gruość luf czarnoprochowców

Przeróbki broni CP, naprawy oraz ciekawe akcesoria CP.
ODPOWIEDZ
qaz123
Posty: 7
Rejestracja: pt 11.maja.2012 - 15:20
Moja broń:

gruość luf czarnoprochowców

Post autor: qaz123 »

cześć
nurtuję mnie takie pytanie :
-jakiej grubości są ścianki karabinu czarnoprochowego .50 mierzone w trzech punktach w miejscu komory nabojowej( bo chyba tak to trzeba nazwać)
w środku lufy i przy wylocie,
-jakiej grubości są ścianki lufy strzelby czarnoprochowej kal 20 i 16 mierzone w tych samych punktach.
zdaje sobie sprawę że te wartości są zmienne w zależności od producenta broni lub jeszcze innych czynników
z góry dziękuję za wszelkie informacje
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Bready
Stary bywalec
Posty: 1430
Rejestracja: czw 23.lut.2012 - 02:03
Lokalizacja: Dupont, PA, USA
Moja broń: Duzo ,dawno nie liczylem ;)

Post autor: Bready »

Zalezy tez to od materialu z jakiego lufa jest wykonana.
Moge pomierzyc w poniedzialek jak wroce do domu dla deerhuntera (na calej dlugosci taka sama ) i dla Traditions Poursuit (nowoczesna lufa In-Line ,zewnetrzna srednica sie zmienia)
Zaden z nich nie ma komory prochowej o innej srednicy niz przewod lufy ,gwint na calej dlogosci ,ale w odtylcowych czarnoprochowych takie komory sa.
mkowalczuk
Stary bywalec
Posty: 2304
Rejestracja: czw 12.paź.2006 - 09:23
Moja broń:

Post autor: mkowalczuk »

A po co ta wiedza?
Chcesz sam zrobić czarnoprochowca? Za samodzielne wytwarzanie broni palnej (nawet takiej, którą wolno mieć bez pozwolenia) jest przewidziany w kodeksie karnym paragraf.

W strzelbie grubość ścianki to 2-7 mm.
W karabinie grubość lufy to czasem 3 cm i więcej. "Dziura w środku" to. np. 1/2 cala.
W strzelbie ciśnienie jest sporo niższe, ale rusznikarze kombinowali z lufami kutymi z np. drutu by łagodzić skutki rozerwania.
qaz123
Posty: 7
Rejestracja: pt 11.maja.2012 - 15:20
Moja broń:

Post autor: qaz123 »

bready byłbym wdzięczny za podanie tych wymiarów.
mkowalczuk czy ktoś tu powiedział chociaż słówkiem że chce ktoś tu produkować broń?
Swoja drogą po nowelizacji lufa bez komory nabojowej jest uznawana jako nieistotna cześć broni a więc można ją wykonać samodzielnie a jak sami pisaliście w czarnoprochowcach ładowanych odprzodowo nie ma takiej komory więc w czym problem?
a i te wymiary to nie wiem skąd wziąłeś skoro w broniach na proch bezdymny ścianki w kalibrze 12/70 w najgrubszym miejscu wynoszą 4-5 mm a jak wiadomo ciśnienia tam panujące są o niebo większe niż w czarno prochowcach.
i tu moje ostatnie pytanie jakie są te wartości ciśnień w czarnoprochowcach na kulę na śrut w rożnych kalibrach w porównaniu z bronią na nabój zespolony ?
ktoś posiada może jakąś tabelkę lub inne dane na ten temat proszę o ich podesłanie
Awatar użytkownika
mkl1
Stary bywalec
Posty: 1000
Rejestracja: śr 25.paź.2006 - 14:18
Lokalizacja: KATOWICE
Moja broń:

Post autor: mkl1 »

Strzelba 12-tka - komora prochowa zew. 26 mm
Srodek 22m
wylot lufy 20mm
Odejmij średnice wg wagomiaru(czyli 18,xx) i masz
Karabiny t już inna bajka, ponieważ n w Sharpsie mam:
komora 30mm
Srodek 24 mm
koniec lufy =22
odejmij kal. 54 i masz
Awatar użytkownika
mkl1
Stary bywalec
Posty: 1000
Rejestracja: śr 25.paź.2006 - 14:18
Lokalizacja: KATOWICE
Moja broń:

Post autor: mkl1 »

qaz123 pisze: i tu moje ostatnie pytanie jakie są te wartości ciśnień w czarnoprochowcach na kulę na śrut w rożnych kalibrach w porównaniu z bronią na nabój zespolony ?
ktoś posiada może jakąś tabelkę lub inne dane na ten temat proszę o ich podesłanie
Kolego trochę pracy... Wujek Google i znajdziesz...
Przepraszam , ale nie toleruję pewnych zachowań = daj mi :-D

to już wiedzą (o mnie) i koledzy z beżowego i tutaj...
Można pomóc, ale....pierw wykaż się sam.. .....że cos zrobiłeś :-o

Wrócę jeszcze do tzw grubości lufy... to zależy z jakiego okresu broń chcesz porównać..... bo pierwsze lufy były baaaardzo grube :-P , a te bliżej "wynalezienia nitro" nie odbiegały od współczesnych...
Wiesz techonologia, ==wiercenie, kucie, na goraco, na zimno itp....co rusznikarnia to inna bajka...


Widzisz... na "beżowym" CAŁKIEM, CŁAKOWICIE Cię olali...
:-P
mkowalczuk
Stary bywalec
Posty: 2304
Rejestracja: czw 12.paź.2006 - 09:23
Moja broń:

Post autor: mkowalczuk »

Nie ma problemu w tym, że zapragniesz wykonać "rurę", ale po co wykonywać lufę czarnoprochowca jeśli nie w celu wykonania samej broni? To zaś jak wspomniałem jest dozwolone jedynie w wykonaniu uprawnionego rusznikarza.

Źle Ci nie życzyłem, ale mnie nie dość, że nie uspokoiłeś to odniosłem wrażenie, że masz pretensje, że się zapytałem (uważasz, że możesz pytać o wszystko, a ja to już nie) i zaczynasz kozaczyć. Dopuszczam więc sobie dalszą na ten temat rozmowę :?
Awatar użytkownika
Bready
Stary bywalec
Posty: 1430
Rejestracja: czw 23.lut.2012 - 02:03
Lokalizacja: Dupont, PA, USA
Moja broń: Duzo ,dawno nie liczylem ;)

Post autor: Bready »

@qaz123
Przede wszystkim lufy wykonywane sa z wysokojakosciowej stali walcowanej ,lub kutej ,wszystkie przechodza proby cisnieniowe oraz tzw ostrzal.
Wystarczy ze w materiale lufy bedzie babel powietrza ,ziarno wegla ,lub stal bedzie zbyt mocno zahartowana ,a wiec zbyt krucha i wypadek gotowy.
http://www.youtube.com/watch?v=wtY1bT4Hh2g
Mysle ze jednak ze nie zamierzasz produkowac lufy ,zwlaszcza ze w zasadzie w warunkach domowych to niemozliwe ,poprostu sie nie da zrobic bezpiecznej lufy ,ze o centrycznosci ,utwardzeniu scianek i gladkosci przewodu lufy nie wspomne .
Co do interpretacji przepisow to nie masz racji ,miejsce w lufie gdzie jest umieszczony proch to komora prochowa ,niezaleznie czy ma wymiary takie same jak reszta lufy ,czy nie.
Poszukaj na "beżowym" byla dyskusja na ten temat.
Co do wymiarow ,deerhunter .50 -lufa osmiokatna 23.5mm mierzone na zewnatrz miedzy plaszczyznami osmiokata ,okolo 5.15 mm grubosc scianki w bruzdach gwintu w majcienszym miejscu osmiokata.
Pousuit .50 - lufa cylindryczna o stopniowanej grubosci ,srednica zewnetrzna od 25.45mm przy korku lufy do 20.5mm przy koncu.
Grubosc scianek musisz wyliczyc.
Mossberg 535 - 12GA shotgun ,srednica stopniowana od 30.2 mm na komorze nabojowaj 22.1mm w okolo 3/4 slugosci 22.8mm koncowka.
Tak ze jak porownasz te ostatnia ze strzelba kolegi mkl1 (ten sam kaliber) to moja ma o wiele grubsze scianki i zapewniam cie ze z wysokiej jakosci stali (ale to jest nitro z komora 89mm dlugosci).
Podstawa zaprojektowanej grubosci scianek sa wyliczenia wytrzymalosciowe materialu dla konkretnego gatunku stali ,i zalozonego cisniena w lufie.
qaz123
Posty: 7
Rejestracja: pt 11.maja.2012 - 15:20
Moja broń:

Post autor: qaz123 »

no dobra postaram się do wszystkiego co napisaliście ustosunkować 8)
dzięki wszystkim za pomoc w podaniu wymiarów. Zdziwiły mnie trochę te wymiary :D .
jeśli chodzi o to czy będę coś w warunkach domowych produkował to mówię nie chociaż miałem takie plany
:ops: :lol:
miałem coś jeszcze pisać ale muszę spadać :)
jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc i do zobaczenia kiedyś na strzelnicy
pozdrawiam
ODPOWIEDZ