Kalkulator balistyczny dla snajperów CP bez określania BC pocisku i V pocisku

Przeróbki broni CP, naprawy oraz ciekawe akcesoria CP.
ODPOWIEDZ
Staszek L
Bywalec
Posty: 322
Rejestracja: czw 23.lut.2017 - 18:08
Lokalizacja: Środek Polski
Moja broń: Niezawodna

Kalkulator balistyczny dla snajperów CP bez określania BC pocisku i V pocisku

Post autor: Staszek L »

Czy jest możliwe, aby trafiać w cel przy idealnych warunkach pogodowych na dystansie 300-1000m, nie znając parametrów BC-pocisku i jego prędkości mając bardzo precyzyjnie przestrzelaną broń na dystansie:
1. 50m (minus) -6,7 MOA
2. 100m na tym dystansie mamy zero (0) na diopterze.
3. 200m na tym dystansie mamy diopter nastawiony na 15,8 MOA lub 15 MOA.
Czy jest prosty sposób, aby to policzyć na przysłowiowych "palcach" w warunkach polowych? Tak aby można było trafić w odpowiedniej wielkości cel na danym dystansie np. 300m, 500m, 800m czy 1000m?
Pociski jakich używam to zakres 450-540 grs. Problem jest taki, że mam łatwiej broń przestrzelać na pobliskiej strzelnicy na 200m, a nie gnać setki kilometrów po każdej zmianie naważki czy pocisku.

Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.
.44
Bywalec
Posty: 483
Rejestracja: ndz 06.maja.2012 - 13:01
Lokalizacja: Piła
Moja broń:

Re: Kalkulator balistyczny dla snajperów CP bez określania BC pocisku i V pocisku

Post autor: .44 »

Współczynnik balistyczny i prędkość początkowa to podstawowe dane do obliczenia kąta podniesienia lufy. Bez tego raczej ciężko będzie. A zresztą i tak trafiać ten cel na 1000 metrów musisz jechać na strzelnicę...
Staszek L
Bywalec
Posty: 322
Rejestracja: czw 23.lut.2017 - 18:08
Lokalizacja: Środek Polski
Moja broń: Niezawodna

Re: Kalkulator balistyczny dla snajperów CP bez określania BC pocisku i V pocisku

Post autor: Staszek L »

Widzę że odsłon jest sporo więc zainteresowanie tematem też.
Ale mam wrażenie że młodzi mniej doświadczeni strzelcy boją się cokolwiek zaproponować, by nie narazić się na krytykę.
Natomiast strzelcy bardziej doświadczeni długodystansowi posiadają chronografy i kalkulatory balistyczne
i nie są zainteresowani tematem.
A właśnie Ci koledzy maja największą wiedzę bo widzą najlepiej na swoich diopterach, nastawy, proporcje oraz zależności pomiędzy nimi, i mogliby coś podpowiedzieć.
Pozdrawiam.
Staszek L
Bywalec
Posty: 322
Rejestracja: czw 23.lut.2017 - 18:08
Lokalizacja: Środek Polski
Moja broń: Niezawodna

Re: Kalkulator balistyczny dla snajperów CP bez określania BC pocisku i V pocisku

Post autor: Staszek L »

Dzięki Wojtku, widzę, że na Ciebie zawsze można liczyć.
Te rozwiązania są mi po części znane, bo sam korzystam z kalkulatora balistycznego nie mając chronografu.
Ale podsunąłeś mi pewne rozwiązanie, aby wykorzystać kalkulator balistyczny.
Bo obserwując jak nowi męczą się z tymi nastawami to aż ich żal, więc dlatego postanowiłem założyć ten temat. Posiłkując się kalkulatorem balistycznym wyliczyłem dokładnie średnią wartość w MOA jaką musimy DODATKOWO dodać na każdych 100 m, wspomagając się danymi z poszczególnych dystansów w zakresie 1000 m.
Nazwałem to KOREKTOREM BALISTYCZNYM, przypisany jest do konkretnego pocisku.
Pocisk o wadze; 540 grs. wartość korektora to: 1.30 MOA
Pocisk o wadze; 510 grs. wartość korektora to: 1.30 MOA.
Pocisk o wadze; 450 grs. wartość korektora to: 1.35 MOA.
Pocisk o wadze; 260 grs. wartość korektora to: 2.10 MOA
Zakres prędkości przy jakich był sprawdzany korektor to: 300-400 m/s.
Kaliber: 451
Np. mamy zero ( 0 ) na 100 m
Na 200 m nastawienie jest: 15 MOA
Aby nastawić na 300 m musimy podnieś diopter o tyle, ile wcześniej podnieśliśmy ze 100 m na dystans 200 m czyli o kolejne 15 MOA. Na diopterze wówczas mamy wartość 30 MOA i strzelamy, ale okazuje się, że pociski w tarcze trafiają za nisko, więc podnosimy diopter. Gdy trafiamy już w środek tarczy, sprawdzamy o ile jeszcze musieliśmy skorygować. Okazało się, że podnieśliśmy diopter jeszcze o 1.35 MOA, i właśnie ta wartość jest tym
KOREKTOREM BALISTYCZNYM.
Więc dodajemy wartość korektora balistycznego wyrażoną w MOA jest to: 1.35 MOA na każdych następnych 100 m.
Na 300 m nastawienie 15 MOA + (15 MOA + 1.35 MOA) = 31.35 MOA
Na 400 m nastawienie 31.35 MOA + (16.35 MOA + 1.35 MOA) = 49.05 MO
Gdy np. strzelaliśmy na dystansie 400 m i okazało się np, że faktyczne nastawienie to: 50 MOA to robimy korektę np:
Na 500 m uwzględniamy korektę: 50 MOA + (17.7 MOA + 1.35 MOA) = 69.05 MOA
Na 600 metrach podobnie itd:
Dla lepszego zrozumienia można MOA zastąpić kreskami na diopterze pod warunkiem, że długość linii celowania na karabinie wynosi: 87.3 cm, wtedy stosunek odległość do długości linii celowania wyniesie 114.55 wówczas wartość: 1 MOA będzie równa wartości 0.01 cala na diopterze, a na 100 m będzie to 2,91 cm.
Jako ciekawostkę dodam, że na dystansie 1000 m pomiędzy kalkulatorem balistycznym STRELOK, a moim rozwiązaniem różnica nie przekracza jednego ( 1 ) MOA.
Staszek L
Bywalec
Posty: 322
Rejestracja: czw 23.lut.2017 - 18:08
Lokalizacja: Środek Polski
Moja broń: Niezawodna

Re: Kalkulator balistyczny dla snajperów CP bez określania BC pocisku i V pocisku

Post autor: Staszek L »

Witam kolegów, co chcą strzelać dalej niż 100m a nie chcą wydawać pieniędzy na chronografy i inne duperele. Jednocześnie chcieliby trafiać od razu pierwszym strzałem w czarne pole tarczy, oczywiście z dobrej broni z szybkim gwintem.
Podaje jako ciekawostkę.
Kolega Grzesiek przyjeżdżając na tegoroczne MP CP nie miał nastaw na 300m z Sharpsa scalonego a konkurencję wygrał z wynikiem 80 pkt, w ostatniej chwili powiedziałem mu jak nastawić diopter na 300m według mojego wyżej zaprezentowanego rozwiązania i nawet nie korygował nastaw, od razu trafił pod rząd dwie dziewiątki. Byłem nie mniej zadowolony z jego sukcesu, jak ze swojej wygranej dzień wcześniej w Vetterli z wynikiem 96 pkt.
Pozdrawiam Staszek!
Staszek L
Bywalec
Posty: 322
Rejestracja: czw 23.lut.2017 - 18:08
Lokalizacja: Środek Polski
Moja broń: Niezawodna

Re: Kalkulator balistyczny dla snajperów CP bez określania BC pocisku i V pocisku

Post autor: Staszek L »

Derek pisze: śr 12.cze.2019 - 21:02 Odnalezione na forach amerykańskich:
Lyman 451114 - BC .243
MAŁA KOREKTA, aby być precyzyjnym na tyle, ile jest to możliwe.

Darek podaiąc BC pocisku Lyman 451114 waga 450grs ułatwił mi precyzyjne wyliczenie KOREKTORA BALISTYCZNEGO do tego pocisku.
Stara wartość to 1,35 MOA była wyliczona z opadu pocisku na jednym dystansie od 200 do 300m, dlatego była obarczona pewnym błędem.
Nowa wartość KOREKTORA do tego pocisku to 2,0 MOA jest to wartość uśredniona z ośmiu (8) wyników na dystansie 200-1000m. Wartosci do pocisków 540grs/510grs pozostają niezmienne, były wyliczone już wtedy z (8) wyników.

Małe porównanie, gdy wartość korektora jest 2,0 MOA to BC= 0.243
Natomiast gdy wartość korektora była by 1,35 MOA to pocisk musiał by mieć BC 0.310 - 0.320
Miałem już tego tematu nie dotykać, na 500m pewnie nikt by się nie kapnął. Ale gdyby skorzystał ktoś z tego schematu i chciał strzelać na 1000m.
ODPOWIEDZ