Jakie sa koszty eksploatacji broni czarnoprochowej?

podstawowe informacje
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Heron
Site Admin
Posty: 526
Rejestracja: wt 11.sie.2015 - 21:10
Moja broń:

Jakie sa koszty eksploatacji broni czarnoprochowej?

Post autor: Heron »

Z uwagi, że dosyć często spotykam się z takim pytaniem, postaram się odpowiedzieć.

Szybkie wyliczenie:
Proch - 100 zł/1kg
Kule - 30 zł/100 sztuk
Kapiszony - 55 zł/250 sztuk
Smar - 20 zł/100 gram
Kaszka - 2zł/0,5kg

Oddanie 100 strzałów:
10zł(proch)+20zł(kapiszony)30zł(kule)+20zł(smar) + reszta nieistotna = 80 zł (czyli 0,80 groszy za strzał).
Należy doliczyć koszty czyszczenia (ciepła woda, płyny, wyciory itd). Próby zejścia z ceną na chwilę obecną nie opłacają się dla strzelania rekreacyjnego. Próbowaliśmy zejść, ale skończyło się na stracie czasu...na testy i próby.

Koszty oczywiście na chwilę obecną. Czasami uda się zejść z ceną, jeśli kupuje się dużo - zbiera się kilka osób i zakup 1000 czy 2000 kul nie jest już problemem.

------------------------
Proch - nawet nie próbujemy.
Kule - jakoś nie mam ochoty bawić się ołowiem, więc z tej formy oszczędności na razie rezygnujemy.
Kapiszony - pojawiły się na aukcjach, urządzenia do produkcji własnych kapiszonów. Jest troszkę poradników na YT. Nie polecamy - powód jest prosty, dostępne kapiszony odpustowe są zbyt delikatne. Mocniejsze naciśnięcie (np. podczas zakładania) może spowodować jego odpalenie - a tym samym zapłon prochu ... i wystrzelenie kuli. Postaramy się to także pokazać - oczywiście bez kuli :)
Smar - Próba zastąpienia smaru naturalnego, smarem technicznym - nie powiodła się (będziemy jeszcze o tym pisać, ale nie polecamy). Można zejść z kosztami i produkować własny smar - jesteśmy w trakcie zamawiania składników i opublikujemy nasze testy. Cena będzie na pewno dużo bardziej atrakcyjna - wyjdzie nam go trochę.
------------------------

Oczywiście, każdy komentarz mile widziany.
Czy kwota 80 groszy to dużo? Ciężko powiedzieć. Jedna wizyta na strzelnicy to przeważnie 50-100 strzałów. Do tego dochodzi koszt strzelnicy (około 20 zł) - no i nagle robi się z tego wszystkiego 100 zł za wyjazd + paliwo.
mkowalczuk
Stary bywalec
Posty: 2304
Rejestracja: czw 12.paź.2006 - 09:23
Moja broń:

Re: Jakie sa koszty eksploatacji broni czarnoprochowej?

Post autor: mkowalczuk »

Od siebie dodam: ceny porównywalne z ceną strzału np. z Glocka jeśli się ma pozwolenie i własną broń :-)
Przy strzale z karabinu - ceny strzału z broni współczesnej szybują w kosmos.
.44
Bywalec
Posty: 483
Rejestracja: ndz 06.maja.2012 - 13:01
Lokalizacja: Piła
Moja broń:

Re: Jakie sa koszty eksploatacji broni czarnoprochowej?

Post autor: .44 »

Wolę leszy proch , a kule odlać samemu .
Proch 18grain (ok.1,17 grama CH1) 30 gr.
Kula ( materiał , paliwo do
kuchenki i amortyzacja kokili) ok.10 gr
Kapiszon ok. 25 gr
Smar pomijalne , jak się samemu
robi to100 gram to 5 zł może wyjdzie .
Czyli jakieś 65 gr/ strzał
Można zrezygnować z dobrego prochu co zmniejszy koszty do jakichś 50 groszy /strzał .
Kule : wolę odlać z ołowiu o znanych właściwościach . Bazuję na odzysku złomowym , ale wiem co będzie się nadawać , nie biorę ciężarków , ołowiu przetopionego czy z drukarni ( allegrowi handlarze leją nieraz ze stopu z cięzarków wyważających koła , od cholery antymonu , twarde bardzo ) i porządnie obtoczyć samemu , wiem co mam i koszty znacznie mniejsze . Rocznie płacę za strzelnicę 400 złotych , 90 kilometrów w obie strony jadę , do 40 wyjazdów rocznie . 6 kilo szwajcara rocznie . Cóż , takie życie . Zabawa kosztuje . No i raz do roku wypada sobie jakiś prezencik w postaci strzeladła zafundować . Jak kto chce taniej to niech opakowania po jogurtach kolekcjonuje , kupi takiego jogurta , wciągnie zawartość a kubeczek na półce postawi . Znaczy przyjemne z pożytecznym : kolekcję powiększy i śmietnik napcha . Za 1,50 zł.
Awatar użytkownika
Heron
Site Admin
Posty: 526
Rejestracja: wt 11.sie.2015 - 21:10
Moja broń:

Re: Jakie sa koszty eksploatacji broni czarnoprochowej?

Post autor: Heron »

Dzięki wielkie.
Wszystkie uwagi mile widziane. Zastanawiałem się też nad odlewaniem własnym kul ... mimo wszystko, że nie lubię się bawić ołowiem, skompletuję sobie cały niezbędny sprzęt - aż tak dużo to nie kosztuje.
Będę systematycznie starał się poprawiać ceny, modyfikować artykuł - właśnie tego zagadnienia dotyczący, aby zawsze był w miarę realny.

http://blackpowder.pl/jakie-sa-koszty-e ... prochowej/

A to że zabawa troszkę kosztuje, staram się właśnie tym wyjaśniać. Osoby kupują za ostatnią kasę broń i nagle się okazuje że nie ma nic więcej ... więc sobie nie postrzela :)
Awatar użytkownika
Bready
Stary bywalec
Posty: 1430
Rejestracja: czw 23.lut.2012 - 02:03
Lokalizacja: Dupont, PA, USA
Moja broń: Duzo ,dawno nie liczylem ;)

Re: Jakie sa koszty eksploatacji broni czarnoprochowej?

Post autor: Bready »

No to i ja sie wypowiem:

Proch- pomijajac ze w polsce o ile sie orientuje wyrob prochu jest nielegalny ,to napewno mialo by to wieksze szanse powodzenia niz produkcja kapiszonow.

Kule - Jak najbardziej ,bedziesz mial zawsze takie same ,a jak cos spitolisz to pretensje tylko do siebie. Osobiscie leje do calej mojej kolekcji CP kule i pociski z miekkiego olowiu ,i do broni krotkiej nitro z twardego. Przymierzam sie do lania do Mosina ,tez z twardego :)
@.44
Zazdroszcze Ci tego twardego olowiu z antymonem z drukarni ,do nitro oczywiscie :)

Kapiszony - Patrz wyzej ,kupic ,jezeli kupiles i trzeba je sciskac przed zalozeniem aby nie spadaly z kominkow (nr11) kupic mniejsze (nr10).
W moich rewolwerach Pietty idealnie nr 10 pasuja ,nie sadze aby na europe Pietta robila inne kominki.
Natomiast w Karabinie Lymana (Investarm ,przynajmniej lufa z brandka) pasuja nr 11.
No ale ja uzywam kapiszonow Remingtona i Winchestera ,poniewaz takie sa tutaj dostepne ,przy tych waszych czeskich sie nie wypowiem ;/

Smar- 40g wosku pszczelego ,60g twardego smalcu (planty u mnie nie kupisz) ,lyzka stolowa terpentyny ,lyzka oliwy z oliwek. Zagrzac do stopienia w lazni wodnej ,i wystudzic do stezenia caly czas mieszajac. Na zime mozna dac wiecej oliwy i/lub smalcu.
.44
Bywalec
Posty: 483
Rejestracja: ndz 06.maja.2012 - 13:01
Lokalizacja: Piła
Moja broń:

Re: Jakie sa koszty eksploatacji broni czarnoprochowej?

Post autor: .44 »

Nie wiem jak w US ale u nas ciężarki do wyważania kół są prawie tak twarde jak ołów drukarski . No chyba że za oceanem nie stosuje się ołowiu do tego celu . W Polsce ołów wypierany jest przez stal lub cynk .
Ze strzelaniem z długiej broni jest tak : proch 60 -90 groszy zależy który karabin ( proch CH oczywiście ), kapiszon prawie 40 groszy ,pocisk około 20 . Czyli jakby nie liczył 1,20 do 1,50 zł/strzał . 2 razy drożej niż rewolwer , czyli koniec promocji .
Awatar użytkownika
Matlak
VIP
Posty: 1079
Rejestracja: sob 28.lip.2012 - 14:04
Lokalizacja: Pojezierze Drawskie
Moja broń: brak

Re: Jakie sa koszty eksploatacji broni czarnoprochowej?

Post autor: Matlak »

Broń CP tak czy siak wychodzi tańsza w eksploatacji w porównaniu do współczesnej bo się powoli strzela :D A i na strzelnicy często się więcej gada niż strzela więc to też tańsze niż 200 pestek co trening dynamiki z WBP :D
Awatar użytkownika
Bready
Stary bywalec
Posty: 1430
Rejestracja: czw 23.lut.2012 - 02:03
Lokalizacja: Dupont, PA, USA
Moja broń: Duzo ,dawno nie liczylem ;)

Re: Jakie sa koszty eksploatacji broni czarnoprochowej?

Post autor: Bready »

Matlak pisze:Broń CP tak czy siak wychodzi tańsza w eksploatacji w porównaniu do współczesnej bo się powoli strzela :D
Mam akurat odwrotne doswiadczenia ,proch czarny jest drozszy niz nitro i sypie sie go wiecej.
Najtaniej to mi wychodzi Nagant na odlewanych pociskach ,3centy splonka i 3 gr prochu ktory jest po $16 za funt.
Proch czarny kosztuje okolo $27 za funt i sypie po 23gr na komore.
Przy elaboracji na olowianych pociskach nitro jest duzo tansze od CP.
Awatar użytkownika
Tommy
Site Admin
Posty: 224
Rejestracja: pt 25.wrz.2015 - 22:05
Lokalizacja: Katowice
Moja broń: BRAK

Re: Jakie sa koszty eksploatacji broni czarnoprochowej?

Post autor: Tommy »

Generalnie CP nie jest tanie...
Ale mam wrażenie że to tylko u nas ponieważ mam informacje że USA włoska Pietta robi taniej i lepiej niż u nas.
Awatar użytkownika
Matlak
VIP
Posty: 1079
Rejestracja: sob 28.lip.2012 - 14:04
Lokalizacja: Pojezierze Drawskie
Moja broń: brak

Re: Jakie sa koszty eksploatacji broni czarnoprochowej?

Post autor: Matlak »

Bready pisze:
Matlak pisze:Broń CP tak czy siak wychodzi tańsza w eksploatacji w porównaniu do współczesnej bo się powoli strzela :D
Mam akurat odwrotne doswiadczenia ,proch czarny jest drozszy niz nitro i sypie sie go wiecej.
Najtaniej to mi wychodzi Nagant na odlewanych pociskach ,3centy splonka i 3 gr prochu ktory jest po $16 za funt.
Proch czarny kosztuje okolo $27 za funt i sypie po 23gr na komore.
Przy elaboracji na olowianych pociskach nitro jest duzo tansze od CP.
Jak robiłem pestki 9x19 to mi też wychodziła jedna około 2 razy taniej niż jeden strzał z rewolweru ale z 9x19 strzelałem dużo więcej :) Więc wyszło tak jak wszyscy mówili :D Nic nie zaoszczędzisz na elaboracji bo będziesz więcej strzelał za te same pieniądze :D
Awatar użytkownika
Bready
Stary bywalec
Posty: 1430
Rejestracja: czw 23.lut.2012 - 02:03
Lokalizacja: Dupont, PA, USA
Moja broń: Duzo ,dawno nie liczylem ;)

Re: Jakie sa koszty eksploatacji broni czarnoprochowej?

Post autor: Bready »

Tommy pisze:Generalnie CP nie jest tanie...
Ale mam wrażenie że to tylko u nas ponieważ mam informacje że USA włoska Pietta robi taniej i lepiej niż u nas.
Ja mam 2 szt Pietty z Cabelasa ,i nie mam zastrzerzen co do jakosci.
Podejrzewam ze polscy importerzy sprowadzaja tansze egzamplarze pozagatunkowe ,ktorych nie da sie wyslac za kaluze ,bo i tak wroca.
Matlak pisze: Jak robiłem pestki 9x19 to mi też wychodziła jedna około 2 razy taniej niż jeden strzał z rewolweru ale z 9x19 strzelałem dużo więcej :) Więc wyszło tak jak wszyscy mówili :D Nic nie zaoszczędzisz na elaboracji bo będziesz więcej strzelał za te same pieniądze :D
@Tomek ,strzelasz szybciej ,ale i wiecej :D
Awatar użytkownika
Tommy
Site Admin
Posty: 224
Rejestracja: pt 25.wrz.2015 - 22:05
Lokalizacja: Katowice
Moja broń: BRAK

Re: Jakie sa koszty eksploatacji broni czarnoprochowej?

Post autor: Tommy »

U nas Remington Pietta z np. Sharg.pl nie posiada wcale korony lufy, jest prosto ukrojona i tyle. A Muszka tak przyspawana że wygląda jak by to amator robił... no ale 1500zł
Awatar użytkownika
Bready
Stary bywalec
Posty: 1430
Rejestracja: czw 23.lut.2012 - 02:03
Lokalizacja: Dupont, PA, USA
Moja broń: Duzo ,dawno nie liczylem ;)

Re: Jakie sa koszty eksploatacji broni czarnoprochowej?

Post autor: Bready »

W Cabelasie:
Pietta Model 1860 Army Steel Frame - $229.99
Pietta Model 1858 New Army Buffalo Brass Frame - 249.99
Akurat na te wyzej sa promocje ,po $50 taniej niz zawsze.
Pietta Model 1858 New Army .36 Caliber $279.99 - ten bez promocji.
Do tego nalezy dodac 6% podatku.
Czyli znaaacznie taniej :D
http://www.cabelas.com/browse.cmd?categ ... ta&CQ_st=b
ODPOWIEDZ