Co można poprawić?

Przeróbki broni CP, naprawy oraz ciekawe akcesoria CP.
ODPOWIEDZ
Henk

Co można poprawić?

Post autor: Henk »

Moje pytanie nie dotyczy naprawienia usterki, lecz ulepszenia sprawnych mechanizmów. Widziałem tematy o zmiękczaniu spustu, poprawieniu osiowości, o zmniejszaniu szczeliny nie widziałem. Chciałbym też wiedzieć które części warto wypolerować, żeby nie rysowały metalu i poprawiały komfort użytkowania. Dobrze byłoby mieć to wszystko w jednym temacie. Zacznijmy od zmniejszania szczeliny pomiędzy lufą a bębnem. Da się to zrobić w domowych warunkach?
Biker
Bywalec
Posty: 215
Rejestracja: pn 16.maja.2016 - 11:34
Moja broń:

Re: Co można poprawić?

Post autor: Biker »

Az mnie korci aby użyć słowa "dyletant". Ale może zacznijmy od tego w jakim to sprzęcie tą szczelinę chcesz zmieszać? Wiesz, że istnieje kilka różnych typów rewolwerów? można np.: założyć dłuższy bęben ;)
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Co można poprawić?

Post autor: Wycior »

Henk pisze: śr 13.gru.2017 - 15:07 o zmniejszaniu szczeliny nie widziałem.
Może dlatego że zbyt duża szczelina rzadko jest rzeczywistym problemem (z wyjątkiem, zdaje się, Cattlemanów, gdzie z powodu wadliwej konstrukcji szczelina podobno sukcesywnie się poszerza). Większy kłopot potrafi sprawić zbyt wąska szczelina (tak poniżej 0.05 mm), która ma tendencję do blokowania bębna nagarem przy dłuższym strzelaniu - zwłaszcza jeżeli kiepsko smarujemy. Cienka szczelina przyśpiesza też przecinanie osi bębna i ramy (efekt Bernoulliego). A z jaką to szczeliną walczysz, kolego Henk?
Henk

Re: Co można poprawić?

Post autor: Henk »

Nie mam jeszcze rewolweru, zamierzam kupić coś używanego i chcę wiedzieć czym się kierować, a po zakupie co i jak poprawić. Poczytałem trochę forum i wygląda na to, że szkodliwość szczeliny zmieniła się w ciągu kilku lat - kiedyś wyraźnie zalecano mniejszą szczelinę, obecnie jest to bagatelizowane. Mam na oku kilka Coltów i Remików z różnymi szczelinami. Im większa szczelina tym tańszy rewolwer, więc jeśli mogę sam zmniejszyć szczelinę, to wolę kupić taniej. Poza tym tego tematu nie zakładałem dla samej szczeliny. Macie jakieś zdjęcia ze wskazaniem na elementy, które poprawialiście w swoich sprzętach?
Awatar użytkownika
Szaddam
Bywalec
Posty: 465
Rejestracja: ndz 24.kwie.2016 - 17:06
Lokalizacja: Będzin
Moja broń: .44, .45, .55

Re: Co można poprawić?

Post autor: Szaddam »

Kolego @Henk - sam nie zmniejszysz szczeliny, a i jeśli ona jest mniejsza niż milimetr to i tak zbytnio nie przeszkadza.
Jedynym istotnym problemem jest prawidłowa osiowość! Jej brak jest niebezpieczny dla zdrowia.

Jeżeli chcesz broń do zabawy i strzelania rekreacyjnego, taki znajdziesz bez kłopotu. Co innego ja chcesz coś do strzelania tarczowego - tu szykuj spory worek kasy i przygotuj się na dłuższe poszukiwania.
Samodzielnie wiele więcej niż porządne nasmarowanie nie zrobisz.
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Co można poprawić?

Post autor: Wycior »

Henk pisze: czw 14.gru.2017 - 04:06 kiedyś wyraźnie zalecano mniejszą szczelinę, obecnie jest to bagatelizowane.
Może dlatego że w międzyczasie "rewolwerowcy" nabyli doświadczenia, zaczęli mierzyć na chrono (niektórzy) i rozpoznawać czynniki istotne od tych mniej ważnych. Dopiero od roku 2011 większość rewolwerów jest bezpozwoleniowa. Wcześniej tylko Patersony, Walkery i Dragoony, a już przy Colcie 1851 niektóre organa wietrzyły krew.

Przyjemnie jest posiadać rzeczy perfekcyjne: rewolwer z optymalną szczeliną, super osiowy, z idealną blokadą bębna, itd. Lepsze jest jednak wrogiem dobrego i poszukiwanie perfekcji często psuje radość z życia. Do wbicia gwoździa mogę użyć młotka marki Husqvarna za 300 zł albo chińskiego z marketu za 3 zł. Ten fiński idealnie leży w dłoni, cieszy oko i wytrzyma do końca świata, ale obydwa spełniają swoją funkcję. Jeżeli kolekcjonuję młotki - kupię Husqvarnę. Jeżeli tylko majsterkuję - ten chiński.

Przygody z CP nie musisz rozpoczynać od ulepszania wszystkiego. Kup rewolwer w przyzwoitym stanie i zacznij strzelać. Wkrótce sam ocenisz co jest warte poprawy. Dla osoby niedoświadczonej zakup używki od nieznanego sprzedawcy może być ryzykowny. Poszukaj może firmy handlującej używkami (są takie). Wtedy masz duża szansę dostanć broń w przyzwoitym stanie i z jakaś gwarancją, no a w razie draki masz prawo zwrotu. Tu i ówdzie podają że optymalna jest szczelina np. 0.15-0.2 mm. Jeżeli trafisz na 0.1..0.4 mm to w praktyce będzie równie dobra, 0.5 mm też jest akceptowalne, zwłaszcza przy kalibrze 0.45. Na prędkość początkową pocisku szczelina wpływa w mniejszym stopniu niż niedokładność odmierzania prochu prochownicą czy miarką. Jak napisał Szaddam: najważniejsza jest osiowość. Niewielka nieosiowość jest nieistotna, warto sprawdzić czy nie jest nadmierna. Lufa i komory bębna mają być czyste, kominki - dawać się wykręcić i być niezbite, sprężyna główna - być mocna, pozycja ładowania kurka i blokada bębna - działać niezawodnie. W Coltach - klin ma siedzieć pewnie - nie za głęboko i nie za płytko. Na początek to by chyba było na tyle. Potem możesz ulepszać co dusza zapragnie. W praktyce jednak w systemie: rewolwer-strzelec komponentem wymagającym zazwyczaj największych i często radykalnych ulepszeń jest ten drugi element.
Henk

Re: Co można poprawić?

Post autor: Henk »

Wycior, możesz polecić jakąś firmę handlującą używkami?
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Co można poprawić?

Post autor: Wycior »

Na myśl przychodzą mi dwie: Gunserwis i Atenagun. Z żadnej z tych firm nie korzystałem osobiście, ale znam kilka osób które coś tam kupiły i były zadowolone. Chwalono sobie dobry kontakt. Wrzuć do szukajki na naszym forum - niewykluczone że znajdziesz jakieś konkretne referencje. Jest jeszcze Stef-Mar - o tej firmie wiem mniej, ale też nic złego nie słyszałem.
Awatar użytkownika
Heron
Site Admin
Posty: 526
Rejestracja: wt 11.sie.2015 - 21:10
Moja broń:

Re: Co można poprawić?

Post autor: Heron »

Strzelałem spokojnie z broni posiadającej szczeliny przekraczające 1 mm i wielkiego problemu nie było.
O ile w przypadku Colta, realne jest dostosowanie klinu - ale warto broń mieć wcześniej w rękach :) lub w przypadku zakupu na allegro, jest możliwość odstąpienia od umowy i odesłania broni.
Gunservis i Atenagun mogę polecić :)
ODPOWIEDZ