Kupowanie na eGUNie

Awatar użytkownika
zbiho
Stary bywalec
Posty: 1132
Rejestracja: pt 04.sie.2017 - 08:23
Lokalizacja: Bochnia
Moja broń: .31"

Kupowanie na eGUNie

Post autor: zbiho »

Któryś z kolegów napewno już coś tam kupił i ma założone konto albo jakieś kontakty.
Poszukuję karabinu,którego w Polsce nie ma a tam są wystawione ale bez wysyłki za grenze.
Może mi ktoś pomoże, proszę o kontakt priv. :piwo:
Awatar użytkownika
zbiho
Stary bywalec
Posty: 1132
Rejestracja: pt 04.sie.2017 - 08:23
Lokalizacja: Bochnia
Moja broń: .31"

Re: Kupowanie na eGUNie

Post autor: zbiho »

http://www.egun.de/market/item.php?id=6858111
mógłbym kupić ale...
Czy takie coś jest koszerne i co to było w epoce?
Jak wygląda komora prochowa?
Czy ta wstawka jest z mosiądzu czy tylko kolor?
Czy lufę się z tego jakoś wyjmuje?
Jeżeli odpowiedź na pierwsze pytanie brzmi "nie" to dalsze pytania nie wymagają odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Szaddam
Bywalec
Posty: 465
Rejestracja: ndz 24.kwie.2016 - 17:06
Lokalizacja: Będzin
Moja broń: .44, .45, .55

Re: Kupowanie na eGUNie

Post autor: Szaddam »

To to tzw. berdanka! Jak najbardziej koszerna.
Tyle, że te karabiny cieszą się złą sławą. Dość często zdarzało się pęknięcie tego metalowego elementu (nie wiem jak się fachowo nazywa) i oderwanie się kominka z kawałkiem gwintu. Rzecz praktycznie nienaprawialna.
Było parę egzemplarzy do kupienie w PL. i to dość małe pieniądze.
Awatar użytkownika
zbiho
Stary bywalec
Posty: 1132
Rejestracja: pt 04.sie.2017 - 08:23
Lokalizacja: Bochnia
Moja broń: .31"

Re: Kupowanie na eGUNie

Post autor: zbiho »

Niestety poszła za 220 euro, zagadałem się a to był Bondini z mosiądzu.
Marek
Stary bywalec
Posty: 808
Rejestracja: śr 11.paź.2006 - 10:45
Lokalizacja: Gliwice
Moja broń:

Re: Kupowanie na eGUNie

Post autor: Marek »

To to tzw. berdanka
Wcale nie, to całkiem inny karabin.
Awatar użytkownika
zbiho
Stary bywalec
Posty: 1132
Rejestracja: pt 04.sie.2017 - 08:23
Lokalizacja: Bochnia
Moja broń: .31"

Re: Kupowanie na eGUNie

Post autor: zbiho »

Przeczytałem wczoraj kilka wątków z forum na temat karabinów z zamkiem pudełkowym, na wszystkie ogólnie mówią Berdan, choć znalazłem trzy różne ,Wesson, Berdan i Foster. Różnice są zasadniczo w mocowaniu lufy do magazynka i długości osady pod lufą. Te wytwarzane obecnie nigdy prawie nie odpowiadają oryginałom więc nie można ich konkretnie przyporządkować.

Marek, skoro napisałeś że to nie Berdanka to powiedz co to jest i dlaczego, a nie tylko "nie bo nie".
Magua
Stary bywalec
Posty: 548
Rejestracja: wt 24.paź.2006 - 12:35
Lokalizacja: środek puszczy
Moja broń:

Re: Kupowanie na eGUNie

Post autor: Magua »

Nie mogę otworzyć strony, bo mi pojebany informatyk jakis filtr założył, ale jesli to był Bondini z mosiężnym zamkiem, to jest to replika karabinu Fostera, wbrew temu co piszesz, całkiem dokładna.

Dodam jeszcze, ze jesli chcesz kupic coś z pudełkowym/skrzynkowym zamkiem, to tylko i wyłacznie ze stalowym lub mosiężnym, czyli Wesson albo wspomniany Bondini.

Te "Berdanki" maja zamki ze znalu, który to stop jest kruchy i sie na dodatek starzeje.
"Berdanką" nazwano to chyba dla drwiny, nawet wytwórca wstydził sie umieścić na tym swoja nazwę.

Gdzie ty tam magazynek widzisz? Nawet prawdziwa, nabojowa Berdanka była jednostrzałowa. :)
Awatar użytkownika
zbiho
Stary bywalec
Posty: 1132
Rejestracja: pt 04.sie.2017 - 08:23
Lokalizacja: Bochnia
Moja broń: .31"

Re: Kupowanie na eGUNie

Post autor: zbiho »

Nie magazynek, coś mi się przejęzyczyło, do słowa pudełkowy, zamek pudełkowy, bo bywaja magazynki pudełkowe.
Foster podobno miał osadę długości całej lufy a Berdan krótką .
Na ten z szajsmetalu nawet bym nie spojrzał, oferowany był Bondini z zamkiem mosiężnym i to już wahałem się czy wystarczy.
slaw29
Stary bywalec
Posty: 1107
Rejestracja: wt 29.lis.2016 - 21:45
Moja broń: brak

Re: Kupowanie na eGUNie

Post autor: slaw29 »

Trza było brać ;-) Wyglądał sensownie za 200 euro ... choć pewno mistrzem celności by nie był . Podobno w pewnym okresie lufy do Bondiniego robił Walter . Taką informację znalazłem gdzieś na amerykańskich stronach więc może ze skupieniem było by ciekawie .
Awatar użytkownika
Szaddam
Bywalec
Posty: 465
Rejestracja: ndz 24.kwie.2016 - 17:06
Lokalizacja: Będzin
Moja broń: .44, .45, .55

Re: Kupowanie na eGUNie

Post autor: Szaddam »

Na allegro własnie jest licytacja o podobne ustrojstwo.
http://allegro.pl/kentucky-cal-45-i7238298771.html
slaw29
Stary bywalec
Posty: 1107
Rejestracja: wt 29.lis.2016 - 21:45
Moja broń: brak

Re: Kupowanie na eGUNie

Post autor: slaw29 »

Ino tutaj widać alu cynk jeszcze pospawany ;-) To na allegro to chyba totalny szajs .
Magua
Stary bywalec
Posty: 548
Rejestracja: wt 24.paź.2006 - 12:35
Lokalizacja: środek puszczy
Moja broń:

Re: Kupowanie na eGUNie

Post autor: Magua »

Foster podobno miał osadę długości całej lufy a Berdan krótką .
Qrwa.

Berdan Rifle to karabin skonstruowany przez Hirama Berdana w 1868 roku. Odtylcowy na scalaki! Przyjęty na uzbrojenie w 69 do Ruskiej armii jako Vintovka Berdana, słuzył aż do 1891 kiedy został wymieniony na Mosina (tyle, że nie do końca i widać go jeszcze w czasach rewolucji). Potem jeszcze długo służył Rosjanom do polowań,

Nie widziałem Fostera z pełnym łozem. Ten od Bondiniegp, to replika tzw. buggy rifle, i jest całkiem dokładna.
Co do celności, to tarczówka to nie jest, ale widziałem parę razy na zawodach jak strzelano z tego +90 pkt.
Marek
Stary bywalec
Posty: 808
Rejestracja: śr 11.paź.2006 - 10:45
Lokalizacja: Gliwice
Moja broń:

Re: Kupowanie na eGUNie

Post autor: Marek »

Marek, skoro napisałeś że to nie Berdanka to powiedz co to jest
Już Ci napisali - Foster z Bondini, ma dosyć plytki gwint, dla mnie za plytki, a to gówno ze znalu które idioci lub oszuści opisują jako Wesson jest warte tyle co złom w nim zawarty, wiec niewiele bo znal nie jest w cenie .
Awatar użytkownika
zbiho
Stary bywalec
Posty: 1132
Rejestracja: pt 04.sie.2017 - 08:23
Lokalizacja: Bochnia
Moja broń: .31"

Re: Kupowanie na eGUNie

Post autor: zbiho »

Mówię tylko to co przeczytałem, i bez łaciny proszę Maqua.
Tu przekopiowałem wypowiedź Rusznika z innego postu i tego się trzymam.

Co do kwesti historycznej zwiazanych z nazwa ''Berdan Rifle'' to faktycznie sam H.Berdan jak i czesc jego strzelcow w pulku USSS uzywala karabinow tarczowych typu Wesson Rifle z zamkiem ''skrzynkowym'' lub podobne konstrukcje broni sportowej z okresu 1850-1860 wlacznie z karabinami zaopatrzonymi w optyczne celowniki np. jak celowniki Malcolma...
Co do kwesti roznic pomiedzy karabinami Foster Rifle a Wesson R. to zewnetrznie dla laika oba modele karabinow zasadniczo sie nieroznia ale jednak Foster jest uproszczona wiec i tania wersja Wesson Rifle . Wessony mialy wysokiej klasy ciezkie lufy najczesciej firmy Remington z wlotkami oraz lufa byla odlaczana od korpusu zamkowego [na brandke i srubke] natomiast Fostery mialy tansze i lzejsze lufy bez wlotek a sama lufa byla na stale skrecona z korpusem zamkowym...bron ta zasadniczo miala sluzyc mysliwym i i bedniejszym strzelca z zacieciem sportowym.
Dla dopelnienia dodam ze dobre repliki firmy Palmetto zwane Wesson Rifle zasadniczo powinny sie zwac Foster Rifle gdyz lufy w tej replice sa skrecana na stale z STALOWYM korpusem zamka skrzynkowego...no ale komercja lubi reklame i gornolotne hasla , bo kto tam zna Foster Rifle natomiast wielu slyszalo o Wessona'ch , podobnie jest z ta zalosna i tandetna ''berdanką''....
Magua
Stary bywalec
Posty: 548
Rejestracja: wt 24.paź.2006 - 12:35
Lokalizacja: środek puszczy
Moja broń:

Re: Kupowanie na eGUNie

Post autor: Magua »

Lubisz cytować Rusznika?
To proszę:
rusznik pisze:Karabin Berdana byl tylko jeden, odtylcowy, na scalona amu. i o centralnym zapłonie, z zamkiem uchylnym w pinie i recznie napinanym kurkiem-bijnikiem...karabin tem zostal ponoc zkonstrulowany i wyprobowany w 1865 roku ale armia USA po wojnie secesyjnej nieprzyjela go na stan i Rosja go zakupila w ilosci okolo 300.ooo sztuk fabrykowanych w zakladach Colta.
A o tym pełnym łożu w Fosterach gdzie wyczytałeś?
ODPOWIEDZ