Czy można strzelać na łódzkim Brusie

igor.44
Posty: 4
Rejestracja: sob 24.mar.2018 - 15:35
Moja broń: brak

Czy można strzelać na łódzkim Brusie

Post autor: igor.44 »

WItam,

Pytanie kieruję do osób, które miały przyjemność być kiedyś na Brusie. Mianowicie chciałbym się dowiedzieć czy jest to legalne, by strzelać tam z broni czarnoprochowej? Jak wiadomo po terenie kręci się sporo ludzi na spacerach, quadach, crossach, z paintballem itp. itd. Ale jakby nie patrzeć była i jest to nadal otwarta strzelnica.
.44
Bywalec
Posty: 483
Rejestracja: ndz 06.maja.2012 - 13:01
Lokalizacja: Piła
Moja broń:

Re: Czy można strzelać na łódzkim Brusie

Post autor: .44 »

nie zapomnij wpisać się do rejestru zanim zaczniesz strzelać :D
Awatar użytkownika
lipton73
Posty: 43
Rejestracja: śr 10.sty.2018 - 21:00
Moja broń: brak

Re: Czy można strzelać na łódzkim Brusie

Post autor: lipton73 »

Sam sobie odpowiedziałeś na pytanie twierdząc, że kręci się tam sporo ludzi i jest to niedziałający obiekt. Nie mieszkamy w Ameryce, nie próbuj strzelać poza obiektami do tego przeznaczonymi i czynnymi, no chyba że lubisz kłopoty :-)
igor.44
Posty: 4
Rejestracja: sob 24.mar.2018 - 15:35
Moja broń: brak

Re: Czy można strzelać na łódzkim Brusie

Post autor: igor.44 »

.44 pisze: ndz 25.mar.2018 - 10:34 nie zapomnij wpisać się do rejestru zanim zaczniesz strzelać :D
Nie lubię rejestrów. :ok:
lipton73 pisze: ndz 25.mar.2018 - 10:39 Sam sobie odpowiedziałeś na pytanie twierdząc, że kręci się tam sporo ludzi i jest to niedziałający obiekt. Nie mieszkamy w Ameryce, nie próbuj strzelać poza obiektami do tego przeznaczonymi i czynnymi, no chyba że lubisz kłopoty :-)
Nie da się ukryć, że Brus jest obiektem przeznaczonym do strzelania. Szczególnie, że jest otoczony 3-metrowym wałem a dalej lasem. A czynny to pojęcie względne. :)
Awatar użytkownika
RedGuy
Stary bywalec
Posty: 655
Rejestracja: pn 14.sie.2017 - 21:40
Lokalizacja: Kamieńsk
Moja broń:

Re: Czy można strzelać na łódzkim Brusie

Post autor: RedGuy »

No właśnie nie do końca pojęcie względne. Strzelnica to nie tylko usypane wały czy dziura w ziemi. Polecam coś na ten temat poczytać zanim narobisz sobie smrodu.
Awatar użytkownika
Bob
Posty: 82
Rejestracja: ndz 29.paź.2017 - 13:21
Lokalizacja: Opolskie
Moja broń: Remington 1858 .44 8" Colt Navy 1851 .36 7,5"

Re: Czy można strzelać na łódzkim Brusie

Post autor: Bob »

igor.44 pisze: ndz 25.mar.2018 - 23:57
.44 pisze: ndz 25.mar.2018 - 10:34 nie zapomnij wpisać się do rejestru zanim zaczniesz strzelać :D
Nie lubię rejestrów. :ok:
lipton73 pisze: ndz 25.mar.2018 - 10:39 Sam sobie odpowiedziałeś na pytanie twierdząc, że kręci się tam sporo ludzi i jest to niedziałający obiekt. Nie mieszkamy w Ameryce, nie próbuj strzelać poza obiektami do tego przeznaczonymi i czynnymi, no chyba że lubisz kłopoty :-)
Nie da się ukryć, że Brus jest obiektem przeznaczonym do strzelania. Szczególnie, że jest otoczony 3-metrowym wałem a dalej lasem. A czynny to pojęcie względne. :)

A co ma las do tego? W lesie ludzi nie ma? Na poligon wojskowy też pójdziesz postrzelać bo takie jego przeznaczenie?

Jesteś nowy nie wiadomo jakie jest twoje doświadczenie z bronią więc poczytaj trochę o prawie co wolno co nie i trochę więcej wlasnego wkladu we wlasne zainteresowania to będzie mniej głupich pytań
Pozdr
slaw29
Stary bywalec
Posty: 1107
Rejestracja: wt 29.lis.2016 - 21:45
Moja broń: brak

Re: Czy można strzelać na łódzkim Brusie

Post autor: slaw29 »

Nie lubię rejestrów. :ok:
No i fajnie . Wciągną cię na siłę do tego rejestru , ale będzie to rejestr skazanych . Istnieje pewne podobieństwo pomiędzy pierdlem a strzelaniem . w jedym i drugim smar jest ważny :-D
.44
Bywalec
Posty: 483
Rejestracja: ndz 06.maja.2012 - 13:01
Lokalizacja: Piła
Moja broń:

Re: Czy można strzelać na łódzkim Brusie

Post autor: .44 »

igor.44 pisze: ndz 25.mar.2018 - 23:57
.44 pisze: ndz 25.mar.2018 - 10:34 nie zapomnij wpisać się do rejestru zanim zaczniesz strzelać :D
Nie lubię rejestrów. :ok:

No to sobie postrzelasz. Z napletka.
Awatar użytkownika
lipton73
Posty: 43
Rejestracja: śr 10.sty.2018 - 21:00
Moja broń: brak

Re: Czy można strzelać na łódzkim Brusie

Post autor: lipton73 »

Jeśli odwiedzi ktoś ten temat jeszcze i będzie miał wątpliwości, to... To że broń nie wymaga pozwolenia, to nie znaczy, że nie dotyczą Ciebie przepisy UOBiA. Nie wszędzie pokrywają się one z bronią pozwoleniową, ale są w miarę spójne, a przynajmniej dla mnie, zresztą sama logika powinna podpowiadać właściwe zachowania.
slaw29
Stary bywalec
Posty: 1107
Rejestracja: wt 29.lis.2016 - 21:45
Moja broń: brak

Re: Czy można strzelać na łódzkim Brusie

Post autor: slaw29 »

W PRZYPADKU KONFLIKTU Z PRAWEM ODPOWIEDZIALNOŚĆ TAKA SAMA JAK ZA KAŁACHA .
Awatar użytkownika
zbiho
Stary bywalec
Posty: 1132
Rejestracja: pt 04.sie.2017 - 08:23
Lokalizacja: Bochnia
Moja broń: .31"

Re: Czy można strzelać na łódzkim Brusie

Post autor: zbiho »

Przecież jak ludzie mówią że tu jest szczelnica to można szczelać :-D
Awatar użytkownika
lipton73
Posty: 43
Rejestracja: śr 10.sty.2018 - 21:00
Moja broń: brak

Re: Czy można strzelać na łódzkim Brusie

Post autor: lipton73 »

Dlatego też jak pisałem wcześniej, nie powinno być pytań tego typu, ktoś kto dojrzał do posiadania broni powinien pomyśleć logicznie, jeśli nie chce mu się czytać ustawy i za wszelką cenę omijać konflikt z prawem, bo później wychodzą różne jaja. To że nie ma na to pozwolenia - jeszcze, to nie znaczy że wszystko wolno. Nieznajomość prawa, nie zwalnia od odpowiedzialności, a jak już chcesz się w to bawić, to zrób to z głową.
igor.44
Posty: 4
Rejestracja: sob 24.mar.2018 - 15:35
Moja broń: brak

Re: Czy można strzelać na łódzkim Brusie

Post autor: igor.44 »

slaw29 pisze: pn 26.mar.2018 - 06:56
Nie lubię rejestrów. :ok:
No i fajnie . Wciągną cię na siłę do tego rejestru , ale będzie to rejestr skazanych . Istnieje pewne podobieństwo pomiędzy pierdlem a strzelaniem . w jedym i drugim smar jest ważny :-D
O widzę że doświadczenia nie tylko w zakresie broni na tym forum. Życzę dobrego smarowania w czasie kolejnej wizyty :ok:

A podsumowując dziękuję za wszystkie odpowiedzi chociaż z niektórych mogę tyle jedynie wywnioskować, że strzelać poza strzelnicą (luba na nieczynnych) nie wolno "dla zasady" bo jak ktoś jest niedoświadczony to celuje jedynie w przechodniów i grzybiarzy. A ja tylko pytałem czy jest to dozwolone sobie tam postrzelać. Rozumiem że nie. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
lipton73
Posty: 43
Rejestracja: śr 10.sty.2018 - 21:00
Moja broń: brak

Re: Czy można strzelać na łódzkim Brusie

Post autor: lipton73 »

Rozdział 4. Strzelnice

Art. 45. Używanie broni zdolnej do rażenia celów na odległość
Broń palna oraz inna broń zdolna do rażenia celów na odległość może być używana w celach szkoleniowych i sportowych tylko na strzelnicach.

Art. 46. Lokalizacja i zasady bezpieczeństwa na strzelnicy
1.
Strzelnice powinny być zlokalizowane, zbudowane i zorganizowane w sposób nienaruszający wymogów związanych z ochroną środowiska oraz wykluczający możliwość wydostania się poza ich obręb pocisku wystrzelonego z broni ze stanowiska strzeleckiego w sposób zgodny z regulaminem strzelnicy.
2.
Szczegółowe zasady zachowania bezpieczeństwa na strzelnicy określa regulamin strzelnicy.
3.
Minister właściwy do spraw wewnętrznych określi, w drodze rozporządzenia, wzorcowy regulamin bezpiecznego funkcjonowania strzelnic, uwzględniając warunki korzystania ze strzelnicy oraz sposób obchodzenia się z bronią i sposób zachowania się osób przebywających na strzelnicy.

Art. 47. Zatwierdzenie regulaminu strzelnicy
Zatwierdzenie regulaminu strzelnicy następuje w drodze decyzji administracyjnej wydawanej przez właściwego wójta, burmistrza (prezydenta miasta).

Art. 48. Rozporządzenie w sprawie wymagań w zakresie ochrony środowiska dotyczące budowy i użytkowania strzelnic
Minister właściwy do spraw ochrony środowiska określi, w drodze rozporządzenia, wymagania w zakresie ochrony środowiska dotyczące budowy i użytkowania strzelnic.

Art. 49. Strzelnice wyłączone ze stosowania wobec nich przepisów ustawy
Przepisów rozdziału nie stosuje się do strzelnic Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Więziennej oraz Służby Ochrony Państwa.


Kopia z UOBiA, część o strzelnicach i nie ma co tu polemizować, jak niektórzy próbowali, że nie ma mowy o strzelaniu rekreacyjnym, ale jest mowa o broni zdolnej do rażenia na odległość, jest mowa o regulaminach itd. gdzie nieczynne strzelnice posiadają jakieś regulaminy ? Nie ma co kombinować, chyba ze nie masz co do roboty i brakuje Tobie adrenaliny.
Radzę każdemu przeczytać UOBiA, nawet jak nie jest wymagane pozwolenie, można przez to zaoszczędzić sobie problemów, a to że broń nie wymaga pozwolenia, nie oznacza, że nie trzeba znać przepisów :-)
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Czy można strzelać na łódzkim Brusie

Post autor: Wycior »

Czytanie z Wzorcowego Regulaminu Strzelnic (minimalnego zbioru warunków który MUSI spełnić każdy regulamin strzelnicy aby uzyskać zatwierdzenie):

Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1) strzelnica - obiekt przeznaczony do prowadzenia strzelań szkoleniowych, sportowych i rekreacyjnych oraz treningów strzeleckich,
2) prowadzący strzelanie - osobę, która odbyła przeszkolenie w zakresie prowadzenia strzelania oraz udzielania pomocy medycznej w jednostkach organizacyjnych Policji, Straży Granicznej, ABW, CBA, Służby Więziennej, Sił Zbrojnych RP, PZSS, LOK lub PZŁ.
1.1 Prowadzący strzelanie:
1.1.3 prowadzi książkę rejestru pobytu na strzelnicy (nie ma wpisu do książki, nie ma legalnego strzelania)
1.3 Na strzelnicy, w miejscu widocznym, umieszcza się:
1.3.1 regulamin strzelnicy (nie ma wywieszonego, zatwierdzonego regulaminu - nie ma legalnej strzelnicy)
2.4 Strzelanie rozpoczyna się wyłącznie na komendę prowadzącego strzelanie (nie ma prowadzącego - nie ma legalnego strzelania)

Jeżeli "strzelnica" na której się strzela nie spełnia warunków to nie jest legalną strzelnicą w rozumieniu WRS. Jeżeli na strzelnicy strzela się bez wiedzy i zgody prowadzącego strzelanie, to narusza się jej regulamin. Na te okoliczności czytanie z UOBiA:
Art. 51.2.11 Kto używa w celach szkoleniowych lub sportowych broni zdolnej do rażenia celów na odległość poza strzelnicami podlega karze aresztu lub grzywny (strzelanie na nielegalnej strzelnicy = strzelanie poza strzelnicą).
Art. 51.2.12 Kto narusza przepisy regulaminu określającego zasady zachowania bezpieczeństwa na strzelnicy podlega karze aresztu lub grzywny.
ODPOWIEDZ