Klucz do kominków muszkietowych

Przeróbki broni CP, naprawy oraz ciekawe akcesoria CP.
ODPOWIEDZ
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Klucz do kominków muszkietowych

Post autor: Wycior »

W zeszłą niedzielę na strzelnicy obserwowałem kolegę z pięknym muszkietem. Biedak zapomniał klucza do kominków. Poszukiwania u innych strzelców nie dały wyniku i wykręcał kominek kombinerkami, co było be. Klucz warto zawsze mieć pod ręką, pytanie skąd go wziąć? Kupić? Jeżeli tak to jaki, bo większość sprzedawanych wzorów to n-krotnie przepłacony złom z miękkiej stali. Akurat dla kominków muszkietowych wyjście jest proste, gdyż ich uchwyt na klucz ma przekój kwadratu o boku ok. 1/4" - tyle samo ile ma otwór typowych, nasadowych bitów-kluczy ślusarskich. Wystarczy taki bit funkcjonalnie odwrócić: chwyt nasadzamy na kominek a w otwór roboczy wsadzamy pasujący sześciokątny imbus, którym pokręcamy.
Obrazek
Dobierając rozmiar bitu warto sprawdzić czy stożek kominka mieści się w kluczu. Dobrze jest czoło otworu zeszlifować na płasko ale od biedy bez tego się obejdzie. Efektywny koszt takiego klucza: 2 do 5 złotych - u mnie wyszło 1.70. Wystarczą najtańsze bity i imbusy z wyprzedaży. Nawet one pod względem twardości i wytrzymałości biją na głowę tzw. "profesjonalne", markowe klucze. Taki klucz nie wygnie się, nie stępi i nie będzie rujnował kominków. Zrobiłem sobie ich pół tuzina i mam je wszędzie. Po ostatniej niedzieli jeden włożyłem do schowka w aucie.
.44
Bywalec
Posty: 483
Rejestracja: ndz 06.maja.2012 - 13:01
Lokalizacja: Piła
Moja broń:

Re: Klucz do kominków muszkietowych

Post autor: .44 »

Najtańsze i jednocześnie dobre rozwiązanie. Odkąd mam karabin takiego klucza używam
Przemek
Posty: 3
Rejestracja: ndz 01.kwie.2018 - 10:49
Lokalizacja: pogranicze śląsko - zagłębiowskie
Moja broń: M1842 angielski

Re: Klucz do kominków muszkietowych

Post autor: Przemek »

mea culpa ...jak mawiali rzymianie. Wiem że wstyd i "gańba". Co gorsza "szkoda" kominka. Melduje posłusznie, że "kominek" składający się z imbusa i nasadki od poniedziałku 19 listopada (po niedzielnym spotkaniu w Siemianowicach) już wylądował w mojej skrzynce z resztą akcesoriów do broni. Dziękuje za upomnienie i obiecuje poprawę ....
Arab
Bywalec
Posty: 422
Rejestracja: pn 26.wrz.2016 - 16:03
Lokalizacja: Bytom
Moja broń: Długa

Re: Klucz do kominków muszkietowych

Post autor: Arab »

Co z tego jak dzisiaj 25-go go nie używałeś ,a było warto ,nas dzisiaj niewielu było. A dopiero 16-go grudnia będzie okazja .
ODPOWIEDZ