Prędkość początkowa pocisku/ kuli z broni czarnoprochowej

Awatar użytkownika
Luki
VIP
Posty: 26
Rejestracja: ndz 27.wrz.2015 - 21:25
Moja broń:

Prędkość początkowa pocisku/ kuli z broni czarnoprochowej

Post autor: Luki »

Rozpoczynamy temat prędkość początkowa pocisku oraz kuli z broni czarnoprochowej, na podstawie odczytu chronografu, przy użyciu popularnych w naszym kraju prochów strzeleckich, rodzajów broni. Jeśli ktoś badał prędkość osobiście i ze znajomymi, to wpisujemy tutaj wyniki podając jaka broń, kaliber, długość lufy naważka prochu i jego rodzaj, typ kuli/pocisku i jego masa. (Proszę nie kopiować wyników z innych forów i stron -interesują nas nasze realne wyniki) Administracja forum w formie artykułów opublikuje swoje wyniki wraz z filmami na YT.
Awatar użytkownika
Tommy
Site Admin
Posty: 223
Rejestracja: pt 25.wrz.2015 - 22:05
Lokalizacja: Katowice
Moja broń: BRAK

Re: Prędkość początkowa pocisku/ kuli z broni czarnoprochowej

Post autor: Tommy »

Część pierwsza, prędkość początkowa powtarzalność: https://blackpowder.pl/vesuvit-lc-vs-zl ... arzalnosc/
Filmik do części pierwszej:
Awatar użytkownika
nerokpl
Bywalec
Posty: 263
Rejestracja: pt 10.mar.2017 - 06:53
Lokalizacja: Piaseczno
Moja broń: nie mieści się już w opisie

Re: Prędkość początkowa pocisku/ kuli z broni czarnoprochowej

Post autor: nerokpl »

Dzięki za pracę włożoną w test. Czy mogę uzyskać od Was dane podstawowe dla każdego strzału.
Biker
Bywalec
Posty: 215
Rejestracja: pn 16.maja.2016 - 11:34
Moja broń:

Re: Prędkość początkowa pocisku/ kuli z broni czarnoprochowej

Post autor: Biker »

Mi się podoba podsumowanie - strzelaj z czego chcesz :)
slaw29
Stary bywalec
Posty: 1107
Rejestracja: wt 29.lis.2016 - 21:45
Moja broń: brak

Re: Prędkość początkowa pocisku/ kuli z broni czarnoprochowej

Post autor: slaw29 »

Mam pytanie... skoro suszyliście Czecha to dlaczego nie suszyliście Złotego Stoku ?
Suszenie z tego co czytałem ma duże znaczenie dla efektywności prochu. Nawet z " gówna" można zrobić dobry proch jak się go przesieje i wysuszy ;-)
Ciekawe co by było gdyby przesuszyć wszystkie prochy .... Szwajcar też był nie suszony ?
Awatar użytkownika
Tommy
Site Admin
Posty: 223
Rejestracja: pt 25.wrz.2015 - 22:05
Lokalizacja: Katowice
Moja broń: BRAK

Re: Prędkość początkowa pocisku/ kuli z broni czarnoprochowej

Post autor: Tommy »

Z twoich klawiatury to dla nas niezłe wyróżnienie.
Pozwolę sobie dorzucić twoją wypowiedź do artykułu.
Biker
Bywalec
Posty: 215
Rejestracja: pn 16.maja.2016 - 11:34
Moja broń:

Re: Prędkość początkowa pocisku/ kuli z broni czarnoprochowej

Post autor: Biker »

Jakim sitem przesiać Vesuvit do rewolweru? A suszenie? Rozsypać na papierze i na 3 zdrowaśki do piekarnika rozgrzanego do 150 *C? Czy jakieś inne metody?
hniv
Bywalec
Posty: 114
Rejestracja: pn 28.gru.2015 - 20:54
Moja broń:

Re: Prędkość początkowa pocisku/ kuli z broni czarnoprochowej

Post autor: hniv »

Pylu możesz sie pozbyć jak zakupisz gustowne damskie pończoszki. Naciagniesz to na wiadro i heja. A co do suszenia najlepiej kaloryfer by nie było za wysokiej temperatury. 50 stopni to i tak dużo. Ale po co przesiewać i suszyć do rewolweru? Myślę że różnicy nie zobaczysz. Mozesz tez pokusic sie o kupienie odpowiedniego sita lub materialu na sito. Musisz tylko dobrać odpowiednia gestosc sita dla twojej potrzeby. Kazde sito ma wartość mesh czyli ilość otworów na cal kwadratowy.
Ostatnio zmieniony pt 10.mar.2017 - 12:36 przez hniv, łącznie zmieniany 1 raz.
slaw29
Stary bywalec
Posty: 1107
Rejestracja: wt 29.lis.2016 - 21:45
Moja broń: brak

Re: Prędkość początkowa pocisku/ kuli z broni czarnoprochowej

Post autor: slaw29 »

"Zanim zaczna tu rozni dyletanci wypisywac swe ''madrosci'' "

Panie Ruszniku z całym szacunkiem każdy był kiedyś dylatantem. Problemem dyletanrta nie jest to że się wypowiada . Dyletant ma problem jak tkwi w swoim złym przekonaniu . Więc szanujmy tych dyletantów którzy chcą się uczyć ;-) Jak i szanujmy gwarę Ślązaków czy Cieszynioków :ok:

Wedle słownika PWN
dyletant «człowiek zajmujący się jakąś dziedziną albo wypowiadajacy się o niej bez fachowej wiedzy lub odpowiedniego przygotowania»
• dyletancki • dyletancko • dyletantka • dyletantyzm, dyletanctwo
Moim zdaniem Dyletant nie ma wielkiego zabarwienia pejoratywnego to określenie człowieka po prostu delikatnie mówiąc mającego małą wiedzę tematyczną :-D
Co się tyczy tematu
"Rozsypać na papierze i na 3 zdrowaśki do piekarnika rozgrzanego do 150 *C?"
Pan Rusznik mi kiedyś tłumaczył że suszyć w temperaturze około 50 stopni tak żeby siarką nie śmierdziało znaczy można dać na kaloryfer albo inną blachę co ma temperaturę około 50 stopni. Co do sitka to zależy ile chcesz dziadostwa odsiać . Trzeba poeksperymentować.

"Naciagniesz to na wiadro i heja"
Jak wielki bo być tyn ajmer ? . To co spadnie to wyciepnonć na hasiok czy pod tomata zostawić ;-)
Stefanek
Bywalec
Posty: 368
Rejestracja: śr 20.sty.2016 - 16:16
Lokalizacja: niedaleko Warszawy
Moja broń:

Re: Prędkość początkowa pocisku/ kuli z broni czarnoprochowej

Post autor: Stefanek »

Test świetny, tylko mam jedno zastrzeżenie do opracowania wyników. Jako miarę "rozrzutu" wartości podaliście różnicę pomiędzy wartością największą i najmniejszą. To błąd. Można to oczywiście podać, ale tylko jako ciekawostkę. Skrajne wyniki z reguły się odrzuca - żeby maksymalnie wykluczyć wpływ przypadku. Właściwą miarą "rozrzutu" wartości jest odchylenie standardowe σ . Brzmi może strasznie, ale każdy arkusz kalkulacyjny typu Excel obliczy to sam automatycznie - wystarczy wpisać wyniki i znaleźć odpowiednią formułę :-)
Napracowaliście się, więc dla rzetelności i kompletności testu warto by to zrobić. Jakby co, wrzućcie mi bazę wyników mailem, to policzę.
hniv
Bywalec
Posty: 114
Rejestracja: pn 28.gru.2015 - 20:54
Moja broń:

Re: Prędkość początkowa pocisku/ kuli z broni czarnoprochowej

Post autor: hniv »

Slaw z pyłu se możesz machnąć lonty na sylwestra albo dodać do pomidorów na ogródku. Pończochy możesz wykorzystać i podarować jeszcze twojej:P A wracając do postu rusznika to po zmianie vesuvitu na zloty stok w karabinie muszę przyznać ze takiego syfu w lufie jak po zs4 jeszcze nie doświadczyłem. Ale skupienie po pierwszych testach wydaje się lepsze niż na pepikowym.
Awatar użytkownika
Luki
VIP
Posty: 26
Rejestracja: ndz 27.wrz.2015 - 21:25
Moja broń:

Re: Prędkość początkowa pocisku/ kuli z broni czarnoprochowej

Post autor: Luki »

Mam dwa sitka do cukru pudru od żony ;) udało mi się z Vesuvitu wyodrębnić ogółem 3 frakcje bardzo drobną, średnią i grubą. Drobna mocniejsza generuje sporo nagaru, gruba i średnia ciut słabsza daje stosunkowo mało nagaru. Grubą frakcję z przyjemnością łyka mój Fowler 12 ga, cena sitek kubeczkowych to 9-10 zł, mam jedno super ekskluzywne z Tchibo za ok 30 pln. jaka średnica oczka - nie wiem, ale daje rade z równomiernym odsiewaniem. Ps co do pończoch to są zbyt elastyczne do odsiewania i może się nie udać ;) Kolejne zabawy z chronografem pokażą efekty przesiewania :)
Marek
Stary bywalec
Posty: 808
Rejestracja: śr 11.paź.2006 - 10:45
Lokalizacja: Gliwice
Moja broń:

Re: Prędkość początkowa pocisku/ kuli z broni czarnoprochowej

Post autor: Marek »

Testy prochu ze Złotego Stoku przed wyborem prochu do produkcji, spośród kilku gatunków wykonywałam ja.
Wykonuje równie testy cykliczne dla producenta gdy mnie o to poprosi, dodatkowo jeśli ktoś ma jakieś wątpliwości może sprawdzić sobie jak przez cały rok sprawdza się ten proch w czasie moich startów na zawodach np w rankingach

Tutaj http://forum-bron.pl/viewtopic.php?f=58&t=146309

W dorobku na tym prochu mam kilka Rekordów Polski, a nawet jeden z Czech w konkurencji Whitworth 99 pkt, na szwajcarze mi się to przez lata nie udało, a Vesuvitu nie używam od lat bo jest gorszym prochem niż Wano

Od siebie dodam, Czesi przyjeżdżają do Polski kupować proch ze Złotego Stoku, Niemcy na Mistrzostwach Świata tez go mieli, nieoficjalnie i może nie wszyscy ale mieli, bo twierdzą że świetnie im się sprawdza, wiec trzeba na prawdę nie mieć co robić żeby jechać do Czech i kupować ich nawóz, potem go suszyć i siać gdy sami Czesi jadą do Polski kupować proch :P

To ma jedynie sens gdy ktoś nie widzi różnicy w wynikach bo jest słabym strzelcem, ale wtedy nie warto Vesuvitu nawet suszyć.


Pozdrawiam Marek Pyszny
hniv
Bywalec
Posty: 114
Rejestracja: pn 28.gru.2015 - 20:54
Moja broń:

Re: Prędkość początkowa pocisku/ kuli z broni czarnoprochowej

Post autor: hniv »

Ja mogę się jedynie doczepić jeśli chodzi o złoty stok że pozostawia dużo więcej nagaru. Samo czyszczenie lufy mi nie przeszkadza bo czyszczę po każdym strzale. Karabin czyszczę po nasypaniu naważki i włożeniu przybitki. Na vesuvicie nie mam w takim wypadku problemu z zatkanym kanałem zapałowym. Niestety przy identycznym czyszczeniu na zlotym stoku zdarzają mi sie niewypały spowodowane zatkanym kanałem zapałowym. Pomaga odkręcenie kominka i dosypanie prochu. Nie wiem może za wczesnie na jednoznaczną diagnozę. Jeśli chodzi o moc prochu to myślę ze nie ustepuje on vesuvitowi. Strzelaliśmy przez chrono na zlotym stoku i vesuwicie niestety innymi nawazkami ale każdy wyciągnie wnioski. Zs4 43 grain a vesuvit 54 grain. Różnica w predkosci jak dobrze pamiętam 20m/s na minus dla zs4. Myślę ze gdyby zs4 było tez 54 grain prędkość mogła by być podobna lub większa
Awatar użytkownika
Tommy
Site Admin
Posty: 223
Rejestracja: pt 25.wrz.2015 - 22:05
Lokalizacja: Katowice
Moja broń: BRAK

Re: Prędkość początkowa pocisku/ kuli z broni czarnoprochowej

Post autor: Tommy »

Stefanek pisze: pt 10.mar.2017 - 12:33 Test świetny, tylko mam jedno zastrzeżenie do opracowania wyników. Jako miarę "rozrzutu" wartości podaliście różnicę pomiędzy wartością największą i najmniejszą. To błąd. Można to oczywiście podać, ale tylko jako ciekawostkę. Skrajne wyniki z reguły się odrzuca - żeby maksymalnie wykluczyć wpływ przypadku. Właściwą miarą "rozrzutu" wartości jest odchylenie standardowe σ . Brzmi może strasznie, ale każdy arkusz kalkulacyjny typu Excel obliczy to sam automatycznie - wystarczy wpisać wyniki i znaleźć odpowiednią formułę :-)
Napracowaliście się, więc dla rzetelności i kompletności testu warto by to zrobić. Jakby co, wrzućcie mi bazę wyników mailem, to policzę.
Bura się panu należy za nie przeczytanie całości.
Wyraźnie napisałem że odrzuciłem wyniki które ewidentnie odstawały od średniej.
ODPOWIEDZ