Interpretacja ustawy.

ODPOWIEDZ
gogo0025
Posty: 8
Rejestracja: czw 26.paź.2017 - 14:18
Lokalizacja: warszawa/jelonki
Moja broń:

Interpretacja ustawy.

Post autor: gogo0025 »

:remik: Witam wszystkich. Mamy takie pytanko czy kierowca autobusu miejskiego może być uzbrojony w CP. W myśl tejże ustawy Mowa jest tylko o przestrzeni pasażerskiej. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
RedGuy
Stary bywalec
Posty: 655
Rejestracja: pn 14.sie.2017 - 21:40
Lokalizacja: Kamieńsk
Moja broń:

Re: Interpretacja ustawy.

Post autor: RedGuy »

Jesteś kierowcą autobusu i potrzebujesz do obrony? Z tego co mi się wydaje to do obrony możesz użyć wszelkich możliwych środków. Zresztą jakby moje życie wisiało na włosku to raczej bym się nie zastanawiał czy mogę mieć CP-chowca w danym miejscu czy nie. Używając go do obrony, nawet w miejscu dozwolonym i tak musisz udowodnić że nie przekroczyłeś magicznej obrony koniecznej. Poza tym w autobusie zazwyczaj jest więcej osób a z tego co się orientuję to przy wystrzale czarnoprochowca z lufy prócz kuli wylatują jeszcze inne rzeczy którymi możesz pokaleczyć osoby postronne. Osobiście polecałbym paralizator.
gogo0025
Posty: 8
Rejestracja: czw 26.paź.2017 - 14:18
Lokalizacja: warszawa/jelonki
Moja broń:

Re: Interpretacja ustawy.

Post autor: gogo0025 »

Serdeczne dzięki . Zdaję sobie sprawę z tego co piszesz. Próbowałem tylko dowiedzieć się o tą interpretację moich spostrzeżeń co do obecnego stanu prawnego.
Stefanek
Bywalec
Posty: 368
Rejestracja: śr 20.sty.2016 - 16:16
Lokalizacja: niedaleko Warszawy
Moja broń:

Re: Interpretacja ustawy.

Post autor: Stefanek »

"Czy kierowca autobusu miejskiego może być uzbrojony w CP?" Tylko co to znaczy "uzbrojony"? Jeśli uznamy, że to znaczy "ma przy sobie broń", to oczywiście, że może! Może być nawet uzbrojony w AK albo TT. Ale czy będzie to broń załadowana? No... tu jest problem, bo jeśli tak... to nie.
Ustawa o BiA w art. 35 ust. 1 mówi dość ogólnie, że
Przewożenie broni i amunicji środkami transportu publicznego, z zastrzeżeniem ust. 2 (dotyczy przewozu broni w kabinach pasażerskich statków powietrznych), jest dopuszczalne przy zachowaniu niezbędnych środków bezpieczeństwa, pod warunkiem że broń i amunicja są zabezpieczone w sposób uniemożliwiający powstanie zagrożenia życia, zdrowia lub mienia.
To takie ogólne pierdu, pierdu. Szczegóły są w rozporządzeniu w sprawie przewożenia broni i amunicji środkami transportu publicznego z dnia 10 kwietnia 2000 r. (zmienione w 2011 r.). Rozporządzenie jest - podobnie, jak ustawa - aktem prawnym powszechnie obowiązującym. Mówiąc skrótowo (niech się prawnicy powstrzymają przez chwilę od hejtu, chodzi o to, żeby "nieprawnicy" zrozumieli) - jest tak samo ważne jak ustawa, choć mało kto o tym pamięta.
Wspomniane rozporządzenie uszczegóławia:
W środkach transportu publicznego, służących do przewozu pasażerów, broń przewozi się w stanie rozładowanym, bez amunicji w komorze nabojowej i w magazynkach nabojowych.
Poza tym
Broń i amunicja w czasie przewozu środkami transportu publicznego powinny być zabezpieczone w sposób uniemożliwiający dostęp do nich osób nieupoważnionych.
To tylko oczywiście fragmenty. Po resztę zapraszam do Dziennika Ustaw Nr 31 z roku 2000 (poz. 390) i Nr 237 z roku 2011 (poz. 1410).

Dodam jeszcze, że nieprzestrzeganie tych przepisów stanowi wykroczenie zagrożone karą aresztu lub grzywny (art. 51 ust. 2 ustawy o BiA).
gogo0025
Posty: 8
Rejestracja: czw 26.paź.2017 - 14:18
Lokalizacja: warszawa/jelonki
Moja broń:

Re: Interpretacja ustawy.

Post autor: gogo0025 »

Już wszystko jasne. Stokrotnie dziękuję. Zapoznam się z tym. Hejka
ODPOWIEDZ