Rdza i wżery

Przeróbki broni CP, naprawy oraz ciekawe akcesoria CP.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Łucznik
Bywalec
Posty: 157
Rejestracja: czw 12.paź.2006 - 10:29
Lokalizacja: Czerskie Bractwo Kurkowe
Moja broń:

Rdza i wżery

Post autor: Łucznik »

Poszukuję porady: jaki jest skład kąpieli do usunięcia rdzy i wżerów, jednocześnie mało lub wcale nie aktywnej w stosunku do stali.

Pewnie chodzi mi o cały proces odrdzewiania a nie tylko o zasadniczą kąpiel.

Czy znajdzie się jakiś macher, który ma to obcykane?
Remington
Posty: 37
Rejestracja: sob 28.paź.2006 - 17:14
Lokalizacja: Trójmiasto
Moja broń:

Post autor: Remington »

Przepisów na usunięcie rdzy jest wiele, zależnie od stopnia skorodowania.
Co do usunięcia wżerów, cóż, albo spawarka, albo pilnik ździerak i szlifierka, co jest barbarzyństwem.

Na rdzę polecam roztwór 10% wodorotlenku sodu ( soda kaustyczna, popularny środek do czyszczenia rur "kret").
Przedmiot czyszczony trzeba owinąć blachą/taśmą cynkową lub aluminiową, to zalać roztworem i zostawić na 24 godz. Po tym casie rdza zamienia się w czarne błoto, czyści się szczotką drucianą pod bierzącą, ciepłą wodą. W razie potrzeby czynność powtórzyć.

Mwtoda ta nie niszczy metalu, pozostawia ciemny, grafitowy odcień.
Awatar użytkownika
mkl1
Stary bywalec
Posty: 1000
Rejestracja: śr 25.paź.2006 - 14:18
Lokalizacja: KATOWICE
Moja broń:

Re: Rdza i wżery

Post autor: mkl1 »

Łucznik pisze:Poszukuję porady: jaki jest skład kąpieli do usunięcia rdzy i wżerów, jednocześnie mało lub wcale nie aktywnej w stosunku do stali.

Pewnie chodzi mi o cały proces odrdzewiania a nie tylko o zasadniczą kąpiel.

Czy znajdzie się jakiś macher, który ma to obcykane?
co chcesz odrdzewiać?- bo to istotne...
Jeżeli zewnętrzne powierzchnie to znajdę kilka rad ( w zależności od stanu korozjii) bawię się w "restaurację starego żelaztwa: broni białej i palnej)
Cyrograf15
Posty: 34
Rejestracja: czw 12.paź.2006 - 21:10
Lokalizacja: Kraków
Moja broń:

Post autor: Cyrograf15 »

To co Remington opisuje to autoliza, osobiście jestem zwolenikiem elektrolizy. Napisz jednak co masz zamiar czyścić to dość istotne.
Wojtek
Mariusz W.
Posty: 27
Rejestracja: pt 20.paź.2006 - 15:29
Lokalizacja: Wrocław
Moja broń:

Post autor: Mariusz W. »

Opisana wcześniej metoda,daje najlepsze rezultaty w obiektach z głębokimi wżerami, wypełnionymi produktami korozji . W obiektach skorodowanych powierzchownie, z niewielkimi wżerami, polecam kwas ortofosforowy +tiomocznik jako inhibitor-stężenie 10-15%,albo fosol .W trakcie odrdzewiania czyścić szczotką,.
ODPOWIEDZ