Skok gwintu colta

Generalnie broń krótka taka jak rewolwery oraz pistolety.
Davolbn
Posty: 19
Rejestracja: czw 09.maja.2019 - 22:26
Moja broń: Colt army 1860 .44 71'

Skok gwintu colta

Post autor: Davolbn »

Witam, zmierzylem dzisiaj dokładnie skok gwintu metodą przeciskania pocisku i obliczania kąta. Wyszło wielokrotnie że pocisk obraca się na drodze 198mm o 30 stopni, czyli po obliczeniach wyszło mi że skok to 1-94 :shock: czy jest to możliwe że gwint w rewolwerze posiada tak wolny skok? Colt army firmy rag z 1971
Awatar użytkownika
zbiho
Stary bywalec
Posty: 1132
Rejestracja: pt 04.sie.2017 - 08:23
Lokalizacja: Bochnia
Moja broń: .31"

Re: Skok gwintu colta

Post autor: zbiho »

To tragedia, może się jednak pomyliłeś? oby.
Davolbn
Posty: 19
Rejestracja: czw 09.maja.2019 - 22:26
Moja broń: Colt army 1860 .44 71'

Re: Skok gwintu colta

Post autor: Davolbn »

Zrobię pomiar jutro raz jeszcze i podam wynik
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Skok gwintu colta

Post autor: Wycior »

1. Jeżeli lufa mierzy 198 mm to nie znaczy że przeciskany "pocisk" obracał się na całym tym odcinku - był on trochę krótszy.
2. Tak czy inaczej twój skręt wydaje się nieprawdopodobnie wolny - nawet karabiny piechoty ~18 mm miały szybszy. Błąd metody przy pomiarze niewykluczony. Mógłbyś zrobić zdjęcie przewodu lufy od strony stożka wejściowego, tak aby było widać lufę "na przestrzał"?
Awatar użytkownika
zbiho
Stary bywalec
Posty: 1132
Rejestracja: pt 04.sie.2017 - 08:23
Lokalizacja: Bochnia
Moja broń: .31"

Re: Skok gwintu colta

Post autor: zbiho »

Nie przeciskaj pocisku tylko popatrz do lufy, przy tej długości zobaczysz jaką część obwodu robi gwint i tak obliczysz skok, albo wklej tu zdjęcie.
Len
Bywalec
Posty: 115
Rejestracja: śr 12.lip.2017 - 21:35
Moja broń:

Re: Skok gwintu colta

Post autor: Len »

Chyba domyślam się, co zostało zepsute w tej "metodzie". Z kąta i obwodu kuli oraz długości nagwintowania powinna zostać uzyskana droga jednego obrotu. Długość lufy nie ma tu znaczenia.
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Skok gwintu colta

Post autor: Wycior »

Len pisze: wt 04.cze.2019 - 08:15 Z kąta i obwodu kuli oraz długości nagwintowania powinna zostać uzyskana droga jednego obrotu.
Długość nagwintowania i kąt - świnto prowda. Z czystej ciekawości zapytam jednak, na co miałby wpływ obwód kuli?
Len
Bywalec
Posty: 115
Rejestracja: śr 12.lip.2017 - 21:35
Moja broń:

Re: Skok gwintu colta

Post autor: Len »

To jaki jest "jednostkowy" skręt (jednostkowy kąt) można uznać za część w "całkowaniu" interesującej nas wartości. Przykładowo. Jeśli gwint naznaczył kulę/pocisk na długości 5 mm i jego skręt na tej długości wyniósł 1 mm, to przy obwodzie 35 mm potrzebne jest: 35 mm/1 mm*5 mm=175 mm do wykonania jednego obrotu. Jest to 6,89 cala. Czyli skręt gwintu wynosi wtedy 1:6,89.

Chyba, że rozmawiamy od kącie obrotu względem osi pocisku/kuli. Wtedy to nie ma znaczenia.
Ostatnio zmieniony wt 04.cze.2019 - 10:00 przez Len, łącznie zmieniany 1 raz.
Davolbn
Posty: 19
Rejestracja: czw 09.maja.2019 - 22:26
Moja broń: Colt army 1860 .44 71'

Re: Skok gwintu colta

Post autor: Davolbn »

Długość 198mm to długość samego przewodu z gwintem bez stożka wlotowego. Wrucę z pracy to wrzucę fotki gwintu na przestrzał. Wydaje mi się niemożliwe że jest aż taki wolny skok.
Len
Bywalec
Posty: 115
Rejestracja: śr 12.lip.2017 - 21:35
Moja broń:

Re: Skok gwintu colta

Post autor: Len »

Wyślij zdjęcie kuli/pocisku (najlepiej pocisku) i się to wyliczy w sposób przybliżony. Zdjęcie najlepiej, jeśli oś pocisku będzie jak najbardziej pozioma/pionowa. A perspektywa robienia zdjęcia prostopadła do boku pocisku. Długość lufy nie ma tu znaczenia. Gdyby miała, to "inne" by były ślady na pociskach z różnych luf o tym samym skręcie.
Davolbn
Posty: 19
Rejestracja: czw 09.maja.2019 - 22:26
Moja broń: Colt army 1860 .44 71'

Re: Skok gwintu colta

Post autor: Davolbn »

Za dwie godziny będę w domu to zrobię fotki kuli., pocisku i lufy
Len
Bywalec
Posty: 115
Rejestracja: śr 12.lip.2017 - 21:35
Moja broń:

Re: Skok gwintu colta

Post autor: Len »

Jeszcze potrzebna będzie średnica lufy. Zgaduję, że .44?
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Skok gwintu colta

Post autor: Wycior »

Len pisze: wt 04.cze.2019 - 09:50 Jeśli gwint naznaczył kulę/pocisk na długości 5 mm i jego skręt na tej długości wyniósł 1 mm [...]
OK, nie zajarzyłem że chodzi o pomiar nie lufy tylko nagwintowanego pocisku. Rozumowanie poprawne, ale metoda uciążliwa i wrażliwa na błędy. Dotyczy to zwłaszcza wolniejszych gwintów, gdy nachylenie śladu na pocisku jest niewielkie a sam pocisk podczas mechanicznego przepychania mógł zostać odkształcony i ewentualnie zwichrowany. Trzeba by przeciskać dłuższy walec i to lepiej prasą niż młotkiem. Szybki pomiar obrotowym wyciorem z ciasnym krążkiem filcowym na końcu i wskazówką przy uchwycie powinien dać dokładniejszy wynik. Kaliber nie ma znaczenia. Szacunek skrętu ze zdjęcia przewodu lufy też może wystarczyć.
Davolbn
Posty: 19
Rejestracja: czw 09.maja.2019 - 22:26
Moja broń: Colt army 1860 .44 71'

Re: Skok gwintu colta

Post autor: Davolbn »

Pocisk i lufa
Załączniki
Zarys gwintu. Kiepska jakość, spróbuję zrobić lepsza innym aparatem
Zarys gwintu. Kiepska jakość, spróbuję zrobić lepsza innym aparatem
_20190604_124133.JPG
Arab
Bywalec
Posty: 422
Rejestracja: pn 26.wrz.2016 - 16:03
Lokalizacja: Bytom
Moja broń: Długa

Re: Skok gwintu colta

Post autor: Arab »

Jak dobrze rozumuję biorąc np. gwint 1:66 ,wychodzi 1 pełny obrót na 66 "lufy ?
ODPOWIEDZ