Pociski "hollow base"

Awatar użytkownika
Ellen
Moja broń:

Pociski "hollow base"

Post autor: Ellen » sob 03.lis.2018 - 21:42

Może ktoś w prosty sposób wyjaśnić idee pocisków HB (hollow base) w broni odtylcowej?
W odprzodowej jest to proste, ale po co się jej stosuje w broni odtylcowej?
Np. pocisk 45-70 459-405-HB w np. takim Sharpsie (pomijamy czy zaworkowy czy scalony) co daje w porównaniu do "zwykłych" pocisków z pełnym dnem?
Pocisk na przykładzie kokil Lee:
https://leeprecision.com/bullet-casting ... let-molds/

gondoljerzy
Moja broń:

Re: Pociski "hollow base"

Post autor: gondoljerzy » śr 12.gru.2018 - 10:30

Chwila z wujkiem google i wyskakuje, że drążone od tyłu pociski wymyślono dla poprawy celności broni czarnoprochowej: lepsze dopasowanie do gwintu, większa powierzchnia styku z gwintem, wyższe ciśnienie, lepsza celność itp. Ciekawe, że z marszu wyskakują też współczesne pociski HB, np 9mm i też jest podobna argumentacja celowości ich stosowania. Nihil novi sub sole. Podstawowa różnica jest taka, że przy tej samej masie, pocisk HB ma większą powierzchnię styku z gwintem i mniejsze szanse na wyrwanie się z niego.
Czy ma to sens dzisiaj, gdzie dobiera się pociski, twardość ołwiu, proch? Chyba, po prostu jeszcze jedna z dostępnych opcji. Można ją przetestować w działaniu lub nie.

Awatar użytkownika
Ellen
Moja broń:

Re: Pociski "hollow base"

Post autor: Ellen » śr 12.gru.2018 - 11:12

Dziękuję za odpowiedź.
W broni odprzodowej ok, dopasuje się do gwintu. Ale w odtylcowej pocisk jest przecież lekko nadkalibrowy i teoretycznie zwykły powinien też się dopasować.

Tak czy inaczej wychodzi że trzeba sprawdzić na sobie; -).
W międzyczasie znalazłam takie pociski do testów. Jeden forumowy kolega jest odlewa. Zobaczymy jak strzelają. :-) I czy jest jakaś wyraźna różnica.

ODPOWIEDZ