Na co zwrócić uwagę przy kupnie rewolveru

Przeróbki broni CP, naprawy oraz ciekawe akcesoria CP.
Lupus60
Posty: 25
Rejestracja: wt 04.paź.2016 - 10:30
Moja broń:

Na co zwrócić uwagę przy kupnie rewolveru

Post autor: Lupus60 »

Wklejam tekst z innego forum, bo tu chyba jest właściwe.

Cześć, nazywam się Wojtek, mieszkam w Bielsku Białej, mam 55 lat, itdp. Mam remika Hege Uberti, 5,5', powłoka hart. Jako że jeszcze za komuny zajmowałem się strzelaniem i naprawą - produkcją broni jestem w stanie ocenić jakość, oraz działanie mechanizmów broni. Mam parę uwag dla kupujących rewolvery, być może pomoże to w podjęciu decyzji.
Podczas kupowania należy zwrócić uwagę na szczelinę między lufą a bębnem, ponieważ poprawienie tego jest bardzo trudne. wystarczy tani szczelinomierz. Właściwa szczelina to między 0,1 a 0,2 mm. dobrze gdyby była zrobiona również korona lufy, bo to raczej robota dla rusznikarza.
Następna sprawa to precyzja blokady bębna - warto przetestować parę sztuk naciągając kurek do pozycji strzału paręnaście razy i obserwując jakie ślady robi na wyfrezowanych 'ŁÓDECZKACH" . Jeśli robi te ślady na krawędziach wyżłobień, bądź ścina krawędzie, znaczy to że jest źle wystrugany kurek, który za to odpowiada. Można to oczywiście poprawić, ale to żmudna robota.
Po zakupie najlepszej sztuki, należy go bezzwłocznie rozebrać do rosołu, zakupić dobry precyzyjny pilniczek, bardzo drobny, płasko półokrągły (np Bahco swiss) i zacząć poprawiać fabrykę. Odkuwka ramy jest frezowana, a póżniej szlifowana od zewnątrz, co powoduje "popłynięcie" stali poza krawędź szlifu, a to znowu zadziory kaleczące kurek, pobijak i bęben. Wszystkie elementy z zadziorami warto delikatnie wygładzić, co spowoduje brak, lub mniejsze obtarcia na elementach ruchomych.
Należy też dokładnie przyjrzeć się popychaczowi bębna, ponieważ niewielkie wyfrezowanie (ścięcie narożnika) odpowiada za gładkość wkładania bębna. wyfrezowanie to warto wyrównać pilniczkiem, lub papierem ściernym, powyżej 800. Również na bębnie krawędzie które współpracują z popychaczem warto lekko ściąć, bęben będzie wówczas wchodził bez oporów. płaszczyzna w ramie po której ślizga się popychacz szczególnie prawa, też powinna być gładka, ponieważ bęben musi wcisnąć popychacz do wnętrza, a największe tarcie występuje na tej ściance i samym popychaczu.
Warto również stępić krawędzie blokady bębna, oraz ściąć krawędzie w otworze blokady bębna w ramie. To one często odpowiadają za rysowanie bębna przy wkładaniu.
Kurek jest zrobiony bardzo niefachowo, więc warto poświęcić mu też trochę uwagi. Niedaleko otworu osi jest wystający element w kształcie klina, i to on odpowiada za precyzyjne domykanie się blokady bębna. Warto go nieco wyrównać.
Zadzior, półeczka blokady kurek- język spustowy też wygląda źle, jest nierówny, a powinien być gładki. warto spojrzeć na niego przez lupę i wygładzić go bardzo dokładnie, uważając przy tym by nie zmienić jego płaszczyzny.
W przyszłości można będzie pokombinować tym fragmentem kurka w celu zmiany siły nacisku na spust przy strzelaniu precyzyjnym.
Warto również pilniczkiem wyrównać wszystkie powierzchnie wewnątrz ramy o które będą ocierały się elementy ruchome
Mam nadzieję że trochę pomogłem w decyzji ;)
Awatar użytkownika
wpytkezbysia
Posty: 20
Rejestracja: śr 13.lip.2016 - 15:39
Lokalizacja: Warszawa
Moja broń:

Re: Na co zwrócić uwagę przy kupnie rewolveru

Post autor: wpytkezbysia »

tiaaa......o ile część młodych osób dowie się co to szczelinomierz z Internetów, to reszta dla "manualno-technicznych" może być wielką niewidomą :). Młodzi nie maja teraz ZPT w szkole, rozróżnić pilnik do drewna a do metalu nie wielu potrafi. Ale niestety jest tak jak piszesz. Większość "włoszczyzny CP" na naszym rynku wymaga korekt, można samemu jeśli czują się na siłach lub zlecić profesjonalnemu rusznikarzowi ew. osobie co ogarnia zagadnienia techniczno - manualne..... smutna prawda.
Lupus60
Posty: 25
Rejestracja: wt 04.paź.2016 - 10:30
Moja broń:

Re: Na co zwrócić uwagę przy kupnie rewolveru

Post autor: Lupus60 »

Chciałem jeszcze dodać, że aby rygiel bębna wskakiwał bardzo precyzyjnie należy spiłować górę popychacza bębna z lewej strony na lekki skos opadający oczywiście w lewo. Warto robić to gdy jest założony, co chwile sprawdzając jak domyka się zatrzask
heathcliff
Posty: 8
Rejestracja: czw 29.wrz.2016 - 22:31
Moja broń:

Re: Na co zwrócić uwagę przy kupnie rewolveru

Post autor: heathcliff »

Witam,
Rozmawiałem ostatnio z przedstawicielem sklepu Saguaro-arms. Powiedziano mi, że jeśli szczelina mieści się w normie to nie wpływa to negatywnie na celność. Nie ma konieczności skupiania się tylko na rewolwerach ze szczeliną 1-1.5mm.
Lupus60
Posty: 25
Rejestracja: wt 04.paź.2016 - 10:30
Moja broń:

Re: Na co zwrócić uwagę przy kupnie rewolveru

Post autor: Lupus60 »

To oczywiście prawda, niemniej jednak ma to pewne znaczenie, jeśli ktoś będzie chciał postrzelać sobie precyzyjnie - niewielkie, ale ma. Druga sprawa, to wydostające się ze szczeliny gazy i ew resztki niedopalonego prochu, przybitki, czy odrobinki ołowiu. Wystarczy poszukać sobie filmiku na yt slow motion, gdzie to zjawisko widać dokładnie. Ergo - jeśli ktoś chce sobie postrzelać, nieistotna jest szczelina, korona lufy, czy precyzja domykania bębna. Chcę tylko zaznaczyć że mechanizm powinien być zrobiony precyzyjnie, z szacunkiem dla klienta, z możliwością strzelania precyzyjnego.
Awatar użytkownika
Wena2k432
Bywalec
Posty: 323
Rejestracja: wt 26.kwie.2016 - 07:55
Moja broń:

Re: Na co zwrócić uwagę przy kupnie rewolveru

Post autor: Wena2k432 »

Z tym 1,5mm trochę przesadziłeś ;) , ale generalnie to prawda. Tylko pojedyncze konstrukcje rewolwerów, to broń gazoszczelna. Znaczna większość posiada szczelinę, którą podczas strzału ucieka część gazów prochowych. Generalnie, o ile nie masz jakichś super umiejętności strzeleckich i strzelasz rekreacyjnie nie będzie to miało dla ciebie różnicy, czy rewolwer ma szczelinę 0,1mm, czy 0,4mm. Zauważysz to tylko na strzelnicy, po tym jak daleko odsuwają się inne osoby kiedy strzelasz ;) Zresztą zbyt mała szczelina wcale nie jest super, gdyż może często prowadzić do blokowania się bębna. Taką broń często można rozpoznać na aukcjach po wytartej oksydzie na przodzie bębna.
Awatar użytkownika
Wena2k432
Bywalec
Posty: 323
Rejestracja: wt 26.kwie.2016 - 07:55
Moja broń:

Re: Na co zwrócić uwagę przy kupnie rewolveru

Post autor: Wena2k432 »

Zgadzam się oczywiście, że płacąc niemałe pieniądze, broń powinna być dopracowana ;)
Lupus60
Posty: 25
Rejestracja: wt 04.paź.2016 - 10:30
Moja broń:

Re: Na co zwrócić uwagę przy kupnie rewolveru

Post autor: Lupus60 »

Zgadza się, zbyt mała oczywiście niedobra ;), ja mam 0,12 i jest ok, bez zacięć i wytarć. temat podjąłem dlatego że mając możliwość wyboru, priorytetem jest szczelina, którą bardzo trudno później ustawić, inne sprawy można załatwić przy biurku.
edwbed58
Posty: 1
Rejestracja: śr 09.lis.2016 - 19:18
Moja broń:

Re: Na co zwrócić uwagę przy kupnie rewolveru

Post autor: edwbed58 »

Witam Kolegów jest nowy choć mam już 58 lat to o broni czarnoprochowej muszę się przyznać nie mam doświadczenia chyba że z książek.Mieszkam na opolszczyźnie w K-Koźlu.Przyznaję że bardzo spodobały mi się wasze pomocne wypowiedzi.Jestem zdecydowany zakupić dla siebie rewolwer remingtona cal 44 inox oczywiście jeszcze nie w tym miesiącu ale będę chciał zrobić sobie prezent jeszcze w tym roku.Słuchając Waszych wypowiedzi, będę pragnął skorzystać z Waszych doświadczeń co jest niezwykle bardzo ważne dla mnie.Jeśli chodzi o broń bardzo lubie skrupulatność i dokładnie wykonanie wszystkiego w takim sprzęcie jak broń palna a zwlaszcza jeśli chodzi o broń krótką.Jak widzę pomimo wydatku ponad 2 tys zł są w tych replikach pewne niedoskonałości.Będę potrzebował kogoś kto zechce mi przy zakupie pomóc by uchronić sie przed bublem.Doświadczenia jak widzicie z rusznikarstwa nie mam żadnego natomiast ze strzelania z broni palnej to już mi łatwiej będzie opanować bo miałem styczność z tym fachem w przeszłości wiele razy.Jeśli ktoś naprawdę z Was Koledzy jesteście specami ewentualnie znacie bardzo dobrego rusznikarza a zwłaszcza niedaleko mojego miejsca zamieszkania,to bardzo chętnie będę wdzięczny gdyż wcześniej czy później będę potrzebował jego pomocy i bardzo proszę o podanie mi namiary na opolszczyźnie lub na śląsku.Pozdrawiam Miłośników PC.
Awatar użytkownika
Szaddam
Bywalec
Posty: 465
Rejestracja: ndz 24.kwie.2016 - 17:06
Lokalizacja: Będzin
Moja broń: .44, .45, .55

Re: Na co zwrócić uwagę przy kupnie rewolveru

Post autor: Szaddam »

Moim skromnym zdaniem:
Kolego @edwbed58, jak planujesz strzelać tylko rekreacyjnie, a na to wskazuje budżet 2000 zł, nie powinieneś mieć większych kłopotów technicznych z nabytą repliką z sklepie. Tarczowym sprzętem to nie będzie, a jakby wyskoczył jakiś feler, to masz przecież dwa lata gwarancji.
Jak masz jednak ambicje zawodnicze - powinieneś jeszcze sporo poczytać, i przeznaczyć kwotę parę razy wyższą.
Przy strzelaniu rekreacyjnym i tak musisz doliczyć jeszcze ok. 500 zł na sprzęt i materiały, a jak chcesz poważnie brać udział w zawodach ... znacznie więcej (choćby na sprzęt do samodzielnego lania kul, precyzyjne sporządzanie naważek, itd.).
PosiadaczProcy
Bywalec
Posty: 166
Rejestracja: pt 10.maja.2019 - 14:10
Moja broń: brak

Re: Na co zwrócić uwagę przy kupnie rewolveru

Post autor: PosiadaczProcy »

Lupus60 pisze: czw 06.paź.2016 - 12:25 Chciałem jeszcze dodać, że aby rygiel bębna wskakiwał bardzo precyzyjnie należy spiłować górę popychacza bębna z lewej strony na lekki skos opadający oczywiście w lewo. Warto robić to gdy jest założony, co chwile sprawdzając jak domyka się zatrzask
Warto też zrobić co innego, przyda się zanim zaczniemy "kłapać" kurkiem np. sprawdzając płynność pracy mechanizmów, obrotów bębna itp.
Przyszłym posiadaczom Remika Uberti (a i innych typów pewnie też nie wolnych od tej przypadłości) którym zależy na tym by zatrzask/blokada bębna nie "wycinał" krawędzi gniazd w bębnie życzliwa rada: zanim zaczniecie kręcić bębnem/pstrykać kurkiem z aktywną pracą zatrzasku weźcie iglak, osełkę diamentową czy coś w tym rodzaju, np. 12V miniszlifierkę z osadzonym jakimś elementem polerskim i - delikatnie by nie podrapać przyległości ani nie zmienić ważnych wymiarów ząbka - załamcie i zapolerujcie krawędzie tego zatrzasku. Co prawda producent "tę" krawędź która wycina?wybija? nam krawędzie w gniazdach bębna lekko załamał ale to jest dużo za mało, załamana pod niedostatecznym kątem krawędź zatrzasku wciąż pozostaje ostra i wycina? a może nie daj boże wybija? (co świadczyłoby o katastrofalnej jakości/miękkości materiału bębna, vide potwierdzające to podejrzenie powyginane resztki rozerwanego bębna z filmu https://www.youtube.com/watch?v=Q_XNWeMqCT0 !) w krawędziach gniazd bębna swój dodatkowy "stopień na krawędzi zejścia...".
Widać Producentowi sprawia zbyt wielką trudność 1 - stosowne maksymalne dopieszczenie elementów wew. mechanizmu, 2 - synchronizacja współpracujących części rewolweru, 3 - ew. już fabrycznie wykonanie w/w "zejść" dla zęba blokady na krawędziach wcięć tak, by nie były one wybijane przez zatrzask u Użytkownika, co zapobiegłoby "psuciu" zarówno bryły i wizerunku bębnów jak i image samego Producenta...
PosiadaczProcy
Bywalec
Posty: 166
Rejestracja: pt 10.maja.2019 - 14:10
Moja broń: brak

Re: Na co zwrócić uwagę przy kupnie rewolveru

Post autor: PosiadaczProcy »

Lupus60 pisze: czw 06.paź.2016 - 12:25 Chciałem jeszcze dodać, że aby rygiel bębna wskakiwał bardzo precyzyjnie należy spiłować górę popychacza bębna z lewej strony na lekki skos opadający oczywiście w lewo. Warto robić to gdy jest założony, co chwile sprawdzając jak domyka się zatrzask
A'propos cytatu mam kilka "dopytań" - chciałem je zadać na priva ale nie widzę tu takiej opcji:
cyt:
spiłować górę popychacza bębna z lewej strony na lekki skos opadający oczywiście w lewo.
Wspomniana "lewa strona popychacza" to od której strony ma być widziana/określana: po linii celowania, czyli od strony strzelającego, czy patrząc od wylotu lufy?
Warto robić to gdy jest założony, co chwile sprawdzając jak domyka się zatrzask
Mam niemałą zagwozdkę ponieważ uważam że przy założonym, zasłaniającym go bębnie nie sposób piłować wspomnianego popychacza - tam "niet prystupu". :-D
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Na co zwrócić uwagę przy kupnie rewolveru

Post autor: Wycior »

1. Lewą i prawą stronę broni określamy patrząc zgodnie z kierunkiem celowania. Do patrzenia od strony wylotu lufy, aczkolwiek czasem nieuniknionego, lepiej się nie przyzwyczajać.

2. Do przemyślenia przed ulepszaniem za pomocą pilniczka. Pracujące powierzchnie elementów mechanizmu są utwardzane powierzchniowo (przynajmniej powinny być). Jak się je dopiłuje to może (ale nie na pewno) będą miały korzystniejszy kształt. Na pewno natomiast stracą powierzchniowe utwardzenie. Od tej pory będą się zużywać w nieporównywalnie szybszym tempie i ich "idealny" kształt zapewne długo się nie utrzyma. Odtworzenie powierzchniowego utwardzenia jest zaś o kilka rzędów trudniejsze od wymachiwania pilnikiem.
Lupus60
Posty: 25
Rejestracja: wt 04.paź.2016 - 10:30
Moja broń:

Re: Na co zwrócić uwagę przy kupnie rewolveru

Post autor: Lupus60 »

Niestety elementy ruchome nie są utwardzane powierzchniowo. Przy bardzo precyzyjnej obróbce było by to wskazane, ale jakość i wymiary są bardzo średnie, więc każdym egzemplazem musiał by zająć się ktoś indywidualnie, po czym dopiero utwardzac. Niestety prace ręczne są wskazane 😉
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Na co zwrócić uwagę przy kupnie rewolveru

Post autor: Wycior »

To mnie trochę dziwi, bo w moich rewolwerach (replikach) istotne elementy zamka są utwardzone. Niewykluczone jednak że dzisiejsi producenci tanich replik ten zabieg technologiczny odpuszczają, aczkolwiek w odpowiednio wyposażonym zakładzie/warsztacie operacja taka nie jest ani skomplikowana, ani kosztowna.

Dorzucę jeszcze że w broni epokowej powierzchniowo utwardzane były wszystkie obciążone i trące elementy zamka. Dotyczyło to także wszelkich śrub, włącznie z tymi mocującymi zamek oraz śruby warkocza.
ODPOWIEDZ