Kaliber 44 czy 36?

Generalnie broń krótka taka jak rewolwery oraz pistolety.
ODPOWIEDZ
Henk

Kaliber 44 czy 36?

Post autor: Henk »

Większość poleca 44, ale do naszych tarczowych celów 36 wydaje mi się być bardziej odpowiedni. Chciałbym poznać opinie doświadczonych użytkowników.
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Kaliber 44 czy 36?

Post autor: Wycior »

Broń długa czy krótka, a jeżeli krótka to: pistolet czy rewolwer? Przypuszczam że krótka. Na temat rewolweru znajdziesz na forum mnóstwo wypowiedzi doświadczonych strzelców. Radzę ich poszukać (lupka, prawy górny róg strony). Konkluzja może być taka: z kalibru .36 często strzela się przyjemniej, ale .44 ma zalety z racji popularności: duży wybór amunicji, łatwiej kupić i sprzedać używkę. Poza tym decyduje jakość i dopasowanie konkretnej broni, bo w rewolwerze jest sporo czynników wpływających na celność: lufa, osiowość, przyrządy celownicze, dostosowanie chwytu do ręki, itd.

Co do pistoletu, IMHO zdecydowanie .36: słaby odrzut, mały podrzut. Zauważ że pewne topowe konstrukcje do precyzyjnego strzelania tarczowego, jak np. DP Carleton Underhammer czy Dedinski Graves lub Davis, występują tylko w kalibrze .36. Niektóre znane tarczówki, jak np. DP Le Page, mają nawet wariant .31.
Henk

Re: Kaliber 44 czy 36?

Post autor: Henk »

Tak, chodziło mi o rewolwer. Można gdzieś w internecie zobaczyć wykresy toru lotu kuli, oraz porównanie prędkości i energii z tych dwóch kalibrów?
Ostatnio zmieniony śr 22.lis.2017 - 10:00 przez Henk, łącznie zmieniany 2 razy.
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Kaliber 44 czy 36?

Post autor: Wycior »

Na energię mamy wzór: E= 0.5*M*V*V. Kula 0.44 waży ok. 1.8 raza więcej niż 0.36, o tyle większa będzie energia kuli .44 przy tym samym V0. Energią odrzutu rządzi dodatkowo prawo zachowania pędu. Pomińmy oddziaływanie ręki trzymającej broń. Przy danej masie broni i założonej prędkości początkowej w kalibrze .36 prędkość odrzutu będzie wtedy ok. 1.8 raza mniejsza, a energia odrzutu - jakieś 3.2 raza mniejsza niż w .44. Nie uwzględniłem wprawdzie masy gazów prochowych i przybitki, ale primo - w porównaniu z kulą to niewiele, secundo - bardzo z grubsza można założyć, że są one proporcjonalne do masy kuli. W praktyce w broni .36 możemy zafundować sobie większe V0, a co za tym idzie - bardziej płaski tor kuli i krótszy cykl strzału, przy odrzucie wciąż słabszym niż w .44.

Tor lotu: proponuję abyś poszukał w Internecie jakiego prostego kalkulatora balistycznego i pobawił się, podając różne dystanse, kąty strzału, V0, kalibry, itd. Wiele kalkulatorów robi wykresy. Wierz mi - to pouczająca zabawa i po krótkim czasie powoduje efekt: "Ahaaaa!".
Henk

Re: Kaliber 44 czy 36?

Post autor: Henk »

Znalazłem kilka kalkulatorów, ale nie mam cierpliwości do nauki ich obsługi i języka angielskiego. Jest też ciekawy temat na naszej stronie: http://blackpowder.pl/jaki-wybrac-kalib ... 36-czy-44/ Dziwne że wcześniej tego nie znalazłem. Jednak nie wyjaśnia wszystkich moich wątpliwości, jak na przykład krzywizna lotu kul 36 i 44 wystrzelonych z tą samą prędkością, krzywizna lotu kul 36 i 44 wystrzelonych przy tej samej naważce prochu, przy tych samych, albo różnych długościach lufy itp. Na mój bardzo chłopski rozum 36 powinien być szybszy, a tym samym celniejszy, przynajmniej na krótszych dystansach.
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Kaliber 44 czy 36?

Post autor: Wycior »

Długość lufy czy naważka wpływają na prędkość wylotową pocisku (V0). Natomiast po opuszczeniu lufy ruchem pocisku rządzi balistyka zewnętrzna. Liczy się tylko V0 - wszystko jedno jak została osiągnięta. Odtąd decydują takie czynniki, jak jak grawitacja (-> przyśpieszenie ziemskie), kształt pocisku, jego ciężar (-> ciężar właściwy) czy gęstość powietrza (-> opór aerodynamiczny).

Przy takim samym kształcie pocisku (np. kula) i identycznej V0 tor lotu w kalibrze .36 będzie bardziej zakrzywiony niż w .44, ponieważ stosunek masy pocisku (-> bezwładność) do jego oporu aerodynamicznego jest w kalibrze .36 mniej korzystny. Masa rośnie bowiem z trzecią potęgą kalibru, opór - w przybliżeniu - z drugą. Można to zrekompensować zwiększeniem V0. Przy takiej samej naważce i podobnej długości lufy kula .36 poleci dużo szybciej, tor lotu będzie bardziej spłaszczony (przynajmniej na małych dystansach) a odrzut i tak znacznie mniejszy niż w .44.

Główna korzyść z kalibru .36 względem .44 wynika z mniejszego odrzutu/podrzutu, co ułatwia celne strzelanie (mniejsza wrażliwość na sposób trzymania broni). Na typowo pistoletowym dystansie 25 m, przy dobrej broni i właściwie dobranej amunicji, główną przyczyną niecelności jest strzelec, a brak powtarzalności w uchwycie broni to jeden z podstawowych powodów rozrzutu. Mniejszy kaliber to łagodzi.
ODPOWIEDZ