Prędkość początkowa pocisku/ kuli z broni czarnoprochowej

Stefanek
Bywalec
Moja broń:

Re: Prędkość początkowa pocisku/ kuli z broni czarnoprochowej

Post autor: Stefanek » pt 10.mar.2017 - 19:14

OK Tommy! Już wszystko jasne. W takim razie nie mam uwag.

Derek
VIP
Moja broń: brak

Post autor: Derek » pt 10.mar.2017 - 20:40

A to i ja napiszę o swoich doświadczeniach z prochem ze Złotego Stoku i w odróżnieniu od Marka- i Rusznika raczej jestem przeciętnym strzelcem.
Ograniczę się do broni krótkiej bo wierzę, że autorzy testów i karabiny przeegzaminują.
Mam pistolet Le Page kalibru 0.44" i na początku (przez rok) strzelałem z prochu szwajcarskiego CH2 i niestety wyniki były, no właśnie kiepskie. Proch był dla mnie za szybki i męczący w czyszczeniu (twardy nagar) co powodowało niskie wyniki na tarczy.
Od kiedy się pokazał ZS2 to zacząłem stosować ten proch i strzał dla mnie stał sie "miękki" i "długi" a wyniki zaczęły oscylować wokół cyfry 89.
Naważka jaką stosuję to 15 gr ZS2 pus 10 gr kaszki kula .435", flejtuch #0,2 mm. Próbowałem strzelać bez kaszki ale szło mi gorzej.
Na zawodach powinniśmy mieć swoisty komfort strzelania, czyszczenia i ładowania a to mnie zapewnia w moim pistolecie ZS2 :)

artkie
Moja broń:

Post autor: artkie » ndz 26.mar.2017 - 13:43

Mam dokładnie takie same spostrzeżenia co do czecha i złotego stoku jak w artykule. Czech wygląda na grafitowany, strzał "energetyczniejszy", zostawia dużo syfu w lufie remika. Złoty stok strasznie pyli, strzał mniej energetyczny, nagaru prawie nie ma. Smarowane pod kulą.

kuras999
Moja broń:

Post autor: kuras999 » pn 10.kwie.2017 - 14:48

Test prochu w przypadku, w którym szukamy najlepszego stosunku naważka/prędkość dla prochów szwajcarskiego i złotego stoku w broni krótkiej trzeba by wykonać dla prochu pistoletowego a nie karabinowego (nie bez powodu na butelce szwajcara macie karabiny a nie pistolety) czyli CH no.1 i ZS-1

tutaj cytat z opisami prochu
"Dostępne są w sprzedaży prochy czarne produkcji szwajcarskiej firmy POUDRERIE D'AUBONNE SA w następujących asortymentach:
Nr 1 (pistoletowe) o granulacji 0,250-0,500 mm;
Nr 2 (do broni długiej) o granulacji 0,500-0,800 mm
Nr 3 (do broni długiej) o granulacji 0,650 -1,200mm;
Nr 4 (do broni długiej) o granulacji 0,850-1,200 mm;
Nr 5 (do broni długiej) o granulacji 1,200-1,600 mm;
Podsypka prochowa OB"

Vesuvit ma granulacją obejmującą nr1 i nr2.

Złoty Stok nr 1 biały jest znacznie bardziej energetyczny niż Vesuvit, różnica ta mocno się powiększa przy krótszej lufie. Wyniki dla vesuvitu i conicala w moich pomiarach wychodzą mi niemal identyczne w remiku 8 cali - bez suszenia i przesiewana.

ODPOWIEDZ