Skok gwintu colta

Generalnie broń krótka taka jak rewolwery oraz pistolety.
Len
Bywalec
Posty: 115
Rejestracja: śr 12.lip.2017 - 21:35
Moja broń:

Re: Skok gwintu colta

Post autor: Len »

Len pisze: wt 04.cze.2019 - 14:07

(...) Wyszedł mi gwint około 1:50. (...)
Wycior pisze: śr 05.cze.2019 - 20:25 @Len, zaciekawiłeś mnie. Czy mógłbyś dokładniej opisać jak ze zrobionego pod kątem zdjęcia, na którym trudno oszacować położenie osi pocisku, nie mowiąc o ewentualnym zwichrowaniu, wyznaczyłeś kąt nachylenia bruzdy względem osi? Szkoda że nie podzieliłeś się swoim wynikiem zanim Kolega Davolbn podał rezultat uzyskany bezpośrednią metodą pomiaru kąta obrotu na znanym odcinku.
Ja w zasadzie zrobiłem to samo, ale inaczej :P. Nie mówię, że to wszystko było super dokładne, ale chyba nawet o taką dokładność nie chodziło (nawet nie była możliwa na podstawie jednego pomiaru i jednej próbki). W poście wyżej już podałem swój wynik :). W każdym razie. Skopiowałem zdjęcie do programu AutoCad. Żeby sobie ułatwić pracę, przeskalowałem zdjęcie, aby pocisk miał średnicę .44. Tam komendą "zmierz długość" wyznaczyłem interesujące mnie wartości. Nie mogłem obrócić zdjęcia, więc pozwoliłem sobie pomierzyć przechył pocisku i przechył gwintu na zdjęciu. Odjąłem jedno od drugiego i miałem "rzeczywisty" przechył gwintu. Na jego podstawie i długości zarysowania oraz obwodzie pocisku, uzyskałem drogę, jaka jest potrzebna do obrotu całego jego obwodu. Można to wszystko zrobić ręcznie z "linijką" i tak robiłem do tej pory. Ale skoro dostałem zdjęcie i jestem leniwą kur#@, to posłużyłem się pomocą komputera.
Ostatnio zmieniony śr 05.cze.2019 - 22:30 przez Len, łącznie zmieniany 1 raz.
Len
Bywalec
Posty: 115
Rejestracja: śr 12.lip.2017 - 21:35
Moja broń:

Re: Skok gwintu colta

Post autor: Len »

1
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Skok gwintu colta

Post autor: Wycior »

Dzięki za obszerne wyjaśnienia. Najwyraźniej zrobiłeś co się dało aby maksymalnie wykoszystać informacje które dostałeś. Szczerze: nie uważam tego sposobu pomiaru skrętu za najlepszy. IMHO metoda pomiaru lufy obrotowym wyciorem jest korzystniejsza chociażby dlatego że wychodzi wprost z definicji skrętu gwintu i jest bezpośrednia a przy minimalnej staranności daje dużą dokładność. Tym niemniej nasze hobby poza dewastacją tarcz (albo dziurawieniem powietrza obok nich) powinno dostarczać też okazji do myślenia, eksperymentów oraz szukania alternatywnych ale niekoniecznie optymalnych rozwiązań. I to mi się tutaj podobało.
Awatar użytkownika
BEAR
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: pn 27.lut.2017 - 21:11
Moja broń:

Re: Skok gwintu colta

Post autor: BEAR »

Odświerzając trochę temat bo czuje niedosyt jakie macie pomiary gwintu w waszych Coltach?
Głownie chodzi mi o Colt Navy .36. czy macie skręt gwintu zgodny z tym co pisze producent? zdaje się 1:30 czy szybszy?
Z racji że nie ma mnie obecnie w domu nie pomierzę, niemniej napewno .36 Uberti z 2018 ma lewy gwint a 44 prawy. Ciekaw jestem jak to jest w zgodności z oryginałem co do skrętu i jego kierunku.
W literaturze wyczytałem tylko ze orginalny miał lewy gwint ale nie ma informacji o 44.
Awatar użytkownika
Chłopiec z Chyloni
Stary bywalec
Posty: 557
Rejestracja: pt 27.mar.2020 - 16:10
Moja broń: Rogers & Spencer, Colt 1851, Enfield P53

Re: Skok gwintu colta

Post autor: Chłopiec z Chyloni »

Bo 44. to Army a nie Navy.
Navy miał zawsze kaliber 36.
To tylko Pietta ma takie wytwory fantazji albo jakieś pojedyncze kopie Coltów wyprodukowane gdzieś w szopce jakiegoś południowca.
O Colcie Army na pewno najdziesz informacje.
Awatar użytkownika
BEAR
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: pn 27.lut.2017 - 21:11
Moja broń:

Re: Skok gwintu colta

Post autor: BEAR »

Posiadam Navy .36 więc on bardziej mnie interesuje a głownie skok gwintu.

Z tym 44 w wykonaniu "Navy" to różne rzeczy czytałem to co uważam za zgodne z historią że były takie lufy w modelu 1851.
Awatar użytkownika
BEAR
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: pn 27.lut.2017 - 21:11
Moja broń:

Re: Skok gwintu colta

Post autor: BEAR »

Nawiązując do poprzedniego tematu Colt Navy. 36 u mnie jest około 1.3 obrotu co przy przeliczeniu daje 1:21 jak jest u Was?

Jak to się ma do danych katalogowych?
ODPOWIEDZ