprawde niewiem co ty tam wąchasz ''bialego'' ale my tu nie dyskutujemy o jakims prochu z ''Bialego Stoku'' tylko zalosny dyletancie mowa jest o prochu z Zlotego Stoku ktory lezy na Ślasku a nie na Podlasiu...kompromitu sie dalej Slaw no moze jeszcze sypniesz jakies wulgaryzmy albo nastepne pogrozki na moje PW :lol: 8)
Naprawde jestes zalosna kreatura ktorą najbardziej BOLI to ze przestalem z Toba rozmawiac i wogole zwracac na ciebie uwage...niemogac tej bolesci wytrzymac ciagle probujesz jakis zaczepek lub trollingu w kierunku maj osoby...dej se chlopie na luz albo zmien lekarza... :-D
Tak merytorycznie to testy na proch w Zlotym Stoku byly robione juz kilka lat temu ale skad taki dyletant ja ty ma o tym wiedziec...ze wzgledu ze Marek z Gliwic mial do nich najblizej oraz najlepszy kontakt podjol sie tego zadania [i chwała mu za to] ...wiec nic mnie w tej kwesti niemoze mierzic czy bolec...wiec skoncz Slaw tworzyc swe zalosne konfabulacje oraz insynuacje bo niechce mi sie tych twoich bredni juz moderowac...

Wycior
Stary bywalec
Moja broń: CP i ostry jęzor

Post autor: Wycior » sob 18.lis.2017 - 17:55

slaw29 pisze:
sob 18.lis.2017 - 16:37
Nigdy nie zrozumiesz dlaczego ten proch nie jest dla producenta " Interesem ".
Ja też mam kłopot ze zrozumieniem tego, ponieważ w zdrowo zarządzanej firmie produkcja czegokolwiek powinna być opłacalna - ekonomicznie albo w jakiś inny sposób, a jeżeli nie od razu, to w dającej się przewidzieć przyszłości. Chyba nie zakładamy, że produkcja prochu czarnego jest elementem ich programu charytatywnego. Jeżeli jednak produkcja prochu czarnego dla Złoty Stok Grupa S.A. jednak nie jest interesem, to może warto napisać donos do Rady Nadzorczej tej spółki, że w podległych jej zakładach Prochemist Sp. z o.o. źle się dzieje i zarząd działa tam na szkodę udziałowca? Może mają na to, jak to poetycko ująłeś, "wysrane"? (Upsss, przepraszam ...)

rusznik
VIP
Moja broń:

Post autor: rusznik » sob 18.lis.2017 - 18:11

100_2109 (Kopiowanie).JPG
Dzis zostalem zaproszony przez kolege-kolekcjonera z Ciezynskiego na przestrzeliwanie jego orginalow Nitro i przy tej okazji wziolem mojego orginalnego Remingtona Navy i nowy proch Vesuvit drobniejsza frakcje. Ladunek okolo 14 grain sypane z miarki-prochownicy kula .380 kupna , dystas 25m strzelane ''zawodniczo'' z wolnej reki , 2 bebny=12 strzalow...jak widac na fotce skupienie JAK na mnie calkiem niezle bo miesci sie w kwadracie 6,5x6,5cm z jednym wiekszym odskokiem. No chcialbym tek strzelic na zawodach [okolo 94 punkty] z prochu ZS2 lub innego. Do tego po przyjezdzie zbadalem lufe na zabrudzenie po wystrzeleniu 3 bebnow na strzelnicy w Goleszowie brudu/nagaru bylo prownywalnie jak przy uzyciu szwajcara CH2 oraz wyraznie MNIEJ nagaru jak przy uzyciu prochu ZS2. Wrazenia podczas strzelan dawka 14 grain Vesulvitu drabnego dawala podobne efekty strzeleckie jak dawka 13 grain CH2 co zreszta widac z tarczy podobny byl tez odrzut [choc moze nieco agresywniejszy?] oraz huk wystrzalu.Ogolnie jestem bardzo zadowolony z uzyskanego wyniku i smiem twiedzic ze uzyskalem lepsze skupienie i wynik niz przy prochu CH2 lub ZS2 jaki testowalem i uzywalem w tym rewolwerze prze ponad rok czasu...Mysle ze przy najblizszej okazji zrobie test na skupienie z PODPORKI oraz mozna sledzic moje wyniki z najblizszych zawodow...zreszta kolega Mariusz tez przechodzi na czeski Vesuvit i moze tez da tu swe wyniki testow na przestrzeliwanie nowego prochu oraz moze zrobimy jakies pomiary na Chrono.
Tak dla malkontentow te biale i czarne zaklejki= przestrzeliny sa z innej broni z Colta T. kal.357 Mag.
100_2110 (Kopiowanie).JPG
Na tej fotce na tarczy jedne z wielu sztuk historycznych orginalow Nitro i cp jakie dziś przestrzeliwalismy , u gory po lewej wojskowy przedwojenny pistolet HP produkcji Liege po prawej niemiecki policyjny 2go wojenny Walter PPK kal.7,65 . Do tego w rozruchu byl rewolwer Colt kal.357 Mag. oraz polski karabinek Mauser Wz.29...to byl naprawde udany dzien na strzelnicy :-)

W najblizszym czasie przestrzeliwuje swojego Enfielda P60 na nowy Vesuvit z grubszej frakcji...dotychczas strzelalem na polskim ZS2 , tak przy okazji naprzyklad moj sztucer jegerski Lorenz M 1854 wogole NIEWSPOLPRACOWAL na polskim prochu marki ZS :? natomiast lubial CH2 dawka okolo 35 grain oraz kiedys czeski Vesuvit w dawce okolo 40 grain...mojego Feldsztucera pozostawiam na szwajcarskim CH2 w dawce 30 grain...tu niema co i po co ''czarowac''.

slaw29
Stary bywalec
Moja broń:

Post autor: slaw29 » sob 18.lis.2017 - 19:02

Ruszniku - dobrze że nie moderujesz swoich własnych wypowiedzi bo świadczą o Twojej kulturze . Naczytałeś się poradników internetowych dla matołów i używasz prostych sformułowań typu co ty wąchasz białego , starając się w bardzo prosty i sposób zdyskredytować osobę z którą prowadzisz polemikę.

Chłopie na broni to ty się znasz jak mało kto w PL ale nad resztą twojej inteligencji to załamać ręce .
Ja też mam kłopot ze zrozumieniem tego, ponieważ w zdrowo zarządzanej firmie produkcja czegokolwiek powinna być opłacalna - ekonomicznie albo w jakiś inny sposób, a jeżeli nie od razu, to w dającej się przewidzieć przyszłości.
Żeby zrozumieć jak działa firma trzeba przez choć jakiś czas mieć swoją .
Zdawać sobie sprawę z kosztów jej prowadzenia i utrzymania .
a jeżeli nie od razu, to w dającej się przewidzieć przyszłości.
Jakieś 25 lat prowadzę swoją własną firmę - od 5 klasy technikum chodziłem do szkoły płaciłem ZUS i prowadziłem firmę .

Sek w tym że w Ostatnim okresie w PL to prowadzenie firmy zaczyna się głównie opierać na
a jeżeli nie od razu, to w dającej się przewidzieć przyszłości.
Głównie zyskach przewidywanych w przyszłości .
Wycior jak ZS zniknie z rynku to reszta podniesie ceny i pogorszy jakość . Jak ktoś mądry wpadnie że prochu nie wolno przewozić przez granicę to wszyscy będziemy w czarnej dupie .
Tak naprawdę załatwienie strzelców CP można by przeprowadzić przy pomocy jednego zdania w odpowiedniej ustawie . Zdania zabraniającego przewóz przez granicę bez odpowiednich zezwoleń materiałów wybuchowych i zaliczenia do tych materiałów czarnego prochu . Dania z 15 lat za złamanie przepisu i olbrzymiej kary finansowej i Vezuwitu w PL nie ma :-D

Sprawa do załatwienia w jedno popołudnie w sejmie .A ci tworzą ustawy i sranie w banie , wiele roboty i mało efektów .

Marek
VIP
Moja broń:

Post autor: Marek » sob 18.lis.2017 - 19:12

Tak merytorycznie to testy na proch w Zlotym Stoku byly robione juz kilka lat temu ale skad taki dyletant ja ty ma o tym wiedziec
Skąd byś miał wiedzieć że testy robi się nadal :-P

Jak się czujesz po drugiej stronie lustra :P poprawiaj kogoś na czerwono nie czarno, no i nie wypada żeby "moderator" pisał o kimś
Naprawde jestes zalosna kreatura
Niedługo zawody, poczekamy, zobaczymy 8) bo huk i odrzut to miara jak z kawału o ruskiim radarze i przekroczeniu prędkości : miało być brum brum a było brrrrumm.

ODPOWIEDZ