Honowanie lufy

Przeróbki broni CP, naprawy oraz ciekawe akcesoria CP.
Arab
Bywalec
Posty: 422
Rejestracja: pn 26.wrz.2016 - 16:03
Lokalizacja: Bytom
Moja broń: Długa

Honowanie lufy

Post autor: Arab »

Honowanie to jak każdy trochę obyty ze strzelectwem wie ,jest to "dopieszczenie" wnętrza lufy . Wypolerowanie powierzchni wewnętrznej do stanu gładkości szkła .Implikacją tego zabiegu jest lepsza celność, łatwiejsze czyszczenie i inne .
Stosowana metoda "odlewu ołowianego " z dodatkiem past polerskich jest bardzo pracochłonna i trochę nie na czasie,wobec nowoczesnych rozwiązań technologicznych .
Tak więc idąc "za ciosem" przeszukałem trochę nieznane ścieżki internetu i doszukałem się takiego czegoś :
http://www.flex-hone.pl/flex-hone/bro%C5%84
Awatar użytkownika
zbiho
Stary bywalec
Posty: 1132
Rejestracja: pt 04.sie.2017 - 08:23
Lokalizacja: Bochnia
Moja broń: .31"

Re: Honowanie lufy

Post autor: zbiho »

A co z gwintem?
Awatar użytkownika
KUKUŁKA
Bywalec
Posty: 181
Rejestracja: wt 01.lip.2014 - 07:17
Lokalizacja: POGÓRZE SUDECKIE
Moja broń:

Re: Honowanie lufy

Post autor: KUKUŁKA »

Takich szczot używamy w pracy do szlifowania otworów-tak, dzięki ich użyciu można sobie zrobić w czarnoprochowcu " nowoczesną i na czasie" lufę o przekroju poligonalnym😋
amigo
Stary bywalec
Posty: 552
Rejestracja: pn 03.kwie.2017 - 19:07
Moja broń: za dużo się tego uzbierało : )

Re: Honowanie lufy

Post autor: amigo »

A może jak troszkę bardziej poszlifować wiertareczką to z poligonalnej wyjdzie lufa z gwintem progresywnym :lol:
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Honowanie lufy

Post autor: Wycior »

Kiedyś też sądziłem że maksymalnie gładka, idealna lufa jest kluczem do precyzji w broni CP. Potem postrzelałem z różnych antyków, które w gwintowanej lufie wprawdzie nie mialy lustra ale za to trochę wżerów. Gdy się okazało że robią skupienie nie gorsze od przeciętnej repliki z błyszczącym w środku przewodem, to zacząłem się zastanawiać. Pewne jest natomiast że gładka powierzchnia lufy to mniej nagaru i łatwiejsze czyszczenie.
Awatar użytkownika
KUKUŁKA
Bywalec
Posty: 181
Rejestracja: wt 01.lip.2014 - 07:17
Lokalizacja: POGÓRZE SUDECKIE
Moja broń:

Re: Honowanie lufy

Post autor: KUKUŁKA »

Mam identyczne doświadczenia.
Arab
Bywalec
Posty: 422
Rejestracja: pn 26.wrz.2016 - 16:03
Lokalizacja: Bytom
Moja broń: Długa

Re: Honowanie lufy

Post autor: Arab »

Trochę podzwoniłem do tej firmy , i otrzymałem odpowiedż że dysponują bardzo drobnymi szczotkami ściernymi ,niestety cały "wic" polega na cenie i może być nie adekwatna do efektów .
Dodam iż w razie gdyby zastosować taką szczotkę ruch obrotowy na jak to ktoś wspomniał ,wiertareczce nie wchodzi w rachubę :oczy: to nie rura o gładkim przewodzie . Raczej chodziło o ruch posuwisto -zwrotny zgodnie z gwintem lufy .
Ale to tylko dywagacje,
Tak na prawdę ów pomysł się zrodził w trakcie strzelania na strzelnicy ,w wyniku pewnego problemu jakiego doświadczam przy strzelaniu.
Ale o tym w kolejnym temacie .
Awatar użytkownika
KUKUŁKA
Bywalec
Posty: 181
Rejestracja: wt 01.lip.2014 - 07:17
Lokalizacja: POGÓRZE SUDECKIE
Moja broń:

Re: Honowanie lufy

Post autor: KUKUŁKA »

Trening i jeszcze raz trening- nie zastąpi żadnego pucowania lufy -kiedyś na strzelnicy w Bronówku był już wieczór i Kolega ze stanowiska obok kończący strzelanie z WPB dał mi do ręki CZ- tkę 75 - był bardzo zdziwiony że użytkownik bezpozwoleniowych pukawek ładowanych kaszą i ołowiem wpakował z jednej ręki prawie cały magazynek w pole 9-ki. Trzeba sprawdzić - jeśli broń jest celna - to pozostaje trening - a nie szukanie marchewki do zupy lub czegoś co się z tym rymuje.
Awatar użytkownika
KUKUŁKA
Bywalec
Posty: 181
Rejestracja: wt 01.lip.2014 - 07:17
Lokalizacja: POGÓRZE SUDECKIE
Moja broń:

Re: Honowanie lufy

Post autor: KUKUŁKA »

Obrazek
Znalazłem w swoich zdjęciach następny przykład - wyciągnięty z pudełka nowiuteńki Remington Uberti z lufą 5,5 cala , wystrzelone dwa bębny( jeden oryginalny, drugi dokupiony- załadowane na prasce)- strzelnica Stare Bogaczowice , luty tego roku, z jednej reki , 25 m- czy ten Remik potrzebuje honowania? Nie sądze.
Arab
Bywalec
Posty: 422
Rejestracja: pn 26.wrz.2016 - 16:03
Lokalizacja: Bytom
Moja broń: Długa

Re: Honowanie lufy

Post autor: Arab »

Niestety kolego wyciągasz pochopne wnioski . Problem nie leży w w celności , czy tez braku treningu. Rewolwer z lufką 8 cala ,a karabin z lufą 36 cali to dwie różne historie .
Problem opisałem w nowym wątku pt. "Pewien problem przy strzelaniu "
Awatar użytkownika
Bready
Stary bywalec
Posty: 1430
Rejestracja: czw 23.lut.2012 - 02:03
Lokalizacja: Dupont, PA, USA
Moja broń: Duzo ,dawno nie liczylem ;)

Re: Honowanie lufy

Post autor: Bready »

Te hony nadaja sie tylko do gladkiej lufy ,w gwintowaneej zniszcza Ci gwint.
Dzialaja na zasadzie docisku koncowek (kulek polerujacych) do scianek lufy sila odsrodkowa ,wiec bez rotacji efekt bedzie mizerny.
Pozostaje Ci dociaranie za pomoca odlewu ,glownie tylnej czesci lufy ,i do tej operacji dobrze by bylo wykrecic korek.
Albo czysczenie co kilka strzalow ,moze co strzal.
Awatar użytkownika
KUKUŁKA
Bywalec
Posty: 181
Rejestracja: wt 01.lip.2014 - 07:17
Lokalizacja: POGÓRZE SUDECKIE
Moja broń:

Re: Honowanie lufy

Post autor: KUKUŁKA »

Słuszna uwaga Kolego Sadam- wczoraj miałem dosyć kiepski dzień i naklepałem przed snem durnot których dziś już nie mogłem edytować. I tak bywa.
manolo4
Posty: 36
Rejestracja: wt 03.lip.2018 - 19:31
Moja broń: takie tam

Re: Honowanie lufy

Post autor: manolo4 »

Witam.
Może lekko podsycę temat honowania.
Jako że jestem w posiadaniu włoskiego budżetowego bubla, spróbowałem polerowania przewodu lufy mosiężną szczotką. Szczotka być może była wątpliwej jakości bo wytarła się dość szybko. Przewód lufy nieznacznie poprawił swój wygląd co do celności nic się nie zmieniło.
Patent ze szczotką zaczerpnięty z jakiegoś artykułu rusznikarskiego dodatkowo rękojeść wyciora powinna luźno się obracać w okół własnej osi tak aby szczotka swobodnie podążała za skrętem gwintu.
Może jakbym zdarł ze cztery szczotki ... ale brakło mi odwagi
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Honowanie lufy

Post autor: Wycior »

Polerowanie polega na ścieraniu materiału, tak więc samą mosiężną szczotką stalowej lufy nie wypolerujesz tylko ją doczyścisz ("spolerujesz" zanieczyszczenia). Mniejsza o terminologię. Z obrotowym wyciorem to prawda. Użycie szczotki jest najbardziej sensowne po wcześniejszym wymyciu lufy i zmiękczeniu wszelkich osadów, w szczególności zaschłego nagaru. Czym zwilżyłeś szczotkę/lufę przed polerowaniem? Jeżeli szczotka tak szybko się wytarła to czy przypadkiem nie szorowałeś lufy na sucho? Gdy zanieczyszczenia zostały wystarczająco zmiękczone to nie ma sensu szorować "do upadłego" - jakieś dwadzieścia ruchów tam i z powrotem dobrą szczotką powinno załatwić sprawę. Gdyby lufa była porządnie zaołowiona to inna sprawa ale wtedy sama szczotka może nie wystarczyć.
manolo4
Posty: 36
Rejestracja: wt 03.lip.2018 - 19:31
Moja broń: takie tam

Re: Honowanie lufy

Post autor: manolo4 »

Pasta polerska zielona, nafta. Sam byłem zdziwiony że szczotka się wytarła. Zestaw do czyszczenia z allegr... pewnie chińszczyzna.
ODPOWIEDZ