Dobór kul i pocisków do rewolweru .44

Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Dobór kul i pocisków do rewolweru .44

Post autor: Wycior »

1. Zaniżona w stosunku do nominalnej średnica jest niestety typowa dla kupnych kul. Z reguły świadczy o niechlujstwie odlewającego i nieprzestrzeganiu właściwej temperatury stopu, a zwłaszcza kokili. Najlepsze remedium: odlewać samemu.
2. Zachowując przy odlewaniu elementarną staranność nie ma żadnego problemu z utrzymaniem się w widełkach wagowych +-0.5 %.
3. Średnica jest bardziej miarodajna niż ciężar. Nawet najzwyklejsza chińska suwmiarka jest tu wystarczająco dokładna (optymalna jest śruba mikrometryczna). Dla kuli 0.451 z czystego ołowiu ciężar powinien wynosić ~138 gr (= ~8.94 g). Jeżeli jednak kula jest z jakiegoś stopu, np. z cyną lub antymonem, to jej cieżar przy tej samej średnicy będzie mniejszy. Że ze stopu nie znaczy że kula jest zła - wszystko zależy od lufy. Uberti może lubić czysty ołów (głębsze bruzdy), Pietta - materiał nieco twardszy, itd.
Kyle
Posty: 44
Rejestracja: pn 26.lis.2018 - 11:22
Moja broń: brak

Re: Dobór kul i pocisków do rewolweru .44

Post autor: Kyle »

Osobiście wolę miękkie kule - nie połamię praski, a i kule będą lepiej wpasowane w bęben. Te kule co mam, są raczej miękkie - to ich plus. Jednak biorąc pod uwagę, że to niemal czysty ołów (bo miękki) to niska waga szczególnie wskazuje na mniejszą wielkość.

ps. pomiar suwmiarką kul obtaczanych nie jest taki prosty (bo to nie idealne kule) - na jednym chwycie będzie nieco więcej, a na innym mniej Także najlepiej i mierzyć suwmiarką i zważyć, a może nawet sprawdzić twardość do tego, i dopiero na końcu wyciągnąć wnioski.
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Dobór kul i pocisków do rewolweru .44

Post autor: Wycior »

1. Sensowny pomiar to trzy kolejne odczyty w możliwie ortogonalnych osiach i średnia. Rozrzut tych odczytów jest zgrubnym wskaźnikiem "jajowatości" kuli. Na podstawie ważenia możesz wyciągać wnioski tylko porównawcze, w obrębie jednej partii kul.
2. Kule właściwie obtaczane powiny być bardziej "kuliste" od surowych. Można obtaczać na dwa sposoby: dla usunięcia nadlewek (np. w betoniarce), i dla polepszenia kształtu (np. między płytami). Ta pierwsza metoda na "jajowatość" wiele nie pomaga, ta druga, przy odpowiedniej cierpliwości, pozwala zejść z rozrzutem poniżej 0.001".
3. Nie wiem jaki masz rewolwer ale wcale nIe jest powiedziane że twoje kule, mimo nieco mniejszej średnicy, mimo wszystko się nie nadają. Zbyt aptekarskie podejście psuje radość życia. Spróbuj jedną załadować. Jeżeli odetnie cienką obrączkę ołowiu to jest OK.
Ostatnio zmieniony czw 21.lut.2019 - 19:06 przez Wycior, łącznie zmieniany 1 raz.
Kyle
Posty: 44
Rejestracja: pn 26.lis.2018 - 11:22
Moja broń: brak

Re: Dobór kul i pocisków do rewolweru .44

Post autor: Kyle »

Właśnie jedną kulkę załadowałem i dosyć lekko weszła paluchami. O obrączce nie ma mowy (wchodzi praktycznie na styk, więc nie ma z czego obcinać)
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Dobór kul i pocisków do rewolweru .44

Post autor: Wycior »

No to się absolutnie nie nadają. Pytanie czy u ciebie nie byłyby lepsze kule przynajmniej 0.453.
Awatar użytkownika
zbiho
Stary bywalec
Posty: 1132
Rejestracja: pt 04.sie.2017 - 08:23
Lokalizacja: Bochnia
Moja broń: .31"

Re: Dobór kul i pocisków do rewolweru .44

Post autor: zbiho »

Może nie doradzaj koledze takiego wymiaru, jak chce większe to .454", nie twórzmy niepotrzebnych bytów, potem klienci mnie na podwymiarach zniszczą.
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Dobór kul i pocisków do rewolweru .44

Post autor: Wycior »

Che, che, twoje kule .454 świetnie się mieszczą w ramach mojego "przynajmniej 0.453". Sensownie jest przyjąć średnicę kuli o jakieś 0.1 mm większą od kalibru bębna, a u niego, zdaje się, ten kaliber jest na poziomie 0.449.
Biker
Bywalec
Posty: 215
Rejestracja: pn 16.maja.2016 - 11:34
Moja broń:

Re: Dobór kul i pocisków do rewolweru .44

Post autor: Biker »

Ja kul .451 wcale nie kupuje. Tylko .454 a najlepiej .457 . Z tych ostatnich zostają ładne "obrączki" co jest chyba najistotniejsze. .454 w niektórych rewolwerach zostawiają tylko takie "półksiężyce". I w zasadzie tylko to mnie interesuje. Z kul co nie zostawiają "obrączek" raczej bym nie strzelał.
Kyle
Posty: 44
Rejestracja: pn 26.lis.2018 - 11:22
Moja broń: brak

Re: Dobór kul i pocisków do rewolweru .44

Post autor: Kyle »

Wycior pisze: czw 21.lut.2019 - 19:51 Che, che, twoje kule .454 świetnie się mieszczą w ramach mojego "przynajmniej 0.453". Sensownie jest przyjąć średnicę kuli o jakieś 0.1 mm większą od kalibru bębna, a u niego, zdaje się, ten kaliber jest na poziomie 0.449.
Tak, u mnie średnica komór bębna to 11,4mm, czyli 0,449" = tyle samo co średnica kul.

No nic, kule dzisiaj odesłałem do militaria.pl, z prośbą o wymianę na 0,451" (tyle powinny mieć wg. opisu z oferty), a jak jest taka możliwość, to miło by było gdyby wymienili nawet na 0,454" - napiszę jak się sprawa zakończy.
Kyle
Posty: 44
Rejestracja: pn 26.lis.2018 - 11:22
Moja broń: brak

Re: Dobór kul i pocisków do rewolweru .44

Post autor: Kyle »

Zapomniałem napisać, jak sprawa się zakończyła. Kule wymieniono, na nieco większe, ale chyba statystycznie/średnio nadal nie mają 0,451. Lepiej kupować 0,454 byle z miękkiego ołowiu - taki mój wniosek.
Andy88
Bywalec
Posty: 293
Rejestracja: pn 22.paź.2018 - 23:25
Lokalizacja: Wielkopolska
Moja broń: Remington 1858 Uberti

Re: Dobór kul i pocisków do rewolweru .44

Post autor: Andy88 »

Dzień dobry obejrzałem sobie film na YouTube link:
https://www.youtube.com/watch?v=nBTOBDw_N1Y
I na tym filmie gość testował amunicję do rewolweru Cattleman Thunderer z lufą 3,5 cala.
Okazuje się że przy krótko lufowym rewolwerze cp sprawdza się amunicja ciężka typu pocisk daje to energię blisko broni nowoczesnej kaliber .38.
Lekkie kule dają energię porównywalną do .22 lr.

No i teraz największy problem polega na tym by znaleźć pocisk krótki i ciężki.Kule są przeważnie krótsze od pocisków więc nie mam z nimi problemów jednak pociski ledwo wchodzą, muszę dodawać mniej prochu a czasami nawet obciąć kawałek pocisku.

Więc od jakiegoś czasu poszukuję pocisków krótkich ale tak by nadal były w miarę ciężkie.
https://allegro.pl/oferta/pociski-rewol ... 9287339822
W tej ofercie na Allegro znalazłem pociski o długości 15,8mm ale może ktoś z was zna coś jeszcze lepszego i krótszego?
Awatar użytkownika
zbiho
Stary bywalec
Posty: 1132
Rejestracja: pt 04.sie.2017 - 08:23
Lokalizacja: Bochnia
Moja broń: .31"

Re: Dobór kul i pocisków do rewolweru .44

Post autor: zbiho »

Oczywiście, najlepsze w Twoim przypadku będą pociski Wad Cutter, czyli praktycznie walec, z małymi rowkami. Więcej wagi nie osiągniesz, z czystego ołowiu więc najcięższy możliwy stop.
Andy88
Bywalec
Posty: 293
Rejestracja: pn 22.paź.2018 - 23:25
Lokalizacja: Wielkopolska
Moja broń: Remington 1858 Uberti

Re: Dobór kul i pocisków do rewolweru .44

Post autor: Andy88 »

zbiho pisze: czw 25.maja.2023 - 18:27 Oczywiście, najlepsze w Twoim przypadku będą pociski Wad Cutter, czyli praktycznie walec, z małymi rowkami. Więcej wagi nie osiągniesz, z czystego ołowiu więc najcięższy możliwy stop.
Daj mi jakiegoś linka do takich pocisków bo nie mogę znaleźć.W internecie wyskakuje mi tylko do nowoczesnej.Pozatym są krótkie?
Awatar użytkownika
zbiho
Stary bywalec
Posty: 1132
Rejestracja: pt 04.sie.2017 - 08:23
Lokalizacja: Bochnia
Moja broń: .31"

Re: Dobór kul i pocisków do rewolweru .44

Post autor: zbiho »

To trzeba zrobić taką kokilę, widocznie nie istnieje.
Napisz na priv.
scraab
Bywalec
Posty: 408
Rejestracja: ndz 05.mar.2023 - 20:21
Moja broń: Derringer chrom

Re: Dobór kul i pocisków do rewolweru .44

Post autor: scraab »

Skup sie raczej na dobrym prochu to bedzie mial i z kulki ciekawe wyniki.
ODPOWIEDZ