Który z tych 2 na pierwszy gnat dla greenhorna?

Generalnie broń krótka taka jak rewolwery oraz pistolety.
Wycior
VIP
Posty: 1161
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Który z tych 2 na pierwszy gnat dla greenhorna?

Post autor: Wycior » wt 12.wrz.2017 - 20:35

kiniakinia1000 pisze:
wt 12.wrz.2017 - 18:15
historycznie ludzie w epoce mieli wodę i oliwę do oliwienia
Faktycznie, nie dysponowali chemią - co najwyżej zwykłym mydłem. Oprócz tego mieli jednak staromodne kapiszony, zwłaszcza te oparte na chloranach. W odróżnieniu od dzisiejszych ich produkty rozkładu były wyjątkowo korozyjne. To właśnie z ich powodu - a nie z czarnego prochu - wzięło się przekonanie że niemyta broń kapiszonowa rdzewieje "w oczach". Użytkownicy skałek tego problemu nie znali, a do ich czyszczenia wystarczała czysta woda. W rewolwerach kapiszony "dmuchały" w dużym stopniu do wnętrza mechanizmu. Ciekawi mnie czy nie czyszczony w środku rewolwer był w epoce na dłuższą metę bezpieczny od stopniowej destrukcji i czy woda usuwała kapiszonowy osad. Być może płukanie dawało efekt, ale woda musiała być nie tylko gorąca ale i obficie doprawiona mydłem. Samo oliwienie i smarowanie mogło zapewne spowolnić korozję, ale nie usuwało zagrożenia.

rusznik
VIP
Posty: 589
Rejestracja: śr 11.paź.2006 - 18:28
Lokalizacja: Cieszyn
Moja broń:

Re: Który z tych 2 na pierwszy gnat dla greenhorna?

Post autor: rusznik » śr 13.wrz.2017 - 11:56

Koledzy na te wasze bolaczki i pytanka sa gotowe fachowe odpowiedzi i to prosto z EPOKI a sa to ORGINALNE epokowe zachowane instrukcje obslugi i ladowania broni=rewolwerow Colta i innych...wystarczy dobra fachowa literatura sa tez reprinty epokowych instrukcji wystarczy nieco uruchomic szere komórki i paluszki na klawiaturze aby wyszukac sobie takie cos w necie...wiem wiem ze myslenie czasem boli no i trzeba nieco znac angielski lecz na to juz ja ''biedaczek'' wam nieporadze.
Tak merytorycznie to poszukajcie w fotkach z netu epokowe Colty w skrzynkach i tam na wewnetrznej stronie wieka jest czesto przyklejona kartka z epokowa fabryczna instrukcja lub jakies inne reprinty/fotki instrukcji zamieszczone w necie...mnie sie niechce wstawiac fotek z mojej literatury 8-)
Co do chemi wykorzystywanej przy myciu broni cp to fakt CIEPLA woda z mydlem to byla podstawa lecz znano tez terpentyne do czyszczenia mocno zabrudzonych luf oraz z rzadka inne mieszaniny dostepnej ''chemi''...cement tez znali i masowo uzywali [Koloseum , Panteon] starożytni Rzymianie lecz calkiem doniedawna uwazano ze cement=beton to wspolczesny 20 wieczny wynalazek... :lol:

Wycior
VIP
Posty: 1161
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Który z tych 2 na pierwszy gnat dla greenhorna?

Post autor: Wycior » śr 13.wrz.2017 - 15:13

rusznik pisze:
śr 13.wrz.2017 - 11:56
Koledzy na te wasze bolaczki i pytanka sa gotowe fachowe odpowiedzi i to prosto z EPOKI
O tym że w epoce producenci zalecali kompletną rozbiórkę mechanizmu i jego czyszczenie element po elemencie wiemy dobrze. Wyraźnie mówi o tym np. oryginalna instrukcja do kapiszonowego Colta:

DIRECTION FOR CLEANING
Set the lock at half-cook; drive out the key that holds the barrel and cylinder to the lock-frame, then draw off the barrel and cylinder, by bringing down the lever and forcing the rammer on the partition between the chambers. Take out the nipples. Wash the cylinder and barrel in warm water, dry and oil them thoroughly; oil freely the base-pin on which the cylinder revolves.

TO TAKE THE LOCK TO PIECES, CLEAN, AND OIL
First - Remove the stock by turning out the bottom and two rear screws that fasten it to the guard and lock-frame, near the hammer.
Second - Loosen the screw that fasten the mainspring to the trigger-guard, and turn the spring from under the tumbler of the hammer.
Third - Remove the trigger-guard, by turning out the three screws that fasten it to the lock-frame.
Fourth - Turn out the screw, and remove the double sere spring that bears upon the trigger and bolt.
Fifth - Turn out the screw-pins that hold the trigger and bolt.
Sixth - Turn out the remaining screw-pin, and remove the hammer with hand-spring attached, by drawing it downwards out of the lock-frame. Clean all the parts, and oil them thoroughly.

TO PUT THEM TOGETHER
Replace the hammer with hand-spring attached, then the bolt, the trigger, the sere spring, the trigger-guard, the mainspring, and finally the handle; returning each screw to its proper place, the arm ist again fit for use.

Jeżeli przeciera się starannie i oliwi każdą część z osobna to nawet mydło może nie być konieczne. Zastanawialiśmy się raczej nad tym czy w prymitywnych warunkach polowo-preriowych fabryczne zalecenia były przestrzegane i jakie mogły być konsekwencje ich ignorowania. W każdym razie Wild Bill Hickok podobno pucował swą broń codziennie.

wojciech332
Posty: 1
Rejestracja: sob 30.mar.2019 - 08:58
Moja broń: brak

Re: Który z tych 2 na pierwszy gnat dla greenhorna?

Post autor: wojciech332 » sob 30.mar.2019 - 08:59

Może coś ciekawego znajdzie się w sklepie internetowym https://www.zbrojownia.pl/ . Ja w tym sklepie internetowym bardzo często kupowałem i zawsze byłem bardzo zadowolonym człowiekiem.

Marek
VIP
Posty: 529
Rejestracja: śr 11.paź.2006 - 10:45
Lokalizacja: Gliwice
Moja broń:

Re: Który z tych 2 na pierwszy gnat dla greenhorna?

Post autor: Marek » sob 30.mar.2019 - 19:15

Taka reklama bez reklamy.

Wycior
VIP
Posty: 1161
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Który z tych 2 na pierwszy gnat dla greenhorna?

Post autor: Wycior » sob 30.mar.2019 - 21:30

To bardzo zabawna rada, ponieważ ten sklep (o ile się nie mylę) broni CP nie prowadzi. Da się tam natomiast nabyć fajną procę i taki zakup koledze wojciech332 polecam. Można z niej ostro strzelić kulą w płot. Dalsze zadowolenie gwarantowane.

ODPOWIEDZ