Pocisk&Kula

Generalnie broń krótka taka jak rewolwery oraz pistolety.
ODPOWIEDZ
Ritcheer
Posty: 53
Rejestracja: wt 02.sie.2016 - 16:02
Moja broń:

Pocisk&Kula

Post autor: Ritcheer »

Zastanawia mnie kwestia wpływu rodzaju pocisku na stan rewolweru. Czy jest różnica w zużyciu naszych rewolwerów w przypadku stosowania pocisku zamiast kuli? Chciałbym pominąć kwestie pobojczyka i ładowania.
Zapraszam do dyskusji :-)
Awatar użytkownika
RedGuy
Stary bywalec
Posty: 655
Rejestracja: pn 14.sie.2017 - 21:40
Lokalizacja: Kamieńsk
Moja broń:

Re: Pocisk&Kula

Post autor: RedGuy »

Chyba większy wpływ ma materiał z jakiego jest wykonany pocisk (twardość) - tak na chłopski rozum ;) .
Ritcheer
Posty: 53
Rejestracja: wt 02.sie.2016 - 16:02
Moja broń:

Re: Pocisk&Kula

Post autor: Ritcheer »

W przypadku gdy materiał pocisku i kuli jest ten sam ? Powiedzmy ołów z 1-3 % zawartością cyny?
Awatar użytkownika
RedGuy
Stary bywalec
Posty: 655
Rejestracja: pn 14.sie.2017 - 21:40
Lokalizacja: Kamieńsk
Moja broń:

Re: Pocisk&Kula

Post autor: RedGuy »

No to z innej Mańki. Wedle mego dość skromnego doświadczenia i wiedzy pocisk ma wpływ tylko na lufę, no może jeszcze bęben w rewolwerze. Jeśli używa się prawidłowych pocisków (czytaj nie strzelasz z kulek stalowych czy kamieni) to bardziej niż o jego wpływ na lufę martwiłbym się o jakość materiału z jakiego jest wykonana broń. Po jakimś czasie któraś ze sprężyn czy zapadek w środku może się zużyć. Ale u mnie to odległa przyszłość, jestem zwykłym niedzielnym kopciuchem :-D .
raguel
Bywalec
Posty: 158
Rejestracja: czw 09.lis.2017 - 02:17
Moja broń: Czołg w stodole

Re: Pocisk&Kula

Post autor: raguel »

Wydaje mi się że ciężko będzie złachać stalowy gwint miotając ołów, niezależnie od kształtu i masy pocisku. Jak dotąd wczystkie nadużyte lufy w broni CP, jakie widziałem, bardziej cierpiały od korozji aniżeli od typowego zużycia.
Tak całkiem teoretyzując to moim zdaniem szybciej broń powinny zużywać kule - mają mniejszą masę, pozwalają na stosowanie większych naważek, przez co zakładam że mają wyższe prędkości wylotowe.
Awatar użytkownika
nerokpl
Bywalec
Posty: 263
Rejestracja: pt 10.mar.2017 - 06:53
Lokalizacja: Piaseczno
Moja broń: nie mieści się już w opisie

Re: Pocisk&Kula

Post autor: nerokpl »

kule - mają mniejszą masę, pozwalają na stosowanie większych naważek, przez co zakładam że mają wyższe prędkości wylotowe.
Z drugiej strony pocisk/kula o większej masie ma mniejszą stratę prędkości. :)
Awatar użytkownika
Zurek
Bywalec
Posty: 151
Rejestracja: śr 28.mar.2018 - 23:21
Moja broń: Remington 1858 .44, Zouave 1863 .58

Re: Pocisk&Kula

Post autor: Zurek »

Ale w kuli powierzchnia tarcia jest mniejsza niż w pocisku. Nie zmienia to faktu że ołów stali nie popsuje. Prędzej się z gwintu zerwie niż zerwie gwint.
Laszek
Posty: 34
Rejestracja: czw 13.paź.2016 - 23:18
Moja broń:

Re: Pocisk&Kula

Post autor: Laszek »

A ja ci powiem nie przejmuj się tym, ładuj wszystko co ołowiane, zanim jeden rewolwer dojedziesz będziesz miał 10 następnych.

A co do niszczenia bębna to lepszy jest pocisk: jest cięższy i ma większe pole styku z cylindrem, przez ułamek sekundy dłużej siedzi w bębnie przez co większe ciśnienie może narosnąć.
ODPOWIEDZ