Mocowanie lufy

Przeróbki broni CP, naprawy oraz ciekawe akcesoria CP.
ODPOWIEDZ
Dale
Posty: 6
Rejestracja: pn 29.gru.2008 - 18:05
Moja broń:

Mocowanie lufy

Post autor: Dale »

Witam,
Postanowiłem się tutaj zarejestrować bo nigdzie indziej nie udało mi sie uzyskać odpowiedzi na kilka pytań :) Pomożecie :) ?

Jakie były sposoby mocowania luf w dawnej broni palnej (konkretnie XVI-XVII wiek) ? Poza bączkami i przetyczkami przechodzącymi przez ściankę lufy i kolbę ?
Czy np. dorabiano jakieś wypustki do lufy i je "przetykano" ?
Jaką długość miał korek w lufie ? Oraz czy często zdarzało się że była w nim komora ładunkowa, a otwór zapałowy przechodził przez lufę i korek ?

Czy jedynym sposobem uzyskania kanału zapałowego rozszerzającego się do środka było zrobienie takiego kanału we wkręcanym elemencie w lufę ?
Pozdrawiam Marek
Awatar użytkownika
Mincerz
Stary bywalec
Posty: 762
Rejestracja: czw 26.paź.2006 - 00:25
Lokalizacja: Warszawa
Moja broń:

Post autor: Mincerz »

polecam
http://www.muzzleloadingforum.com/fusio ... hp?fid/15/
Dobre forum i w postach jest dość dużo potrzebnych linków.
Na http://www.hermann-historica.de/ są niekiedy wystawione same części broni. Albo broń cała ale tak, że można zobaczyć szczeg. konstrukcyjne.
Popatrzę dziś w Rusznikarstwo Szkoły Cieszyńskiej, dam znać, czy coś tam jest.

Co to jest otwór zapałowy przechodzący przez korek i lufę? Od tyłu czy z boku? Bo nie rozumiem.
I czy nie lepiej kupić gotową lufę na Tracku?
Pozdrawiam!
Dale
Posty: 6
Rejestracja: pn 29.gru.2008 - 18:05
Moja broń:

Post autor: Dale »

Mincerz pisze:
Co to jest otwór zapałowy przechodzący przez korek i lufę? Od tyłu czy z boku? Bo nie rozumiem.
I czy nie lepiej kupić gotową lufę na Tracku?
Pozdrawiam!
Chodziło mi o o to że znalazłem zdjęcie przekroju lufy, proch (ładowany normalnie, przez lufę) zsypywał się do komory zrobionej w korku (kaliber lufy ok 12-14 mm, a średnica komory jakieś 6-8 mm). i tam otwór zapałowy biegł z boku (panewka umieszczona normalnie :) na swoim zwykłym miejscu). W niego była wkręcona (chyba tak to się nazywa) brandka a w nią kominek.

Lufę mam, tyle że niekompletną. A takiej jak chcę - nie wiem czy kupił bym w tracku :(.
Szukam czego innego natomiast, mianowicie zamka kołowego. Tego nigdzie nie udało mi się znaleźć :(.
Awatar użytkownika
Mincerz
Stary bywalec
Posty: 762
Rejestracja: czw 26.paź.2006 - 00:25
Lokalizacja: Warszawa
Moja broń:

Post autor: Mincerz »

Dale pisze:Szukam czego innego natomiast, mianowicie zamka kołowego. Tego nigdzie nie udało mi się znaleźć :(.
I chyba nie znajdziesz. www.therifleshoppe.com mają odlewy takich zamków i można kupić je już złożone ale ponoć, zamawiając u nich musisz poczekać kilka lat. :(
Ale jak gdzieś znajdziesz dobry zamek kołowy to daj znać :)
Pozdrawiam!
Dale
Posty: 6
Rejestracja: pn 29.gru.2008 - 18:05
Moja broń:

Post autor: Dale »

ehhh, żeby nie kwestia koszerności, taki zamek można zrobić. Nie święci garnki lepią.
Swego czasu, na potrzeby bractwa i pokazów zrobiłem replikę muszkietu lontowego gdzie w lufie "lądowała" petarda. również zamek skałkowy mam w swojej karierze. Tyle że zamiast skałki (nie miałem dostępu ani do wiedzy ani materiałów) lądowały zapałki sztormowe albo zapał z chloranu potasu.
I oczywiście petarda w lufie. Wyglądało to realistycznie, strzelało trochę mniej:) Ale to były inne czasy :)
Awatar użytkownika
witekC
Posty: 72
Rejestracja: czw 12.paź.2006 - 21:39
Lokalizacja: Katowice
Moja broń:

Post autor: witekC »

Dale, szukasz zamka kołowego, proszę bardzo
http://www.egun.de/market/item.php?id=2 ... f9db48322b
Tylko musiałbyś sie pospieszyć, bo czasu niewiele.

Witek.
Dale
Posty: 6
Rejestracja: pn 29.gru.2008 - 18:05
Moja broń:

Post autor: Dale »

Właśnie takiego szukałem... :) Tylko jak zwykle w nieodpowiednim czasie się pojawił :(... Normalka. No nic, może się powtórzy okazja za jakiś czas :).
Dzięki bardzo za linkę :) Kolejne zdjęcia do archiwum :)
Awatar użytkownika
Big Bear
Bywalec
Posty: 274
Rejestracja: śr 11.paź.2006 - 18:22
Lokalizacja: Gdynia
Moja broń:

Post autor: Big Bear »

Dale pisząc o zamku kołowym że to pestka do zrobienia - chyba nie wiesz nawet jak on wygląda i jak działa :P W tzw.epoce zamki te w znakomitej większości robili zegarmistrze a nie rusznikarze.To już świadczy jakiej trzeba precyzji żeby taki zamek wykonać :pomysl:
Dale
Posty: 6
Rejestracja: pn 29.gru.2008 - 18:05
Moja broń:

Post autor: Dale »

Big Bear pisze:Dale pisząc o zamku kołowym że to pestka do zrobienia - chyba nie wiesz nawet jak on wygląda i jak działa :P W tzw.epoce zamki te w znakomitej większości robili zegarmistrze a nie rusznikarze.To już świadczy jakiej trzeba precyzji żeby taki zamek wykonać :pomysl:
:) Zdaje sobie sprawę kto robił, jak również wiem co jestem w stanie zrobić ja i zaprzyjaźnieni fachowcy. W tym wypadku, przeszkodą jest tylko legalność całego interesu. Nawet plany kilku oryginalnych (niestety wymiarowanych w calach) mam. Jest to skomplikowane, ale nie przesadzajmy :). Skałke już kiedyś zrobiłem, mając tylko pilnik i wiertarkę w statywie :).
Awatar użytkownika
Mincerz
Stary bywalec
Posty: 762
Rejestracja: czw 26.paź.2006 - 00:25
Lokalizacja: Warszawa
Moja broń:

Post autor: Mincerz »

Dale pisze:ehhh, żeby nie kwestia koszerności, taki zamek można zrobić. Nie święci garnki lepią.
Swego czasu, na potrzeby bractwa i pokazów zrobiłem replikę muszkietu lontowego gdzie w lufie "lądowała" petarda. również zamek skałkowy mam w swojej karierze. Tyle że zamiast skałki (nie miałem dostępu ani do wiedzy ani materiałów) lądowały zapałki sztormowe albo zapał z chloranu potasu.
I oczywiście petarda w lufie. Wyglądało to realistycznie, strzelało trochę mniej:) Ale to były inne czasy :)
Nawet się pewnie z tego okresu znamy :)
Jak byłeś od Księciunia to na pewno :)
Pozdro!
Awatar użytkownika
Mincerz
Stary bywalec
Posty: 762
Rejestracja: czw 26.paź.2006 - 00:25
Lokalizacja: Warszawa
Moja broń:

Post autor: Mincerz »

i jeszcze o jaki typ broni ci chodzi?
Bo zamek zamkowi nie równy.
Do Cieszynki jest inny i do półhaka też.
Pozdro!
Awatar użytkownika
Big Bear
Bywalec
Posty: 274
Rejestracja: śr 11.paź.2006 - 18:22
Lokalizacja: Gdynia
Moja broń:

Post autor: Big Bear »

A co jest nielegalnego w robieniu zamka kołowego :shock:
Dale
Posty: 6
Rejestracja: pn 29.gru.2008 - 18:05
Moja broń:

Post autor: Dale »

Big Bear pisze:A co jest nielegalnego w robieniu zamka kołowego :shock:
No właśnie Was, jako bardziej doświadczonych pytam...
Czy mogę to bezpiecznie zrobić bez podpadania pod wytwarzanie...
Awatar użytkownika
Mincerz
Stary bywalec
Posty: 762
Rejestracja: czw 26.paź.2006 - 00:25
Lokalizacja: Warszawa
Moja broń:

Post autor: Mincerz »

Big Bear pisze:A co jest nielegalnego w robieniu zamka kołowego :shock:
po prostu konstrukcyjnie zamki te są inne.
W Cieszynce jest sprężyna i łańcuszek na zewnątrz.
Nic w nich nie jest nielegalnego..
Awatar użytkownika
Big Bear
Bywalec
Posty: 274
Rejestracja: śr 11.paź.2006 - 18:22
Lokalizacja: Gdynia
Moja broń:

Post autor: Big Bear »

Ot urządzenie do krzesania iskier i nic więcej :-D Może trochę bardziej skomplikowane niż zwykła zapalniczka :P
ODPOWIEDZ