Program: Amerykańska broń

Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Program: Amerykańska broń

Post autor: mar_kow »

"Amerykańska broń", serial dokumentalny (historia/archeologia), Kanada 2013-2013
"Siedmioodcinkowy dokument poświęcony fascynującej historii powstania i ewolucji broni. Począwszy od prostego kamiennego topora służącego zarówno jako narzędzie do kształtowania otaczającego świata, jaki i oręż umożliwiający zabijanie innych ludzi, po broń palną, wynalezioną w Chinach w IX wieku naszej ery, która pomogła podbić obszar obecnych Stanów Zjednoczonych Ameryki. Widzowie dowiedzą się m.in. jakiej broni używali zdobywcy Ameryki, jak była ona rozwijana oraz jak wpłynęła ona na dalsze losy tego kraju."
Reżyseria:
Kevin R. Hershberger
odc.1 - Od wynalezienia prochu do rewolucji amerykańskiej;
odc.2 - Od zamka skałkowego do kapiszonowego;
odc.3 - Broń strzelecka Wojny Secesyjnej;
odc.4 - Broń, która podbiła Dziki Zachód
odc.5 - Na frontach I Wojny Światowej;
odc.6 - II Wojna światowa;
odc.7 - Od wojny wietnamskiej do dziś.

Program emitowany na TVP Historia (ostatni odc. 19.02.2018r.). Bardzo fajnie się ogląda, przybliża fakty historyczne, daje pogląd na rozwój broni. Ciekawe zwłaszcza pierwsze 4 odc. dotyczące broni czarnoprochowej. Wszystko mocno w skrócie, ale zawsze można poszperać głębiej w książkach...
Jak się obrobię to wrzucę na jakiś bezpłatny serwer wszystkie 7 odc. do podzielenia się :)

No i zamiast ładować broń na 3 miesiące i trzymać w szafie - idźmy w tym kierunku... :-P .
Dla Kolegi @gunsmitha polecam od 5-ego odc... :-P
Willie357
Bywalec
Posty: 180
Rejestracja: wt 26.gru.2006 - 21:54
Lokalizacja: Siemianowice Slaskie
Moja broń: liczna

Re: Program: Amerykańska broń

Post autor: Willie357 »

Jezeli nasze sciezki strzeleckie gdzies sie skrzyżują Ty wybierasz gatunek piwa,ktore stawiam ja.
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: Program: Amerykańska broń

Post autor: mar_kow »

Willie357 pisze: śr 02.maja.2018 - 09:55 Jezeli nasze sciezki strzeleckie gdzies sie skrzyżują Ty wybierasz gatunek piwa,ktore stawiam ja.
:piwo:
Ładuję filmy na google drive publiczny - jak skończy się wrzucać zapodam linka...
Qrcze nie nie wiedziałem (było na filmie w skrócie) że strzelając za gówniarza z kapiszonowca na taśmę że to cudo było odkryte bardzo dawno temu... Karabin Maynard'a - link Kolegi @rusznika z "beżowego":

http://forum-bron.pl/viewtopic.php?t=128420

Jak ktoś ma namiary na ciekawe filmy dokumentalne w tym temacie to wrzucajcie infa...
Willie357
Bywalec
Posty: 180
Rejestracja: wt 26.gru.2006 - 21:54
Lokalizacja: Siemianowice Slaskie
Moja broń: liczna

Re: Program: Amerykańska broń

Post autor: Willie357 »

Te piwo to nie za załadowanie filmow na serwer.....
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: Program: Amerykańska broń

Post autor: mar_kow »

Link:
https://1drv.ms/f/s!Au7d2uFaBKxlijK7C-JL18JzXGll

Jak coś to dajcie znak że "chodzi"...
Arab
Bywalec
Posty: 422
Rejestracja: pn 26.wrz.2016 - 16:03
Lokalizacja: Bytom
Moja broń: Długa

Re: Program: Amerykańska broń

Post autor: Arab »

CHODZI :brawo:
Wielu ciekawych rzeczy się dowiedziałem ,chociaż to i tak tylko "wierzchołek góry lodowej"
A piwko i tak ci się kolego należy . :D
Awatar użytkownika
Szaddam
Bywalec
Posty: 465
Rejestracja: ndz 24.kwie.2016 - 17:06
Lokalizacja: Będzin
Moja broń: .44, .45, .55

Re: Program: Amerykańska broń

Post autor: Szaddam »

:brawo:
Mandrake
Posty: 45
Rejestracja: pt 23.gru.2016 - 14:17
Lokalizacja: Wyspa Wolin
Moja broń:

Re: Program: Amerykańska broń

Post autor: Mandrake »

Dzięki Kolego :piwo:
pape
Posty: 27
Rejestracja: sob 14.paź.2017 - 16:34
Lokalizacja: DC
Moja broń: colt navy 8", Tryon

Re: Program: Amerykańska broń

Post autor: pape »

Fajne, ale osoba udostępniająca przekroczyła swój limit - udostępniania bo piwa to może dopiero przekroczyć :piwo:
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Program: Amerykańska broń

Post autor: Wycior »

@mar_kow - :brawo: Z oglądania takich filmów jest dużo więcej pożytku niż z nieustannego obrzucania się obelgami we wiadomym wątku. Kilka odcinków tego "serialu" obejrzałem swego czasu na YouTube, pod tytułem: Guns: The Evolution of Firearms episode 1 to 7. Tam podawali że jest to produkcja czysto amerykańska, zrealizowana w Virginii. Tytuły odcinków w oryginale:

1: Guns: The Invention of Gunpowder
2: From the Flintlock to the Percussion Cap
3: The Weapons of the Civil War
4: Post Civil War Weapons and the Winning of the West
5: The Weapons of WWI
6: The Weapons of WWII
7: Post WWII to Today: From the M-14 to the M4 Carbine

Wydaje się że te pozycje są na YouYube ciągle dostępne, w każdym razie trzy pierwsze odcinki łatwo znalazłem. Poniżej linki:
1: https://www.youtube.com/watch?v=D2r34lGjbIY
2: https://www.youtube.com/watch?v=3RbBjjGDTHc
3: https://www.youtube.com/watch?v=edGiRgn8ieI

Po co w oryginale skoro mamy po polsku? Ano, niech każdy ogląda co mu pasuje. Za wersją oryginalną mogą ewentualnie przemawiać trzy powody:
a) Obraz w lepszej rozdzielczości.
b) Dobra okazja do poćwiczenia języka w przyjemnym temacie.
c) Pewne niechlujstwo tłumacza/lektora, który np. notorycznie utożsamia metry z jardami, czasami pomija ciekawe fragmenty oryginalnego tekstu a błędnie przetłumaczyć też mu się zdarza. Widać to zwłaszcza tam gdzie glos lektora nałożono na oryginalną ścieżkę dziękową. Przykład: odcinek 1, czas 7.23. W oryginale jest wyraźnie mowa o SPALANIU czarnego prochu, tymczasem lektor nie wiadomo czemu przekłada to na SPALANIE DETONACYJNE, co jest błędem, ponieważ proch czarny nie detonuje, ale deflagruje.
Tym niemniej, uwzględniając żenujący poziom polskiej TV, praca lektora wydaje się i tak świetna. Wystarczy przypomnieć "ekspertów" którzy notorycznie mylą okręt ze statkiem albo ".50 machine gun" tłumaczą na "karabin maszynowy kalibru 50 mm". Oglądać, oglądać, oglądać!
Arab
Bywalec
Posty: 422
Rejestracja: pn 26.wrz.2016 - 16:03
Lokalizacja: Bytom
Moja broń: Długa

Re: Program: Amerykańska broń

Post autor: Arab »

Należy się zgodzić z kol. Ramrodem .
Świetna jakość ( rozdzielczość) cyklu , angielska ,lub jak kto woli anglo/amerykańska orginalna scieżka dżwiękowa .pozwalająca na wychwycenie niuansów językowych .
Jednak jest to tylko "wstęp "
Wstęp do tematu! ,coś w rodzaju "antipasti" przed głównym daniem ,coś co pozwala rozsmakować się w tej dziedzinie wiedzy bronioznawczej .
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: Program: Amerykańska broń

Post autor: mar_kow »

Wycior pisze: czw 03.maja.2018 - 13:01 [...] W oryginale jest wyraźnie mowa o SPALANIU czarnego prochu, tymczasem lektor nie wiadomo czemu przekłada to na SPALANIE DETONACYJNE, co jest błędem, ponieważ proch czarny nie detonuje, ale deflagruje.
[...]
Fajnie że się przyda komuś, obejrzę w oryginale bo fragment spalania detonacyjnego cofałem kilka razy :lol: Aż tak niedouczony nie jestem mimo dotychczasowej "zabawy" z nitro...
Fajnie jest podyskutować o normalnych rzeczach np. taśma Maynard'a (o tym nie wiedziałem) niż próbować przekonać nowatorskich twórców nowej epoki CP...
Wycior
VIP
Posty: 2071
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Program: Amerykańska broń

Post autor: Wycior »

W oryginale jest: [..] substance that when ignited through a spark or other means explodes or, basically more technically, BURNS creating a tremendous amount of gases [...] Potocznie utożsamiane terminy: eksplozja i detonacja nie oznaczają bynajmniej tego samego. Co do taśmy Maynarda itd. masz całkowitę rację. W historii broni jest mnóstwo ciekawych rzeczy o których dziś nie mamy pojęcia albo które - w wyniku naszej ignorancji - próbujemy wynaleźć na nowo. W XIX wieku nad bronią palną główkowała masa tęgich umysłów. Wydawano też wielką liczbę książek i innych publikacji, w tym grubaśne tomiska liczące setki kartek.
Awatar użytkownika
mar_kow
Stary bywalec
Posty: 1060
Rejestracja: pt 16.lut.2018 - 12:18
Lokalizacja: Mazury
Moja broń: skuteczna

Re: Program: Amerykańska broń

Post autor: mar_kow »

Awatar użytkownika
Nduro
Bywalec
Posty: 135
Rejestracja: śr 07.mar.2018 - 20:51
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Moja broń: .45.54.58

Re: Program: Amerykańska broń

Post autor: Nduro »

Nie wiem czy było tutaj już
https://youtu.be/_eNUpEo2gEw
ODPOWIEDZ